Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α μαλλιστα... ωραια, χαιρομαι που το ειχες ηδη σκεφτει! παντως ωραιο και το framing.. το πλαγιαστο δινει δυναμισμο σε κατι στατικο (οπως ενα γκραφιτι σε τοιχο!).

 

ωραιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα μπορούσες να τα δώσεις και σε full ανάλυση? :D

 

Φυσικά, νομίζω αν τις κατεβάσεις από το flickr κατεβαίνουν full.

 

Link: https://flic.kr/ps/2Vvimf

 

Ενημέρωσε με αν δούλεψε για να ξέρω, άμα είναι να τις βάλω κάπου αλλού! ;) :)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μετά από 4 μέρες δεν άντεξα, ξαναπήγα, οπότε σας στέλνω και άλλες 2 από τότε, που μας έκανε και καλύτερο καιρό!

 

Έχω και άλλες πολλές, αλλά μην σας κουράζω~

 

Υ.Γ. Όχι δεν είμαι καθόλου LOTR fanboy! :P

 

-------------------------------------------------

 

 

~ The Misty Mountains ~

 

DSC_2409_10_11_tonemappedPP.jpg

 

~ The road to Shire ~

 

DSC_2399_400_401_tonemappedPP.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρά! ;) 7431x4146 κάπως μεγαλούτσικη :P

 

Τι εννοείς μας κουράζεις? :P μαγεία απλά! και αυτά τα βελούδινα σύννεφα άλλο πράγμα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια χαρά! ;) 7431x4146 κάπως μεγαλούτσικη :P

 

Τι εννοείς μας κουράζεις? :P μαγεία απλά! και αυτά τα βελούδινα σύννεφα άλλο πράγμα!!!

 

Ναι είναι panorama, αλλά αξίζει αν το δεις σε μεγάλη οθόνη!

 

Λοιπόν evo, αυτά στην Κέρκυρα τα φωνάζουν "καμπούλες" δημιουργούνται αυτήν την περίοδο του Οκτωβρίου. Στην ουσία εμείς ανεβαίνουμε στο βουνό και πάμε πάνω από τα σύννεφα και την ομίχλη λίγο πριν ξημερώσει και βλέπουμε αυτό το θέαμα. Λίγο πιο μετά που ανατέλει ο ήλιος παίρνουν μία όμορφη κοκκινωπή απόχρωση και είναι απλά μαγεία.

 

Έχω και τέτοια φώτο αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να δέσω τα πανοράματα! :/

 

Δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=T_IuYS89zFs&feature=youtu.be

 

Σου ανέβασα να δείς ένα TimeLapse που έκανα με fail ρυθμίσεις δυστηχώς οπότε αγνόησε τον ήλιο και επικεντρώσου κάτω δεξιά στις καμπούλες, δες πόσο όμορφα ρέουν... Θα ξαναβγάλω όταν πάω ένα καλύτερο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχο!!! Είναι σαν κάτι μηχανηματάκια που πουλάνε, τα βάζεις σε νερό και σαν να το ατμοποιεί και απλά ρέει! :P με τι το συνδύασα τώρα...

 

Πάντως στο google που κοίταξα για καμπούλες μου έβγαλε άλλα :P

 

Εκεί, δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν, είναι να πετύχεις μέρα που θα είναι ποιο έντονο και να κάτσεις 3πμ με 3πμ (24ωρο) και να κάνεις TimeLapse! Βέβαια το τι αποθηκευτικό χώρο θες αυτό δεν το ξέρω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmiliad εκτος του οτι παιζει photomatrix :P οι φωτο απο ποιο σημειο ειναι τραβηγμενες? 

 

Δεν το αρνήθηκα ποτέ :P

 

Είναι 3 εκθέσεις και τις ένωσα με Photomatix για να κάνω HDR. ;) :)

 

Πηλίδα περιόχη Τρουμπέτα.

Υπέροχο!!! Είναι σαν κάτι μηχανηματάκια που πουλάνε, τα βάζεις σε νερό και σαν να το ατμοποιεί και απλά ρέει! :P με τι το συνδύασα τώρα...

 

Πάντως στο google που κοίταξα για καμπούλες μου έβγαλε άλλα :P

 

Εκεί, δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν, είναι να πετύχεις μέρα που θα είναι ποιο έντονο και να κάτσεις 3πμ με 3πμ (24ωρο) και να κάνεις TimeLapse! Βέβαια το τι αποθηκευτικό χώρο θες αυτό δεν το ξέρω :P

 

 

Μπορείς να αλλάζεις κάρτες/μπαταρίες δεν είναι πρόβλημα, απλά μετά τις 8-9 δεν λέει τόσο η ώρα αιχμής είναι 6-8:30 περίπου εκεί έχει τα πιο ωραία χρώμματα. ;)

 

Τις "καμπούλες" δεν παίζει να τις βρεις, υποψιάζομαι ότι είναι καθαρά Κερκυραϊκός όρος :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν το ειπα για κακο το οτι εχει παιεξι φωτοματιξ και εγω κανω αρκετες φωτογραφιες hdr με αυτο το προγραμμα!

βρε το τρουμπετα και δεν του φαινοταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, νομίζω αν τις κατεβάσεις από το flickr κατεβαίνουν full.

 

Link: https://flic.kr/ps/2Vvimf

 

Ενημέρωσε με αν δούλεψε για να ξέρω, άμα είναι να τις βάλω κάπου αλλού! ;) :)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μετά από 4 μέρες δεν άντεξα, ξαναπήγα, οπότε σας στέλνω και άλλες 2 από τότε, που μας έκανε και καλύτερο καιρό!

 

Έχω και άλλες πολλές, αλλά μην σας κουράζω~

 

Υ.Γ. Όχι δεν είμαι καθόλου LOTR fanboy! :P

 

-------------------------------------------------

 

 

~ The Misty Mountains ~

 

DSC_2409_10_11_tonemappedPP.jpg

 

~ The road to Shire ~

 

DSC_2399_400_401_tonemappedPP.jpg

τι σκ@τα κάνω λαθος εγω με το photomatix και δε μου βγαινουν τετοια compositions, δεν μπορω να καταλαβω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σκ@τα κάνω λαθος εγω με το photomatix και δε μου βγαινουν τετοια compositions, δεν μπορω να καταλαβω...

 

Να σου πω, επειδή και εμένα στην αρχή μου έβγαιναν χάλια, ίσως έχεις το ίδιο πρόβλημα.

 

Το μυστικό είναι.. άστο στο default!

 

Τόνισε λίγο το πολύ σκιές ή highlights αλλά μην πειράξεις θερμοκρασία χρώμματος κλπ, μην κάνεις τίποτα. Σώστα σε .tiff και μετά Lightroom. 

 

Το photomatix δεν έχει καλούς αλγόριθμους για μένα, όσο πειράζεις το χρώμμα χάνει πολλή πληροφορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...