Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης TFT


senios4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

skyline_gr na rotiso kati?stin fisiki analisi tis othonis 1280x1024 ta eikonidia theloun megenthitiko fako gia na ta deis?einai poli mikra thelo na po?mesa sta games an epilekseis mia alli analisi(p.x 1024x768 pou einai i agapimeni mou) ta games tha ginoun xalia i kai ekei prepei na exo pali 1280x1024?giati an einai etsi prepei na allakso kai karta grafikon,diladi na paro mia pio dinati gia na sikonei mia toso ipsili analisi.eyxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα εικονίδια σε ανάλυση 1280x1024 φαίνονται μια χαρά. Είναι 19" η οθόνη... Αν πάρεις κάποια 17' έχεις πάλι 1280x1024 default ανάλυση οπότε θα είναι ακόμα πιο μικρά....

 

Για τα games τώρα σε οποιαδήποτε tft και να τα βάλεις είναι καλά να τα έχεις στην default ανάλυση της οθόνης αλλιώς θα έχεις απο λίγο έως πολύ αλλοιωμένη εικόνα :( και έχω πρόβλημα με αυτό γιατί μέχρι τώρα τα 1024x768 ήταν και εμένα η αγαπημένη μου ανάλυση. Καποιά παιχνίδια όπως silent hill 4 επίσης δεν υποστηρίζουν 1280x1024 ανάλυση και αναγκαστικά τα έχω 1024x768 αλλά η εικόνα δεν είναι τόσο άσχημη. Ο περιορισμός αυτός που έχουν οι tft με έκανε τώρα να μετανoiώσω που πήρα μια απλή gf 6600 και όχι την gt η κάποια radeon x700pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα 17" vs 19" έχω να πω τα εξής. Και οι δύο δουλεύουν σε ανάλυση 1280Χ1024. Η ΜΕΓΑΛΗ διαφορά είναι ότι για μια 19άρα αυτή η ανάλυση βγαίνει "άνετα" και χωρίς πρόβλημα ενώ για μια 17άρα είναι ελαφρά "ζορισμένη" και "στενάχωρη" και καταλήγει να είναι λίγο κουραστική. Κατά τη γνώμη μου, οι 17άρες θα έπρεπε να βγαίνουν σε ελαφρά μικρότερη ανάλυση. Σημειώνω ότι οι TFT πρέπει να χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνο στην προτεινόμενη ανάλυση (1280Χ1024 για την περίπτωσή μας) γιατί αλλιώς δεν υπάρχει ταύτιση 1:1 με τα πίξελς και στην ουσία η εικόνα γίνεται resized με αποτέλεσμα ΠΟΛΥ μειωμένη ποιότητα απεικόνισης. Οι 19άρες είναι χορταστικές και εντυπωσιακές και στις προτείνω δίχως δεύτερη σκέψη. Ειδικά αφού μπορείς να βρεις καλή 19άρα (LG) με 300 κάτι ευρώ. Εγώ έχω την (αρκετά) πιο ακριβή LG L1920P 19" λόγω εισόδου DVI και ομορφότερου design και σου προτείνω LG ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω τί συμβαίνει γενικά με τις LG, αλλά για μία εβδομάδα ήμουν κάτοχος της LG 1750S (την αγόρασα για λογαριασμό ενός φίλου).

 

ΣΙΓΟΥΡΑ είναι value for money. Τα 260 euro τα αξίζει με το παραπάνω αλλά, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ χρημάτων, η οθόνη για εμένα ήταν απαράδεκτη.

Το μαύρο της ήταν ανύπαρκτο (εντάξει, όπως και για κάθε tft), αλλά σε σύγκριση με την τριών χρόνων Samsung μου (152s) ήταν χειρότερο.

Οι χρωματικές ρυθμίσεις ήταν απογοητευτικές. Διέθετε τρεις σκάλες Gamma, οι οποίες αποτελούν βάση για ρύθμιση Brightness και Contrast. Στην πρώτη σκάλα τα χρώματα ήταν σωστά χωρίς να βγάζουν μάτι, όμως γενικά η εικόνα ήταν σκοτεινή και με δυσκολία έβλεπες ταινία. Το brightness ήταν... full. Στη δεύτερη σκάλα, η ταινία βλεπόταν πλέον άνετα, όμως τα χρώματα φωτοβολούσαν! Η τρίτη σκάλα έκανε για φακός νυκτός. Με λίγα λόγια, έπρεπε να αλλάζω κάθε τρεις και λίγο το Gamma (και όχι και πολύ εύκολα) για να δω ταινία ή να δουλέψω στο desktop.

 

Εμένα προσωπικά πάντως με βλέπω για την L568.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα πλέον σε 19άρα... Το πρόβλημα πλέον είναι ποιό μοντέλο να διαλέξω. Θέλω όπως και δήποτε να έχει DVI. Θα τη χρησιμοποιώ κυρίως για προγραμματισμό και που και που κανα παιχνιδάκι και καμιά ταινιούλα. Έχω πελαγώσει πραγματικά με όλα τα μοντέλα που υπάρχουν. Πολύ το ψάχνω και ως γνωστόν ο νόμος το μέρφυ λέει: "Ο χρόνος που καταναλώνεις μέχρι να κάνεις μια αγορά είναι αντιστρόφος ανάλογος με την επιτυχία της αγοράς", ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Heeeeeelp meeee...

 

http://www.pcworld.com/reviews/article/0,aid,119581,00.asp

 

Για τις Viewsonic κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι είμαι ειδικός άλλα διάβασα ότι άν δεν έχει DVΙ χάνει σε ποιότητα απεικόνισης αφού το σήμα περνάει από μετατροπες μέχρι να φτάσει στην οθόνη. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πρόθυμος να δώσω μέχρι και 700 ευρώ. Σκέφτομαι EIZO κλασικά και ειδικά μία από τις L768 ή L568. Κατά πρώτον όμως δεν ξέρω αν σκοπεύει να βγάλει καινούργια μοντέλα σύντομα' date=' οπότε ίσως να μην αξίζει αυτή η αγορά και κατά δεύτερον δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.

[/quote']

Λοιπόν ... και γω ξεκίνησα από την L568. Μαθαίνοντας ότι όλα στην 19αρα είναι μεγαλύτερα από την 17αρα αφου έχουν και οι δύο την ίδια ανάλυση, πήγα στην L768.

Τις τελευταίες δύο μέρες όμως "ανακάλυψα" την L778 και μάλλον είναι αυτή που θα πάρω τελικά. Οθόνη δεν παίρνει κανείς κάθε μέρα, οπότε θέλω να πάρω κάτι ποιοτικό που θα κρατήσει. Ρίξε της και συ μία ματιά.

 

http://www.eizo.com/products/lcd/l778/index.asp

 

• 1280 x 1024 native resolution

• 1000:1 contrast ratio

• 250 cd/m2 brightness

• 178° viewing angles

• Digital/analog inputs

• Response Time 16 ms (typical)

• Midtone Response Time 12 ms (typical)

 

Στην Ελλάδα την έχει το Mgmanager 960 ευρώ

 

Εγώ προσωπικά θα την αγοράσω από Mindfactory 770 ευρώ + 20 ευρώ έλεγχος για 0 καμμένα pixel + 30 ευρώ μεταφορικά = 820 ευρώ

 

Από εγγύηση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (το έχω ξαναπει νομίζω), την καλύπτει κανονικά η αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω φοβερή οθόνη. Την είχα υπόψιν μου και την έχω λατρέψει αλλά αυτοί είναι ανεκπλήρωτοι πόθοι. Είναι πολλά τα λεφτάααααααα... Μακάρι να είχα 2000 ευρώ δε θα είχα τώρα πρόβλημα. Και τα 700 ευρώ που είπα στην αρχή υπερβολικά βλέπω τώρα ότι είναι.

 

Άσχετο: Διάβασα κάπου ότι η EIZO θα κυκλοφορήσει νέες οθόνες σύντομα με 12 ms response time. Ξέρει κανείς τίποτα; Μαντεύω ότι θα είναι πανάκριβες... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...