Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία αναφορά για τον Falkon Browser (πρώην QupZilla), ουσιαστικά τον περιηγητή του KDE!

Άρχισα να τον δουλεύω την τελευταία εβδομάδα και μου άρεσε! μπαίνω και κάνω ένα συγκριτικό στο basemark

και με έκπληξη βλέπω σκορ 1251.59! ενώ στην αλεπού 1079.5 ! Το κορυφαίο είναι ότι με βάση το basemark η επίδοση του falkon είναι η 15η μεγαλύτερη!!!Τώρα βέβαια πως μεταφράζεται όλο αυτό...δεν κατέχω

https://powerboard.basemark.com/top/gpu-families/basemark-web-3.0/computers/default-os/default-environment/max/20/1

 

863905987_basemarkfirefox.png.3846ba6c8bb38cd80110653a7699440a.png924129659_basemarkfalcon.png.3985d16b5ecee4c7ae2c528df27dcf14.png

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με έχει πιάσει το συγκριτικό των περιηγητών!

λοιπόν σε speedometer https://browserbench.org/Speedometer2.0/

αλεπού 98,2

librewolf 104,5

Falkon 121 !!!

υγ αν και πολέμιος των chrome - chromoειδών...θα βάλω να δω απο περιέργεια τι παίζει...

ανανέωση ->

Iron-Srware -> basemark 1156,36 και speedometer 175???!!

 

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rearshooter είπε

με έχει πιάσει το συγκριτικό των περιηγητών!

λοιπόν σε speedometer https://browserbench.org/Speedometer2.0/

αλεπού 98,2

librewolf 104,5

Falkon 121 !!!

υγ αν και πολέμιος των chrome - chromoειδών...θα βάλω να δω απο περιέργεια τι παίζει...

ανανέωση ->

Iron-Srware -> basemark 1156,36 και speedometer 175???!!

 

Αν και αυτα τα τεστς τεσταρουν συγκεκριμενες τεχνολογιες και ισως να παιζει ρολο και το hardware , παμε να δουμε.

1. Windows ( speedometer / basemark 3.0 )

Edge ( ωρες ανοιχτος + ~15tabs) - 111 / 688
Iron-Srware (portable) - 133 / 631
Chrome - 114 / 705

2. Linux (Archlinux , gnome/wayland , υποδυεστερο μηχανημα του windows μηχανηματος)

Edge - 70 - N/A
Iron-Srware - 97 - N/A
Firefox - 82 - 368

Δεν ξερω αν μπορω να βγαλω σοβαρα συμπερασματα , γιατι δεν ξερω τι επηρεαζει τα benchmarks αυτα.

1. Ο Iron γενικως εδειξε οτι ειναι δυνατος.
2. Στο λινουξ δεν ξερω τι γινεται. Ο edge του λινουξ μεγαλη διαφορα με τον edge των windows. Υποθετω λογω διαφορετικων builds απο θεμα δυνατοτητων ... δεν ξερω τι να υποθεσω.
3. Στο λινουξ , edge και iron στο basemark , δεν τελειωσαν καποια απο τα τεστς πετυχημενα αρα και η συνολικη βαθμολογια ηταν κουτσουρεμενη. Δεν ξερω γιατι εγινε αυτο ? Λογω wayland ? Λογω ελλειψης features ? π.χ. hardware accel ? O firefox δεν ειχε προβλημα με τα tests αυτα , ενω εχω ενεργοποιησει τα flags για hardware accel. Να επαιξε αυτο ρολο ? Δεν ξερω...
4. Γενικοτερα ο firefox δειχνει να χωλαινει αν και δεν τον δοκιμασα σε windows ...

Δεν βγαινουν σοβαρα συμπερασματα παντως , κυριως γιατι οπως ειπα δεν ξερουμε τι επηρεαζει τα τεστς αυτα , αν παιζει ρολο και το hardware και φυσικα απο λειτουργικο σε λειτουργικο , λογω διαφορετικων builds και περιβαλλοντος , τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα απο ο,τι φανηκε.

Επεξ/σία από mphxths
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι παίζει ρόλο το hardware cache SSD η HDD, CPU..

Εννοείται ότι απενεργοποιείς extensions και καθαρίζεις την cache πριν το τεστ.

Στη τελική δε νομίζω πως έχουν και καμία αξία αυτά τα τεστ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν εγώ δεν έχω καθαρίσει cache...ούτε είχα απενεργοποιήσει extensions...

o iron είναι ο μόνος chromo... που χρησιμοποιούσα στο παρελθόν...παραθύρια δεν έχω να συγκρίνω ...αλλά θα το κάνω δοκιμαστικά σε ένα άλλο μηχάνημα. από κει και πέρα το συγκεκριμένο σύστημα έχει 32γ ραμ στα 2600 ριζεν 3900, την 970 γραφικά και τον A2000 kingston.

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

έχουμε και λέμε, στο ίδιο μηχάνημα

firefox   linux-> basemark 771 / speedometer 77.1        win->  basemark 784 / speedometer 75.7

Iron       linux-> basemark 978 speedometer 139.2!          win(edge)-> basemark 993 / speedometer 94.9

επιπόλαιο συμπέρασμα ...δεν βγαίνει....αριθμητικά υπερέχει ο χρωμο-Iron σε λίνουξ από τον χρωμο-edge σε win

Πάντως η προσωπική μου αίσθηση είναι οτι συνολικά ο Iron σε λίνουξ είναι πιο σβέλτος και σταθερός από ότι σε παράθυρα(μικρή εμπειρία εργασίας και γνωστοί) και η αλεπού πιο σταθερή σε λίνουξ χωρίς να υπερτερεί σε ταχύτητα...όμως έχω το απίστευτο ρεκόρ των 2500 καρτέλων σε αλεπού (Λίνουξ) χωρίς κανένα λαχάνιασμα και κρασάρισμα...όταν χρειάστηκε να φτάσω τις 600 περίπου σε παραθύρια....απλά δεν προχωρούσε...έπρεπε να τα σβήσεις όλα και να αρχίσεις από την αρχή...

 

υγ προσπαθώ να μην μεροληπτώ...παρά τον ¨φανατισμό" μου με το λίνουξ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2022 στις 4:30 ΜΜ, rearshooter είπε

Λοιπόν,

έχουμε και λέμε, στο ίδιο μηχάνημα

firefox   linux-> basemark 771 / speedometer 77.1        win->  basemark 784 / speedometer 75.7

Iron       linux-> basemark 978 speedometer 139.2!          win(edge)-> basemark 993 / speedometer 94.9

επιπόλαιο συμπέρασμα ...δεν βγαίνει....αριθμητικά υπερέχει ο χρωμο-Iron σε λίνουξ από τον χρωμο-edge σε win

Πάντως η προσωπική μου αίσθηση είναι οτι συνολικά ο Iron σε λίνουξ είναι πιο σβέλτος και σταθερός από ότι σε παράθυρα(μικρή εμπειρία εργασίας και γνωστοί) και η αλεπού πιο σταθερή σε λίνουξ χωρίς να υπερτερεί σε ταχύτητα...όμως έχω το απίστευτο ρεκόρ των 2500 καρτέλων σε αλεπού (Λίνουξ) χωρίς κανένα λαχάνιασμα και κρασάρισμα...όταν χρειάστηκε να φτάσω τις 600 περίπου σε παραθύρια....απλά δεν προχωρούσε...έπρεπε να τα σβήσεις όλα και να αρχίσεις από την αρχή...

 

υγ προσπαθώ να μην μεροληπτώ...παρά τον ¨φανατισμό" μου με το λίνουξ!

Για ποιο λόγο να έχεις ανοιχτές 600 και... 2500 tabs; Προφανώς ο εγκέφαλος δε μπορεί να τις θυμάται. Καλύτερα bookmark με φακέλους και όλα μια χαρά και ταξινομημένα. 

Το ότι κάποιος θέλει ή κάνει ανορθόδοξα πράγματα,  να το θέσω ευγενικά, δε σημαίνει ότι το software πρέπει να ακολουθήσει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε οκ..αλλά όταν δουλεύεις πχ σε μία συστηματική ανασκόπηση...χτυπάς 300 καρτέλες για πλάκα...+ότι άλλο είχες ανοιχτό...εε με τον καιρό ξεμένουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/2/2022 στις 7:12 ΠΜ, jim_p είπε

Vlc 3.0.17 οσονουπω...

Περιμενοντας την επισημη ανακοινωση για την 3.0.17
https://9to5linux.com/vlc-3-0-17-improves-hw-decoding-for-amd-gpus-adds-support-for-dts-lbr-and-dav-files

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...