Προς το περιεχόμενο

μTorrent: μικρό αλλά θαυματουργό


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 665
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το patch για το tcpip.sys του SP2, αν καταλαβα καλά, αναφέρεται σε Μέγιστες προσπάθειες σύνδεσης ανα δευτερόλεπτο,

 

και όχι στο μεγιστο αριθμο ταυτόχρονων established συνδέσεων (αυτο που στο παράδειγμά μας εχει βαλει Global Maximum Connections 500).

 

Οποτε το default 10 δεν ειναι τραγικό, καθυστερεί λιγο την εκκίνηση του κατεβάσματος, αλλα όχι την τελική ταχύτητα.

αλλα και να το πατσάρεις, το λογικο ειναι να το πας σε λογικά νουμερα, πχ 20, 30, 50-100. με 500, 1000 και άνω δεν πιστευω να υπάρχει καμία επίπτωση (ή καμία θετική).

 

---------------------------

και ενα c+p απο το µTorrent FAQ:

Why are my torrents going so slow?

(..εκτος απο τα προφανή, δηλ. να μην εχεις κανει forwarding, να σε μπλοκαρει soft fw, και να εχεις πολυ ψηλό UP,...)

Make sure you do not set too many upload slots OR connections per torrent. You should also try to never run more than 2-3 torrents. In general, an average 5mbit connection with 512kbit upload shouldn't have more than 100 connections per torrent, or more than 5-7 upload slots, especially if running more than one torrent. Experiment with these values depending on your connection speed. This is the most COMMON reason for torrents going slow, setting those options too high WILL make things slow down significantly! More connections does not mean faster speeds.

512 up, λεει 2-3 torrents, me 100 conne το καθένα...

 

δηλ, εμεις με 384/128 που να σταματήσουμε?

σε 1 up, 1 down simultaneus torrents, με 75 connections/ενα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν λεω ΤΙ να βαλετε, απλα "γραφω" φωναχτα τη σκέψη μου, για να παρω κι αλλες γνώμες :)

 

 

αυτη τη στιγμη στο μTorrent εβαλα

Global Maximum Connections 200, (αλλα κατεβάζω 1 μονο χωρις να ανεβάζω οποτε μετράει το 50 που ακολουθεί)

Maximum Peers per Torrent 50

Number of Upload Slots per Torrent 3

 

το αφήνω μόνο του, χωρις κανενα αλλο προγραμμα και παιζει 20-30 kb/s down.

Aλλα με καλά νουμερα για το συγκεκριμενο αρχειο: 8/17 seeds, 30/48 peers

 

 

 

και στο bitcomet μείωσα πολυ τα νουμερα, απ οσο τα ειχα (επιανα 25-30 down)

max connections per task 50

max connections to keep per task 20

max upload slots 3

max half-open 70 (αυτο ειναι το νουμερο το σχετικο με το patch tou sp2)

αλλα δεν εχω κάτι να του δώσω, παρα 1 τορεντ με 2 seed/5 peers, οποτε παει ετσι κι αλλιως αργά.

 

θα μεινω με αυτες τις ρυθμισεις 1-2 μερες να δω πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
to upnp port mapping υποστηρίζεται από το Telindus toy ΟΤΕ ή να το αποτσεκάρω;

 

Έχει σκετική επιλογή στο μενού του router;

Αν υποστηρίζεται, κανονικά κάπου πρέπει να έχει επιλογή Enable Universal PnP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ απλό: Όντως τα WinXP έχουν όριο συνδέσεων μέχρι 10. Περνάς λοιπόν το patch για να 'απελευθερωθούν' οι συνδέσεις και τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο torrent client. ;)

 

Καποιο λινκ για το patch αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den mporw re paidia exw tsantistei para polu me auton ton k@lo client. katebasa to T*o for T** money kai otan aposimpiezw to prwto cd tria corrupts !!!!!1 :(:(:( ti 8a ginei kai opws eixa anaferei kai se ola ta alla downloads pou eixa kanei ..mhn mou pei kanenas omws oti kaneis seeding ekeina ta arxeia giati to exw kleisei to mutorrent grrrrrrr

edit: aposimpiesa kai to deutero cd !!!!!! 6 corrupts skata! ante na to xanakatebasw twra ..............................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den mporw re paidia exw tsantistei para polu me auton ton k@lo client. katebasa to T*o for T** money kai otan aposimpiezw to prwto cd tria corrupts !!!!!1 :(:(:( ti 8a ginei kai opws eixa anaferei kai se ola ta alla downloads pou eixa kanei ..mhn mou pei kanenas omws oti kaneis seeding ekeina ta arxeia giati to exw kleisei to mutorrent grrrrrrr

edit: aposimpiesa kai to deutero cd !!!!!! 6 corrupts skata! ante na to xanakatebasw twra ..............................................

 

Φιλε μου, χρησιμοποιω το μtorrent περιπου 2 μηνες. Οτι εχω κατεβασει, λειτουργει μια χαρα. Μηπως το αρχειο που κατεβαζεις εχει προβλημα? Δοκιμασε να κατεβασεις παλι μονο τα αρχεια μου ειναι corrupt. Αν εφταιγε το μtorrent, θα τυχαινε και σε αλλους, οχι μονο σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης έχω κατεβάσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς με το μTorrent και δεν έχω βρει ποτέ corrupt αρχεία - εκτός κι αν ο αρχικός uploader τα έχει ανεβάσει corrupted ούτως ή άλλως οπότε συνήθως βγαίνει ένα FiX για να δώσει ξανά τα corrupted αρχεία.

 

Μικρή συμβουλή: πάντα, μα πάντα διαβάζουμε τα σχόλια κάτω από το torrent που κατεβάζουμε. Πολλές φορές περιέχουν πολύτιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
pedia ego exo minei akoma sta 10kb max den ksero ti na kano kapios na mou pei tis rithmiseis pou prepei na kano giati ta exo peksei

 

Δες εδώ αν σε βολεύει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...