Προς το περιεχόμενο

Η ASRock ανακοίνωσε τo mainboard X299E-ITX/ac, το πρώτο Mini ITX με socket LGA2066


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ASRock έκανε το θαύμα της και “στρίμωξε” το μεγάλου μεγέθους socket LGA2066 της Intel σε ένα mainboard με 10-layer PCB και διαστάσεις 17 x 17 εκατοστών.

Το απόλυτο Mini ITX mainboard δεν θα μπορούσε να μην διαθέτει σχεδόν τα… πάντα, και έτσι εκτός από το ότι βασίζεται στην κορυφαία πλατφόρμα της Intel, X299 διαθέτει dual-Gigabit LAN, dual-band WiFi 802.11ac 2.4/5GHz, USB3.1 Gen2 Type A και C στο I/O back panel ενώ υποστηρίζει μνήμη DDR4-4000 (OC) σε διάταξη quad-channel.

 

Για να προσφέρει εξαιρετική επεκτασιμότητα, οι μηχανικοί της ASRock σκέφτηκαν να προσφέρουν μαζί με το motherboard δύο κάρτες επέκτασης (expansion cards) και έτσι το “τερατάκι” διαθέτει τρεις Ultra M.2 αλλά και έξι SATA3 υποδοχές. Επειδή η σταθερότητα είναι ζήτημα ζωτικής σημασίας, χάρη στο 7-phase power design με 60A choke και Dr.MOS το motherboard μπορεί να διαχειριστεί τόσο βαριά φορτία όσο και απλές, καθημερινές εργασίες.

 

Η ASRock για τις ανάγκες ψύξης του επεξεργαστή που θα “τοποθετηθεί” στο mainboard συνεργάστηκε με την εταιρεία Bitspower για την κατασκευή ενός block ειδικά για το X299E-ITX/ac το οποίο μπορεί να αντέξει θερμικά φορτία έως και 300W από CPU και MOSFETs. Αν και η κατασκευάστρια εταιρεία δεν ανακοίνωσε το κόστος του, εντοπίσαμε το συγκεκριμένο motherboard στο Newegg με τιμή $399,99.

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Κατ' αρχάς να εκφράσω την εντύπωσή μου πως οπτικά είναι κουκλί.

Είπαμε όμως ρε παιδιά να μικρύνουμε τις διαστάσεις αλλά να πάμε να βάλουμε SO-DIMMs σε σταθερό μηχάνημα νομίζω πως είναι way too much, Ελληνιστή παραπάει.

Είναι λιγάκι μύθος το μικρό μέγεθος για τέτοιο set up, φανταστείτε να χρειαστεί να βάλετε και καμία κάρτα γραφικών που θα πιάνει 2 θέσεις.

Φυσικά δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές στο τι άλλο θα μπορούσε να γίνει αλλά και πάλι...

Άντε καλή μας δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Είπαμε ρε παιδιά να μικρύνουμε τις διαστάσεις αλλά να πάμε να βάλουμε SO-DIMMs σε σταθερό μηχάνημα νομίζω πως είναι way too much, Ελληνιστή παραπάει.

Φυσικά δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές στο τι άλλο θα μπορούσε να γίνει αλλά και πάλι...

Καλή μας δύναμη.

WTF? Ούτε που το πρόσεξα ότι έχει SO-DIMMS... Ούτε που περνούσε από το μυαλό μου ότι θα προτιμούν να βάλουν 3 M.2, αλλα να βάλουν laptop memory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Είπαμε ρε παιδιά να μικρύνουμε τις διαστάσεις αλλά να πάμε να βάλουμε SO-DIMMs σε σταθερό μηχάνημα νομίζω πως είναι way too much, Ελληνιστή παραπάει.

Φυσικά δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές στο τι άλλο θα μπορούσε να γίνει αλλά και πάλι...

Καλή μας δύναμη.

Που το προβλημα με τις so-dimm.Yστερα αυτα τα μηχανηματα δεν ειναι και τοσο σταθερα.Το πλεονεκτημα τους ειναι το μικρο και μεταφερομενο μεγεθος,οπου μπορει να στησεις πολυ δυνατο μηχανημα.Παιζω εγω π.χ  το αγαπημενο μου παιχνιδι, η ξεκινησα ενα καινουργιο και ειμαι καμενος, η γυναικα θελει χωριο το ΣΚ, οποτε μεταφερεται ευκολα, σε σχεση με ενα τεραστιο πυργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF? Ούτε που το πρόσεξα ότι έχει SO-DIMMS... Ούτε που περνούσε από το μυαλό μου ότι θα προτιμούν να βάλουν 3 M.2, αλλα να βάλουν laptop memory.

 

Τα m.2 είναι 2 από πίσω και ένα σε expansion card... Που να χωρέσουν quad channel desktop μνήμες. Δε το βλέπετε το μέγεθος της μητρικής;...

Kudos στην Asrock

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις Matx, ATX, SSD που έχουν κουτί τεράστιο 2.5 απλά για να υπάρχει και κάτι τεράστια κουτιά Midi και full πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2017 να βλέπεις τεράστια κουτιά όταν μπορείς να βάλεις άνετα σε Mini tower or Cube άνετα 8700Κ και 1080ΤΙ χωρίς προβλήματα.

Βλέπω κάτι low end i3 i5 Rysen κτλ με 1060 gtx που δεν έχουν απαιτήσεις ούτε σε watt ούτε σε θερμοκρασία να είναι σε κάτι κουτιά θυρια και με πιάνει η καρδιά μου.

Πλέον θα πρέπει αυτά τα Full tower η Midi να απευθύνονται σε επαγγελματίες και προγραμματιστές και όχι σε casual users.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις Matx, ATX, SSD που έχουν κουτί τεράστιο 2.5 απλά για να υπάρχει και κάτι τεράστια κουτιά Midi και full πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2017 να βλέπεις τεράστια κουτιά όταν μπορείς να βάλεις άνετα σε Mini tower or Cube άνετα 8700Κ και 1080ΤΙ χωρίς προβλήματα.

Βλέπω κάτι low end i3 i5 Rysen κτλ με 1060 gtx που δεν έχουν απαιτήσεις ούτε σε watt ούτε σε θερμοκρασία να είναι σε κάτι κουτιά θυρια και με πιάνει η καρδιά μου.

Πλέον θα πρέπει αυτά τα Full tower η Midi να απευθύνονται σε επαγγελματίες και προγραμματιστές και όχι σε casual users.

Ουτε ο προγραμματιστης χρειαζεται τετοιο θηριο.

Μια χαρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με itx factor κουτια και μαλιστα, σε ορισμενα απο αυτα μπορεις να χωρεσεις και υδροψυξη.

Οτι πρεπει για rendering μηχανακι η υδροψυξη.

Αλλα εφοσον υπαρχει ζητηση, θα υπαρχει και η προσφορα, αμφιβαλλω αν θα εκλειψουν ποτε τα full towers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις Matx, ATX, SSD που έχουν κουτί τεράστιο 2.5 απλά για να υπάρχει και κάτι τεράστια κουτιά Midi και full πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2017 να βλέπεις τεράστια κουτιά όταν μπορείς να βάλεις άνετα σε Mini tower or Cube άνετα 8700Κ και 1080ΤΙ χωρίς προβλήματα.

Βλέπω κάτι low end i3 i5 Rysen κτλ με 1060 gtx που δεν έχουν απαιτήσεις ούτε σε watt ούτε σε θερμοκρασία να είναι σε κάτι κουτιά θυρια και με πιάνει η καρδιά μου.

Πλέον θα πρέπει αυτά τα Full tower η Midi να απευθύνονται σε επαγγελματίες και προγραμματιστές και όχι σε casual users.

Έχεις ένα δίκιο όπως τα λες, αλλά από την άλλη, αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου ή συνεχής μεταφοράς, μια χαρά είναι και τα midi, να έχεις και την άνεση σου όταν το φτιάχνεις ή αργότερα όταν θες να κάνεις upgrade κάποια κομμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Κατ' αρχάς να εκφράσω την εντύπωσή μου πως οπτικά είναι κουκλί.

Είπαμε όμως ρε παιδιά να μικρύνουμε τις διαστάσεις αλλά να πάμε να βάλουμε SO-DIMMs σε σταθερό μηχάνημα νομίζω πως είναι way too much, Ελληνιστή παραπάει.

Είναι λιγάκι μύθος το μικρό μέγεθος για τέτοιο set up, φανταστείτε να χρειαστεί να βάλετε και καμία κάρτα γραφικών που θα πιάνει 2 θέσεις.

Φυσικά δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές στο τι άλλο θα μπορούσε να γίνει αλλά και πάλι...

Άντε καλή μας δύναμη.

 

Καλημέρα, και 2 θέσεις και 3 να πιάνει η κάρτα τα περισσότερα itx towers έχουν θέση 2 ανοίγματα και 1 κενό... οπότε χωράνε άνετα και οι μεγαλύτερες.

Από εκεί και πέρα σε Matx μητρική να βάλεις 2 gpu και τόσο κοντά έχει αρκετά προβλήματα όταν δεν είναι με υδροψυξη. Οπότε αν κάποιος θέλει πάνω από 2χ gpu θα πρέπει να πάρει ATX.

Αν και δεν βρίσκω το λόγο για dual gpu εφόσον υπάρχουν τόσο προβλήματα με συμβατότητες tearing θερμοκρασίες και βασικά πάντα υπάρχει μια λύση μιας κάρτας το ίδιο δυνατής πχ αντί για 2χ 1070 παίρνεις μια 1080ΤΙ. Αν δεν σου αρκεί και είσαι επαγγελματίας πας σε επαγγελματίες Nvidia η AMD pro. Οπότε δεν βλέπω κάποια ουσιαστική χρήση σε εμάς. Όσο έχει να κάνει με τις μνήμες τόσα χρόνια είναι το ίδιο μέγεθος υπερβολικά μεγάλες κάποια στιγμή πρέπει να πάμε σε ποιο μικρές όπως γίνεται πλέον με τα πάντα. ΠΧ υπάρχει GTX 1080 για ΙΤΧ που είναι σε μέγεθος που τρομάζει σε σχέση με την δύναμη τις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις Matx, ATX, SSD που έχουν κουτί τεράστιο 2.5 απλά για να υπάρχει και κάτι τεράστια κουτιά Midi και full πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

Δεν είναι δυνατόν εν έτη 2017 να βλέπεις τεράστια κουτιά όταν μπορείς να βάλεις άνετα σε Mini tower or Cube άνετα 8700Κ και 1080ΤΙ χωρίς προβλήματα.

Βλέπω κάτι low end i3 i5 Rysen κτλ με 1060 gtx που δεν έχουν απαιτήσεις ούτε σε watt ούτε σε θερμοκρασία να είναι σε κάτι κουτιά θυρια και με πιάνει η καρδιά μου.

Πλέον θα πρέπει αυτά τα Full tower η Midi να απευθύνονται σε επαγγελματίες και προγραμματιστές και όχι σε casual users.

 

Συμφωνώ μαζί σου, αν και είμαι κάτοχος Midi κουτιού. Το όλο ζήτημα είναι οι σκληροί δίσκοι... Προσωπικά έχω 3 ssd και (πλέον) 2 μηχανικούς (πριν είχα 4), οπότε εκεί δυσκολεύει το πράγμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, αν και είμαι κάτοχος Midi κουτιού. Το όλο ζήτημα είναι οι σκληροί δίσκοι... Προσωπικά έχω 3 ssd και (πλέον) 2 μηχανικούς (πριν είχα 4), οπότε εκεί δυσκολεύει το πράγμα...

 

Αυτό είναι μια μεγαλη Αληθεια ... ΔΛΔ αν εχεις παρα πολους Σκληρους προφανος και θα θελει καποιος μεγαλο κουτι....

 

Όμως ... για εμας που ΔΕΝ εχουμε σερβερ η καποιο Λογιστικο Γραφειο παράδειγμα ... Πρεπει να εχουμε τους σκληρους μας ολους μεσα στο Tower ???

 

Δλδ εχω θα προτιμουσα ένα MINI,Cube ITX Tower με τους SSD μεσα και ολους τους αλους σκληρους μου Με κουτι Εξωτερικο , οποτε και μπορούμε να εχουμε ευκολη προσβαση στους μηχανικους και μπορούμε να εχουμε πλεον την Τελικη τους ταχυτητα με το USB 3 ... 100MB/ps  νομιζω είναι υπερ αρκετα για μηχανικους εξωτερικούς.

Οποτε πάλη δεν βλεπω λογο υπαρξης μεγαλου κουτιου .

 

Τωρα οκ αν καποιος Σπανια εχει SSD εξωτερικο σκληρο και θελει να εχει 500MB/s ... και εκει νομίζω θα υπαρχει καποια λυση (δεν ξερω αν γνωριζει κανεις ποια είναι η λυση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστές τέτοιου socket είναι όπως και να το κάνουμε υπερβολή για τέτοια χρήση , τέτοιοι επεξεργαστές σε workstations αξιοποιούνται, τα παιχνίδια ούτε καν  τα μισά τους αξιοποιούν και για να φτάσει να αξιοποιήσει παιχνίδι αυτόν τον επεξεργαστή θα θες κάρτα  κάρτες γραφικών που θα είναι αλλού, το μόνο θετικό για μένα είναι ότι στο μέλλον μπορεί να βγαίνουν έτσι τα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια μεγαλη Αληθεια ... ΔΛΔ αν εχεις παρα πολους Σκληρους προφανος και θα θελει καποιος μεγαλο κουτι....

 

Όμως ... για εμας που ΔΕΝ εχουμε σερβερ η καποιο Λογιστικο Γραφειο παράδειγμα ... Πρεπει να εχουμε τους σκληρους μας ολους μεσα στο Tower ???

 

Δλδ εχω θα προτιμουσα ένα MINI,Cube ITX Tower με τους SSD μεσα και ολους τους αλους σκληρους μου Με κουτι Εξωτερικο , οποτε και μπορούμε να εχουμε ευκολη προσβαση στους μηχανικους και μπορούμε να εχουμε πλεον την Τελικη τους ταχυτητα με το USB 3 ... 100MB/ps  νομιζω είναι υπερ αρκετα για μηχανικους εξωτερικούς.

Οποτε πάλη δεν βλεπω λογο υπαρξης μεγαλου κουτιου .

 

Τωρα οκ αν καποιος Σπανια εχει SSD εξωτερικο σκληρο και θελει να εχει 500MB/s ... και εκει νομίζω θα υπαρχει καποια λυση (δεν ξερω αν γνωριζει κανεις ποια είναι η λυση )

 

Samsung T3 external ssd λέγεται η λύση! Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ως τώρα με mini itx μητρική είναι η απουσία μιας pci express θύρας για να τοποθετήσω ένα blackmagic decklink monitor card για το davinci.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...