Προς το περιεχόμενο

Η Apple ζητάει δημόσια συγγνώμη για το θέμα με τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Η Apple δημοσίευσε σήμερα μια ανοικτή επιστολή στην ιστοσελίδα της ζητώντας συγγνώμη για τον τρόπο που χειρίστηκε επικοινωνιακά το θέμα της απόδοσης συσκευών με παλιές μπαταρίες.

Μεταξύ άλλων η Apple αναφέρει πως άκουσε και έλαβε υπόψιν τα σχόλια των πελατών σχετικά με τον τρόπο που χειρίστηκε το θέμα με τις παλιές μπαταρίες και κατανοεί πως μερικοί αισθάνθηκαν πως …τους άφησε στο περιθώριο και γι’αυτό το λόγο ζητάει συγγνώμη. Ταυτόχρονα όμως αναφέρει πως υπήρξαν πολλές παρεξηγήσεις σχετικά με αυτό το θέμα και γι’αυτό θα ήθελε να διευκρινίσει κάποια πράγματα και να ενημερώσει για ορισμένες αλλαγές που θα ακολουθήσουν.

 

Αρχικά θα προσφέρει την επιλογή για αντικατάσταση των προβληματικών μπαταριών με σημαντικά μειωμένο κόστος σε σχέση με το παρελθόν και σε μια μελλοντική αναβάθμιση του λειτουργικού θα υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την «υγεία» της μπαταρίας. Συγκεκριμένα η Apple θα μειώσει το κόστος αντικατάστασης μπαταρίας για τα μοντέλα από το iphone 6 και μετά που βρίσκονται εκτός εγγύησης από τα 79$ στα 29$, με τη μείωση αυτή να είναι προσωρινή, ξεκινώντας από τον Ιανουάριο του 2018 και θα ολοκληρωθεί στο τέλος του έτους. Περισσότερες πληροφορίες θα είναι διαθέσιμες σύντομα μέσα από την ιστοσελίδα της. Ταυτόχρονα, στις αρχές του 2018 θα κυκλοφορήσει μια νέα έκδοση του iOS στο οποίο θα υπάρχουν νέες δυνατότητες που θα δίνουν στους χρήστες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση της μπαταρίας τους, ώστε να μπορούν να δουν αν επηρεάζεται και η απόδοση της συσκευής.

 

Στην επιστολή αυτή η Apple προσπαθεί επίσης να αντικρούσει την άποψη πως επιβραδύνει σκοπίμως τις παλιές συσκευές. Αντίθετα τονίζει πως σκοπός της είναι να παράγει προϊόντα που διαρκούν όσο το δυνατόν περισσότερο και δεν θα έκανε ποτέ τίποτα για να μειώσει σκοπίμως τη διάρκεια ζωής ενός προϊόντος ή την εμπειρία χρήσης του ώστε να οδηγήσει το χρήστη σε αναβάθμιση.

 

«Στόχος μας ήταν πάντα να δημιουργούμε προϊόντα που αγαπούν οι πελάτες μας και να κάνουμε τα iphones να κρατούν όσο το δυνατόν περισσότερο».

 

Στην επιστολή αναφέρονται επίσης ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το πως οι μπαταρίες χάνουν σε απόδοση καθώς περνάει ο χρόνος, εξηγώντας πως είναι αναλώσιμα εξαρτήματα που γίνονται λιγότερο αποτελεσματικά καθώς τα χημικά τους στοιχεία φθείρονται. Επίσης η απόδοση της μπαταρίας επηρεάζεται από τη χρήση της συσκευής στη διάρκεια της ζωής της, όπως για παράδειγμα σε περιπτώσεις που μια μπαταρία φορτίζει συχνά σε πολύ ζεστό περιβάλλον. Τέλος, η Apple αναφέρει πως μια «γερασμένη» μπαταρία καθίσταται λιγότερο ικανή στο να παρέχει μέγιστα φορτία ενέργειας, κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε απενεργοποίηση της συσκευής σε ορισμένες περιπτώσεις.

 

Η συγγνώμη της Apple προέκυψε μετά από αρκετές αναφορές και παράπονα χρηστών που αισθάνθηκαν πως η εταιρεία τους παραπλάνησε. Όλα ξεκίνησαν νωρίτερα αυτό το μήνα όταν προέκυψαν στοιχεία πως η Apple επιβραδύνει τα παλιότερα μοντέλα στα οποία οι μπαταρίες δεν αποδίδουν σωστά, κάτι που στη συνέχεια παραδέχτηκε και η ίδια η εταιρεία. Αυτή η δημόσια παραδοχή συνοδεύτηκε στη συνέχεια από πολυάριθμες αγωγές χρηστών.

 

Ολόκληρη η επιστολή της Apple μπορεί να βρεθεί εδώ, καθώς και ένα νέο έγγραφο υποστήριξης με τίτλο «Μπαταρία και απόδοση iPhone”.

 

Link.png Site: 9to5mac.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι δεκτη η συγνωμη παρα υποκριτικη ,εγω με iphone 6 plus με bendgate και τα τοιαυτα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος ,τελευταια η apple ενεργει συνεχως με γνωμονα το δικο της κερδος ενω προφασιζεται συνεχως το καλο του χρηστη ... και το κοστος μιας μπαταριας για μενα αστειο....


δεν ειναι δεκτη η συγνωμη παρα υποκριτικη ,εγω με iphone 6 plus με bendgate και τα τοιαυτα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος ,τελευταια η apple ενεργει συνεχως με γνωμονα το δικο της κερδος ενω προφασιζεται συνεχως το καλο του χρηστη ... και το κοστος μιας μπαταριας για μενα αστειο....

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν ειναι δεκτη η συγνωμη παρα υποκριτικη ,εγω με iphone 6 plus με bendgate και τα τοιαυτα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος ,τελευταια η apple ενεργει συνεχως με γνωμονα το δικο της κερδος ενω προφασιζεται συνεχως το καλο του χρηστη ... και το κοστος μιας μπαταριας για μενα αστειο....

δεν ειναι δεκτη η συγνωμη παρα υποκριτικη ,εγω με iphone 6 plus με bendgate και τα τοιαυτα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος ,τελευταια η apple ενεργει συνεχως με γνωμονα το δικο της κερδος ενω προφασιζεται συνεχως το καλο του χρηστη ... και το κοστος μιας μπαταριας για μενα αστειο....

 

Γιατί είναι αστείο το να μπορείς να αλλάξεις την μπαταρία με λογικό κόστος εκτός εγγύησης?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι αστείο το να μπορείς να αλλάξεις την μπαταρία με λογικό κόστος εκτός εγγύησης?

 

Πρέπει να αρχίσουν να σου δίνουν ποσοστά εσένα :P

Σε κάθε thread για την apple, μέσα είσαι  :-D

  • Like 28
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εδω δεν μας ελεγαν οτι το προβλημα δεν υφισταται η αφορα μικρη μεριδα συσκευων κλπ κλπ;

 

αφου παραδεχεται οτι καποιες παρτιδες μπαταριων ειναι ελαττωματικες γιατι κανει εκπτωση κ δεν αναλαμβανει ολο το κοστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με iOS 10 και iPhone 6s είμαι πολύ ευχαριστημένος... Και την μπαταρία την έχω ξελιγώσει με το csr 2. Μήπως η απατεωνιά αφορά μόνο το iOS 11;

 

Όταν λέω ευχαριστημένος, εννοώ με benchmarks... Μόνο μια φορά μου έβγαζε λίγο παρακάτω, αλλά ήταν καλοκαίρι με υψηλές θερμοκρασίες και μέσα σε θήκη. Όταν το έβγαλα από τη θήκη και κρύωσε ξεπέρασε ακόμα και τα συνήθη benchmarks.

 

Πρόσφατα μάλιστα ξαναμέτρησα και ήταν ελάχιστα πιο κάτω...

 

Το πρόβλημα στις i συσκευές, θεωρώ ότι εμφανίζεται μετά τη 2η αναβάθμιση iOS. Το iPad 2, που ακόμα έχω, τα έπαιξε με το iOS 7, ενώ είχε έρθει με iOS 5. Στο iOS 6 πήγαινε σφαίρα... Εδώ πρέπει η Apple να μας πει τι κάνει και τα άλλα περί μπαταρίας είναι κουραφέξαλα. Περίμενα από μια εταιρεία σαν την Apple, να μην δίνει αναβαθμίσεις εκεί που δεν πρέπει... Ή τέλος πάντων καλύτερα να μας έδινε την επιλογή για downgrade. Και η μήνυση που έφαγε ήταν κρίμα που πήγε για την μπαταρία. Έπρεπε να πάει για το θέμα του downgrade. Αλλά φαίνεται εκεί η μαμά Apple έχει το απόλυτο δικαίωμα.

 

Επίσης πρέπει κανείς να προσέχει τα νέα iOS releases. Το iOS 11 βγήκε με πολλά bugs. Δεν ξέρω αν αυτά επηρεάζουν τις νεότερες συσκευές, αλλά προσωπικά σε iPad pro 2017, δεν το έχω βάλει ακόμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ζητάει γιατί τις έχουν κάνει ομαδικές μηνύσεις. Αλλά δεν νομίζω θα το φτάσουν το μαχαίρι στο κόκκαλο οι καταναλωτές. Εξάλλου λογικό είναι να χρησιμοποιείς τα εργαλεία της δημοκρατίας υπέρ σου και να βγάλεις και χρήμα...!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργά το αναγνωρίσανε το λάθος,κανονικά έπρεπε να αναλάβει όλο το κόστος αντικατάστασης,όμως απο το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει να αρχίσουν να σου δίνουν ποσοστά εσένα :P

Σε κάθε thread για την apple, μέσα είσαι  :-D

 

Ναι αλλά επι της ουσίας δεν βλέπω να λες τίποτα. Εκτός αν σε ενοχλεί που σου χαλάμε το "πανηγυράκι" :P 

Από χθές είμαι "καθαρός από iPhone" μετά από 7 χρόνια χρήσης του iOS.

 

Με άλλα λόγια, ξεπέρασα τη μακροχρόνια iOSη :)

 

Καλή χρονιά με υγεία, μυαλό και λιγότερη "μόστρα".

 

Το νέο τηλέφωνο το έχεις κουκουλωμένο στην τσέπη? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος δεν γουστάρει, πουλάει το iPhone του και πάει άλλου. Αφού οι υπόλοιπες εταιρίες είναι τίμιες, και λένε πάντα την αλήθεια κάτι θα βρει.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...