Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες, μπορειτε να μου προτεινεται παιχνιδια για ps2? Εχω mcboot!

Επισης παιχνιδια που ειναι ntsc γινεται να το μετατρεψω σε pal ??

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα

 

ξέθαψα ένα παλιό Ps2  το οποίο ειναι ήδη τσιπαρισμένο αλλά δεν θυμάμαι με ποιο chip.

έχει σκληρό δίσκο και παιχνίδια μέσα ( ευτυχώς έχει και το δισκάκι και μπουτάρει και τα πέζει κανονικα) τα οποία παίζουν με hdadvanced 0,8c.

 

άμα βάλω το freemcboot κερδίζω κάτι?

αυτό που θέλω είναι να βοοταρω το ps2 από memory card χωρίς να διαβάζει καθόλου το dvd και να φορτώνει το hdloader ή όποιο άλλο θα εγκαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, μπορειτε να μου προτεινεται παιχνιδια για ps2? Εχω mcboot!

Επισης παιχνιδια που ειναι ntsc γινεται να το μετατρεψω σε pal ??

Ευχαριστω!!

Αναλογα τα γουστα σου http://www.listchallenges.com/100-of-the-greatest-ps2-games

Η μετατροπη δεν νομιζω να γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

ξέθαψα ένα παλιό Ps2  το οποίο ειναι ήδη τσιπαρισμένο αλλά δεν θυμάμαι με ποιο chip.

έχει σκληρό δίσκο και παιχνίδια μέσα ( ευτυχώς έχει και το δισκάκι και μπουτάρει και τα πέζει κανονικα) τα οποία παίζουν με hdadvanced 0,8c.

 

άμα βάλω το freemcboot κερδίζω κάτι?

αυτό που θέλω είναι να βοοταρω το ps2 από memory card χωρίς να διαβάζει καθόλου το dvd και να φορτώνει το hdloader ή όποιο άλλο θα εγκαταστήσω.

Ναι γίνεται.. Όλα θα φορτώνουν από την καρτα. Αν θυμάμαι καλά μπορείς να μπουτάρεις όλο το mcboot από τον δίσκο εναλλακτικά...

https://gbatemp.net/threads/freemcboot-faq-install-guide.292229/

http://www.ps2-home.com/forum/viewtopic.php?t=1248

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα, ηρθε στα χερια μου ενα ps2 που ο προκατοχος του το ειχε τσιπαρει και χρησιμοποιουσε ενα cd που εκανε swap οταν εβαζε τα κοπιαρισμενα του παιχνιδια.

Aυτο το cd τωρα αγνοειται η τυχη του...

Υπαρχει τροπος να το βρω απο καπου,  η με καποιο τροπο να το κανω να παιζει κοπιες.

(Δεν εχει καρτα μνημης για να κανω soft mod. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γιατί να το τσιπάρεις; Καλύτερα πάρε μια memory card με το FMCB, θα τρέχεις και ότι παιχνίδι θες αλλά και homebrew και το κυριότερο για εμένα μιας και έχεις από την σειρά 7xxxx θα μπορείς να τρέχεις τα games μέσω του δικτύου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα το 75004 τσιπαρεται ευκολα.Δεν εχει δυσκολες κολλησεις.Αν εχεις εμπειρια με κολλησεις και μονος σου βαζεις το τσιπ.Τσιπακια βρισκεις απο ebay πολυ φθηνα.Απο τα πιο γνωστα ειναι το modbo4.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Δεν είναι για μένα το ps2. Αυτός που το θέλει έχει πολλά αντιγραμμένα παιχνίδια από παλιό ps2 που δε θα παίζουν σε freemcboot.

Γιατί δεν θα παίζουν; Πρώτη φορά είναι η αλήθεια ότι το ακούω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...