Προς το περιεχόμενο

AWMN, ένα δίκτυο ΑΝΩΤΕΡΟ από την 3η Γενιά (3G) για όλους!


Dromeas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά αν περιμένετε να συνδεθείτε στο AWMN μόνο για να έχετε τσάμπα Internet σας περιμένει εκλπηξη :).

 

ωραία... και εδώ είναι που έρχεται και η δική μου ταπεινή απορία ...

 

λες ότι αν κάποιος περιμένει να συνδεθεί στο AWMN μόνο για να έχει free internet, ότι τον περιμένει εκλπηξη, (παρόλο που πιστεύω ότι έκπληξη θα τον περιμένει, αλλά anw :mrgreen: )

 

γιατί κι εγώ θα ενωθώ μόλις επιστρέψω στην Αθήνα, αλλά είμαι αρκετά προβληματισμένος, με αυτά που ακούω, κι αυτά που λέτε εσείς. Δηλαδή τι πρέπει να κάνει εκείνος που θα ενωθεί στο AWMN? τι πρέπει να προσφέρει? τι να περιμένει όπως λέτε κι εσείς ... ?

 

απλά για να ξέρουμε κι εμείς που ενδιαφερόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφοσον θελησεις να συνδεθεις ο σκοπος σου δεν θα ειναι το φθηνο ιντερνετ καθως

1) φθηνο ιντερνετ δεν υπαρχει, παρα μονο καποιοι κομβουχοι με DSL που παρεχουν 4-5kb/s μεσω proxy μονο για λογους browsing και οχι για download απο torrents κλπ (πχ αν θες να τσεκαρεις κατι στο google)

2) ειναι μια καλη ευκαιρια να μαθεις 5 πραγματα γυρω απο τους υπολογιστες και τα ασυρματα δικτυα, routing, linux, servers, να γνωρισεις ανθρωπους που ασχολουνται με το αντικειμενο κλπ κλπ κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα εφοσον φυσικα σε ενδιαφερει κατι τετοιο

3) υπηρεσιες αλλες που παρεχει ειναι game servers, radio streaming, voip (μεσα στο ασυρματο παντα), irc, ftp, web κλπ

4) αν θες μονο internet πιο φθηνα θα σου ερθει να αγορασεις μια ετησια adsl 512

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

http://info.awmn.net/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=72&PHPSESSID=185f997008d5ccfd5dce59047f23efb8

 

τί είναι το awmn...

τι προσφέρει...

πόσο θα μου κοστίσει να μπώ...

πως θα πρέπει να φερθώ στο awmn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να μπεις στο site τους, στα tutorials και γενικά να διαβάσεις όσο το δυνατόν περισσότερο για να είσαι προετοιμασμένος.

 

Βρες και κανέναν πρόθυμο από την γειτονιά σου να σε βοηθήσει και πολύ γρήγορα θα το απολαμβάνεις και εσύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Πως μπορω να δω αν ενα δικτυο που βρισκω στην περιοχη μου ανηκει στο AWMN? Επισης πως μπορω να μπω στο AWMN ? Δηλαδη τι χρειαζομαι εκτος απο ασυρματη καρτα δικτυου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Γεια σε όλους.

Σκοπεύω σύντομα (ελπίζω...) να συνδεθώ στο AWMN. Μένω Νέα Σμύρνη κι έχω καταχωρηθεί στη nodedb (#7400). Λόγω της μεγάλης απόστασης του υπολογιστή μου από το σημείο που μπορεί να τοποθετηθεί η κεραία (>20μ) έχω σχεδόν καταλήξει στη λύση της τοποθέτησης access point στην ταράτσα και κατόπιν της σύνδεσης με τον υπολογιστή με καλώδιο δικτύου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον παρακάτω εξοπλισμό:

AP: Senao 2611 http://www.wirelesslan.gr/product_info.php?cPath=137_138&products_id=227

Κεραία: http://www.wirelesslan.gr/product_info.php?cPath=21_33_71&products_id=855

Να τονίσω ότι το AP το έχω επιλέξει βασικά επειδή μπορεί να τροφοδοτηθεί μέσω του δικτύου (power over ethernet) μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα για πρίζα στην ταράτσα.

Κάθε γνώμη - διαφωνία - αντιπρόταση δεκτή.

Thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Αυτο με το radio streaming ειναι πολυ καλο ιδιως για να στηθει ενα δικτυο παιδια να εκπεμπει το Ραδιοφωνο του Συλλγοου Φιλοι του ραδιοφωνου -οι παλιοι ερασιτεχνες στο μοναδικο ιστορικο συλλογο της Αττικης- στο http://www.a100fm.gr. Νομιζω οτι μια τετοια πρωτοβουλια πρπει να ληφθει και αν ειναι να σας δοθει μια εκπομπη παιδια για την καλη δουλεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Οχ αμάν.Εγώ θέλω να συνδεθώ με το AWMN αλλά δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου από όσα λέτε από πάνω.Αλλά από όσα κατάλαβα ένας 13χρωνος σαν και εμένα δεν μπορεί να το κάνει μόνος του -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...