Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγο πετυχα αυτο εδω και τωρα κοιταω τι ψαρια πιανει...

This is an effort to bring quick, simple but powerful image editing to the masses. Photoflare is inspired by the image editor currently only available on Microsoft Windows – PhotoFiltre. However, it will not be a straight clone. It is being built from the ground up to be much improved and cross platform too!
https://photoflare.io/

---edit
1o σπαστικο (και σημαντικο για μενα) προβλημα που ανακαλυψα. Ενω υποστηριζει selection, δεν μπορει να περιορισει την επεξεργασια μεσα σε αυτο, οπως κανουν... ολες οι εφαρμογες του ειδους.
Πχ, εστω οτι εχω μια φωτο με εμενα σε ενα τοπιο και θελω να κανω blur τη μουρη μου. Επιλεγω τη μουρη μου με το select tool, παταω blur και το κανει σε ολη την εικονα. Οποτε το selection δεν εχει καν λογο υπαρξης.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/11/2020 στις 9:24 ΠΜ, jim_p είπε

Πριν λιγο πετυχα αυτο εδω και τωρα κοιταω τι ψαρια πιανει...

This is an effort to bring quick, simple but powerful image editing to the masses. Photoflare is inspired by the image editor currently only available on Microsoft Windows – PhotoFiltre. However, it will not be a straight clone. It is being built from the ground up to be much improved and cross platform too!
https://photoflare.io/

---edit
1o σπαστικο (και σημαντικο για μενα) προβλημα που ανακαλυψα. Ενω υποστηριζει selection, δεν μπορει να περιορισει την επεξεργασια μεσα σε αυτο, οπως κανουν... ολες οι εφαρμογες του ειδους.
Πχ, εστω οτι εχω μια φωτο με εμενα σε ενα τοπιο και θελω να κανω blur τη μουρη μου. Επιλεγω τη μουρη μου με το select tool, παταω blur και το κανει σε ολη την εικονα. Οποτε το selection δεν εχει καν λογο υπαρξης.

Τσέκαρε και το photopea.com 

Δεν υπάρχει σε desktop εφαρμογή (μόνο web), αλλά είναι ότι πιο κοντά έχω δει σε photoshop για linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξερω το photopea. Το χρησιμοποιω για κανενα γρηγορο editing οταν δεν ειμαι στο pc μου και στο ps. Μια χαρα ειναι απο features, απλα ειναι παναργο επειδη ειναι web app.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις με viber αλλα χωρις pa να μου πει αν εχει mic κανονικα? Ακουω τον αλλο αλλα δεν με ακουει καν και στις ρυθμισεις του viber το volume δεν κουνιεται καν.
Δοκιμασα να το τρεξω με το apulse αλλα δεν αλλαξε κατι. Στον μεικτη τα εχω ολα σηκωμενα και σε αλλες εφαρμογες, πχ skype, με ακουνε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 5:57 ΜΜ, thomasG4 είπε

Τσέκαρε και το photopea.com 

Δεν υπάρχει σε desktop εφαρμογή (μόνο web), αλλά είναι ότι πιο κοντά έχω δει σε photoshop για linux.

Το gimp δεν υπάρχει σε linux; Κάνει κάτι περισσότερο το photoshop που δεν μπορεί να κάνει το gimp;

Αντίστοιχα για vector υπάρχει inkscape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gimp υπαρχει για λινουξ, προφανως, αλλα δεν καλυπτει τις αναγκες μου. Ενα σημαντικο feature που χρησιμοποιω σχεδον παντα στο ps και δεν υπαρχει στο gimp ειναι το layer styles. 
Οπως εχω πει και σε παλιοτερο μηνυμα, υπαρχει στο photoshop απο την εκδοση 6 που βγηκε το 2000, πριν ΕΙΚΟΣΙ χρονια δηλαδη, και οχι μονο δεν εχει προστεθει ακομα στο gimp, δεν ειναι καν στα πλανα για το gimp 3.0 που προκειται να βγει τα επομενα χρονια!

Υπαρχουν και αλλα ελλειψεις στο gimp σε σχεση με το photoshop, αλλα αυτη ειναι που μου εχει χαραχτει στο μυαλο επειδη εχει ζητηθει απο πολυ κοσμο και δεν εχει φτιαχτει ακομα. Δοκιμαζω το gimp  σε καθε major ενημερωση του απο το 2006 που περασα σε λινουξ μεχρι σημερα, ελπιζοντας να εχει αλλαξει κατι, αλλα απλα καταλληγω να χανω το χρονο μου και μετα να το απεγκαθιστω.

Και ναι το παραδεχομαι, ειμια κακομαθημενος με το photoshop.
Πανε 16 και κατι χρονια που εκανα την αλλαγη απο το αντιστοιχο προγραμμα της corel σε photoshop και μπορω να πω οτι δεν ξανακοιταξα πισω γιατι το ps με καλυψε πληρως. Αποδειξη των οσων λεω εινια το οτι δεν θυμαμαι καν το ονομα της εφαρμογης της corel :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

... δεν θυμαμαι καν το ονομα της εφαρμογης της corel :D

Spoiler

Το Draw λες;
Δεν έχω ιδέα από αυτά τα προγράμματα απλά θυμάμαι σελίδες επί σελίδων στο RAM με tutorials για την χρήση του.

 

Επεξ/σία από ekkli
στραβομάρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Το gimp δεν υπάρχει σε linux; Κάνει κάτι περισσότερο το photoshop που δεν μπορεί να κάνει το gimp;

Το photoshop ειναι ο βασιλιας. Τετοιες ερωτησεις ειναι τουλαχιστον προσβλητικες προς τον ... βασιλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Το gimp υπαρχει για λινουξ, προφανως, αλλα δεν καλυπτει τις αναγκες μου. Ενα σημαντικο feature που χρησιμοποιω σχεδον παντα στο ps και δεν υπαρχει στο gimp ειναι το layer styles. 
Οπως εχω πει και σε παλιοτερο μηνυμα, υπαρχει στο photoshop απο την εκδοση 6 που βγηκε το 2000, πριν ΕΙΚΟΣΙ χρονια δηλαδη, και οχι μονο δεν εχει προστεθει ακομα στο gimp, δεν ειναι καν στα πλανα για το gimp 3.0 που προκειται να βγει τα επομενα χρονια!

Υπαρχουν και αλλα ελλειψεις στο gimp σε σχεση με το photoshop, αλλα αυτη ειναι που μου εχει χαραχτει στο μυαλο επειδη εχει ζητηθει απο πολυ κοσμο και δεν εχει φτιαχτει ακομα. Δοκιμαζω το gimp  σε καθε major ενημερωση του απο το 2006 που περασα σε λινουξ μεχρι σημερα, ελπιζοντας να εχει αλλαξει κατι, αλλα απλα καταλληγω να χανω το χρονο μου και μετα να το απεγκαθιστω.

Και ναι το παραδεχομαι, ειμια κακομαθημενος με το photoshop.
Πανε 16 και κατι χρονια που εκανα την αλλαγη απο το αντιστοιχο προγραμμα της corel σε photoshop και μπορω να πω οτι δεν ξανακοιταξα πισω γιατι το ps με καλυψε πληρως. Αποδειξη των οσων λεω εινια το οτι δεν θυμαμαι καν το ονομα της εφαρμογης της corel :D

Δεν το κατέχω με photoshop, καθώς πάντα με καλύπτει το gimp για ότι χρειάζομαι. Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που λες, αλλά δεν υπάρχει plugin να βάλεις αντίστοιχο; Πχ βρήκα αυτό με λίγο γκουγκλάρισμα https://logosbynick.com/gimp-2-10-layer-effects-plugin-download/

Btw το συγκεκριμένο site έχει κανάλι στο youtube με πολύ ωραία tutorials και για gimp και για inkscape.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Το gimp δεν υπάρχει σε linux; Κάνει κάτι περισσότερο το photoshop που δεν μπορεί να κάνει το gimp;

Αντίστοιχα για vector υπάρχει inkscape.

Εδώ γελάμε τώρα. Και μάλιστα θα γελάμε για καμιά βδομάδα!

Προφανώς δεν έχεις ιδέα από photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα λοιπον gimp και το plugin που προταθηκε, αντιγραφοντας το στο /usr/lib/gimp/2.0/plug-ins/ και κανοντας το εκτελεσιμο με chmod +x. Αλλα δεν το βλεπω στη λιστα που δειχνει ο τυπος... Για την ακριβεια, δεν βλεπω καν που δειχνει ο τυπος :D

Επισης, δεν μπορει ενα plugin να μπει καπου μεσα στο home και να το βρισκει η εφαρμογη απο εκει?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.3.1. Linux / Unix-sytem like systems

Most plugins fall into two categories: small ones whose source code is distributed as a single .c file, and larger ones whose source code is distributed as a directory containing multiple files including a Makefile.

For a simple one-file plugin, call it borker.c, installing it is just a matter of running the command gimptool-2.0 --install borker.c. This command compiles the plugin and installs it in your personal plugin directory, ~/gimp-2.4/plugins unless you have changed it. This will cause it to be loaded automatically the next time you start GIMP. You don't need to be root to do these things; in fact, you shouldn't be. If the plugin fails to compile, well, be creative.

Once you have installed the plugin, how do you activate it? The menu path is determined by the plugin itself, so to answer this you need to either look at the documentation for the plugin (if there is any), or launch the Plugin Description dialog (from Xtns/Plugins Details) search the plug-in by its name and look of the Tree view tab. If you still don't find, finally explore the menus or look at the source code in the Register section -- whichever is easiest.

For more complex plugins, organized as a directory with multiple files, there ought to be a file inside called either INSTALL or README, with instructions. If not, the best advice is to toss the plugin in the trash and spend your time on something else: any code written with so little concern for the user is likely to be frustrating in myriad ways.

Some plugins (specifically those based on the GIMP Plugin Template) are designed to be installed in the main system GIMP directory, rather than your home directory. For these, you will need to be root to perform the final stage of installation (when issuing the make install command).

If you install in your personal plugin directory a plugin that has the same name as one in the system plugin directory, only one can be loaded, and it will be the one in your home directory. You will receive messages telling you this each time you start GIMP. This is probably a situation best avoided.

GIMP/Installing Plugins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο εινια ενα αρχειο και ειναι .py. Στη σελιδα λεει να μπει στο φακελο Local Disc (C:) > Program Files > GIMP 2 > lib > gimp > 2.0 > plug-ins, αλλα το howto ειναι για windows, οποτε με ορους λινουξ αυτο μεταφραζεται σε /usr/lib/gimp/2.0/plug-ins/... νομιζω.

Το ιδιο λεει και εδω για το path
https://en.wikibooks.org/wiki/GIMP/Installing_Plugins#Linux

Τελικα ο φακελος που λεω για μεσα στο ~ ειναι ο .config/GIMP/2.10/. Με ολα κεφαλαια!
Εβαλα το py εκει μεσα, το ξαναεκανα και εκτελεσιμο  αλλα ακομα δεν το βλεπω καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να το βάλεις στο  ~/.config/gimp/2.0/plug-ins

Εκεί βρίσκονται σε μένα τουλάχιστον, αν και έχω το Gimp σε appimage.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...