Προς το περιεχόμενο

Η Apple ζητάει δημόσια συγγνώμη για το θέμα με τις επιδόσεις σε παλιές συσκευές


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η apple πεθανε με τον steve jobs.

 

μετα το μονο που κοιτανε ειναι η αισχροκερδια χωρις να προσφερουν τιποτε απο προβληματα.

 

δε μπορεις να φτιαχνεις professional laptop 3000€ η να κοροιδευεις οτι ειναι κ να μην εχει ενα usb . σε ποιο πλανητη ζεις ρε κουκ;;

 

δε μπορεις κινητο που εσκασε ο αλλος 1000$ να του το αχρηστευεις μερικους μηνες μετα για να ανεβασεις τις πωλησεις. αισχος

 

Οσοι δε μπουκοταρουν την apple μετα απο αυτες τις γελοιοτητες ειναι αξιοθρηνητοι.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δηλαδή η μπαταρία που έχει το eBay με 5€ είναι ίδια σε ποιότητα με αυτή που θα σου βάλει η Apple. Οκ...

 

Και ναι και οχι. Το Xiaomi μου η αλλιως η Κινεζουρα μου οπως πολλοι θα ελεγαν δεν ειχε ποτε θεμα με την μπαταρια του. Ουτε η Κινεζικη μπαταρια που αγορασε ο φιλος μου απο το ebay γιατι η μαμα μπαταρια του macbook air τω 2000 ευρω του φουσκωσε τοσο που του στραβωσε και το σασι!

 

Οποτε αν και δεν εμπιστευομαι την μπαταρια των 5 ευρω απο το Ebay, το "η oem  μπαταρια της Apple" δεν λεει εν τελη τιποτα και ουτε αυτην εμπιστευομαι περισσοτερο. Και αν με ρωτας εγω μπαταριες παιρνω απο το Ikea και ας μην λενε πανω Energizer.

 

Τελος η Apple δεν φτιαχνει μπαταριες οπως δεν φτιαχνει ουτε οθονες. Απλα τις παιρνει ετοιμες απο καποιον κινεζο προμηθευτη κατα πασα πιθανοτητα οπως και αλλα κομματια που εχει μεσα ενα iphone, macbook κλπ. Αυτο μπορει να ειναι απο την πλακετα, ενα τσιπακι μνημης, ενα πικνωτακι. Ακομα και το assembly της συσκευης γινεται στην Κινα (Foxconn κλπ)

 

Οποτε πες μου τωρα. Εισαι σιγουρος πως η μπαταρια των 79 ευρω της Apple δεν ειναι η ιδια με αυτη των 5 ευρω απο το Ebay και πως δεν ειναι ο ιδιος προμηθευτης. Ακομα και στα 29 ευρω που την εριξε, παλι κερδος εχει! Φαντασου ποσο την αγοραζει και ποσο πραγματικα κοστιζει!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zηταει συγνωμη απο τους apple haterzzz να φανταστω γιατι τα φανμποις της βγαζανε και το καπελο. 

Α ρε haters κανετε καλο στην apple.

απόλυτα σωστό σχόλιο, αφού δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σύμφωνα με όσους το έχουν :lol: 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η apple πεθανε με τον steve jobs. μετα το μονο που κοιτανε ειναι η αισχροκερδια χωρις να προσφερουν τιποτε απο προβληματα. δε μπορεις να φτιαχνεις professional laptop 3000€ η να κοροιδευεις οτι ειναι κ να μην εχει ενα usb . σε ποιο πλανητη ζεις ρε κουκ;; δε μπορεις κινητο που εσκασε ο αλλος 1000$ να του το αχρηστευεις μερικους μηνες μετα για να ανεβασεις τις πωλησεις. αισχος Οσοι δε μπουκοταρουν την apple μετα απο αυτες τις γελοιοτητες ειναι αξιοθρηνητοι.

 

Άλλος federer μας βρήκε... :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι η Apple ρίχνει τις επιδόσεις για να πάει ο κόσμος να αγοράσει το επόμενο μοντέλο, σύμφωνα με τους ψεκασμένους του διαδικτύου. Η Apple ισχυρίζεται ότι το κάνει για άλλους λόγους που αφορούν τη σωστή λειτουργία της συσκευής όταν η απόδοση της μπαταρίας είναι πεσμένη. Πάμε να δούμε τι ακριβώς αναφέρει:

 

..."Σε περιπτώσεις όπου απαιτούνται ακραίες μορφές αυτής της διαχείρισης ισχύος, ο χρήστης μπορεί να παρατηρήσει φαινόμενα όπως:

 

Μεγαλύτερος χρόνος εκκίνησης εφαρμογών

Χαμηλότερος ρυθμός καρέ κατά την κύλιση

Χαμηλότερη φωτεινότητα οπίσθιου φωτισμού (που μπορείς να παρακάμψεις στο Κέντρο Ελέγχου)

Χαμηλότερη ένταση ήχου ηχείου έως και -3dB

Σταδιακές μειώσεις ρυθμού καρέ σε ορισμένες εφαρμογές

Κατά τη διάρκεια ακραίων περιπτώσεων, το φλας της κάμερας θα απενεργοποιείται ως ορατό στη διεπαφή χρήστη της κάμερας

Η ανανέωση εφαρμογών στο φόντο ενδέχεται να απαιτεί επαναφόρτωση κατά την εκκίνηση

 

Ορισμένες βασικές περιοχές δεν επηρεάζονται απ' αυτή τη λειτουργία διαχείρισης ισχύος. Σ' αυτές περιλαμβάνονται οι ακόλουθες:

 

Ποιότητα κλήσης κινητού και απόδοση επίτευξης σύνδεσης με δίκτυο

Ποιότητα καταγραμμένης φωτογραφίας και βίντεο

Απόδοση GPS

Ακρίβεια τοποθεσίας

Αισθητήρες όπως το γυροσκόπιο, το επιταχυνσιόμετρο, το βαρόμετρο

Apple Pay"...

 

Από τα παραπάνω, κάποιοι στάθηκαν μόνο στη μείωση των επιδόσεων, γιατί αυτό εξυπηρετεί τη θεωρία τους. Διαπιστώνουμε, όμως, ότι το λειτουργικό θέτει και άλλους περιορισμούς (μείωση φωτεινότητας και έντασης του ηχείου, φλας κ.α) τα οποία δεν έχουν νόημα στη θεωρία της "εσκεμμένης μείωσης επιδόσεων", αλλά έχουν νόημα στην άποψη της εταιρείας. Λυπάμαι, η εξήγηση της εταιρείας είναι απολύτως πειστική, κατά τη γνώμη μου, και η όλη απολογητική στάση της που αφορά τη δυσαρέσκεια των πελατών της λόγω δικής της ελλειπούς εξήγησης, συνήθης στους χώρους των σοβαρών εταιρειών και απολύτως κατανοητή και αποδεκτή από μέρους μου. Τα υπόλοιπα ακραία που γράφονται εδώ και θα γραφτούν, δε με αφορούν, είναι γνωστό ότι το διαδίκτυο είναι μια τεράστια χωματερή.

Συμφωνώ μαζί σου και έκανα και like... Αλλά για μένα συνεχίζει και υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά την ανυπαρξία υποστήριξης, έστω και μέσω downgrade σε συσκευές που δεν αποδίδουν, αλλά δεν τους φταίει η μπαταρία.

 

Τώρα ότι η Apple δεν επιβραδύνει εσκεμμένα τις συσκευές της το ξέρω από προσωπικά benchmarks. Η cpu και gpu του ipad 2 μου αποδίδουν ακριβώς τα αναμενόμενα σε iOS 9 και η μπαταρία του μετά από τόσα χρόνια σκίζει... Για άλλους λόγους σέρνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και οχι. Το Xiaomi μου η αλλιως η Κινεζουρα μου οπως πολλοι θα ελεγαν δεν ειχε ποτε θεμα με την μπαταρια του. Ουτε η Κινεζικη μπαταρια που αγορασε ο φιλος μου απο το ebay γιατι η μαμα μπαταρια του macbook air τω 2000 ευρω του φουσκωσε τοσο που του στραβωσε και το σασι!

 

Οποτε αν και δεν εμπιστευομαι την μπαταρια των 5 ευρω απο το Ebay, το "η oem  μπαταρια της Apple" δεν λεει εν τελη τιποτα και ουτε αυτην εμπιστευομαι περισσοτερο. Και αν με ρωτας εγω μπαταριες παιρνω απο το Ikea και ας μην λενε πανω Energizer.

 

Τελος η Apple δεν φτιαχνει μπαταριες οπως δεν φτιαχνει ουτε οθονες. Απλα τις παιρνει ετοιμες απο καποιον κινεζο προμηθευτη κατα πασα πιθανοτητα οπως και αλλα κομματια που εχει μεσα ενα iphone, macbook κλπ. Αυτο μπορει να ειναι απο την πλακετα, ενα τσιπακι μνημης, ενα πικνωτακι. Ακομα και το assembly της συσκευης γινεται στην Κινα (Foxconn κλπ)

 

Οποτε πες μου τωρα. Εισαι σιγουρος πως η μπαταρια των 79 ευρω της Apple δεν ειναι η ιδια με αυτη των 5 ευρω απο το Ebay και πως δεν ειναι ο ιδιος προμηθευτης. Ακομα και στα 29 ευρω που την εριξε, παλι κερδος εχει! Φαντασου ποσο την αγοραζει και ποσο πραγματικα κοστιζει!

 

έχοντας ανοίξει κάμποσα ipod's - ipads - iphones, τα τσιπάκια που έχει για προστασία overcharge -overheat - sensors , αυτά ΔΕΝ τα βρίσκεις σε καμία κινέζικη μπαταρία των 5 ευρώ.

όπως υπάρχουν Lipo Panasonic - LG και τσιν τσον.

 

να μην λέμε ότι θέλουμε.

Δεύτερον, θέλω να δω σε παρόμοια φόλα μάρκες τύπου xiaomi etc. θα βγούν δημόσια να ζητήσουν συγνώμη, ή θα τα στείλετε στην κίνα για αντικατάσταση μέσω του gearbest?  Θα σας ζητήσουν συγνώμη στα κινέζικα ή θα τα βάλετε σε σακούλα με ρύζι, για να έρθουν το βράδυ τα κινεζάκια να το φτιάξουν ? (είναι απο ανέκδοτο, μην το παρεξηγήσετε)

Και δεν έχω κάτι με την xiaomi . Χθές παρέλαβα την ρομποτική της σκούπα και έχω μείνει μακάκας, αλλά διαβάζοντας προβλήματα απο χρήστες ανα την υφήλιο, ένα άγχος στην στραβή το έχω..

 

Τρίτον, εφόσον μου δίνει την επιλογή αντικατάστασης με original μπαταρία ΟΕΜ, πρέπει να είσαι χαζός να χάσεις την όποια εγγύηση σε περίπτωση άλλης στραβής, παρεμβαίνοντας στην συσκευή.

 

Τέλος για να τελειώνουμε με τις χαζομάρες. Όλες οι μπαταρίες κλάνουν. Το ότι έχεις την δυνατότητα να την αλλάξεις σε κάποιες συσκευές είναι μαγκιά, αλλά εμένα για εμένα δεν είναι αυτό που ψάχνω για να γυρίσω την πλάτη σε μια overall άρτια συσκευή και οικοσύστημα.

 

Έκανε παπαριά, γιατί δεν ενημέρωσε του χρήστες.

Όμως φαίνεται ότι στέκεται πίσω απο το προιόν της, και ακούει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω είχα το 4s για 4-5 χρόνια σε jailbreak iOS 5.1.1 και ο μόνος λόγος που αναγκάστηκα να αναβαθμίσω (σε SE) ήταν επειδή δε λειτουργούσαν πλέον οι εκδόσεις των app και δεν μπορούσα να βάλω καινούργιες. Κατα τ'άλλα ούτε πρόβλημα με μπαταρία είχα και το κινητό πήγαινε σφαίρα. 

Αμα η πολιτική της Apple ήταν να κρατάνε χρόνια θα αφήναν ενα backward compatibility περιθώριο στα app ... που ακούστηκε τωρα να μη λειτουργεί το app της Cosmote ξερω γω και να χρειάζεται το τελευταίο iOS... και μαλάκας ναναι ο developer του application θα επρεπε η Apple κάπως να τα κάνει συμβατά και με παλαιότερες εκδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε αφορουν αλλα απαντας. Χωματερη το διαδικτυο αλλα εδω εισαι. 

Μαλιστα.

 

μαν το ότι περνάμε την ώρα μας, γελώντας με τύπους Expecto Patronum και το λοιπό συνάφι, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και σοβαρές φωνές εδώ μέσα

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εδω δεν μας ελεγαν οτι το προβλημα δεν υφισταται η αφορα μικρη μεριδα συσκευων κλπ κλπ;

 

αφου παραδεχεται οτι καποιες παρτιδες μπαταριων ειναι ελαττωματικες γιατι κανει εκπτωση κ δεν αναλαμβανει ολο το κοστος;

 Γιατί δεν είναι samsung..  ¨οταν η sammy έβγαλε ελλατωματικό προιόν πήρε πίσω μέχρι και το τελευταίο με ζημιές δισεκατομμυρίων. Απο την άλλη όταν τα iphone έκαναν τραμπάλα τα σασι το φταίξιμο ήταν στους χρήστες και όλοι το δέχτηκαν με αγάπη και στοργή... και προδερμ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν είχα καταφέρει να κρατήσω iPhone πάνω από 2 χρόνια, καθώς η διαφορά στις επιδόσεις άρχιζε και γινόταν αισθητή και όλο και πιο ενοχλητική, μέχρι που έφταναν σε σημείο να σέρνονται και να μην μπορείς να κάνεις ούτε τα βασικά.

Την ίδια εμπειρία είχα από iphone 4, 5 και 6S. Έπειτα άλλαξα εταιρία και ησύχασα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γιατί δεν είναι samsung..  ¨οταν η sammy έβγαλε ελλατωματικό προιόν πήρε πίσω μέχρι και το τελευταίο με ζημιές δισεκατομμυρίων. Απο την άλλη όταν τα iphone έκαναν τραμπάλα τα σασι το φταίξιμο ήταν στους χρήστες και όλοι το δέχτηκαν με αγάπη και στοργή... και προδερμ..

 

άστο μαν .

ψάξε τι έκανε η Σάμμυ στο Note 4 F με το Nand fail, και έλα να το ξανασυζητήσουμε

εταιρίες είναι . ότι μπορούν να το κάνουν γαργάρα, μάντεψε..

το θέμα είναι τι διάσταση παίρνει ένα πρόβλημα και πόσο ασύμφορο είναι.

 

όταν λοιπόν σε παίζουν μέρα-νύχτα στο FOX και αεροπορικές εταιρίες απαγορεύουν την χρήση συγκεκριμένης συσκευής, δεν έχεις πολλές επιλογές πίστεψε με

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν είχα καταφέρει να κρατήσω iPhone πάνω από 2 χρόνια, καθώς η διαφορά στις επιδόσεις άρχιζε και γινόταν αισθητή και όλο και πιο ενοχλητική, μέχρι που έφταναν σε σημείο να σέρνονται και να μην μπορείς να κάνεις ούτε τα βασικά.

Την ίδια εμπειρία είχα από iphone 4, 5 και 6S. Έπειτα άλλαξα εταιρία και ησύχασα.

 

 

Τώρα που ζήτησαν συγγνώμη και προσφέρουν μπαταρίες σε "προνομιακές" τιμές μπορείς να ξαναγυρίσεις σε αυτούς. Άλλωστε η μετοχή της πάει πολύ καλά (το προϊόν δεν μας απασχολεί)!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...