Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης TFT


senios4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LG L1915S δαγκωτόν! :)

Εγώ γλυκοκοιτάζω την LG 1750S.

Για 17άρα πήγαινα από την αρχή με 300 ευρώ.Τώρα κοστίζει 260 οπότε έκατσε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να πάρεις μία TFT από εταιρεία που δίνει εγγύηση για 0 καμένα pixel. Και για να σου εξηγηθώ το καμένο pixel είναι ένα μικρό τετραγωνάκι μεγέθους 1 pixel που μπορεί να έχει η οθόνη σου το οποίο δε θα δείχνει εικόνα και πιο συγκεκριμένα όταν περνάει ένα χρώμα θα δείχνει το αντίθετο του ή και ακόμα χειρότερα θα είναι πάντα μαύρο.

 

Δυστυχώς η ΕΙΖΟ δεν είναι μία από αυτές (Δίνει μέχρι 3 καμένα pixel. Τουλάχιστον μέχρι πέρσυ δε ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα τώρα). Ναι δε λέω είναι οι Mercedes των οθονών αλλά σε αυτό το θέμα είμαι κάθετος. Από την άλλη μία πολύ φθηνή οθόνη και με εγγύση για κανένα καμένο pixel είναι η LG L1915S, και μία Viewsonic αλλά δε θυμάμαι πια. Επίσης τέτοια εγγύση έχουν οι Samsung και Dell δε ξέρω για άλλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά;;; Δεν το ήξερα αυτό! Συνεπώς δε χρειάζεται να κοιτάω για 19άρες αφού μια 17άρα TFT μου αρκεί (τώρα έχω 19άρα CRT)!!! Χάρηκα τώρα... Να'σαι καλά! Για πείτε και άλλες προτάσεις για 17άρες εκτός των EIZO L568, LG1750S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lathos.i 19 ara crt exei orato plaisio 18 intses kai i 21ara crt 20 intses .ara i 19ara crt antistoixei se 18ara tft(an ipirxe)kai i 21crt se 20ara tft(an ipirxe)..oi tft opos katalaves einai oso lene.diladi i 17ara tft exei orato plaisio 17 intses kai i 19ara tft 19 intses..ayta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το πιο σημαντικό απ' όλα είναι να πάρεις μία TFT από εταιρεία που δίνει εγγύηση για 0 καμένα pixel.

 

Δυστυχώς η ΕΙΖΟ δεν είναι μία από αυτές (Δίνει μέχρι 3 καμένα pixel. Τουλάχιστον μέχρι πέρσυ δε ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτα τώρα).

 

Επίσης τέτοια εγγύση έχουν οι Samsung και Dell δε ξέρω για άλλες...

H αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ στην Ελλάδα' date=' δίνει για τις οθόνες που αγοράστηκαν από την ελληνική αγορά εγγύηση [b']0 καμένων pixels[/b].

 

Eγγύηση 0 καμμένων pixels δίνει επίσης και η Belinea

http://www.cpi.gr/cpifiles/belinea.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΑΓΚΩΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ SAMSUNG SynchMaster 710T Η΄ 710ΤΜ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ MONITOR 17 ΙΝΤΣΩΝ ΣΤΑ 12ms Response Time, ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ. ΑΝ ΘΕΣ ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK

 

http://graphics.tomshardware.com/display/20041123/17_lcd-17.html

 

ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 550 ΜΕ 600 ΕΥΡΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή λύση αλλά άν είναι να πάμε σε τόσα λεφτά δαγκωτό θα επιλέξω EIZO .

Αλλιώς με το ίδιο response time υπάρχει και η LG 1750S Στα μισά λεφτά,260ευρώ.Η πλέον value for money 17 tft οθόνη

Και η 1915s στα 345 ευρώ είναι η πλέον value for money 19 tft οθόνη.

Γενικώς οι οθόνες LG προσφέρουν 3 σημαντικά πράγματα.

Οικονομία,ποιότητα,εγγύηση zero pixel.

Οπότε το δίλλημα είναι 19' ή 17' TFT..Νομίζω πάντως οτί 19 είναι too much.Οχι οτί χαλάει κανέναν..απλά και η 17' φτάνει και περισσεύει και γλυτώνεις 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcworld.com/reviews/article/0,aid,119581,00.asp

 

Ξέρει κανείς αν οι οθόνες που επιλέγει το PCWorld στο παραπάνω Link (εκτος της ΕΙΖΟ) κυκλοφορούν στην Ελλάδα; Με ένα γρήγορο ψάξιμο δε βρήκα κάτι... Ειδικά αυτή η Viewsonic μου έκανε κλικ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG1915S δαγκωτό και εδώ! Είμουν άναμεσα σε πολλές οθόνες αλλα τελικά κατέληξα σε αυτήν κυρίως γιατί άκουσα πολλά καλά λόγια απο εδώ, γιατί την είδα σε μαγαζιά απέναντι σε άλλες και μου άρεσαν πολύ τα χρώματα της, γιατί εχει 0 pixel εγγύηση και τέλος γιατί είναι πολύ φτηνή και αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά της.

 

Μετά απο 3 βδομάδες που την έχω και την χρησιμοποίω για όλες τις δουλειές (surfing, ταινίες, gaming κ.α.) εχω να πώ οτι γενικά είμαι εντυπωσιασμένος απο την οθόνη. Πιστεύω είναι απο τις καλύτερες αγορές που έκανα ποτέ και αν ήταν να ξαναδιαλέξω οθόνη πάλι την ίδια θα διάλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...