Προς το περιεχόμενο

μTorrent: μικρό αλλά θαυματουργό


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ έχω πρόβλημα. Δεν κατεβάζω ποτέ πάνω απο 10 kbytes/sec και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Και με bitcomet τα ίδια. Εννοείται ότι έχω ανοιχτές τις πόρτες.....

 

mtorrent4jv.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 665
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Κι εγώ έχω πρόβλημα. Δεν κατεβάζω ποτέ πάνω απο 10 kbytes/sec και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Και με bitcomet τα ίδια. Εννοείται ότι έχω ανοιχτές τις πόρτες.....

 

Πρώτα απο όλα κατέβασε την τελευταία βερσιόν 1.3.1.386

 

Στην φώτο σου στα 2 αρχεία έχεις 0 seeds & 0 peers

στο άλλο που κατεβαίνει έχεις λίγους seeds .

Νομίζω οτι πρέπει να βρίσκεις αρχεία που να έχουν οσο το δυνατόν πιο πολλούς seeders .

 

- Tracker (τράκερ): Ο κεντρικός υπολογιστής που συντονίζει τη δράση των χρηστών και καταγράφει τον όγκο δεδομένων που ανεβοκατεβάζουν οι χρήστες.

 

- Ratio (ράσιο): Ο λόγος του όγκου των ανεβασμένων δεδομένων προς τον όγκο των κατεβασμένων.

 

- Seeders (σίντερς): Οι χρήστες που έχουν και μοιράζονται ολόκληρο το αρχείο (το 100%).

 

- Leechers (λίτσερς): Οι χρήστες που τώρα κατεβάζουν το αρχείο και άρα έχουν και μοιράζονται ενα μέρος του αρχείου μόνο. Οταν κάποιος leecher κατεβάσει όλοκληρο το αρχείο γίνεται seeder.

 

- Peers: Το σύνολο των seeders και leechers.

 

- Uploaders: Οι χρήστες που έχουν το δικαίωμα και σηκώνουν στον τράκερ δικά τους τόρεντς.

 

- Snatched: Σας δείχνει πόσες φορές εχει κατέβει ενα αρχείο, πόσοι χρήστες το εχουν κατεβάσει δηλαδή.

 

- Torrents: Torrents θα αποκαλούμε γενικά τα αρχεία στον τράκερ, γράφοντας όμως (.torrent) θα εννοούμε το μικρό αρχειάκι τέτοιου τύπου τα οποία κατεβάζουμε απο τον τράκερ προκειμένου να συνδεθούμε με τους άλλους χρήστες και να κατεβάσουμε το πραγματικό αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι δυνατον να μου λεει οτι ενα torrent εχει 2(5) peers και 0(12) seeds; και αυτα στην παρενθεση τι ειναι; δειχνουν το συνολο των χρηστων online και μη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι δυνατον να μου λεει οτι ενα torrent εχει 2(5) peers και 0(12) seeds; και αυτα στην παρενθεση τι ειναι; δειχνουν το συνολο των χρηστων online και μη;

 

Είναι online οι 2 από τους (5) peers

Και δεν είναι κανένας online απο τους (12) seeders .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Torrento Erotisi:Pos enas Torrent Dloader kanei multiple connections me polles! IPs eno ta windows mesa apo to arxio TCPIP.sys nomizo sou kanoun limit ta max half opened connections se 10.Exo vrei 1 patch pou sou allazei to limit alla kai pali den ksero pos sindeontai auta ta 2 metaksi tous kai pos litourgoun vasika.Anyone gia ena explanation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
παιδιά, τι ρυθμίσεις κάνετε και θεωρείτε ότι είναι απαραίτητες στο μtorrent;

 

Είμαι με Forthnet 384/128.

  • Έχω ενεργοποιήσει το UPnP (universal Plug 'n' Play) καθώς το υποστηρίζει το router μου.
  • Global Maximum Connections 500
  • Maximum Peers per Torrent 50
  • Number of Upload Slots per Torrent 4

 

Με τα παραπάνω κατεβάζω με 40άρια (από private trackers).

 

Torrento Erotisi:Pos enas Torrent Dloader kanei multiple connections me polles! IPs eno ta windows mesa apo to arxio TCPIP.sys nomizo sou kanoun limit ta max half opened connections se 10.Exo vrei 1 patch pou sou allazei to limit alla kai pali den ksero pos sindeontai auta ta 2 metaksi tous kai pos litourgoun vasika.Anyone gia ena explanation?

 

Πολύ απλό: Όντως τα WinXP έχουν όριο συνδέσεων μέχρι 10. Περνάς λοιπόν το patch για να 'απελευθερωθούν' οι συνδέσεις και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο torrent client. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενεργοποιήσει το UPnP (universal Plug 'n' Play) καθώς το υποστηρίζει το router μου.
το εχεις ενεργοποιησει και απο το router σου; δεν ειναι λιγο επικινδυνο αυτο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
το εχεις ενεργοποιησει και απο το router σου; δεν ειναι λιγο επικινδυνο αυτο;

 

Φυσικά το έχω ενεργοποιήσει και στο router. Όπως έχω ενεργοποιήσει:

 

1. το firewall του router μου (hardware firewall δηλ.)

 

και

 

2. το πρόγραμμα PeerGuardian2.

 

Και ιδού το αποτέλεσμα:

 

1230gf.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει το αποτελεσμα δεν οφειλεται σε αυτα που εκανες.. εγω στα bitcomet και azureus επιανα 41 χωρις να κανω τιποτα.. μου φαινεται ολα ειναι θεμα τυχης.. αν υπαρχουν πολλοι και γρηγοροι seeders και τιποτα αλλο! μου φαινεται θα ξαναπαω στο bitcomet με το οποιο ειχα κατεβασει 50GB..

 

αυτο που εχεις ενεργοποιησει δεν επιτρεπει και τους dialers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με Forthnet 384/128.

[*]Global Maximum Connections 500

[*]Maximum Peers per Torrent 50

[*]Number of Upload Slots per Torrent 4

Με τα παραπάνω κατεβάζω με 40άρια (από private trackers).

1.με ποιο λειτουργικό ? (αποσύρεται' date=' το μtorrent ειναι μόνο για win, αλλα ο σκεφτηκα και τις κακές συνήθειες :evil: που μας ταλανίζουν τελευταία )[/color']

 

2.ποσα ταυτοχρονα torrents κανεις down, και ποσα up την ιδια στιγμη (μισαωρο) που πιανεις σταθερα 40 ?

3. το Upload Slots per Torrent 4 δεν ειναι λίγα? γιατι να δινεις μονο σε 4? εχει αρνητική επιπτωση στο down σου?

ή κανεις τοσα πολλα ταυτόχρονα torrents upload?

 

ρωταω τον paredwse γιατι συγκρισεις ταχυτητας μεταξυ 2 χρηστων ειναι πολυ δυσκολες σε torrent.

φυσικα υπαρχει το θεμα dslam, ποιος tracker, ποσοι peers, ποια αρχεια, ώρα, που δεν μπορουμε να τα εχουμε ιδια,

αλλα μπορουμε να μιμηθουμε σε μερικα πραγματα τις συνθηκες, με τα ιδια settings, ιδια up/down.

και τα συγκεκριμενα settings τα διαλεξες για καποιο λόγο, ή μπηκαν ετσι, επιασες τα 40αρια, και τα αφησες αφου δεν εχεις λογο να αλλαξεις την ομαδα που κερδιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1.με ποιο λειτουργικό ? (αποσύρεται' date=' το μtorrent ειναι μόνο για win, αλλα ο σκεφτηκα και τις κακές συνήθειες :evil: που μας ταλανίζουν τελευταία )[/color']

 

2.ποσα ταυτοχρονα torrents κανεις down, και ποσα up την ιδια στιγμη (μισαωρο) που πιανεις σταθερα 40 ?

3. το Upload Slots per Torrent 4 δεν ειναι λίγα? γιατι να δινεις μονο σε 4? εχει αρνητική επιπτωση στο down σου?

ή κανεις τοσα πολλα ταυτόχρονα torrents upload?

 

1. Λειτουργικό: Windows XP SP2 English Reduced Media Edition + customized με nLite. Μέχρι να βγει η έκδοση μTorrent για MacOS...

 

2. Η default ρύθμισή μου είναι 3 ταυτόχρονα downloads και 15 active torrents σύνολο.

 

3. Δεν ξέρω. Είναι λίγα; Δεν το'χω ψάξει...

 

 

 

ρωταω τον paredwse γιατι συγκρισεις ταχυτητας μεταξυ 2 χρηστων ειναι πολυ δυσκολες σε torrent.

φυσικα υπαρχει το θεμα dslam' date=' ποιος tracker, ποσοι peers, ποια αρχεια, ώρα, που δεν μπορουμε να τα εχουμε ιδια,

αλλα μπορουμε να μιμηθουμε σε μερικα πραγματα τις συνθηκες, με τα ιδια settings, ιδια up/down.

και τα συγκεκριμενα settings τα διαλεξες για καποιο λόγο, ή μπηκαν ετσι, επιασες τα 40αρια, και τα αφησες αφου δεν εχεις λογο να αλλαξεις την ομαδα που κερδιζει?[/quote']

Ακριβώς όπως τα γράφεις: είναι θέμα DSLAM, tracker (κατεβάζω κατά 99% από private trackers), peers κλπ.

 

Τα συγκεκριμένα settings τα έβαλα σχεδόν όπως τα'χα στο Azureus, δουλεύουν, if it works don't fix it. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...