Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως η εφαρμογη μπορει να παει σετ με κατι αλλο, πχ το fdroidcl κατεβαζει το εκαστοτε apk απο το repo (εφοσον δει οτι εχει νεα εκδοση) και το κανει εγκατασταση με adb install tade.apk.

Εγω, σημερα, το θελω για να κατεβασω και να εγκαταστησω μια συγκεκριμενη εφαρμογη σε συστημα που το store του απλα δεν παει βημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα ένα μικρό script που βοηθάει να ρυθμίσεις το πλήκτρο «κόμμα» στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Είναι πολύ σπαστικό κάποιες φορές σε λογισμικά φύλλα.

https://linux-user.gr/t/rythmish-toy-plhktroy-komma-sto-arithmhtiko-plhktrologio/4056

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Έφτιαξα ένα μικρό script που βοηθάει να ρυθμίσεις το πλήκτρο «κόμμα» στο αριθμητικό πληκτρολόγιο. Είναι πολύ σπαστικό κάποιες φορές σε λογισμικά φύλλα.

https://linux-user.gr/t/rythmish-toy-plhktroy-komma-sto-arithmhtiko-plhktrologio/4056

Έχω γαλλικό πληκτρολόγιο και μάλλον για αυτό δεν μου δούλεψε

[dglent@localhost ~]$ setxkbmap -query
rules:      evdev
model:      pc105
layout:     fr,gr
options:    kpdl:dot,compose:rwin,grp:lalt_lshift_toggle

Αλλά βλέπω και αυτό :

[dglent@localhost ~]$ cat /usr/share/X11/xkb/symbols/gr
// Hellenic keyboard map for X.org                                                                                                                                                     
//                                                                                                                                                                                     
// Original version:                                                                                                                                                                   
//   Kostas Gewrgiou <gewrgiou@imbc.gr>                                                                                                                                                
// Heavily modified and maintained by:                                                                                                                                                 
//   Vasilis Vasaitis <vvas@hal.csd.auth.gr>                                                                                                                                           
// Originally converted to single group form by:                                                                                                                                       
//   Ivan Pascal <pascal@info.tsu.ru>                                                                                                                                                  
                                                                                                                                                                                       
default partial alphanumeric_keys alternate_group                                                                                                                                      
xkb_symbols "basic" {                                                                                                                                                                  
        include "gr(simple)"                                                                                                                                                           
                                                                                                                                                                                       
        name[Group1] = "Greek";

        include "eurosign(e)"
        include "eurosign(5)"
        include "kpdl(comma)"
        include "level3(ralt_switch)"

 

Μήπως πρέπει να το αλλάξω και εκεί (θέλει και επανεκκίνηση κάθε φορά που δοκιμάζω;) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η κατάσταση είναι ένα μεγάλο χάλι. Προσωπικά σε μένα οι λοιπές επιλογές της kpdl δεν μου δούλεψαν, αλλά έχω πληκτρολόγιο sun type 6 σε gnome με iBus σαν input method και με κλασσικό X11 (όχι wayland). Πολλά τα επίπεδα ... πρέπει να το δουλέψω σε κάτι απλό στην αρχή, σε κάποιο vm να γλυτώνω τις επανεκκινήσεις τουλάχιστον

Το γαλλικό πληκτρολόγιο δεν νομίζω να κάνει θέμα. Το ένα είναι alphanumeric_keys το άλλο είναι keypad_keys οπότε θεωρητικά (λολ) δεν θα πρέπει να πειράζει. Αν θέλεις η αλλαγή να είναι μόνιμη απλά αντικαθιστάς αυτή την γραμμή και βάζεις  κάτι άλλο από το αρχείο /usr/share/X11/xkb/symbols/kpdl. Θέλει επανεκκίνηση ο Xserver το φτιάχνεις μια φορά και το ξεχνάς. Καμιά επιπλοκή η μπλεξίματα με Input Methods, gnome-settings-daemoon, ποια απο τις τουλάχιστον 3 διαφορετικές μεθόδους χρησιμοποιεί το X για να μιλήσεις με το πληκτρολόγιο (γιατί στο X11 δεν σβήνουμε ποτέ κώδικα) , .....

Μπορείς να κάνεις τις αλλαγές και στο $HOME (δες το σύνδεσμο στην απάντηση μου κάτω απο το άρθρο) σε εμένα δεν δούλεψε σωστά.


Προσπάθησα να το του δώσω μια ευελιξία με το script. Είμαι περίεργος να δω που δουλεύει και που όχι. Η ακόμα καλύτερα κάποιος να δώσει μια καλύτερη λύση. Κάποιες αλλαγές στο σύστημα του πληκτρολογίου είναι σχετικά πρόσφατες και δεν έχουν ενημερωθεί τα πάντα downstream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω καλύτερα

Πάντως όταν επιλέγω την γαλλική διάταξη, στο numpad του πληκτρολογίου μου γράφει κανονικά την τελεία.

Μόνο στην ελληνική διάταξη μου βγάζει κομμα

Απορώ γιατί το έκαναν έτσι.

Αφού το πλήκτρο έχει την τελεία θα πρέπει να τυπώνει τελεία και όχι κόμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο στο αρχικό θέμα δημοσίευσα μια καλύτερη λύση, έχεις τελεία παντού και  με επιπλέον bonus το ότι μπορεί να έχεις και κόμμα αν πατήσεις το Shift. Λογικά θα πρέπει να δουλέψει και σε Wayland.

Τώρα γιατί είναι έτσι, είναι γιατί οτιδήποτε έχει να κάνει με τοπικοποιηση/διεθνοποίηση στο λογισμικό είναι εκ φύσεως άνευ όποιας λογικής. Ειδικά το πληκτρολόγιο, ειδικά αν ο κώδικας έχει μια ιστορία δεκαετιών. Το ιδανικό θα ήταν αυτό που προσπαθεί να κάνει το kpdl:kposs, να ήταν συνεπές με το locale. Το σχόλιο για αυτό τα λέει όλα

// Abstracted <KPDL>, pray everything will work out (it usually does not)
 
Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Unsnap is an open-source utility developed by a former Snap advocate at Canonical, Alan Pope to help you quickly migrate from using snap packages to Flatpaks

https://news.itsfoss.com/unsnap-migrate-snap-to-flatpak

7 ποστς πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για αντικαταστασεις...
Χρησιμοποιει κανεις την appimage εκδοση του viber? Αν ναι, ποσο snappy ειναι στη χρηση της? Θελω να πεταξω το viber που εχω απο το deb πακετο του και να το τρεχω απο το appimage του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω πρόγραμμα (server για linux) που να ελέγχω από win10 client ένα linux mint 20 host αν κάποιος έχει κάτι απλό χωρίς πολλά σε config και αν γίνεται να το έχει δοκιμάσει από win10 remote services του συστήματος, ακομα και ενα link οδηγός ευπρόσδεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...