Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από κλαμπομαγαζα έχει πολλά και από κάποια ώρα και μετά όλα παίζουν ελληνική μουσική και κατά τα ξημερώματα νησιωτικα. Είναι ένα πολύ ωραίο εκτός πόλης πριν φτάσεις νομίζω στο ασκελι που αλλάζει χίλια ονόματα κάθε χρόνο Αλλά αν πεις ότι ψάχνεις το κάποτε Σιροκο θα το βρεις.

 

Από φαγαδικα έχει πολλά. Τα σουβλατζιδικα είναι νομίζω όλα μια χαρά. Και οι ταβέρνες σε γενικές γραμμές οκ. Έχει κρεπερι, παγωτατζιδικα και διάφορα άλλα. Έχει και σινεμά αν θέλετε.

 

Από παραλίες έχει πολλές. Είναι μία πάρα πολύ ωραία που λέγεται μοναστήρι γιατί όντως έχει μοναστήρι εκεί. Είναι το τέρμα της γραμμής του λεωφορείου. Να κατσετε να φάτε cheesecake στο καφενεδακι του μοναστηριου (ελπίζω να λειτουργεί ακόμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την άλλη βδομάδα πάμε κρουαζιέρα. Μύκονο και Σαντορίνη, σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοι :-D

Μύκονο, Κουσάντασι, Πάτμο, Ηράκλειο, Σαντορίνη. Από 4-5 ώρες σε κάθε μέρος. Μόνο Σαντορίνη έχω πάει, οπότε εκεί ξέρω πώς θα περάσω το 5ωράκι μου. Για τα υπόλοιπα, αν υπάρχει καμιά πρόταση για κάτι συμπαθητικό που μπορεί να κάνει κανείς σε 5 ώρες, ευπρόσδεκτη. Δεν ψήνομαι για πολύ τρέξιμο φαση, για χαλαρουίτα πάω, αμαλάχει την αράζω και στο τελευταίο κατάστρωμα και πίνω τα μοχίτα μου και χαζεύω απλά την θάλασσα, αλλά λέμε τώρα :)

 

Επίσης, αν τελικά χάσουμε το κτελ που φεύγει από Πειραιά απευθείας για Σαλλλονίκη, πώς πάμε από Πειραιά για Πεδίο του Άρεως για να πάρουμε το επόμενο κτελ;

 

Φχαριστώωωω :);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την άλλη βδομάδα πάμε κρουαζιέρα. Μύκονο και Σαντορίνη, σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοι :-D

Μύκονο, Κουσάντασι, Πάτμο, Ηράκλειο, Σαντορίνη. Από 4-5 ώρες σε κάθε μέρος. Μόνο Σαντορίνη έχω πάει, οπότε εκεί ξέρω πώς θα περάσω το 5ωράκι μου. Για τα υπόλοιπα, αν υπάρχει καμιά πρόταση για κάτι συμπαθητικό που μπορεί να κάνει κανείς σε 5 ώρες, ευπρόσδεκτη. Δεν ψήνομαι για πολύ τρέξιμο φαση, για χαλαρουίτα πάω, αμαλάχει την αράζω και στο τελευταίο κατάστρωμα και πίνω τα μοχίτα μου και χαζεύω απλά την θάλασσα, αλλά λέμε τώρα :)

 

Επίσης, αν τελικά χάσουμε το κτελ που φεύγει από Πειραιά απευθείας για Σαλλλονίκη, πώς πάμε από Πειραιά για Πεδίο του Άρεως για να πάρουμε το επόμενο κτελ;

 

Φχαριστώωωω :);

Με ποιο καράβι; Καλά να περάσετε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οταν επεστρεφα απο Rome, στο check, εκανα περιπου 10-15 minutes....

 

(κατοχος us passport) Aν και δεν νομιζω να παιζει ρολο, σε σχεση με τα υπολοιπα.

 

Τον ''καλο'' ελεγχο θα τον περασει ο φιλος στο us airport που θα προσγειωθει....  :-)

 

 

Όντως κατά την προσγείωση είναι ο καλός ο έλεγχος και οι καλές ουρές. Για αυτό για πτήσεις από Ευρώπη προς Αμερική προτιμώ να φεύγω από Ιρλανδία, το preclearance γίνεται στο Δουβλίνο όποτε μετά θεωρείσαι πτήση εσωτερικού, παίρνεις τη βαλίτσα σου και φεύγεις κύριος χωρίς να σε σταματήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λεπον τελος του μηνα παω Uk.

 

Το πλανο ειναι να εχουμε το Birmingham ως εδρα (και να μεινουμε 3 μερες εκει να γυριζουμε) και να κανουμε ημερησια Οxford, Bath, London.

Στο Μπερμι μενει μονιμα κολλητος που θα μας φιλοξενησει, οποτε θα αναλαβει αυτος το entertainment (οχι πως θα με χαλαγε να ξερω κι εγω τιποτα απο πριν :P ). Στις αλλες τρεις πολεις τι θεωρειται must see ας πουμε, με δεδομενο το οτι θα ειμαστε σε φαση ημερησιας? Οκ το Λονδινο προφανως εχει απειρα μερη οποτε διαλεγουμε ενα δυο στα τυφλα ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπον τελος του μηνα παω Uk.

 

Στις αλλες τρεις πολεις τι θεωρειται must see ας πουμε, με δεδομενο το οτι θα ειμαστε σε φαση ημερησιας? Οκ το Λονδινο προφανως εχει απειρα μερη οποτε διαλεγουμε ενα δυο στα τυφλα ξερωγω.

Μπαθ είναι σχετικά μικρή πόλη, περπατήστε την περιοχή από την εκκλησία έως το circus.

Λονδίνο εξαρτάται τι θέλετε να δείτε. Για μία μέρα συνίσταται η κυκλική διαδρομή με άξονα το ποτάμι. Έτσι θα δείτε τα πιο σημαντικά αξιοθέατα.

Οξφόρδη επίσης μικρη πόλη, ίσως το κέντρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαντορίνη ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές για να μείνεις;

 

Για να είσαι κοντά σε καλές παραλίες και νυχτερινή ζωή;

 

Ημεροβίγλι πιστεύω η καλύτερη, αλλά είναι ακριβό

Η νυχτερινή ζωή είναι στη μια πλευρά του νησιού(στα Φηρά βασικά) και οι παραλίες στην άλλη

Εγώ είχα μείνει Μεσαριά που είναι στη μέση του νησιού, κάνα 10λεπτο από Φηρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σαντορίνη ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές για να μείνεις;

 

Για να είσαι κοντά σε καλές παραλίες και νυχτερινή ζωή;

Δεν ρωτησες αυτο, αλλα πραγματικα, μην αμελησεις να πας εδω για φαγητο καφε γουατεβα.

 

https://www.facebook.com/PelicanKipos/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...