Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εριξα λιγο μια ματια το σ/κ σε ξενοδοχεια για Ρωμη, ευχαριστω κιολας για τις πληροφοριες στο προηγουμενο Post. Γενικα ειδα ψιλοτσιμπημενες τιμες αλλα ειχε καποιες επιλογες με ταβανι τα 280 ας πουμε, καποια γνωμη για αυτα; 

 

1) Link.png Site: ResidenzaAzzurra

2) Link.png Site: HotelSeiler

3) Link.png Site: ColaVatican Rooms

 

Εκτος αν υπαρχει και καποια αλλη προταση που μου εχει ξεφυγει κατω απο τα 280 σε δικλινο χωρις κοινοχρηστο μπανιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξα λιγο μια ματια το σ/κ σε ξενοδοχεια για Ρωμη, ευχαριστω κιολας για τις πληροφοριες στο προηγουμενο Post. Γενικα ειδα ψιλοτσιμπημενες τιμες αλλα ειχε καποιες επιλογες με ταβανι τα 280 ας πουμε, καποια γνωμη για αυτα; 

 

1) Link.png Site: ResidenzaAzzurra

2) Link.png Site: HotelSeiler

3) Link.png Site: ColaVatican Rooms

 

Εκτος αν υπαρχει και καποια αλλη προταση που μου εχει ξεφυγει κατω απο τα 280 σε δικλινο χωρις κοινοχρηστο μπανιο.

Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να δίνεις 280€ τη βραδιά και να έχει κοινόχρηστο μπάνιο;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής: όποτε κατεβαίνω Ελλάδα για διακοπές βλέπω φιλικό ζευγάρι. Φέτος επειδή έχουν ένα μωρό αποφάσισαν να πάνε διακοπές στην Φοινικούντα. Αποφάσισα να περάσω να τους δω και να χαλαρώσω λίγες μέρες μαζί τους (όσο γίνεται παρέα με μωρό) αλλά δεν έχω και πολύ ιδέα από την περιοχή.

 

Κάποια εμπειρία; Παραλίες, ταβέρνες τα κλασικά δηλαδή που χρειάζεται κάποιος για να χαλαρώσει 2-3 μέρες.

 

Συγγνώμη για το bump απλά το ποστ πνίγηκε στον πάτο της προηγούμενης σελίδας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι οι μόνες διακοπές που θα κάνω, ούτε θα κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο με το μωρό. Με τα παιδιά είναι οι μόνες μέρες που μπορούμε να τα πούμε από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, νησάκι για αντροπαρεα(3αδα) με σχετικά τίμια νυχτερινή ζωή κατά προτίμηση Κυκλάδες εκτός από Ίο και Μύκονο..??

 

Πάρος και Νάξος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες η αμμουλιανη τι λεει?σκεφτομαι να παω...οικογενεια με μικρο παιδι(1 ετους) για ενα 3μερο.

Αξιζει? ή να μεινω στο δευτερο ποδι (νεο μαρμαρα) και να γυριζω απο κει καποιες παραλιες.

Υποψιν πως παμε για πρωτη φορα στο δευτερο .

Μπορειτε να μου πειτε που ειναι γενικοτερα καλα να παω προς τα κει ? Δεν θελω και πολυ ερημια...να εχει κ λιγο ζωντανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες η αμμουλιανη τι λεει?σκεφτομαι να παω...οικογενεια με μικρο παιδι(1 ετους) για ενα 3μερο.

Αξιζει? ή να μεινω στο δευτερο ποδι (νεο μαρμαρα) και να γυριζω απο κει καποιες παραλιες.

Υποψιν πως παμε για πρωτη φορα στο δευτερο .

Μπορειτε να μου πειτε που ειναι γενικοτερα καλα να παω προς τα κει ? Δεν θελω και πολυ ερημια...να εχει κ λιγο ζωντανια.

Αμμουλιανη θα εχεις ησυχια

δευτερο ποδι απο μερια βουρβουρου καβουροτρυπες λαγονησι και ενα σωρο αλλες πανεμορφες παραλιες ουτε σε νησια τετοιες... για μενα δευτερο και κοσμο καλο οχι σαν το πρωτο πιτσιρικια και party animals ασε που χρεωνουν και ξαπλοστρες   ...

δευτερο με χιλια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δηλαδη θα βγει για 5 μερες σε ενα ξενοδοχειο με θεα και τα αεροπορικα τον αυγουστο?

 

Εμένα από Θεσσαλονίκη για τέλη Ιουλίου για 5 μέρες μου βγήκαν 180 αεροπορικά + 160 με πρωινό το ξενοδοχείο (όχι όμως με θέα στα 2χλμ από τη Φηρα). Αν θέλεις καλή θέα οι τιμές είναι διπλάσιες+.

 

 

Μπορεί να προτείνει κάποιος μέρη που πρέπει κάποιος να πάει Σαντορίνη (παραλίες-αξιοθέατα);

Χρειάζεται απαραίτητα αμάξι;

Διαβάζω για τιμές ξαπλώστρας από 2 ώς και 20 ευρώ στο trip advisor. Εξαρτάται από το beach bar; Κάποιες προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες η αμμουλιανη τι λεει?σκεφτομαι να παω...οικογενεια με μικρο παιδι(1 ετους) για ενα 3μερο.

Αξιζει? ή να μεινω στο δευτερο ποδι (νεο μαρμαρα) και να γυριζω απο κει καποιες παραλιες.

Υποψιν πως παμε για πρωτη φορα στο δευτερο .

Μπορειτε να μου πειτε που ειναι γενικοτερα καλα να παω προς τα κει ? Δεν θελω και πολυ ερημια...να εχει κ λιγο ζωντανια.

 

Λοιπόν, φίλε μου, σαν την Χαλικιδική δεν έχει. Την Αμμουλιανή την αγαπάω, αλλά οι κάτοικοι τα τελευταία χρόνια, λόγω αύξησης του τουρισμού, έχουν αρχίσει να αποκτούν τη νοοτροπία του κλασικού χαλκιδικιώτη. Δοσε μεγάλη προσοχή στο δωμάτιο που θα κλείσεις, γιατί στην Αμμουλιανή έχω κλείσει το χειρότερο δωμάτιο που έχω μείνει ποτέ στη ζωή μου και μάλιστα το μοσχοπλήρωσα.

 

Οι παραλίες είναι πολύ καλές, με κρυστάλινα νερά και οργανωμένες. Αν θες να βρεις ξαπλώστρα, καλό είναι να πηγαίνεις όσο το δυνατόν πιο πρωί, γιατί τα beach bar γεμίζουν γρήγορα. Ειδικά στα Καραγάτσια που το "beach bar" είναι μία καντίνα, θα πρέπει να πάτε αρκετά νωρίς για να βρειτε ομπρέλα και ξαπλώστρες.

 

Από φαγητό μην περιμένεις τίποτα συνταρακτικό και από νυχτερική ζωή τίποτα. Έχει μερικά καφέ στο λιμανάκι που μπορείς να κάτσεις το βράσυ και να πιεις μια μπυρίτσα.

 

Το οδικό δίκτυο είναι χαλιά και πολλοί "έξυπνοι" ντόπιοι κυκλοφορούν τα αμάξια τους χωρίς πινακίδες -και κατά συνέπεια χωρίς ασφάλιση- λόγω παντλούς έλλειψης αστυνομίας. Επίσης για να περάσεις το αμάξι με το φέρρυ στην Αμμουλιανή θες 10 ευρώ συν 2 ευρώ για κάθε επιβάτη (δεν ξέρω εάν το μωρό πληρώνει) και άλλα τόσα για να το ξαναπεράσετε μετά απέναντι.

 

Τιπ: Εάν δεν έχετε πρόβλημα με το παιδί, νοικιάστε ένα βαρκάκι και κάντε το γύρω του νησιού. Πάτε και στα γαϊδουρονήσια μια βόλτα.

 

Για δύετερο πόδι, προτείνω Μαρμαρά ή Τορόνη. Ίσως και Σάρτη. Οι παραλίες του δεύτερου ποδιού απλά δεν παίζονται. Αγαπημένες παραλίες για μπάνιο είναι Τορόνη, Πόρτο Κουφό και Ακτή Κοβιού. Φυσικά σχεδόν όλες οι παραλίες της Σιθωνίας είναι πανέμορφες. Προσπαθήστε να αποφύγετε Νικήτη, γιατί γίνεται χαμός από κόσμο και οι παραλίες δεν λένε και πολλά (ίσως η χειρότερη θάλλασα σε όλο το πόδι). Καβουρότρυπες μην πάτε, γιατί θα ταλαιπωρηθείτε με το μωρό και γιατί πλέον, λόγω του αναξέλεγκτου ελεύθερου κάμπινγκ, είναι μια αηδία.

 

Για ό,τι χρεαιστείς για Χαλκιδική, ρώτα εδώ ή στείλε πμ.

 

 

Εμένα από Θεσσαλονίκη για τέλη Ιουλίου για 5 μέρες μου βγήκαν 180 αεροπορικά + 160 με πρωινό το ξενοδοχείο (όχι όμως με θέα στα 2χλμ από τη Φηρα). Αν θέλεις καλή θέα οι τιμές είναι διπλάσιες+.

 

 

Μπορεί να προτείνει κάποιος μέρη που πρέπει κάποιος να πάει Σαντορίνη (παραλίες-αξιοθέατα);

Χρειάζεται απαραίτητα αμάξι;

Διαβάζω για τιμές ξαπλώστρας από 2 ώς και 20 ευρώ στο trip advisor. Εξαρτάται από το beach bar; Κάποιες προτάσεις;

 

Φίλε μου το πιο γνωστό αξιοθέατο της Σαντορίνης είναι το ηλιοβασίλεμά της. Για κάποιον λόγο την καλύτερη φήμη την έχει η Οία, αλλά είναι εξίσου όμορφο από το Ημεροβίγλι και από τα Φηρά και δεν χρειάζεται να κάνεις όλη την απόσταση μέχρι την Οία. Κατά τα άλλα έχει ένα οινοποιείο που είναι και μουσείο κρασιού, το οποίο αξίζει μια επίσκεψη. Στην Σανορίνη έχει βρεθεί και ένας αρχαίος οικισμός, αλλά δεν μπορώ να σου πω περισσότερα, γιατί όταν είχα πάει εγώ ήταν κλειστός για το κοινό.

 

Οι παραλίες δεν είναι τίποτα εξαιρετικό. Η μόνη που μου άρεσε ήταν η κόκκινη παραλία, η οποία απαιτεί λίγο ποδαρόδρομο. Οι υπόλοιπες είναι μαυρίλα σκέτη και δεν μπορείς να περπατήσεις πάνω τους με γυμνά πόδια γιατί τσουρουφλάνε. Ξαπλώστρες και ομπρέλες πληρώνεις συνήθως σε καντίνες, που δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις κάτι να πιεις. Στα beach bar δεν πλήρωσα πουθενα ξαπλώστρα, αλλά μην το δένεις σχοινί-κορδόνι. Μπορεί, απλά, να ήμασταν τυχεροί. Τα beach bar που πηγαίναμε εμείς ήταν στην Περίσσα και στο Καμάρι.

 

Καλό είναι να έχεις μεταφορικό μέσο, αν θες να γυρίσεις το νησί, αλλά δεν θα σου συνιστούσα αυτοκίνητο. Το βράδυ στα Φηρά γίνεται πανικός και είναι πολύ δύσκολο να βρεις να το παρκάρεις. Καλύετρα μηχανάκι. Εμείς είχαμε νοικιάσει ένα scooter 50 κυβικών και γυρίσαμε όλο το νησί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...