Προς το περιεχόμενο

Μουσική απο διαφημίσεις/εκπομπές (Radio & TV)


mrFrodo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα άλλο μουσικό κομμάτι που ψάχνω εδώ και χρόνια είναι το εξής: Κατ'αρχάς είναι παλιό κομμάτι. Επόμενο και πιο σημαντικό για να μπορέσετε να με βοηθήσετε είναι ότι έπαιζε σε ένα καλοκαιρινό trailer ταινιών του ANT1 πριν από αρκετά χρόνια. Το trailer θυμάμαι έδειχνε σκηνές από διάφορες ταινίες και από την ταινία - αυτή μόνο ξεχώρισα στον καταιγισμό εικόνων - Kalifornia με τους Brad Pitt, David Duchovny και Juliette Lewis, αν τη γνωρίζετε. Μου έκανε εντύπωση που η μουσική αυτή έδενε τόσο καλά με το ομολογουμένως εντυπωσιακό montage ταινιών που είχε κάνει το κανάλι. Επιπλέον κάτι άλλο, αυτή η μουσική είχε κάποιους απ' 'ο,τι θυμάμαι υποτυπώδεις στοίχους τραγουδισμένους από γυναικεία φωνή. Από τότε έφαγα κόλλημα με αυτή με τη μουσική και ήλπιζα ότι κάποτε θα μάθαινα ποια είναι. Την άκουσα μερικές φορές ακόμα στο ραδιόφωνο ή από κανένα μαγαζί στο δρόμο αλλά ποτέ δεν έλεγαν ποιο μουσικό κομμάτι είναι. Και όταν ρωτούσα κάποιον που ήταν δίπλα μου αν την ξέρει έλεγε πως όχι αλλά ότι είναι γνωστός ρυθμός. Γι'αυτό σας παρακαλώ αν κάποιος έχει έστω υποψιαστεί για ποια μουσική μιλάω ας στείλει. Ρωτήστε με κιόλας διευκρινίσεις αν διστάζετε να μου προτείνετε ποια είναι. Το ξέρω πως τα στοιχεία που έδωσα δεν βοηθάνε πολύ, αλλά αν ένας έστω θυμάται αυτό το trailer που αναφέρω θα βοηθούσε πολύ. Ελπίζω να σας βοηθήσω κι εγώ κάποτε στο κυνήγι σας για την εύρεση ενός μουσικού κομματιού. Γεια.

Po po re maga, ti m 8ymises!!! To epsaxna to kommati 4 xronia, k ego apo to sygekrimeno trailer t California to akoysa, k m to edwse tyxaia se 1 cd perisy 1 kopelia. Loipon einai to "Cold Water Music - AIM", sto emule yparxei 100%, molis to tsekara. Apistefto kommati! Ante k kales akroaseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

loipon hello guys exw apanthsh gia to tragoudi sto infowar ,8elw na to pw dioti 3erw pws einai na kollas asxhma me kati. alla 8a to katevasetai sto tsabe kai o diskos tou sugrothmatos pou to periexei ta spaei, epishs to band den einai 3epoulhmeno kai 8a a3ize na to agorasetai...gi auto kai den 8a to pw mlk alla...to na katevazeis tonous GB kai na akous to 1/1000 einai kafriliki kai uparxoun sugrothmata pou a3izoun na tsepwsoun kana frago opoios diafwnei as kanei reply. parauta 8a dwsw ena stoixeio kapou anamesa se titlo album artist song perilamvanetai h le3h moon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Το μουσικό κομμάτι που αναζητώ το άκουσα στην ταινία ''Εξομολογήσεις Ενός Επικίνδυνου Μυαλού'' (Confessions Of A Dangerous Mind) του George Clooney με πρωταγωνιστή το Sam Rockwell. Η συγκεκριμένη μουσική παίζει στη σκηνή όπου ο Sam Rockwell εκπαιδεύεται να γίνει πράκτορας της CIA και πυροβολά στόχους με τις φιγούρες κομμουνιστών ηγετών όπως ο Φιντέλ Κάστρο και ο Μάο Τσε Τουνγκ και στη συνέχεια μαθαίνει να κατασκευάζει νιτρογλυκερίνη και να βασανίζει με ηλεκτρικό ρεύμα. Η σκηνή αυτή βρίσκεται στο πρώτο μισό της ταινίας. Ύστερα από κάποια έρευνα στο net κατάφερα να πλησιάσω κάπως στον τίτλο του μουσικού κομματιού, αλλά δεν ήταν αυτό που έψαχνα. Πάντως ο συνθέτης πρέπει να είναι ο Γερμανός Peter Thomas, πολύ γνωστός ειδικά στη χώρα του, αλλά και για αυτό δεν είμαι σίγουρος. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να μου απαντήσετε αλλά έστω κι ένας αν γνωρίζει το κομμάτι ή το έχει ή ξέρει ότι το περιλαμβάνει ένα άλλο CD ας απαντήσει. Η ερώτηση απευθύνεται κυρίως σε σινεφίλ που δίνουν προσοχή στις λεπτομέρειες μιας ταινίας αλλά και σε όποιον έτυχε να του κάνει την ίδια με μένα εντύπωση αυτή η μουσική. Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με την αναζήτησή μου μη διστάσετε φυσικά να στείλετε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Po po re maga, ti m 8ymises!!! To epsaxna to kommati 4 xronia, k ego apo to sygekrimeno trailer t California to akoysa, k m to edwse tyxaia se 1 cd perisy 1 kopelia. Loipon einai to "Cold Water Music - AIM", sto emule yparxei 100%, molis to tsekara. Apistefto kommati! Ante k kales akroaseis

 

Ευχαριστώ ρε φίλε. Τώρα αν ξέρεις τίποτε για το άλλο μουσικό κομμάτι που ζητάω, βοήθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα τραγουδι Αντρας και γυναικα ο αντρας το λεει στα γερμανικα και η γυναικα στα αγγλικα σαν μπαλαντα ειναι ξερει κανεις ποιο ειναι το κομματι αυτο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peter Thomas - Smoothly Organ,Traitor's Grow

Peter Thomas - The Dandy Walks Again

 

Ευχαριστώ Prisila. Κι εγώ σε αυτά τα μουσικά κομμάτια είχα καταλήξει και περισσότερο στο Peter Thomas - Smoothly Organ,Traitor's Grow, αλλά δεν ήταν κανένα από αυτά. Βρήκα στο net samples αυτών των τραγουδιών και τα άκουσα, άλλα όπως είπα δεν ήταν κανένα από αυτά το κομμάτι που έψαχνα. Μάλιστα, έψαξα αρκετά κι εγώ για να τo βρω στα credits της ταινίας, αλλά κανένας τίτλος δεν αντιστοιχούσε στη μελωδία πού αναζητώ. Για αυτό αν κάποιος το έχει ακούσει και ξέρει ποιο είναι, ας στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia! mipos xerete ta tragoudia pou paizodai stin tainia psychraimia? Thanks

 

Tracklist:

01. ΕΝΑ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΦΤΕΡΟ ΜΟΥ (ΝΑΥΣΙΚΑ)

02. ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ (ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ JULIA)

03. ΕΝΑ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΦΤΕΡΟ ΜΟΥ (BALLAD VERSION) (ΝΑΥΣΙΚΑ)

05. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ-MAIN TΗEME (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

06. PIANO TΗEME 1 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

07. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ SUITE (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

08. AIRPORT (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

09. CΗLOE (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

10. DTC TΗEME 1 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

11. DTC TΗEME 2 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

12. CRETE (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

13. ROAD ΤΟ ΜΑΝΔΡΑΓΟΥΛΑ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

14. MURDER(ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

15. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ TΗEME (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

16. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ VARIATION 1 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

17. ΣΠΑΣΜΕΝΟ PIANO (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

18. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ VARIATION 2 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

19. ΠΙΑΝΟ TΗEME 2 (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ) (ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...