Προς το περιεχόμενο

Το Facebook διαθέτει πλέον 2 δισεκατομμύρια μέλη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χθεσινό μήνυμά του, ο δημιουργός του Facebook, Mark Zuckerberg μας ενημερώνει ότι η δημοφιλέστερη ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης, έχει πλέον 2 δισεκατομμύρια μέλη.

Το εντυπωσιακό αυτό γεγονός, έρχεται 13 χρόνια μετά την έναρξη λειτουργίας της ιστοσελίδας και μόλις 5 χρόνια μετά την ανακοίνωση εγγραφής 1 δισεκατομμυρίων μελών. Η τελευταία ενημέρωση τον περασμένο Μάρτιο ανέφερε ότι το Facebook είχε 1,94 δισ. μέλη, κάτι που ίσως φανερώνει και τη μείωση του ρυθμού με τον οποίο προστίθονται νέα μέλη. Τον ίδιο μήνα είχαμε μάθει ότι 1.28 δισ μέλη χρησιμοποιούν το Facebook καθημερινά χωρίς να υπάρχει κάποια νεώτερη ενημέρωση.

 

Στην ουσία το Facebook είναι μόλις η δεύτερη πλατφόρμα που καταφέρνει να πιάσει τον αριθμό των 2 δισεκατομυρίων μελών μετά το Android ενώ συγκριτικά με άλλες υπηρεσίες και κοινωνικά δίκτυα, ακολουθεί το YouTube με 1.5 δισ μέλη, το WhatsApp με 1,2 δισ μέλη και το WeChat με 889 εκατομμύρια μέλη. Το Instagram ακολουθεί με 700 εκατομμύρια μέλη ενώ αρκετά πιο χαμηλά βρίσκεται το Twitter με 328 εκατομμύρια μέλη και το Snapchat με 255 εκ.

 

Σε άλλα ενδιαφέροντα στατιστικά που γνωστοποίησε χθες το Facebook, μαθαίνουμε ότι 175 εκατομμύρια άνθρωποι χρησιμοποιούν το Love reaction (αντίδραση) καθημερινά ενώ 800 εκατομμύρια άνθρωποι κάνουν έστω και ένα Like κάθε μέρα. Τέλος περισσότεροι από 1 δισ. άνθρωποι χρησιμοποιούν κάθε μήνα τα Groups του Facebook. Στη δήλωση του ο Zuckerberg αναφέρει ότι η εταιρεία του συνεχίζει την πρόοδο που κάνει για τη διασύνδεση όλου του κόσμου, με στόχο να φέρει όλους τους ανθρώπους πιο κοντά.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού βλέπεις άτομα πλέον όλη τους η ζωή να περιστρέφεται γύρω από το Facebook... Ευτυχώς ξέρω και κάποιους που το χρησιμοποιούν περιστασιακά σαν εργαλείο και μόνο για δουλειά...Είναι αναγκαίο κακό πολλάκις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έχω κλείσει εδώ και 1 χρόνο και αισθάνομαι πιο ασφαλής, απελευθερωμένος και ανεξάρτητος, περνάω καλύτερα στην πραγματική ζωή και δεν μου λείπει καθόλου! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό καλύτερη ειναι η καθημερινότητα μου!  Τέρμα τα τσεκιν και τα ποσταρισματα! Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο, ένας ρουφιάνος ειναι το φασεμπουκ και τίποτα παραπάνω.  Επόμενος στόχος για πλήρη ανωνυμία και ασφάλεια: να μεταβώ σε λίνουξ και να απεξαρτοποιηθώ πλήρως απο την Micro$oft 

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τους μετράνε τους χρήστες; Πολλοί έχουν και 2ο ή και 3ο ή και παραπάνω λογαριασμούς ψεύτικους για διάφορους λόγους; Επίσης υπάρχουν άτομα που έκαναν λογαριασμό και έχουν να μπουν χρόνια, τους μετράνε και αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έχω κλείσει εδώ και 1 χρόνο και αισθάνομαι πιο ασφαλής, απελευθερωμένος και ανεξάρτητος, περνάω καλύτερα στην πραγματική ζωή και δεν μου λείπει καθόλου! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό καλύτερη ειναι η καθημερινότητα μου!  Τέρμα τα τσεκιν και τα ποσταρισματα! Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο, ένας ρουφιάνος ειναι το φασεμπουκ και τίποτα παραπάνω.  Επόμενος στόχος για πλήρη ανωνυμία και ασφάλεια: να μεταβώ σε λίνουξ και να απεξαρτοποιηθώ πλήρως απο την Micro$oft 

Γιατί, δεν είσαι ευχαριστημένος από τα XP;

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έχω κλείσει εδώ και 1 χρόνο και αισθάνομαι πιο ασφαλής, απελευθερωμένος και ανεξάρτητος, περνάω καλύτερα στην πραγματική ζωή και δεν μου λείπει καθόλου! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό καλύτερη ειναι η καθημερινότητα μου!  Τέρμα τα τσεκιν και τα ποσταρισματα! Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο, ένας ρουφιάνος ειναι το φασεμπουκ και τίποτα παραπάνω.  Επόμενος στόχος για πλήρη ανωνυμία και ασφάλεια: να μεταβώ σε λίνουξ και να απεξαρτοποιηθώ πλήρως απο την Micro$oft 

Πολυ καλο! Χαιρομαι για εσενα! Κοινοποιηση στο Facebook το εκανες να παρεις κανενα like απο φιλους; :P :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το έχω κλείσει εδώ και 1 χρόνο και αισθάνομαι πιο ασφαλής, απελευθερωμένος και ανεξάρτητος, περνάω καλύτερα στην πραγματική ζωή και δεν μου λείπει καθόλου! Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσό καλύτερη ειναι η καθημερινότητα μου!  Τέρμα τα τσεκιν και τα ποσταρισματα! Ειμαι καλά. Εχω και σχέση πλεον. Σας συνιστώ να κάνετε το ίδιο, ένας ρουφιάνος ειναι το φασεμπουκ και τίποτα παραπάνω.  Επόμενος στόχος για πλήρη ανωνυμία και ασφάλεια: να μεταβώ σε λίνουξ και να απεξαρτοποιηθώ πλήρως απο την Micro$oft 

τώρα ειδικά που δε σε κατασκοπεύει το gmail

μπορείς να χρησιμοποιείς άφοβα και το Android

:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι  θέλουμε να το κλείσουμε, αλλά ας μου προτείνει κάποιος άλλον τρόπο για άμεση και συγκεντρωμένη

ενημέρωση και όχι να μπαίνεις σε 500 σάιτ την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι  θέλουμε να το κλείσουμε, αλλά ας μου προτείνει κάποιος άλλον τρόπο για άμεση και συγκεντρωμένη

ενημέρωση και όχι να μπαίνεις σε 500 σάιτ την ημέρα.

Δεν εχω κατι εναντια στο Facebook αλλα το Feedly που το εχω ρυθμισει σωστα καλυπτει τις αναγκες μου για ενημερωση. Δοκιμασε το.

 

Το Facebook ειναι κλασσικα για χαβαλε, καλη ροκ μουσικη και φωτογραφιες με γατες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...