Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάγωσαν τα δάκτυλα μου χωρίς γάντια για να μπορώ να χρησιμοποιώ τη φωτογραφική μηχανή στους -5°C για 20 λεπτά, ψάχνοντας θέμα να μου αρέσει. Δεν είναι τέλειο, αλλά τα χέρια μου είχαν ξυλιάσει τελείως που δεν μπορούσα να πιάσω άλλο τη μηχανή.

 

winter.jpg

 

Άραγε υπάρχει κάτι όπως οι υποβρύχιες θήκες, να βάζεις την κάμερα και να μπορείς να την χρησιμοποιείς με χοντρά χειμωνιάτικα γάντια; Και όχι απλά να πατάς το κλείστρο, αλλά και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άραγε υπάρχει κάτι όπως οι υποβρύχιες θήκες, να βάζεις την κάμερα και να μπορείς να την χρησιμοποιείς με χοντρά χειμωνιάτικα γάντια; Και όχι απλά να πατάς το κλείστρο, αλλά και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις.

 

Μπορείς να βρείς καλύτερα γάντια γι΄ αυτή τη δουλειά. Να είναι σχετικά λεπτά, και να έχουν αντιολισθητική επίστρωση στις παλάμες και στις άκρες των δαχτύλων. Δεν είναι ανάγκη να φοράς τα τούμπανο χοντρά. Όλες οι καλές εταιρείες βγάζουν πλέον λεπτά, ζεστά γάντια ώστε να μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί κάμερες, τηλέφωνα, gps, laptop, mp3 κλπ. σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις γάντια με κομμένες τις άκρες των δαχτύλων και κάλυμμα για τα δάχτυλα που το σηκώνεις όταν θέλεις να χειριστείς την κάμερα, σαν αυτά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χειμώνας τέλειωσε(;), τα χιόνια έλιωσαν, τα ποτάμια φούσκωσαν...

 

168655_498387448863_742153863_5940223_6958994_n.jpg

 

 

 

 

Έχοντας πειράξει το contrast, για να φτάσει σε αυτό αφύσικο χρώμα (η κανονική λήψη έχει ομορφότερα (φυσικά χρώματα) για κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, οι πάπιες είναι εκεί, αλλά επειδή είχα το κλείστρο ανοιχτό για 15s*, το μόνο που φαίνεται είναι κάποιες σκιές ή περίεργες δομές στην επιφάνεια του νερού.

 

* Για αυτό και οι καλαμιές στα δεξιά φαίνονται τόοοοοοοοοοοοσο κουνημένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λήψη έχει το σωστό φωτισμό, στο postprocessing την έκανα τόσο σκοτεινή. Ναι με τρίποδο.

 

 

Γενικότερα μιλώντας, οι φωτογραφίες μου είναι σχεδόν όλες με πολύ κλειστά διαφράγματα+εξωτερικά φίλτρα και μεγάλους χρόνους λήψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κανένας να προτείνει κάπου να διαβάσω για αυτό το πωςτολένε, το post processing; Βασικά και απλά πράγματα δηλαδή που μπορώ να κάνω σε μια φωτογραφία; Προς το παρόν κάνω μόνο κροπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουυυυυυυυυυυυυυ, χιλιάδες Howto.

 

Με τι πρόγραμμα είσαι; Ως παιδί των Open source χρησιμοποιώ gimp. Που έχει υπερβολικά πολλά tutorials, αλλά αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα βιβλίο φωτογραφίας, σχετικά με τα χρώματα, το καδράρισμα, την ισορροπία της φωτογραφίας και ένα δεύτερο πως να τα κάμνεις αυτά σε μία ήδη τραβηγμένη φωτογραφία για το δεύτερο σκέλος θα σου πρότεινα να περιμένεις αυτό.

 

Για το πρώτο σκέλος τώρα υπάρχουν πάρα πολλά. Επειδή στηρίζουμε Ελλάδα, κοίτα για το βιβλίο του Κατερτζιάδη από τις εκδόσεις φωτογράφος. Και το βασικό όταν σου αρέσει μία φωτογραφία προσπάθησε να καταλάβεις τι σου αρέσει σε αυτή τη φωτογραφία, πχ οι πάπιες μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, ναι, μάλλον ένα βιβλίο φωτογραφίας θέλω. Θα δω για αυτό που λες. Δεν είμαι και πολύ φανατικός, λίγα βασικά θελω να μάθω.

Ρώτησα περισσότερο γιατί είμαι σε φάση που σκανάρω κάπου 3000 παλιές φωτογραφίες, άλλες από αρνητικά και άλλες από εκτυπώσεις. Και θέλω ολίγον να τις βελτιώσω, όχι όμως να ασχοληθώ μισή ώρα με την καθεμία. Gimp δεν έχω δουλέψει ποτέ, και αν σου πω την έκδοση του φωτοσοπ που έχω στο πισι μου θα γελάς μια βδομάδα. Αλλά μάλλον κανένα από τα δύο δεν κάνει για αυτό που θέλω.

Τεσπά, χοντρικά θέλω απλά να μάθω πώς να παίξω με brightness, contrast, gamma, balance, levels kai άλλες τέτοιες ωραίες λέξεις, για να μην τα ανεβοκατεβάζω στην τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προφανως λιγο αερακι, εξου και οι κουνημένες καλαμιές.

Αν ειχε ακομη περισσοτερο θα ταν ακομη πιο ομορφη.

Υποκειμενικα μιλώντας,δεν μου αρέσουν οι επεξεργασμένες φωτο, κι ας ειναι αριστουργήματα.

Ειδικα αυτο το HDR (ελπιζω να το λεω σωστα) εχω βαρεθει να το βλεπω.

 

Αλλες δυο.

 

14120_1344186639598_1079216460_1010808_1233757_n.jpg

 

14120_1344186799602_1079216460_1010812_758347_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...