Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες την άλλη Τετάρτη φεύγω για Κύθηρα...

 

Ξέρω ότι παίζουν 3 τρόποι μετάβασης

 

α)πλοίο από Πειραιά(ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ)

 

β)αμάξι μέχρι Γύθειο και ferry-boat (τρεις ώρες καράβι άκουσα)

 

γ)αμάξι μέχρι Νέαπολη Λακωνίας και ferry-boat( 1,5 ώρα καράβι άκουσα)

 

Ποιον από β και γ προτείενετε?? Ας πει κανείς που έχει πάει,επίσης αν ξέρει και τιμές ferry-boat ακόμα καλύτερα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και τέταρτος τρόπος μετάβασης. πλοίο από Καλαμάτα. μπορεί να κάνεις παραπάνω ώρα μέσα στο πλοίο απ΄ότι από τις β) και γ) αλλά θα γλιτώσεις τον όχι και τόσο καλό δρόμο μέχρι Γύθειο,Νεάπολη. Προτείνω από Καλαμάτα και αμα βρεις μείνει και εκεί μια μέρα. Αυτή την εποχή είναι καλύτερα από νησί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φίλη μου απο τη Βουλγαρία θα κατέβει για διακοπές στην αλεξανδρούπολη και με ρώτησε που να πάει ,παραλίες και τέτοια

επείδη ειμαι τελείως άσχετη μπόρει να πεί κανεις καμία πρόταση;

 

η καμια πόλη παραθαλασια που να ειναι κοντα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μπανιο στην αλεξανδρουπολη

1.στα δικελλα

2.στην αγια παρασκευη στην νεα μακρη

3.απεναντι απο το νοσοκομειο στο μοχιτο

4.κοντα στην πολη στο μπαο μπαπ

 

για φαγητο στου σαρικα σε ενα απο τα στενα απεναντι απο τον φαρο.φτηνη και ωραια ποικιλια ψαριων για 1,2,3 4 κτλ ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαν ακομα για την κωνσταντινουπολη

 

Η γοητεία της πιστεύω οφείλεται στο ότι συνδιάζει μ' ένα μοναδικό τρόπο ανατολή και δύση.

 

Οποιος πάει, επιβάλεται να πάρει καιμακλί λουκούμ από το Haci Bekir, κατεβαίνοντας τον πεζόδρομο του Ταξίμ, στα 300 μέτρα αριστερά.

 

Ο πεζόδρομος αυτός είναι γεμάτος φαγάδικα. Το καλύτερο κατά την άποψή μου είναι το Konak Κebapci, και μάλιστα από τα 2-3 προτιμώ το τελευταίο, λίγο πριν το Tunnel.

 

Στο πεζόδρομο του Ταξίμ επίσης, μέσα στη στοά που λέγεται Cicek Pasaji (Πέρασμα των Λουλουδιών) παίρνω πάντα σάλτσα πιπεριάς (biber sosi, τόσο νόστιμη δεν υπάρχει στην Ελλάδα) και φυλλα για πίτα, απίστευτα λεπτά. Παίρνω καμιά 5 κιλά και τα βάζω στην κατάψυξη. Μερικοί παίρνουν και λακέρδα από κει, εγώ δεν είμαι τόσο φαν.

 

Μια από τις πολλές διαδρομές που μου αρέσει να κάνω όταν πάω με φίλους είναι η εξής. Αφού ξεκινήσουμε από την κεντρική πλατεία Ταξίμ, κατεβαίνουμε με τα πόδια όλη την Istiklal Caddesi (κανένα εικοσιπεντάλεπτο) μέχρι να φθάσουμεε στο Tunnel. Είναι η στάση τραμ με τα ψηφιδωτά του 19ου αιώνα. Ακριβώς απέναντι από το Tunnel έχει και μια στοά με bar restaurants όπου πάνε οι κλασσάτοι τούρκοι για ποτό το βράδυ.

 

Αφού ανεβείς σ' αυτό το τραμ, σε 3 λεπτά (και με λιγότερο από 0.50 ευρώ) βρίσκεσαι στο Karakoy. Από κει με τα πόδια διασχίζεις τη γέφυρα του Γαλατά (διαδρομή 15 λεπτών) και φθάνεις στην Αιγυπτιακή αγορά (Misir Carsisi). Αγοράζουμε πάντα παστουρμά και beyaz peynir (λευκό τυρί) από το γωνιακό μπακάλικο στην είσοδο της σκεπαστής αυτής αγοράς. Κάνει το καλύτερο παστουρμά στην Πόλη.

 

Στη συνέχεια παίρνουμε το ασανσέρ για να ανεβούμε στον τρίτο όροφο του διπλανού κτιρίου όπου βρίσκεται το εστιατόριο Hamdi. Με 15 ευρώ απολαμβάνεις αυθεντική τούρκικη κουζίνα και πανοραμική θέα σ' όλη την Πόλη (θυμίζει κάτι από Βαγδάτη και τους 40 κλέφτες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παω καπου με το φιλο μου κοντα στην αθήνα...δε θελουμε να χασουμε πολλες ωρεσ στο δρομο

αντε 1-1.30 ωρα με αυτοκινητο απο αθηνα.

Να χει καμια καλη παραλια...και να ναι σχετικα φθηνα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανει κανεις καποια κρατηση στο http://www.hostelworld.com για ελλαδα? γιατι θελω να παω με την παρεα παρο και εχει δωματιο τετρακλινο 40 ευρο πειτε μου εμπειριες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σάητ είναι μεσάζοντας. η διαδικασία είναι να βάζεις έναν αριθμό πιστωτικής που βλέπει μόνο το σάητ και όχι ο ξενοδόχος (απ' όσο ξέρω) και σου κρατάει μια μικρή προκαταβολή, 10% του συνολικού ποσού. όταν φτάσεις στο ξενοδοχείο πληρώνεις τα υπόλοιπα. έχεις και αριθμό κράτησης και απόδειξη κ απ' όλα και καλό θα ήταν να την έχεις μαζί σου και τυπωμένη προς διευκόλυνση της reception.

 

πάντως το έχω κάνει δεκάδες φορές σε όλα τα ταξίδια μου έξω και δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ πρόβλημα. απλώς τσέκαρε τους όρους στην περιγραφή του ξενοδοχείου, αν είναι 24ωρη η reception, τι ώρα πρέπει να παραδόσεις το δωμάτιο και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...