Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ποιο/α ποστ θεωρεις οτι εινια λαθος με το θεμα του thread?

Κοίτα, λάθος θεωρώ την κατ εξακολούθηση ανάρτηση updates προγραμμάτων.

Όλοι ξέρουμε τι εννοεί ο ποιητής του thread και μια αναζήτηση στο web με λήμμα "λίστα προγραμμάτων για Linux" θα επιστρέψει το αυτονόητο.

Μπαίνω στην αρχική σελίδα και βλέπω ποστ στο θέμα. Δε δουλεύει και η μακακία στο φόρουμ και περνώ πόσα ποστ μέχρι να φτάσω στο τελευταίο για να δω ότι το vlc πήρε update!!

Προτείνω να φτιάξεις ένα νέο tread με τίτλο ας πούμε Ειδήσεις- Ανανεώσεις-Σχολια για προγράμματα Linux, και ριχνε μέσα ότι θέλεις._

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, δεν ποσταρω για οτι βρω αλλα μονο για πολυ γνωστες εφαρμογες ωστε να ενημερωνονται οσοι τις χρησιμοποιουν. Και για να τις ενημερωνουν στα συστηματα τους οταν ειναι κατι που παιρνουν εκτος repo, πχ το anydesk ή το viber που βγαζουν μια ενημερωση στη χαση και στη φεξη.

Το συγκεκριμενο "καθεστως" στο θεμα αυτο υπαρχει εδω και χρονια και, παρολο που οντως δεν εχει σχεση με το αρχικο θεμα, δεν αποτρεπει τους χρηστες απο το να ρωτανε συγκεκριμενα πραγματα για συγκεκριμενες εφαρμογες, πχ πριν πολυ καιρο που εγω ρωτησα για feature του gimp και καποιοι θελανε να με πεισουν οτι ειναι το ιδιο με του photoshop.
Νεο θεμα δεν προκειται να κατσω να κανω και θεωρω πως τα οσα αφορουν τις λινουξοεφαρμογες καλως αναφερονται εδω και στο αλλο θεμα περι ειδησεων οσα αφορουν το λινουξ γενικοτερα, πχ ενημερωσεις διανομων, πυρηνα.

Στο κατω κατω, τα περισσοτερα εναλλακτικα προγραμματα που αναφερθηκαν στην αρχη του θεματος συνεχιζουν να υπαρχουν και σημερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Για αρχη, δεν ποσταρω για οτι βρω αλλα μονο για πολυ γνωστες εφαρμογες ωστε να ενημερωνονται οσοι τις χρησιμοποιουν. Και για να τις ενημερωνουν στα συστηματα τους οταν ειναι κατι που παιρνουν εκτος repo, πχ το anydesk ή το viber που βγαζουν μια ενημερωση στη χαση και στη φεξη.

Το συγκεκριμενο "καθεστως" στο θεμα αυτο υπαρχει εδω και χρονια και, παρολο που οντως δεν εχει σχεση με το αρχικο θεμα, δεν αποτρεπει τους χρηστες απο το να ρωτανε συγκεκριμενα πραγματα για συγκεκριμενες εφαρμογες, πχ πριν πολυ καιρο που εγω ρωτησα για feature του gimp και καποιοι θελανε να με πεισουν οτι ειναι το ιδιο με του photoshop.
Νεο θεμα δεν προκειται να κατσω να κανω και θεωρω πως τα οσα αφορουν τις λινουξοεφαρμογες καλως αναφερονται εδω και στο αλλο θεμα περι ειδησεων οσα αφορουν το λινουξ γενικοτερα, πχ ενημερωσεις διανομων, πυρηνα.

Στο κατω κατω, τα περισσοτερα εναλλακτικα προγραμματα που αναφερθηκαν στην αρχη του θεματος συνεχιζουν να υπαρχουν και σημερα.

 

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

εμένα μου αρέσει αυτό το νήμα καθώς βλέπουμε και νέα προγράμματα και τις νέες τους εκδόσεις. thx jim_p

Και εμένα μου αρέσει αυτό το νήμα και ευχαριστούμε τον Jim που το κρατάει ζωντανό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου αρέσει και συμφωνώ. Είναι και χρήσιμο για κάποιες εφαρμογές και κάποιες διανομές.

Ο τίτλος όμως είναι παραπλανητικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανεις με gplaycli να τσεκαρει κατι που θελω? Με τις στοκ ρυθμισεις, δηλαδη χρησιμοποιωντας token αντι για credentials, σας κατεβαζει κατι απο το play store? Πχ αυτο εδω, σας κατεβαζει τον brave?

gplaycli -v -d com.brave.browser

Το ιδιο και με τη χρηση credentials.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παίξει λίγο με το gplaycli , όταν το είχες αναφέρει, αλλά δυστυχώς δεν έπαιξε ούτε με patches από τα σχόλια του github, οπότε το σούταρα. Φαίνεται παρατημένο, τελευταίο commit από τον περασμένο Οκτώβρη. Στα σχόλια βρήκα όμως το googleplay , το οποίο έπαιξε* και ανανεώνεται συχνά.

*Πρέπει να ενεργοποιήσεις -αν δεν το έχεις ήδη κάνει- το 2FA και App password.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τυπο που φτιαχνει το googleplay τον εκανα block απο το github μου γιατι σπαμμαρει την δικη του εφαρμογη σε ολα τα issues του gplaycli. Ξεκινησα να χτιζω την εφαρμογη του οταν ελεγε ποσο καλυτερη εινια αλλα τα παρατησα οταν ειδα οτι εσβηνε μηνυματα και τον μπλοκαρα. 
2fa δεν εχω στο google account μου. Γιατι ειναι απαραιτητο για να παιξει?

Αφου δεν παιζει και σε σενα, θα εισηγηθω την αφαιρεση του απο το repo.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο τύπος είναι λίγο περίπτωση, τα είδα και το σπαμμάρισμα και τα σβησμένα σχόλια με επιθετικό υφάκι, μέχρι να ζητάει "δωρεά" για feature που του ζητήθηκε..
Δεν την χρησιμοποιώ συχνά την εφαρμογή, κατέβασα μερικά apks για να δω πώς δουλεύει. Κάποια εφαρμογή που δεν την κατέβαζε μετά από ένα update το διόρθωσε.
Το 2fa χρειάζεται για να φτιάξεις app password στο google account σου, το οποίο χρειάζεται -μάλλον- για όσους είναι εκτός USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το video howto, γιατι θεωρω πως εσυ το εγραψες, αλλα σελιδες για κατεβασμα apk υπαρχουν δεκαδες, απο σωστες μεχρι τυχαρπαστες. Ομοιως και εφαρμογες. Εγω θελω να δω αν δουλευει η συγκεκριμενη εφαρμογη γιατι σημερα θα ζητησω την αφαιρεση της απο το repo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει και ο jim, σελίδες για apk υπάρχουν πολλές . Αυτές οι εφαρμογές κατεβάζουν κατευθείαν από google, για να μην υπάρξουν τπτ "ματσακονιές" στα αρχεία. Ειδικά το gplaycli -όταν δούλευε- δεν χρειαζόταν ούτε Credentials από google account, χρησιμοποιούσε token servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...