Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης TFT


senios4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

παρακολουθώ κάμποσο καιρό το φόρουμ και γράφτηκα σήμερα για να εκφέρω κι εγώ τη γνώμη μου μια κι έχω άποψη από πρώτο χέρι.

Εν συντομία, πέρασα από τη Sony ES200 17'' CRT στην LG 17'' 1730S 12ms TFT την οποία μετά από τρεις μήνες την πούλησα. Δεν έκανε για την πολύωρη χρήση που την ήθελα καθώς μου κούραζε πολύ τα μάτια. Όχι μόνο τα δικά μου αλλά και του αδερφού μου που του την έδωσα να τη δοκιμάσει (μήπως είμαι εγώ περίεργος) κι ενός φίλου. Πολύ σκοτεινή εικόνα, κακό μαύρο και -το κυριότερο- μου έδινε την εντύπωση ότι τρεμόπαιζε (την δούλευα στα 1280 και 75hz).

Τώρα χρησιμοποιώ την EIZO 766 19'' CRT του αδερφού (δανεική) και σκέφτομαι να πάρω την EIZO 568 17'' TFT 25ms που έχει ένας φίλος (490 ευρώ με ΦΠΑ από Πλαίσιο) και είναι πολύ ευχαριστημένος. Περιμένω να τη δω πρώτα βέβαια -δεν την ξαναπατάω

 

Χαιρετώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχουν περάσει 2 μήνες από όταν ξεκίνησα αυτό το thread. Τότε δεν ήξερα τίποτα για τις TFT οθόνες. Τώρα ξέρω αρκετά αλλά ακόμα αναποφάσιστος είμαι.

 

Όπως είχα πει και τότε το budget μου είναι γύρω στα 650 ευρώ. Η οθόνη προορίζεται για αντικατάστηση της τωρινής μου 19άρας Samsung CRT. Κάθομαι πολλές ώρες στο PC διαβάζοντας για τη σχολή (Μηχανικός Η/Υ) και προγραμματίζοντας. Στο τέλος της μέρας μετά από π.χ. 7 ώρες στον υπολογιστή τα μάτια μου έχουν φύγει και το κεφάλι μου είναι καζάνι. Γι' αυτό και ήθελα μια 19άρα TFT.

 

Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν πρέπει το κείμενο να είναι όσο το δυνατόν πιο ευκρινές. Εκτός αυτού βλέπω πολύ συχνά και ταινίες οπότε καλό θα ήταν αν μην έχω ούτε εκεί πρόβλημα. Τώρα σχετικά με τα παιχνίδια ποτε δεν παίζω fps. Μόνο τα adventures είναι το πάθος μου άντε και κανα ποδοσφαιράκι. Αλλά τώρα πιά παίζω πολύ σπάνια οπότε δεν είναι και ο προταρχικός παράγοντας.

 

Αρχικά σκεφτόμουν EIZO L768, Samsung 193P,Dell 1905, NEC 1980fxi. Πήγα σήμερα στο πλαίσιο να δω καμία από τις παραπάνω. Είχε EIZO και Samsung. Να πω την αλήθεια ή το βίντεο του πλαισίου που έπαιζε πήγαινε σπαστά ή οι οθόνες τα είχαν παίξει από τον πολύ καιρό στο ράφι. Τις είχα δει και παλιότερα και μου είχαν αφήσει καλές εντυπώσεις. Σα να μου φάνηκε όμως ότι η Samsung είναι λίγο καλύτερη κάτι που είναι αντίθετο με όσα διάβαζα κατα καιρούς περι ανωτερότητας της EIZO.

 

Αν πάσει περιπτώσει τώρα με έχουν σκλαβώσει οι νέες οθόνες με overdrive. Fujitsu-Siemens P19-2 (όχι ακόμα στην Ελλάδα), EIZO L778 (πανάκριβη ρε γαμώτο), Sasmung P193+ (έρχεται μετά τον Αύγουστο), Viewsonic V191b 8ms (διάβασα πολλά θετικά). Δεν ξέρω τι να διαλέξωωωωω... Βοηθήστε μεεεε.

 

Θέλω οθόνη και τη θέλω τώραααα. Δε μπορώ να περιμένω άλλοοοοο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάσει περιπτώσει τώρα με έχουν σκλαβώσει οι νέες οθόνες με overdrive. Fujitsu-Siemens P19-2 (όχι ακόμα στην Ελλάδα), EIZO L778 (πανάκριβη ρε γαμώτο), Sasmung P193+ (έρχεται μετά τον Αύγουστο), Viewsonic V191b 8ms (διάβασα πολλά θετικά).

Ξέρει κανείς ποιές από τις παραπάνω οθόνες υπάρχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμες και που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG 17'' 1730S 12ms TFT την οποία μετά από τρεις μήνες την πούλησα. Δεν έκανε για την πολύωρη χρήση που την ήθελα καθώς μου κούραζε πολύ τα μάτια. Όχι μόνο τα δικά μου αλλά και του αδερφού μου που του την έδωσα να τη δοκιμάσει (μήπως είμαι εγώ περίεργος) κι ενός φίλου. Πολύ σκοτεινή εικόνα, κακό μαύρο και -το κυριότερο- μου έδινε την εντύπωση ότι τρεμόπαιζε (την δούλευα στα 1280 και 75hz).Χαιρετώ

Κι εγώ αυτήν έχω και δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει ιδιαίτερα και πίστεψε με έχω ευαίσθητα μάτια.Πιστεύω πως η οθόνη καλύτερα δουλεύει στα 60Hz και δεν τρεμοπαίζει καθόλου.Στα 75 όντως κάνει κάτι περίεργα και ποτέ δεν την βάζω εκεί.Επίσης την ρύθμιση γ την βάζω στο -50 διότι αλλιώς έχει πολύ ξεθωριασμένα χρώματα.Απλά αυτό μου με χαλάει είναι το panel με τις κακές γωνίες θέασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Ξέρει κανείς ποιές από τις παραπάνω οθόνες υπάρχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμες και που;

 

Απαντώ...

Λοιπόν, η EIZO L778 υπάρχει ήδη στα ελληνικά μαγαζιά. Αλλά 930 ευρώ... :(

Η Samsung193P+ έρχεται από Άυγουστο. :( :(

H Fujitsu-Siemens P19-2 δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα και μπορείς να την πάρεις μόνο από εξωτερικό. http://www.mindfactory.de 470 ευρώ + μεταφορικά

Τέλος η Viewsonic V191b υπάρχει στο MatsoukasBros 641 ευρώ.

http://www.matsoukasbros.com/search.php?PageNo=96

Απλά καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο να σιγουρέψεις ότι είναι η έκδοση 8 ms γιατί κυκλοφορούν πολλές με το ίδιο όνομα και διαφορετικά response times...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Ξέρει κανείς ποιές από τις παραπάνω οθόνες υπάρχουν αυτή τη στιγμή διαθέσιμες και που;

 

Απαντώ...

Λοιπόν' date=' η EIZO L778 υπάρχει ήδη στα ελληνικά μαγαζιά. Αλλά 930 ευρώ... :(

Η Samsung193P+ έρχεται από Άυγουστο. :( :(

H Fujitsu-Siemens P19-2 δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα και μπορείς να την πάρεις μόνο από εξωτερικό. http://www.mindfactory.de 470 ευρώ + μεταφορικά

Τέλος η Viewsonic V191b υπάρχει στο MatsoukasBros 641 ευρώ.

http://www.matsoukasbros.com/search.php?PageNo=96

Απλά καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο να σιγουρέψεις ότι είναι η έκδοση 8 ms γιατί κυκλοφορούν πολλές με το ίδιο όνομα και διαφορετικά response times...[/quote']

O Matsoukas πουλάει αυτήν με τα 8ms.To mindfactory πουλάει την γκρι σε φτηνότερη τιμή 453+μεταφορικά.Η μαύρη από 6 Ιουν.διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego tha prototipiso kai tha proteino mia Dell . Den tin exo prosopika alla exo akousei katapliktikes kritikes gia auti. Sygkritika me oles tis ypoloipes einai poly pio ftines, an analogistei kaneis pos i 24ara (!!!) pou thelo na paro kanei 1300 euro mono. Ego sti thesi sou tha xtypaga mia 20ara katapliktiki othonoula..

Des edo kai monos sou http://dellware.euro.dell.com/dellstore/dellware/collection/default.asp?c=gr4009&s=grbsd&v=d

Nomizo pos pouliountai mono apo to site tis dell me online agora. Den tis exo vrei se kanena online shop. An psakseis yparxoun kai reviews sto insomnia. Yparxei ena gia tis 24ara sigoura, den ksero gia tis alles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή MVA οθόνη.Δεν ρυθμίζεται καθ΄ύψος αν σε ενδιαφέρει αυτό.Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο(USB,PIVOT κλπ)εκτός από την τσουχτερή τιμή της.Εχει τέλεια χρώματα αλλά έχει το μειονέκτημα του υπερβολικού reflection της επιφάνειας της οθόνης που κουράζει στην ανάγνωση ιστοσελίδων και κειμένων.Στα παιγνίδια όμως είναι πολλή καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i SONY TFT 19" X-Black LCD SDM-HS95PS se sxesi me tin FlexScan L778 poia lete oti exei kaliteres epidosis??

H 778 είναι ανώτερη αλλά και στα λεφτά το ίδιο.Απλησίαστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...