Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για Αμμουλιανή ό,τι είπε ο kalogeros (οι παραλίες δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα) και επίσης προσοχή στους γλάρους! Τόσους πολλούς δεν έχω δει μαζεμένους κάπου. :fear:

 

Περπατάς, γλάροι δίπλα σου, οδηγάς, γλάροι πατημένοι, κολυμπάς, γλάροι κολυμπάνε μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Μπορεί να προτείνει κάποιος μέρη που πρέπει κάποιος να πάει Σαντορίνη (παραλίες-αξιοθέατα);

Χρειάζεται απαραίτητα αμάξι;

Διαβάζω για τιμές ξαπλώστρας από 2 ώς και 20 ευρώ στο trip advisor. Εξαρτάται από το beach bar; Κάποιες προτάσεις;

Η Σαντορίνη είναι μικρή, σε 3-4 μέρες μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα, ειδικά αν έχεις δικό σου μέσο. Οία, Φηρά, Ημεροβίγλι, Πύργος, είναι ωραία για βόλτα. Και Ακρωτήρι επίσης, εκεί είναι και τα Αρχαία.

 

Από παραλίες εμένα μου αρέσει πιο πολύ η Περίσσα - Περίβολος (έχουν άμμο και είναι πολύ μεγάλες παραλίες, στην ουσία μία παραλία είναι) και μετά το Καμάρι, αν και έχει πέτρα. Η κόκκινη παραλία δεν λέει και πολλά για μένα, έχει και λίγο ταλαιπωρία να φτάσεις και δεν έχει και τίποτα να φας ή να πιείς! Η Βλυχάδα έχει επίσης ενδιαφέρον, ιδιαίτερη παραλία. Ξαπλώστρες έχει και τζάμπα και με πληρωμή (όχι πολύ ακριβά) όπως και χώρο για να στήσεις δικιά σου ομπρέλα - πετσέτα. 

 

Γενικά, να έχεις υπόψη σου ότι η πλευρά της καλντέρας είναι αρκετά πιο ακριβή στα πάντα από την άλλη πλευρά του νησιού. Από εκεί έχει βγει και η φήμη ότι είναι ακριβό νησί. Στην ουσία είναι σαν δύο νησιά, άλλο η καλντέρα άλλο η άλλη πλευρά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αμμουλιανή ό,τι είπε ο kalogeros (οι παραλίες δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα) και επίσης προσοχή στους γλάρους! Τόσους πολλούς δεν έχω δει μαζεμένους κάπου. :fear:

 

Περπατάς, γλάροι δίπλα σου, οδηγάς, γλάροι πατημένοι, κολυμπάς, γλάροι κολυμπάνε μαζί σου.

 

Αυτό που λες για τους γλάρους ισχύει όντως. Είναι επειδή η Αμμουλιανή (και συγκεκριμένα νομίζω τα Καραγάτσια) είναι προστατευόμενος βιότοπος των γλάρων. Εμένα, πάντως, δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα.

 

 

 

Η Σαντορίνη είναι μικρή, σε 3-4 μέρες μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα, ειδικά αν έχεις δικό σου μέσο. Οία, Φηρά, Ημεροβίγλι, Πύργος, είναι ωραία για βόλτα. Και Ακρωτήρι επίσης, εκεί είναι και τα Αρχαία.

 

Από παραλίες εμένα μου αρέσει πιο πολύ η Περίσσα - Περίβολος (έχουν άμμο και είναι πολύ μεγάλες παραλίες, στην ουσία μία παραλία είναι) και μετά το Καμάρι, αν και έχει πέτρα. Η κόκκινη παραλία δεν λέει και πολλά για μένα, έχει και λίγο ταλαιπωρία να φτάσεις και δεν έχει και τίποτα να φας ή να πιείς! Η Βλυχάδα έχει επίσης ενδιαφέρον, ιδιαίτερη παραλία. Ξαπλώστρες έχει και τζάμπα και με πληρωμή (όχι πολύ ακριβά) όπως και χώρο για να στήσεις δικιά σου ομπρέλα - πετσέτα. 

 

Γενικά, να έχεις υπόψη σου ότι η πλευρά της καλντέρας είναι αρκετά πιο ακριβή στα πάντα από την άλλη πλευρά του νησιού. Από εκεί έχει βγει και η φήμη ότι είναι ακριβό νησί. Στην ουσία είναι σαν δύο νησιά, άλλο η καλντέρα άλλο η άλλη πλευρά :)

 

Ντροπή και των δυο μας που ξεχάσαμε να του πούμε το σημαντικότερο.

 

@The_Judas, θα ψάξεις να βρεις την ταβέρνα "Κρητικός" και θα πας οπωσδήποτε για φαγητό. Όταν είχα πάει είχε δύο καταστήματα, ένα λίγο έξω από τα Φηρά με κατεύθυνση νότια και ένα στο δρόμο για Καμάρι (ή Περίσσα, δεν θυμάμαι καλά). Θα φας μέχρι να λιποθυμήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ντροπή και των δυο μας που ξεχάσαμε να του πούμε το σημαντικότερο.

 

@The_Judas, θα ψάξεις να βρεις την ταβέρνα "Κρητικός" και θα πας οπωσδήποτε για φαγητό. Όταν είχα πάει είχε δύο καταστήματα, ένα λίγο έξω από τα Φηρά με κατεύθυνση νότια και ένα στο δρόμο για Καμάρι (ή Περίσσα, δεν θυμάμαι καλά). Θα φας μέχρι να λιποθυμήσεις.

Όντως, ο Κρητικός παίζει να είναι καλύτερος και από το ηλιοβασίλεμα στην Οία! :D

 

(Αν και για να πω την αλήθεια έχω πολλά χρόνια να πάω, πιστεύω να μην έχει χαλάσει!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδισα διπλό εισιτήριο (με επιστροφή) για ναξο ή Σαντορίνη ή Μύκονο, επειδή δεν μπορώ να πάω αυτό το καλοκαίρι διακοπές. γίνεται έλεγχος των εισιτηρίων ονομαστικά? για να τα δώσω σε κανένα φίλο ή συγγενή και πάνε τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδισα διπλό εισιτήριο (με επιστροφή) για ναξο ή Σαντορίνη ή Μύκονο, επειδή δεν μπορώ να πάω αυτό το καλοκαίρι διακοπές. γίνεται έλεγχος των εισιτηρίων ονομαστικά? για να τα δώσω σε κανένα φίλο ή συγγενή και πάνε τσάμπα.

Εισιτήριο πλοίου; Ποτέ δεν κοιτάνε όνομα.

 

(Στα κανονικά εισιτήρια, αν αυτό είναι αλλιώς λόγω διαγωνισμού δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Κατερινη μπορει να μου πει καποιος απο camping τι παιζει και σε ποια μερη εξω απο Κατερινη εχει καλα camping? Και κυριως αν γνωριζει camping που εχουν λιγο περισσοτερο πιο νεους ανθρωπους, μην παμε σε καποιο που δεν γνωριζουμε και ειναι ολοι 3ης ηλικιας χαχα. Ευχαριστω παιδια να στε καλα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδες για τις πληροφοριες σχετικα με αμμουλιανη.θα μεινω τελικα μαλλον μαρμαρα κ απο κει θα προσπαθησω να γυρισω αυτες τις 2/3 καλυτερες παραλιες της σιθωνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείσαμε τελικά ένα εξαήμερο βόρεια Χαλκίδα, θα μείνουμε στις Ροβιές. Ελπίζω να'ναι όσο ήσυχα μας λένε (ναι, είμαστε ξενέρωτοι). Έχει κανείς να προτείνει παραλίες προς τα κει, κατά προτίμηση χωρίς μπιτσόμπαρα και τζέρτζελο; Ξέρω (read: μου έχουν πει) για λουτρά Αιδηψού, Άη Γιώργη και Λιχαδονήσια, εκτός από αυτές; Και από την ανατολική πλευρά εννοείται, θα έχουμε αμάξι, αρκεί να μην έχει ανεβοκατέβασμα στα βράχια (σπασμένα δάκτυλα στο πόδι γαρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Κατερινη μπορει να μου πει καποιος απο camping τι παιζει και σε ποια μερη εξω απο Κατερινη εχει καλα camping? Και κυριως αν γνωριζει camping που εχουν λιγο περισσοτερο πιο νεους ανθρωπους, μην παμε σε καποιο που δεν γνωριζουμε και ειναι ολοι 3ης ηλικιας χαχα. Ευχαριστω παιδια να στε καλα! :)

Καμπινγκ εχει κανα 2 στην Πλακα και μετα εχει καποια στην Παραλια Παντελεημονα. Γενικα ολα τα καμπινγ εδω κοντα ειναι κυριος για οικογενειες αφου δεν υπαρχει πολυ φοιτηταριο οπως χαλκιδικη. Ενα που ηξερα που μαζευε λιγο νεολαια νομιζω εχει Συριους φετος. Απο τα πιο καλα ειναι ο Ορφεας Παρ. Παντελ καθως και ενα διπλα στο bar Shark. Αυτο το δευτερο εχει καποια καλα μπιτσομπαρα διπλα, αμα εχεις αμαξι κλεισε οπου ναναι και πας σε αλλη παραλια καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...