Προς το περιεχόμενο

Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ! [part 2]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο βράδυ θα πρέπει να κατέβει στα σκουπίδια και είναι κρίμα.

Δεν είναι καινούργιο αλλά κάποιος μπορεί να το χρειάζεται.

 

Χαρίζεται σκελετός κρεβατιού.

 

~12 ετών

για στρώμα 1,40*2,00 μέτρα

η πλάτη είναι λίγο .. σπασμένη

χωρίς τάβλες ή στρώμα

 

Να φύγει μέχρι τη Κυριακή (λόγω μετακόμισης).

Περιοχή, Αιγάλεω, κοντά στην Αγία Μαρίνα.

Έχω εργαλεία να το λύσουμε.

 

Κατά προτίμηση κάποιος που το χρειάζεται και μπορεί να το κουβαλήσει.

 

Πρώτα εδώ και όταν αποφασίσουμε ποιός το παίρνει, πληροφορίες με pm.

 

 

 

gallery_65151_1055_1285405.jpg

 

 

gallery_65151_1055_1217763.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο βράδυ θα πρέπει να κατέβει στα σκουπίδια και είναι κρίμα.

Δεν είναι καινούργιο αλλά κάποιος μπορεί να το χρειάζεται.

απο το να το πας σκουπιδια πηγαινε το σε κανεναν αστεγο ,δεν θα σου πει οχι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το να το πας σκουπιδια πηγαινε το σε κανεναν αστεγο ,δεν θα σου πει οχι .

 

να το βάλει που ακριβως το κρεβάτι ο αστεγος;; στο σπίτι του;

εδώ στρώμα άφησα ακριβώς διπλα απο άστεγο και τελικά την επόμενη μερα ήρθαν το πήραν οι πάκηδες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρίζω new/απάτητα τακάκια v-brake saccon (νομίζω taiwan) 2 ζεύγη(4 σύνολο)

πρώτα εδω πόστ και μετά μέσω π.μ τα υπόλοιπα.

είμαι απο πάτρα(περίχωρο)

 

 

Παρέλαβα και τον ευχαριστώ δημοσίως.

Παρότι δεν μπόρεσα να πληρώσω ακόμα τα 2.10€ για την αποστολή που μου έκανε το παλικάρι γιατί το paypal λέει ότι είναι κλειδωμένη η κάρτα μου (ενώ έχει λεφτά μέσα) ότι να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και τον ευχαριστώ δημοσίως.

Παρότι δεν μπόρεσα να πληρώσω ακόμα τα 2.10€ για την αποστολή που μου έκανε το παλικάρι γιατί το paypal λέει ότι είναι κλειδωμένη η κάρτα μου (ενώ έχει λεφτά μέσα) ότι να'ναι

 

Το paypal έχει σταματήσει να δέχεται ελληνικές κάρτες λόγω των τελευταίων εξελίξεων στην Ελλάδα...μόνο αν έχεις υπόλοιπο μέσα στο paypal μπορείς να πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Σ.1 Έλαβα πμ και από άλλα μέλη, που από ότι έλεγξα δεν έχουν γράψει εδώ πέρα πρώτα τι θα ήθελαν, κάτι που αντιβαίνει στους κανονισμούς που έχουν διατυπωθεί στο εναρκτήριο μήνυμα του παρόντος θέματος. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Υ.Σ.2 Όσοι άλλοι φίλοι ενδιαφέρονται για κάποια από τα αντικείμενα, θα επιθυμούσα να γράφουν πρώτα εδώ και μετά να μου στείλουν ένα πμ με τις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ.

 

(...όχι, ΔΕΝ έχω ζητήσει κάτι από τον Fere)

 

...αδερφέ, δεν αντιβαίνει αυτό που αναφέρεις, τους κανονισμούς (για "παράκληση"/οδηγία πρόκειται, και όχι "διαταγή").

Το "τί γίνεται", είναι (αυτοννόητα) απλό : εσύ χαρίζεις - εσύ και θα θέσεις τους όποιους "όρους" είτε σε βολεύουν, είτε απλώς θεωρείς "πρέποντες". Όπως για παράδειγμα στο 2ο σου υστερόγραφο τονίζεις "πώς επιθυμείς να πάει το πράγμα". Συνεπώς, είτε απλά αγνοείς τα (χωρίς πρότερο ποστάρισμα στο φόρουμ) πμ, είτε αποφασίζεις να χαρίσεις με βάση πχ την χρονική προτεραιότητα (είτε πρόκειται για πμ, είτε για φορουμοποστάρισμα...). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Έχουν μαζευτεί αρκετά πράγματα, κυρίως PC hardware, τα οποία θα ήθελα να τα δωρίσω σε κάποιο σχολείο ή άλλο οργανισμό (θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορείτε να προτείνετε κάτι), ή σε κάποιον που έχει ανάγκη. Προτιμώ να τα δώσω όλα μαζί. Τα περισσότερα από αυτά που φαίνονται (και αυτά που δεν φαίνονται) στη φωτογραφία είναι σε πολύ καλή εμφανησιακή και λειτουργικά κατάσταση από ότι θυμάμαι, πλην των εξαιρέσεων που θα αναφέρω. Βρίσκομαι Αθήνα, κοντά στη Κηφισιά.

 

 

 

1χ τροφοδοτικό 450βατ αχρησιμοποίητο (χωρίς καλώδιο για κάρτα γραφικών)

1χ τροφοδοτικό 350βατ βγαλμένο από παλιό υπολογιστή λειτουργικό

1χ Intel Core2Duo 6300 (2,13Ghz) άριστος

1χ Intel Pentium 4 (2,4GHz) άριστος

1χ VGA MSI MX440 64MB άριστη

1χ scanner HP αχρησιμοποίητο (χωρίς καλώδια)

1χ μητρική ASUS P5NSLI με το κουτί της αλλά με πρόβλημα (δεν κάνει boot;)

1χ PSU που θέλει αλλαγή μπαταρίας

1χ κουτί mid-tower

1χ wireless repeater σχεδόν καινούργιο

1χ σετ ηχείων σχεδόν καινούργια για παλιά Sony Erickson

1χ παλιό αλλά λειτουργικό πληκτρολόγιο με ελληνικά γράμματα + 1χ οπτικό ποντίκι

1χ floppy drive

1x χαλασμένος; (δεν αναγνωρίζεται) σκληρός WD Green 1TB

2χ 512mb ram DDR1

1x 1GB ram DDR2

1 PCI κάρτα δικτύου

2χ web camera

1x παλιό αλλά λειτουργικό headset

1x σκληρός δίσκος 2,5" sata 60gb λειτουργικός

1 σκληρός δίσκος 3,5" ide 60gb λειτουργικός

1χ HiFi 3-Disc AIWA με κάποιο πρόβλημα

Διάφορα ide/fdd καλώδια

ενδιαφερομαι και εγω για κατι λιγα.. μιλαμε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Έχουν μαζευτεί αρκετά πράγματα, κυρίως PC hardware, τα οποία θα ήθελα να τα δωρίσω σε κάποιο σχολείο ή άλλο οργανισμό (θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορείτε να προτείνετε κάτι), ή σε κάποιον που έχει ανάγκη. Προτιμώ να τα δώσω όλα μαζί. Τα περισσότερα από αυτά που φαίνονται (και αυτά που δεν φαίνονται) στη φωτογραφία είναι σε πολύ καλή εμφανησιακή και λειτουργικά κατάσταση από ότι θυμάμαι, πλην των εξαιρέσεων που θα αναφέρω. Βρίσκομαι Αθήνα, κοντά στη Κηφισιά.

 

 

 

1χ τροφοδοτικό 450βατ αχρησιμοποίητο (χωρίς καλώδιο για κάρτα γραφικών)

1χ τροφοδοτικό 350βατ βγαλμένο από παλιό υπολογιστή λειτουργικό

1χ Intel Core2Duo 6300 (2,13Ghz) άριστος

1χ Intel Pentium 4 (2,4GHz) άριστος

1χ VGA MSI MX440 64MB άριστη

1χ scanner HP αχρησιμοποίητο (χωρίς καλώδια)

1χ μητρική ASUS P5NSLI με το κουτί της αλλά με πρόβλημα (δεν κάνει boot;)

1χ PSU που θέλει αλλαγή μπαταρίας

1χ κουτί mid-tower

1χ wireless repeater σχεδόν καινούργιο

1χ σετ ηχείων σχεδόν καινούργια για παλιά Sony Erickson

1χ παλιό αλλά λειτουργικό πληκτρολόγιο με ελληνικά γράμματα + 1χ οπτικό ποντίκι

1χ floppy drive

1x χαλασμένος; (δεν αναγνωρίζεται) σκληρός WD Green 1TB

2χ 512mb ram DDR1

1x 1GB ram DDR2

1 PCI κάρτα δικτύου

2χ web camera

1x παλιό αλλά λειτουργικό headset

1x σκληρός δίσκος 2,5" sata 60gb λειτουργικός

1 σκληρός δίσκος 3,5" ide 60gb λειτουργικός

1χ HiFi 3-Disc AIWA με κάποιο πρόβλημα

Διάφορα ide/fdd καλώδια

με ενδιαφερουν τα 1,3,4,5,12,17,18,19 στελνω μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...όχι, ΔΕΝ έχω ζητήσει κάτι από τον Fere)

 

...αδερφέ, δεν αντιβαίνει αυτό που αναφέρεις, τους κανονισμούς (για "παράκληση"/οδηγία πρόκειται, και όχι "διαταγή").

Το "τί γίνεται", είναι (αυτοννόητα) απλό : εσύ χαρίζεις - εσύ και θα θέσεις τους όποιους "όρους" είτε σε βολεύουν, είτε απλώς θεωρείς "πρέποντες". Όπως για παράδειγμα στο 2ο σου υστερόγραφο τονίζεις "πώς επιθυμείς να πάει το πράγμα". Συνεπώς, είτε απλά αγνοείς τα (χωρίς πρότερο ποστάρισμα στο φόρουμ) πμ, είτε αποφασίζεις να χαρίσεις με βάση πχ την χρονική προτεραιότητα (είτε πρόκειται για πμ, είτε για φορουμοποστάρισμα...). 

 

Ρε φίλε, τα εισαγωγικά και οι παρενθέσεις δεν είναι για χόρτασμα, μου βγήκαν τα μάτια. :-D

 

Ως προς την ουσία του ζητήματος, επειδή όντως οι κανονισμοί το αναφέρουν ως παράκληση θα πρότεινα να γίνει επιβολή για να αποφεύγεται το χάος οι παρεξηγήσεις.

 

Ως προς την ερμηνεία του κανονισμού, άποψή μου είναι πως ο νομοθέτης δεν είχε στο μυαλό του να παρακαλέσει αλλά πως αναφέρει το ποστάρισμα πριν την επικοινωνία ως κανόνα, προφανώς για να αποφευχούν τα προβλήματα που προανέφερα.

Επειδή όμως η ατυχής λέξη "παρακαλούνται" που χρησιμοποιείται όπως φαίνεται οδηγεί σε παρερμηνείες, θα μπορούσε να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απορώ γιατί έχετε κάποιοι κόλλημα με τα εισαγωγικά και τις παρενθέσεις πάντως (και δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς σας..."βγάζουν τα μάτια" :ρ), αλλά προσωπικά τις βάζω όπου και όποτε νομίζω χρειάζεται.

 

Όσο για το ζήτημα "κανονισμοί", εάν κάποιοι δεν επιμένετε ότι "έτσι είναι το σωστό" (ή ακόμη χειρότερα κάποιοι να διαβάζουν τους κανονισμούς ανάλογα με το τί ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι γράφουν) δεν βλέπω το γιατί να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, τη στιγμή που είναι τόσο απλό : κρατά ο δωρίζοντας τις χρονικές προτεραιότητες (ΕΑΝ το θέλει), είτε πρόκειται για πμ, είτε για "δημόσιο ποστάρισμα", και όλα καλά.

(...κάπου εδώ να τονίσω ότι κάποιοι δεν θέλουν το ίνμποξ τους να γεμίζει πμ, όπως και κάποιοι δεν θέλουν σώνει και καλά να ποστάρουν δημόσια με τη μία. Δεν θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψη; Μάιντ γιου, ότι ο πιεμικός δρόμος είναι ΠΙΟ χρονοβόρος. Έστω και για μερικά κλικ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω το γιατί να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, τη στιγμή που είναι τόσο απλό : κρατά ο δωρίζοντας τις χρονικές προτεραιότητες (ΕΑΝ το θέλει), είτε πρόκειται για πμ, είτε για "δημόσιο ποστάρισμα", και όλα καλά.

 

Παρεξηγήσεις μπορεί να γίνουν γιατί η σειρά προτεραιότητας δεν είναι ορατή σε όλους. Βέβαια θα μου πεις πως δεν έχει νόημα γιατί τελικά ο δωρίζων αποφασίζει με όποιο κριτήριο θέλει αλλά σου βάζω στοίχημα πως οι παρεξηγήσεις θα γίνουν.

 

Επίσης δεν είναι πρακτικό γιατί από αυτούς που στέλνουν p.m. κανείς δεν θα γνωρίζει την σειρά του και πρέπει να τους ενημερώνει ο δωρίζων έναν-έναν πως πρόλαβε άλλος.

 

Επίσης δεν είναι πρακτικό γιατί και ο πρώτος που θα ποστάρει κι αυτός δεν θα ξέρει αν θα είναι όντως πρώτος και θα πρέπει να στέλνει κι αυτός p.m. Άρα ουσιαστικά δεν έχει νόημα να ποστάρει καν κάποιος αν ισχύσει η πρακτική που προασπίζεις μιας και τελικά θα χρειαστεί να στείλει και p.m. κι έτσι και το νήμα θα μετατραπεί σε ένα νήμα με σκέτες τις ανακοινώσεις αυτών που χαρίζονται.

Δεν μαρέσει σαν ιδέα, δεν θυμίζει forum.

 

(...κάπου εδώ να τονίσω ότι κάποιοι δεν θέλουν το ίνμποξ τους να γεμίζει πμ, όπως και κάποιοι δεν θέλουν σώνει και καλά να ποστάρουν δημόσια με τη μία.

 

Γιατί να μην θέλουν να ποστάρουν δημόσια, ντρέπονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικά πχ μου την δίνει απίστευτα να θέλουν κάποιοι να το παίζουν "διασφαλιστές της έντιμης διακίνησης δωρεών". Δε θέλω βρ' αδερφέ τον οποιονδήποτε ΝΟΜΙΖΕΙ οτιδήποτε, να χώνεται εκεί που δεν τον έχει σπείρει κανείς και να διατείνεται χαριτωμενιές (και δυστυχώς τέτοιοι υπάρχουν μπόλικοι). Νομίζω πως είναι δικαίωμά μου να υπάρχω και να κινούμαι χωρίς να υπάρχει ανάγκη να πετάγεται ο κάθε χαριτωμένος και να ξερνάει την όποια χολή βγάζει το όποιο κόμπλεξ του (παραδείγματα άπειρα κατά καιρούς, όπου στοχοποιείται κόσμος που δεν έχει κάνει τίποτε κακό - απλώς καποιουνού του γκάβλωσε να τον δείξει με το δάχτυλο).

 

Επίσης προσωπικά δεν θεωρώ πως κανείς χρωστάει εξηγήσεις σε κανέναν. Κάτι σκηνικά του τύπου "σε ξέρω εσένα, έχεις πάρει εκείνο, εκείνο κι εκείνο μέσα σε τάδε μέρες" μου γυρνάνε τ' άντερα. Αν κάποιος που χαρίζει θεωρεί ότι για τους Χι λόγους το Ψι μέλος δεν δικαιούται να λάβει κάτι, γούστο του και καπέλο του, αλλά οι τριτοτέταρτοι που χώνονται και το παίζουν θεματοφύλακες "δικαιοσύνης" για λογαριασμό του χαρίζοντα, είναι επιεικώς για κρέμασμα.

 

Και για άλλη μια φορά προσωπικά, ναι, δεν αισθάνομαι άνετα όποτε ζητώ κάτι. Πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι το βλέπουν και δεκάδες άλλα ζευγάρια μάτια (και δη κακόβουλα όπως είπα). Υποθέτω ότι δεν είμαι ο μόνος.

Είναι επίσης φορές που μου βγαίνει πιο εύκολο να ποστάρω δημόσια, κι άλλες που προτιμώ πρώτα να το "συζητήσω" με τον δωρίζοντα (για διάφορους λόγους. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του πρόσφατου Ράπτορ, που χρειάστηκε να εξηγήσω ολόκληρο σενάριο στον tiger, για να δούμε εάν παίζει να "συμφωνήσουμε". Ε όλο αυτό δεν νομίζω ότι αφορά κανέναν άλλον...).

 

Γενικά ο καθ' ένας μπορεί να έχει διάφορους ("θεμιτούς") λόγους. Κι από τη στιγμή που το ζήτημα λύνεται τόσο απλά με το ζήτημα "έλεγχος χρονικής προτεραιότητας", δε νομίζω ότι χρειάζεται να είναι "κανόνας" το δημόσιο ποστάρισμα κλπ. Πόσο μάλλον όταν η πλειονότητα των δωριζόντων είναι άτομα που χαρίζουν σε τακτική βάση και ξέρουν καλά τί παίζει με αυτούς που ζητάνε.

 

Όσο για τους "παρεξηγησιάρηδες" που λες, αυτοί έχουν αποδείξει ότι ΑΦΟΡΜΕΣ ψάχνουν για να γκρινιάξουν, ακόμη και σε περιπτώσεις που "όλα έχουν γίνει με τον κανονισμό". Οπότε, πώς ακριβώς πιστεύεις ότι ένας "ακόμη πιο σφιχτός κανονισμός", θα λύσει τα θέματα;

Δεν μ' αρέσει σαν πρόταση, δεν θυμίζει φόρουμ - Γιουρογκρούπ λογικές θυμίζει...

 

(..τέλος και πάλι δεν βλέπω την ανάγκη "να ενημερώνει έναν-έναν ο δωρίζοντας, τους..."άτυχους". Προσωπικά όποτε έχει τύχει να ζητήσω κάτι και δεν έλαβα απάντηση, ακόμη κι αν έβλεπα να ήμουν "πρώτος", απλά δεν ξαναενόχλησα. Για χαρισμαίικα πρόκειται στην τελική γαμώτο. Ούτε κάτι για το οποίο ίδρωσα, ούτε κάτι που "δικαιωματικά μου ανήκει". Μην το κάνουμε τόσο θέμα, και ΟΙΚΤΟΣ σε όσους "θέλουν να ξέρουν την σειρά τους". Να παν να γκετ ε λάιφ καλύτερα...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...