Προς το περιεχόμενο

Μην πετάτε τίποτα! Χαρίστε το εδώ! [part 2]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ Για να μαθαίνουν οι νεότεροι, το αντιγραφικό Plexwriter που έχει το ένα Plato το 2001 είχε...110.000 δραχμές (μια 300άρα ευρά δηλαδή :o )

Το "AK47" της εποχής, στην ίδια τιμή το είχα πάρει και εγώ & είμαι σίγουρος ότι και το δικό σου και το δικό μου δουλεύουν μια χαρά ακόμα και σήμερα!

 

Μπράβο για την κίνηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία από τις ελάχιστες (παραγωγικές) εκκαθαρίσεις μου είπα να διώξω τα 3 desktop που φαίνονται στις φωτογραφίες.

 

Για το 1ο (IBM) δεν έχω να πω τίποτα αφού απλά μου βρέθηκε και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί του (άρα δε γνωρίζω κάτι για την λειτουργική του κατάσταση ή τι συμβαίνει στα εσώψυχά του)

 

Τα δύο Plato είναι οι 2 πρώτοι μου υπολογιστές (ένας pentium στα 233 αν θυμάμαι καλά και ο άλλος pentium III στο 1 Ghz).

Εσωτερικά έχουν τα πάντα (m/b, μνήμη, κλπ) με εξαίρεση τους σκληρούς και είναι σε πολύ καλύτερη/καθαρότερη κατάσταση από αυτή που φαίνεται εξωτερικά.

 

Για πρακτικούς λόγους (τα έχω βγάλει από την αποθήκη και είναι μες τη μέση) αλλά και πιο ουσιαστικούς (στο τσακ είμαι να τα ξαναβάλω πίσω "μήπως κάποια στιγμή τα ξαναδουλέψω για να παίξω κάνα παιχνίδι της εποχής") θέλω να φύγουν άμεσα. Με τον ένα (κάποιος που ενδιαφέρεται) ή τον άλλο τρόπο (στον κάδο της γωνίας και...."καθαρίζω αυλές, υπόγεια, πατάρια") πρέπει να έχουν φύγει μέχρι μεθαύριο (Τετάρτη) βράδυ.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, πρώτα post εδώ και μετά τα...ρέστα με pm

(εννοείται πως μιλάμε μόνο για παραλαβή από Νέα Σμύρνη)

 

 

ΥΓ Για να μαθαίνουν οι νεότεροι, το αντιγραφικό Plexwriter που έχει το ένα Plato το 2001 είχε...110.000 δραχμές (μια 300άρα ευρά δηλαδή :o

 

 

ενδιαφερομαι για οποια περισευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν περισσεύει το ένα Plato (233) το οποίο και είναι δικό σου.

Ο συνφορουμίτης που επικοινώνησε πριν από σένα, αν και εξέφρασε δημόσια ενδιαφέρον για το άλλο Plato, στα pm άφησε ένα ερωτηματικό και για το IBM.

Αν τελικά δεν το πάρει, δικό σου και αυτό.

Έχεις pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον για p3 plato :-)

 

 

Έφυγαν τα Plato P3 και ΙΒΜ.

Με την ευκαιρία να πω ότι ήταν πραγματικά χαρά μου που γνώρισα τον Δημήτρη (TheDevilMayCare).

Ευγενέστατος, άμμεσος, με κατανόηση.

Ελπίζω πραγματικά να του φανούν χρήσιμα και να μην ταλαιπωρήθηκε πολύ στο κουβάλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον κυριοι επειδη ηταν κριμα να πεταχτουν (βασικα για πεταμα τα πηγαν και τα εσωσα) χαριζετε ενας παλιος server απο την δουλεια μου της compaq.

τα ξυλωσα ολα απο πανω αλλα το κουτι παιδια το εστειλα για ανακυκλωση.

τα χαρακτηριστικα του ηταν εαν ειδα καλα pentium II τα 266mhz πρεπει να ηταν.(του ξηλωσα την ψυχτρα μιας και θα την χρειαστω για καμια modda) εχει πανω 2 dimmακια μνημης (αρχαια πριν ddr για οσους τις θυμουνται) και η μητρικη κλασσικα κατασκευη της εταιριας που εκανε τον server.δεν δειχνει να εχει φουσκωμενους πυκνωτες και εχει πανω floppy-cd-σκληρο 1gb.

οπως και αρκετες καρτες κουμπωμενες σε μια extension καρτα που κουμπωνει στην μητρικη.οι καρτες η 3 ηταν η 4 και ηταν σιγουρα η μια καρτα γραφικων και η αλλη καρτα δικτυου.μπορει και modem.

εχω γλυτωσει και το τροφοδοτικο του οπως και ολα τα καλωδια.η τελευταια ενημερωση που εχω ειναι οτι οταν ο server ειχε ξυλωθει πριν χρονια,δουλευε.οποτε παιζει να δουλευει ακομα και εχει τα παντα επανω για καποιον που ισως χρειαζεται ενα τετοιο μηχανημα.

παραλαβη απο τον χωρο μου περιοχη ιπποκρατειου Θεσσαλονικης για οποιον τον ενδιαφερει.ειπα να το ποσταρω.που ξερεις....

στειλτε pm και μην ξεσκιστητε ετσι?σε χρυσοθυρες για να του βγαλουν τον χρυσο δεν θα τον δωσω :P :P :P,ελπιζω καποιος πραγματικα να τον χρειαζεται.

μια φωτο

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν και δεν ενδιαφέρομαι να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ξηλώθηκε, τι έμεινε και τι χαρίζεις από αυτά. :-D

Αφού το κουτί πήγε για ανακύκλωση άρα στην φωτογραφία δεν είναι αυτό που χαρίζεις αλλά πριν το ξήλωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... παλιος server απο την δουλεια μου της compaq.

τα ξυλωσα ολα απο πανω αλλα το κουτι παιδια το εστειλα για ανακυκλωση

Πολύ καλό για την εποχή του και στοιχηματίζω λειτουργικό.

(Exω πολύ παλιότερο compaq deskpro του 1992 και λειτουργεί χωρίς να έχει χαλάσει τι-πο-τα παρά την αχρηστία 10ετιών)

Δηλώνω ενδιαφέρον.

 

Αν θες ψύκτρα για PII νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει στην αρχαιολογική συλλογή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγαν τα Plato P3 και ΙΒΜ.

Με την ευκαιρία να πω ότι ήταν πραγματικά χαρά μου που γνώρισα τον Δημήτρη (TheDevilMayCare).

Ευγενέστατος, άμμεσος, με κατανόηση.

Ελπίζω πραγματικά να του φανούν χρήσιμα και να μην ταλαιπωρήθηκε πολύ στο κουβάλημα.

Χαρη, σε ευχαριστω πολυ! :-)

Θα δω αναλυτικα και τα service manual τους ωστε να επαναξιοποιηθουν για να / και θα επαναχαριστουν

(στις Χριστουγεννοδιακοπες θα τα στησω ως μικρη βοηθεια εξτρα υπολογιστων σε εργαστηριο Δημοτικου σχολειου, που δυστυχως εχει ελαχιστα πισια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αν και δεν ενδιαφέρομαι να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα τι ξηλώθηκε, τι έμεινε και τι χαρίζεις από αυτά. :-D

Αφού το κουτί πήγε για ανακύκλωση άρα στην φωτογραφία δεν είναι αυτό που χαρίζεις αλλά πριν το ξήλωμα?

εχουν μεινει τα παντα απο οτι θα μπορουσε να μεινει.ενταξει η φωτο το αδικει γιατι δεν φαινεται τιποτα.αλλα πραγματικα αυτοι οι server,για να τους ξυλωσεις επρεπε να δαπανησεις αρκετη ωρα.το κουτι τους ειναι μελετημενο αρκετα.

 

Πολύ καλό για την εποχή του και στοιχηματίζω λειτουργικό.

(Exω πολύ παλιότερο compaq deskpro του 1992 και λειτουργεί χωρίς να έχει χαλάσει τι-πο-τα παρά την αχρηστία 10ετιών)

Δηλώνω ενδιαφέρον.

 

Αν θες ψύκτρα για PII νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει στην αρχαιολογική συλλογή μου.

 

 

 

εαν θυμαμαι καλα οι pentium II δεν χρειαζοντουσαν ψυχτρα επανω.αυτος ειχε γιατι απλα ειχε... :)

δικο σου αφου δηλωνεις ενδιαφερον και μιλαμε με pm

 

Edit:να ευχαριστησω τον φιλο Θανο (BLISS) που πηρε τα πραγματα.ελπιζω να του φανουν χρησιμα εστω και για την συλλογη του.

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριζεται  κινητο LG GD510 Cookie σε αριστη κατασταση σαν καινουργιο,με τον φορτιστη του,χρωματος μαυρου και με το hands free,μονο σε ατομο απο Αθηνα-Πειραια που θα συναντηθουμε στον ηλεκτρικο σταθμο των Ανω Πατησιων. To μονο θεμα που εχει ειναι οτι ο ηχος του ακουγεται μονο με το hands free η ακουστικα ενω εξωτερικα δεν ακουγεται. Λογικα πρεπει να φτιαχνεται.  (Επικοινωνια με p.m.)

 

http://www.gsmarena.com/lg_gd510_pop-2949.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία από τις ελάχιστες (παραγωγικές) εκκαθαρίσεις μου είπα να διώξω τα 3 desktop που φαίνονται στις φωτογραφίες.

 

Για το 1ο (IBM) δεν έχω να πω τίποτα αφού απλά μου βρέθηκε και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί του (άρα δε γνωρίζω κάτι για την λειτουργική του κατάσταση ή τι συμβαίνει στα εσώψυχά του)

 

Τα δύο Plato είναι οι 2 πρώτοι μου υπολογιστές (ένας pentium στα 233 αν θυμάμαι καλά και ο άλλος pentium III στο 1 Ghz).

Εσωτερικά έχουν τα πάντα (m/b, μνήμη, κλπ) με εξαίρεση τους σκληρούς και είναι σε πολύ καλύτερη/καθαρότερη κατάσταση από αυτή που φαίνεται εξωτερικά.

 

Για πρακτικούς λόγους (τα έχω βγάλει από την αποθήκη και είναι μες τη μέση) αλλά και πιο ουσιαστικούς (στο τσακ είμαι να τα ξαναβάλω πίσω "μήπως κάποια στιγμή τα ξαναδουλέψω για να παίξω κάνα παιχνίδι της εποχής") θέλω να φύγουν άμεσα. Με τον ένα (κάποιος που ενδιαφέρεται) ή τον άλλο τρόπο (στον κάδο της γωνίας και...."καθαρίζω αυλές, υπόγεια, πατάρια") πρέπει να έχουν φύγει μέχρι μεθαύριο (Τετάρτη) βράδυ.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, πρώτα post εδώ και μετά τα...ρέστα με pm

(εννοείται πως μιλάμε μόνο για παραλαβή από Νέα Σμύρνη)

 

 

ΥΓ Για να μαθαίνουν οι νεότεροι, το αντιγραφικό Plexwriter που έχει το ένα Plato το 2001 είχε...110.000 δραχμές (μια 300άρα ευρά δηλαδή :o )

 

 

Αν και ο ένας συνφορουμίτης πέρασε και τα πήρε και όπως έχω ήδη αναφέρει ήταν εξαιρετικός, ο άλλος ενδιαφερόμενος με "κρέμασε".

Παρά την παράκλησή μου και την δέσμευσή του σε pm να το πάρει μέχρι και την Τετάρτη (χθες) αυτό δεν έγινε (ούτε καν ενημέρωση).

Κρίμα, όχι τόσο για το αντικείμενο που δεν έφυγε, όσο για το γεγονός ότι σε μια εποχή που είναι ιδιαίτερα απλό να ενημερώσεις τον άλλο έστω και για το γεγονός της υπαναχώρησης, κάποιοι δεν μπαίνουν καν στον κόπο.

 

Και μετά από την πρωϊνή μου γκρίνια (εγώ θα το πω κοινωνιολογική ανάλυση :P ) ενημερώνω ότι το θέμα με τα χαριζόμενα αυτού του post μου έχει κλείσει και πάμε για άλλα.

Καλή συνέχεια σε όλους

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...