Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα την ίδια απορία πριν από λίγο καιρό, μην ανησυχείς για τις κάρτες.

Ακόμα κι αν δεν έχεις πιστωτική, οι visa electron (όπως και οι maestro/cirrus αν δεν κάνω λάθος) μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα ΑΤΜ του κόσμου.

Το μόνο πρόβλημα με τις χρεωστικές είναι ότι κατά κανόνα δεν τις δέχονται σε ξενοδοχεία, εστιατόρια κλπ. Αλλά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για να σηκώσεις χρήματα, οπότε το ίδιο είναι.

Προσωπικά είχα αλλάξει μόνο 150 ευρώ και τα υπόλοιπα τα έπαιρνα από κει.

But then again, γενικώς δεν μου αρέσει να κουβαλάω πολλά χρήματα μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις χρεωστικές τις δέχονται παντού στις ΗΠΑ, εγώ με τη VISA electron πλήρωνα παντού χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Edit: πιστωτική χρειάζεσαι μόνο σε περίπτωση που χρειαστεί το ξενοδοχείο μια πιστωτική ως ασφάλεια για μελλοντικά σου έξοδα από το δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fox, δεν ξέρω πόσο θα μείνεις, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Βανκούβερ και τη Βικτώρια που είναι πολύ κοντά στο Σηάτλ, από τη μεριά του Καναδά. Αν έχεις χρόνο, κάνε καμιά εκδρομούλα προς τα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello! από πού περνετε τα εισητηρια σας για να ταξιδεψετε? απο το ιντερνετ? θελω να φυγω Βελγιο το Δεκέμβριο (ε ναι γνώρισα την αγάπη μου το καλοκαίρι :mrgreen::mrgreen:) και επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει εξωτερικό θα ήθελα να μου πείτε αν ιπάρχουν από καπου φτηνά εισητηρια με επιστροφή (φοιτητικά ίσως?) να κάνω από τώρα κράτηση για να μαι οκ

 

ακομη θελω να ρωτησω για πτήσεις θεσσαλονίκη-Αθήνα με επιστροφή πόσο θα μου κοστίσει με αεροπλάνο? ποια είναι η καλιτερη εταιρια? γιατί έχω φτήσει άιμα με τα Κτελ(6 ωρες 40 ευρω φοιτιτική τιμή με επιστροφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια,

 

Στις 20 σεπτεμβρίου θα επισκεφθω τη Μυκονο και έπειτα τη Σαντορινη. Είναι η πρωτη φορα που πηγαινω και δεν εχω ιδέα απο φτηνα ξενοδοχεία, και επειδή θα μείνω μοναχα 2 βράδυα σε καθε νησι δεν εχω την πολυτέλεια να χασω χρόνο στο ψάξιμο.

 

Αν καποιος μπορεί να μου δωσει οποιαδηποτε πληροφορια (θα προτιμουσα να μεινω στην πρωτευουσα του νησιου) θα ηταν μια βοηθεια πολυ σημαντικη. Αν απαγορευεται απο την πολιτικη του forum η αναφορα σε ξενοδοχεια (δλδ διαφημιση), τοτε καποιο site με πληροφοριες επισης θα μου ερχοταν πολυ καλα.

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ κατι αλλο...

 

ειμαι θεσσαλονικη, και πηγα χτες στην υποτιθεται πρεσβεια που εχουν εδω....

πηγα να ρωτησω για visa τι και πως

και το μονο που εγινε ηταν να μου δωσουν ενα διφυλλο εντυπο φωτοτυπιας που ελεγε πολυ γενικα τι χρειαζεται...

δλδ να κλεισω ραντεβου... αλλα στην αθηνα!!!

για συνεντευξη, ειδικη φωτογραφια, παραβολο κλπ...

αλλα δεν ελεγε ποσο ειναι το παραβολο, ουτε ξεκαθαρα ποσο κανει να βγει,

δλδ ετσι και ετσι...

καθως λεει οτι ο χρονος επεξεργασιας της visa ειναι 3 ωρες, και οτι μπορω ν την παρω την επομενη μερα... αλλα εχω ακουσει απο αρκετους οτι καθυστερει πολυ...

τωρα δε ξερω... ειναι και οτι η φωτοτυπια αυτη ειναι του 2006...

και 4 τηλεφωνα που εχει πανω... ενα απο σταθερο και τα αλλα 3 απο τις εταιριες κινητης...

 

παιρνω το σταθερο και τπτ...

 

πηρα για λιγο απο το κινητο... και περιττο να σας πω οτι ειναι σε στυλ (0)90....

και κολοπιανουν... και λιγο που ακουσα θελει αλλα 85 ευρω καταθεση σε τραπεζα και διπλη φωτοτυπια της αποδειξης και διαβατηριο νεο το οποιο πηρα στην αστυνομια και θελει 5 μερες να βγει και 75 ευρω...

 

και δε ξερω και τι αλλο..

 

εντωμεταξυ δεν ξερω αν ειναι μονο τωρα η μονιμα... αλλα το site της πρεσβιας δε λειτουργει....

LOL???

 

http://athens.usembassy.gov/

http://athens.usembassy.gov/vi/index.html

 

οποιος ξερει παρακαλω να με ενημερώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σάιτ παίζει κανονικά. Έχει αναλυτικές οδηγίες τι χρειάζεσαι. Βασικά θες φωτογραφίες συγκεκριμένου τύπου (γράφει εκεί), ένα παράβολο των 85 ευρώ, και μια αίτηση που τη συμπληρώνεις.

 

Πρέπει να κλείσεις ραντεβού για να πας να δώσεις αυτά τα πράγματα και να περάσεις από interview. Το ραντεβού είναι καλύτερα να το κλείσεις μέσα από το website, γιατί στο τηλέφωνο δεν πρόκειται να τους πιάσεις ποτέ.

 

Αυτά. :)

 

 

ΥΓ. Σε λίγο καιρό η visa για ΗΠΑ από Ελλάδα θα καταργηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αποτι μου ειιπανε, (για το λογο που θα παω) θα παω ως αθλητης...

και αποσο ξερω, δεν υπαρχει παραβολο... εκτος αν κανω λαθος...

 

p.s. στο περιπου ποσα κιλα λετε να επιτρεπει η Ολυμπιακή για αποσκευες? (κυριως για το γυρισμο κλασικα με τις αγορες... να εχω προνοησει... και αν το υπερβω... ποσο παει το μαλί/κιλό :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι πρίν απο τα Χριστούγεννα να πάω διακοπές στην Αμερική και έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τις μεταφορές με το αεροπλάνο και το τελωνείο.

 

α)Αν κατάλαβα καλά με τα νέα μέτρα που ισχύουν, ως χειραποσκευή δεν μπορείς να πάρεις τίποτα μαζί σου μέσα στο αεροπλάνο, σωστά;

β)Στις αποσκευές, υπάρχει πρόβλημα στην μεταφορά υγρών ή παχύρρευστων; Για παράδειγμα, κολόνιες, οδοντόκρεμες, ζελέ για τα μαλλιά, κρέμες, κτλ;;; Μπορείς να τα μεταφέρεις κανονικά;

γ)Στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα θα περάσω απο τελωνείο ή στη Αμερική, κατά την αναχώρηση; Οι μόνες ηλεκτρονικές συσκευές που θα έχω μαζί μου είναι το κινητό και η ψηφιακή. Προφανώς αυτά θα πρέπει να δηλωθούν, έτσι; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να δηλώσω(πχ ρούχα);

δ)Επιστρέφοντας απο Αμερική στην Ελλάδα, περνάω πάλι απο το τελωνείο εδώ στην Ελλάδα ή στην Αμερική; Ότι αντικείμενο ή συσκευή έχω αγοράσει απο Αμερική, λογικά θα φορολογηθεί, έτσι;

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω, για να μην ψάχνομαι την τελευταία στιγμή.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω μια απορια.επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα ταξιδεψω στο εξωτερικο θελω την βοηθεια σας μονο εαν ξερετε.εχω μια ταυτοτητα του 2000 με ελληνικους χαρακτηρες.πηγα στην αστηνομια και με ρωτησαν τι θελω να βγαλω ταυτοτητα αφου εχω,και ειπα οτι θελω να παω στο βελγιο.και με διωξανε! με λενε μπορεις να ταξιδέψεις παρόλο που η ταυτοτητα μου εχει ελληνικους χαρακτηρες.οκ εγω πηρα στο αεροδρομιο τηλεφωνο τον αξιωματικο ασφαλειας και ελεγχου και μου ειπε δε θα χω κανενα πρόβλημα ουτε εδω ουτε εκει.παω λοιπον κλίνω εισητηριο με επιστροφη απο http://www.airticket.gr αλλα κλίνω με το ονομα vasilis. στην ταυτοτητα μου στα ελληνικα γράφει βασιλειος ομως.τωρα θα μπορω να παω χωρις προβληματα βελγιο? μην γινει καμια στραβη και με στηλουν πισω...γιατι εκει η ασφάλεια δεν παίζει... :confused::?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι πρίν απο τα Χριστούγεννα να πάω διακοπές στην Αμερική και έχω ορισμένες απορίες σχετικά με τις μεταφορές με το αεροπλάνο και το τελωνείο.

 

α)Αν κατάλαβα καλά με τα νέα μέτρα που ισχύουν, ως χειραποσκευή δεν μπορείς να πάρεις τίποτα μαζί σου μέσα στο αεροπλάνο, σωστά;

β)Στις αποσκευές, υπάρχει πρόβλημα στην μεταφορά υγρών ή παχύρρευστων; Για παράδειγμα, κολόνιες, οδοντόκρεμες, ζελέ για τα μαλλιά, κρέμες, κτλ;;; Μπορείς να τα μεταφέρεις κανονικά;

γ)Στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα θα περάσω απο τελωνείο ή στη Αμερική, κατά την αναχώρηση; Οι μόνες ηλεκτρονικές συσκευές που θα έχω μαζί μου είναι το κινητό και η ψηφιακή. Προφανώς αυτά θα πρέπει να δηλωθούν, έτσι; Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να δηλώσω(πχ ρούχα);

δ)Επιστρέφοντας απο Αμερική στην Ελλάδα, περνάω πάλι απο το τελωνείο εδώ στην Ελλάδα ή στην Αμερική; Ότι αντικείμενο ή συσκευή έχω αγοράσει απο Αμερική, λογικά θα φορολογηθεί, έτσι;

 

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει στα παραπάνω, για να μην ψάχνομαι την τελευταία στιγμή.:)

 

1. Λάθος. Μπορείς να πάρεις ότι μπορούσες πάντα από θέμα μεγέθους και βάρους, μόνο ότι τώρα δε μπορεί να έχει μέσα υγρά.

2. Τα μεταφέρεις κανονικά από τη στιγμή που είναι μέσα στις βαλίτσες.

3. Δε χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα. Τελωνείο θα περάσεις στην Ελλάδα όταν θα επιστρέφεις, αλλά ποτέ δεν υπάρχει κανένας, περνάς χωρίς πρόβλημα ότι και να κουβαλάς.

4. Βλέπε το 3. Εγώ οτιδήποτε και να έχω ψωνίσει από ΗΠΑ, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Θελω να ερθω για λιγες μερες Αθηνα και να μεινω σε ενα ξενοδοχειο.

Μπορειτε να μου πειτε καποια που να ειναι φτηνα και καλα!

Απο περιοχη απλα θελω να ειναι καπου κοντα στο μετρο.

Αν εινα ικεντρο ακομα καλυτερα

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...