Προς το περιεχόμενο

Ποιο κουτί για ADSL?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όποιος εχει λεφτά και θέλει καλό modem/router (wifi) νομιζω ότι το νέο ADSL in a box Plus που περιλαμβάνει το Linksys WAG54G και είναι για 4 μήνες είναι η καλύτερη πρόταση για μένα σε κουτί. [url']http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008041[/url]

μπα δεν το πιστευω αυτο.στο αdslgr που το συζηταμε δεν λεει και πολα!

 

 

κατευθιαν link------------->http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=18000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

megale kai gw koitaw mhpws balw twra kana dsl gia kana trimhno, ta paketa kai oi times einai panw katw ta idia ama to psaxeis tha breis auto pou zhtas analoga stis apetiseis sou , egw rwtaw an xereis se poion tha sundetheis intracom 'h siemens giati exoun diafora sth taxuthta 40 mbs kai 48 mbs antistoixa,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

megale kai gw koitaw mhpws balw twra kana dsl gia kana trimhno, ta paketa kai oi times einai panw katw ta idia ama to psaxeis tha breis auto pou zhtas analoga stis apetiseis sou , egw rwtaw an xereis se poion tha sundetheis intracom 'h siemens giati exoun diafora sth taxuthta 40 mbs kai 48 mbs antistoixa,

αν αναφερεσαι σε μενα ειμαι σε intracom{χαριλαου θεσ/νικης}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poromene

 

Στο ping δεν έχει σημασία το modem ( εκτός και αν είναι τόσο καλό που έχει lag με την διεπαφή του με το PC :D )

 

Σημασία έχει ο Internet Provider...για αυτό μίλησα για το ADSL In A Box by Forthnet.

 

Αν και όποιος ενδιαφέρεται πολύ για online gaming θα έπρεπε να πάρει είτε Tellas είτε ACN, 3η επιλογή είναι η 4thnet...

 

Βεβαίως αν είσαι γκαντέμης και το DSLAM σου είναι στεγνό :D ( υπερφορτωμένο ) ότι και να πάρεις... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sou fenode polla ??? :o

Xwris na anaferomai se sena egw pistevw opios to leei afto malon den kserei i den aksopiei kala tin ADSL tou.

Egw exw katevasei toulaxiston 50 tainies k ama skefteis pws aftes tha tis evlepa sto cinema' date=' dld 50x7euro=350euro .. les na min me simferei i ADSL?! :roll:

Vevaia gia na prolavw kapious tha pw pws me sxesi tis alles Europahkes xwris ennohte pws eimaste panakrivei alla ti na kanoume .. Elladistan opws legame k pio palia :D :P[/quote']

 

hmmm... kai an tis noikiazes? enoeis 50 se enan mina? i poiotita ti elege? (kserw oti kapoious den tous endiaferei vevaia, kai makari na eimoun kai egw etsi ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stilewag diskola vevaia alla an to palepseis katevazeis k se ena mina 50 tainies (me 384/128 milame pada).

An tis nikiazes tha itan 50x2=100 euro peripou, ara pali kerdismenos.

Alla k to simadikotero, sta Video Club perimenes k 1 peripou xrono (den kserw akrivos) na vgei se DVD i tainia, enw sto intrenet meta apo 3-4 meres apo tin hmera provlolis tis sto eksoteriko, dld mporei k 6mines prin tin provolitis stin Ellada ;)

 

EDIT: A, ksexasa, gia na dite se pio DSLAM eiste patiste edw :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι!

 

Τελικά το σκέφτηκα πολύ το θέμα και είπα να πάρω ένα κουτί, μιας που είμαι αρχάριος και δεν θέλω να ανακατευτώ με αιτήσεις και άλλα τέτοια :roll:. Όμως δεν είμαι ακόμα 100% σίγουρος για το πιο κουτί να πάρω, ADSL in-a-box ή OTEnet OnDSL Kit? Απ' ό,τι έχω διαβάσει λέω να πάω, όπως είπε και ο billpeppas, προς FORTHnet ;-) αλλά θα ήθελα από δικές σας εμπειρίες να μου προτείνετε εσείς ποιο να πάρω :).

 

Και κάτι άλλο, όταν πάω να το αγοράσω, την αίτηση θα την συμπληρώσω εκείνη την στιγμη στο κατάστημα ή θα την έχει μέσα στο κουτί και θα πρέπει να την συμπληρώσω μόνος μου και να την στείλω? Και, το username, γράφω εγώ ποιο θέλω να είναι στην αίτηση ή μου διαλέγουν αυτόι ένα?

 

Ευχαριστώ :)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρετε και το Activ8 της Teledome, σχετικά καινούριο. 3 μήνες 130κάτι ευρώ, και αν ενεργοποιήσεις/έχεις προεπιλογή φορέα σε πρόγραμμα της Teledome, έχεις και 2 μήνες δώρο. Εμένα με συμφέρει τίγκα καθώς είμαι γραμμένος στο 0.099 της Teledome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ομως την μεγα παγιδα οτι μετα απο αυτο το 5αμηνο σε δεσμευει για τους υπολοιπους 12 μηνες!!ασε που αμα διακοψεις σε βαζουν να πληρωσεις το κοστος του 12αμηνου .απιστευτο!ψαχνουν για κοροιδα μου φενεται

 

μαην τολμισετε και την πατισετε!!

 

υ.γ στην θεσ/νικη και σ ολη τη βορεια ελλαδα εχει αθλιοτατα pings και ταχυτητες χαμηλοτερες απο 56αρα pstn ! ! !

μια βολτα εδω

αντιγραφω και το αρθρο του αξιολογοτατου ipo

Βασικοί λόγοι για να μην πάρει κάποιος το "active8" της Teledome:

 

 

α) Διότι κανένα από τα "ADSL σε πακέτο" δεν συμφέρουν με βάση τις συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική αγορά ADSL. Οι λόγοι αναλύονται στην παρακάτω δημοσίευση:

ADSL σε πακέτο. Να το πάρω;

 

β) Διότι το φοιτητικό ADSL πλησιάζει και αναμένεται σημαντική πτώση τιμών, οπότε κάθε μακρόχρονη δέσμευση είναι οικονομικά ασύμφορη.

 

γ) Η Teledome διαφημίζει ότι έχει τη μεγαλύτερη χωρητικότητα σε εγχώριο δίκτυο, όμως δεν παύει να έχει ελλειπές bandwidth στη σύνδεση με τους BBRAS του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να είναι κακής ποιότητας οι ADSL συνδέσεις της. Επίσης έχει αποδείξει ότι δεν έχει την ικανότητα να προβλέπει τις αυξανόμενες απαιτήσεις σε bandwidth και να αναγκάζει τους χρήστες της να αναμένουν τις αναβαθμίσεις του δικτύου της.

 

δ) Σύμφωνα με τις "Συχνές Ερωτήσεις" που βρίσκονται στην ιστοσελίδα της Teledome και συγκεκριμένα τις ακόλουθες:

 

 

"Τι γίνεται μετά τους μήνες συνδρομής που παρέχει το ACTIV8;

 

Η συνδρομή και για την ADSL Σύνδεση και για το ADSL Internet ανανεώνεται αυτόματα και αποστέλλεται λογαριασμός από την TELEDOME και για τις δύο υπηρεσίες μηνιαίως.

 

Αν θέλω να διακόψω, τι πρέπει να κάνω;

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (στους τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME και δεν θα επιβαρυνθείτε για την διακοπή.

 

Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (μετά τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME.

Μετά την ανανέωση η συνδρομή σας έχει ανανεωθεί σε αορίστου χρόνο όσον αφορά την συνδρομή του ADSL Internet και σε ορισμένου (12 μηνών - από την ημ/νία ενεργοποίησης) όσον αφορά την ADSL Σύνδεση άρα σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε με το υπόλοιπο των μηνιαίων παγίων της ADSL Σύνδεσης ως την συμπλήρωση του 12μήνου από την ημ/νία ενεργοποίησης.

 

Αν έχω επιλέξει την προσφορά πότε πρέπει να διακόψω για να μην ανανεωθεί η συνδρομή μου;

 

Τον τρίτο μήνα, οπότε δεν θα εκμεταλλευτείτε την προσφορά.

 

Μπορώ να διακόψω μόνο την συνδρομή του ADSL Internet και να διατηρήσω την ADSL Σύνδεση;

 

Όχι, η υπηρεσία της ADSL Σύνδεσης παρέχεται από την TELEDOME μόνο σε συνδυασμό με την υπηρεσία ADSL Internet."

 

 

διαπιστώνουμε ότι αν κάποιος εκμεταλλευτεί την προσφορά της Teledome και ενεργοποιήσει μαζί με το πακέτο ADSL, την υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας "Teledome 4U", τότε έχει δεσμευτεί αυτόματα για 12 μήνες στην Teledome. Και εξηγούμαι:

 

Αν για παράδειγμα στους 5 μήνες που τελειώνει η προσφορά της Teledome, αποφασίσει κάποιος να αλλάξει ISP, δεν μπορεί να το κάνει χωρίς να χάσει πολλά λεφτά. Διότι θα έχουν περάσει οι 3 μήνες, όπου κάποιος έχει δικαίωμα να αιτηθεί διακοπή των υπηρεσιών ADSL σύνδεσης και ADSL πρόσβασης χωρίς να χάσει χρήματα. Επομένως αν ζητήσει διακοπή των παραπάνω υπηρεσιών, θα αναγκαστεί να πληρώσει το αντίτιμο 7 μηνών παγίου γραμμής ADSL.

 

Σύμφωνα με τις παραπάνω ερωτήσεις-απαντήσεις, δεν μπορεί κάποιος να διακόψει μόνο την πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αν το κάνει αυτό, θα διακοπεί μαζί και η γραμμή ADSL. Επομένως αν κάποιος στους 5 μήνες ζητήσει να διακόψει την πρόσβαση στο internet (πάγιο ISP), θα διακοπεί και η ADSL γραμμή, την οποία όμως θα πρέπει υποχρεωτικά να προπληρώσει για 7 επιπλέον μήνες, ενώ δεν θα την έχει. Δηλαδή, αν χρειαστεί γραμμή ADSL θα πρέπει να την πληρώσει ουσιαστικά 2 φορές για τη χρονική περίοδο των 7 μηνών, εφόσον θέλει να πάει σε άλλον ISP.

 

Αν είναι δυνατόν...! Ας επέμβει η ΕΕΤΤ επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα εννοείται να πάρεις χωριστά γραμμή / ISP / Modem.

 

 

Για τα Intracom φίλε υπάλληλε του πΟΤΕ' date=' δεν είναι ψίθυροι.

ΕΊΝΑΙ ΦΑΣΑΡΙΑ, και τα μηχανάκια της ScataCom είναι ...να μην πω τι είναι.[/quote']

 

file pepa kopse ligo o anthropos ti gnomi tou eipe giati tou ti mpaineis etsi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...