Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης TFT


senios4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους...

 

Έχω μια 19άρα CRT Samsung. Επειδή όμως κάθομαι παααααρα πολλές ώρες στο PC και με ψιλοζαλίζει σκέφτομαι να πάρω μια TFT είτε 17 είτε 19 ιντσών.

 

Είμαι πρόθυμος να δώσω μέχρι και 700 ευρώ. Σκέφτομαι EIZO κλασικά και ειδικά μία από τις L768 ή L568. Κατά πρώτον όμως δεν ξέρω αν σκοπεύει να βγάλει καινούργια μοντέλα σύντομα, οπότε ίσως να μην αξίζει αυτή η αγορά και κατά δεύτερον δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.

 

Από τη Samsung που έχω είμαι υπερικανοποιημένος αλλά δεν ξέρω με τις TFT τι παίζει. Για πείτε καμιά πρόταση... Όλα ευπρόσδεκτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σίγουρα οι EIZO είναι άψογες αλλά πληρώνεις πολλά για το όνομα. Εγώ επέλεξα μια IIYAMA (μην βιαστείς και πεις WHAT?) γιατί έτσι είπα και εγώ μόλις μου το προτείνανε αλλά όταν την πήρα έπαθα πλάκα και δεν πλήρωσα πολλά. Άσε που το σερβις το καλύπτει το πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους...

 

Είμαι πρόθυμος να δώσω μέχρι και 700 ευρώ. Σκέφτομαι EIZO κλασικά και ειδικά μία από τις L768 ή L568. Κατά πρώτον όμως δεν ξέρω αν σκοπεύει να βγάλει καινούργια μοντέλα σύντομα' date=' οπότε ίσως να μην αξίζει αυτή η αγορά και κατά δεύτερον δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.

 

Από τη Samsung που έχω είμαι υπερικανοποιημένος αλλά δεν ξέρω με τις TFT τι παίζει. Για πείτε καμιά πρόταση... Όλα ευπρόσδεκτα...[/quote']

 

Samsung 193P

 

H L768 χρησιμοποιεί το ίδιο πάνελ της samsung (LTM190E4) και τη samsung μπορείς να τη βρεις φθηνότερα (από 535 ευρώ με φπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η LG καλή; Χμμμμ... Και καλή απεικόνηση χρωμάτων και μεγάλη viewing angle και καλή στα video; Η ζήτησα πολλά;

 

Και η Samsung (επειδή δεν ξέρω ακριβώς) τι σημαίνει έχει το ίδιο panel με την L768; Είναι σα να λέμε για τις CRT έχει το ίδιο tube; Αξίζει δηλαδή; Και πληρώνουμε μόνο το όνομα στην ΕΙΖΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΕΙΖΟ όπως και να το κάνουμε, ΔΕΝ πληρώνεις μόνο το όνομα. Ως γνωστόν η ίδια δεν κατασκευάζει ούτε σωλήνες ούτε πάνελς, οπότε κάτι πρέπει να κάνει για να έχει φτιάξει αυτό το όνομα, τι λες;

 

Άψογα ηλεκτρονικά, άψογο καλιμπράρισμα κτλ...

 

Το θέμα είναι (για μένα) οι περισσότεροι θα είναι καλύτερα με την προαναφερθήσα LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σκεφτομαι την ΕΙΖΟ 768... Με βάλατε σε σκέψεις όμως με την Samsung. Από εγγύση σε καμμένα pixel τι λέει; Η ΕΙΖΟ έχει 0 καμένα pixel για Ελλάδα πάντως.. σε αντίθεση με έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego exo 2 xronia tora mia 17" Samsung kai eime yper eyxaristimenos. Doulevo kathimerina para polles ores sto Pc kai den exo kanena provlima. Malista ektos apo ayto , otan tin agorasa eixe eggihsh antikatastashs sto 1o kameno pixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ είμαι πρό των πυλών για αγορά οθόνης tft και διαθέτω μέχρι 350 ευρώ.Όμως έχω χάσει την μπάλα σε αυτό το θέμα και τελευταία οι τιμές των 17' LG έχουν πέσει στα 260 ευρώ.Αυτό σημαίνει ότι βγαίνουνε καινούργια μοντέλα ,δηλαδή να περιμένω ;

Βλέπω επίσης Lg οθόνες ίδιες περίπου,ίδια τιμή και διαφορετικά μοντέλα και δεν ξέρω τι έχει η μία και τι η άλλη.Τα χαρακτηριστικά τους είναι ίδια και τρέχα γύρευε.

Προτείνετε κάτι καλό όσοι θέλετε,thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ όταν ξεκίνησα το thread αυτός ήταν ο κύριος λόγος. Έχω χάσει τη μπάλα. Δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να πάρεις μια LCD οθόνη και επίσης υπάρχουν τόσα μοντέλα πια που δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις και για να κάνεις μια σωστή έρευνα αγοράς θες πολύ καιρό να το ψάχνεις... Πείτε καμιά πρόταση και αν είστε ικανοποιημένοι ή όχι όσοι έχετε LCD οθόνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άν αξίζει δεν το συζητάμε ρε σύ..

Σκέψου μόνο πόση ακτινοβολία τρώς κάθε φορά που βρίσκεσαι μπροστά απο την Crt Οθόνη..

Θα το καταλάβεις άν βρίσκεσαι πολλές ώρες κάθε μέρα μπροστά από έναν υπολογιστή.

Λίγο οι πονοκέφαλοι,λίγο τα μάτια..

Είναι μεγάλη υπόθεση να ξεφύγεις από την ακτινοβολία της οθόνης και είναι ο μόνος λόγος που θέλω να αγοράσω μια TFT.

Δεν το κάνω ούτε για θέματα χώρου ούτε για ομορφιά.

Τώρα έχω χάσει την μπάλα σχετικά με το τί μοντέλο να επιλέξω..

Πριν απο 2 βδομάδες για παράδειγμα

Είχα στο μυαλό μου ένα μοντέλο LG που έκανε γύρω στα 300 ευρώ.

Τώρα κάνει 260 μαζί με άλλα 3 μοντέλα LG και με διαφορές στην γωνία θέασης (το ένα είναι 160Χ160 και το άλλο 160χ140)απο κεί και πέρα έχουνε διαφορά στο χρώμα και 1 με 2 ευρώ μεταξύ τους.

Άλλη μάρκα εκτός LG πάντως δεν κοιτάω 1)γιατί έχω ακούσει καλά λόγια σε διάφορα forums(και στο insomnia),2)Γιατί οι άλλες ξεφεύγουνε στην τιμή.

 

Θα ήθελα πχ μια EIZO για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά δεν μ'αρέσουν τα 100 ευρώ παραπάνω που κοστίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι οι EIZO παραείναι ακριβές. Κάτι άλλο που δεν ξέρω και όποιος ξέρει ας με βοηθήσει: Όταν λέμε π.χ. 17 ιντσες εννοούμε καθαρό οπτικό μέγεθος ή από την άκρη του πλαστικού στη διαγώνιά της. Δηλαδή 17 ιντσες είναι αυτό που βλέπουμε ή ολο το μπροστινό μέρος της οθόνης; Υπάρχει διαφορά σε αυτό μεταξύ LCD και CRT;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...