Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης και δεξί alt (δηλαδή alt-gr) και Ε. Γενικά δοκίμασε alt-gr + διάφορα πλήκτρα και θα δεις πολλά σύμβολα που δεν ήξερες ότι τα έχεις :P

 

Αυτό δεν είναι απάντηση στο ερώτημά σου αλλά είναι συναφές και ενδιαφέρον ανάγνωσμα: http://www.bedroomlan.org/writing/elliniki-pliktrologisi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν γράφεται το ευρώ με τίποτα!

Δοκίμασα: τα Αlt-gr + E και Αlt-gr + 5 και επίσης δοκίμασα το Alt-gr με διάφορα πλήκτρα όπως λέει ο pmav99 και δεν βρήκα κάτι εκτός από το ότι αν το κρατήσω πατημένο και πατήσω διαδοχικά τα 1 και 2 βγάζει ½! (το ίδιο και για ⅓ ¼ ⅕ κλπ!)

 

Τα συστήματα που το δοκίμασα είναι:

Debian 8 Jessie (stable) με XFCE (ψιλο στοκ)

Debian 8 Jessie (stable) με LXDE (πειραγμένο πολύ και αναβαθμισμένο από Squeeze ή και πιο παλιά)

Debian Sid (unstable) με LXDE (πειραγμένο πάρα πολύ και αναβαθμισμένο από Squeeze ή και πιο παλιά)

 

Επίσης δοκίμασα και στα ελληνικά και στα αγγλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. :P Αν χρησιμοποιείς κάποιο δημοφιλές DE θα το βρεις από γραφικό περιβάλλον εκεί που ορίζεις το keyboard layout.

Πάντως θυμάμαι ότι παλιά είχα δοκιμάσει σε κάποια εγκατάσταση Ubuntu στην αρχή που σε ρωτάει ποιο layout θέλεις και σε αφήνει να πληκτρολογήσεις κιόλας, και το alt-gr δούλευε σε extended και polytonic μόνο αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να χρησιμοποιείς το extended greek layout, όχι το απλό.

 

 

:)

ΟΚ το έγραψα!

 

Στα αγγλικά όμως δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Από ότι διάβασα πρέπει να δηλωθεί το Alt-gr ή κάποιο άλλο ως "3rd level chooser key" και μετά να δηλωθεί και το € ως σύμβολο τρίτου επιπέδου σε κάποιο κουμπί. Το ψάχνω και θα ενημερώσω και τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΜΗ εχοντες πληρες de, τι χρησιμοποιειτε για notification daemon? Ειναι αυτο το πραγματακι που πετιεται οταν μια εφαρμογη στελνει μεσω της libnotify καποιο μηνυμα με το notify-send...

Παλιοτερα ειχα το notify-osd, αλλα καποια στιγμη σταματησε να μου δουλευει. Οποτε εβαλα το dunst, που δουλευει μεν, αλλα ειναι υπερ-μινιμαλιστικο και δεν μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΜΗ εχοντες πληρες de, τι χρησιμοποιειτε για notification daemon? Ειναι αυτο το πραγματακι που πετιεται οταν μια εφαρμογη στελνει μεσω της libnotify καποιο μηνυμα με το notify-send...

Παλιοτερα ειχα το notify-osd, αλλα καποια στιγμη σταματησε να μου δουλευει. Οποτε εβαλα το dunst, που δουλευει μεν, αλλα ειναι υπερ-μινιμαλιστικο και δεν μου αρεσει.

xfce4-notifyd έχεις δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι για τα σημαντικα, για τα καθημερινα μηνυματα εινια, πχ το τορρεντ σας κατεβηκε, το τραγουδι που παιζει τωρα ειναι το ταδε κλπ.

Εντωμεταξυ, ο notification daemon φορτωνεται με το καθε session και μενει. Εβγαλα τον dunst, εβαλα αυτον του xfce, αλλα και παλι τα notifications βγαινουν με τον dunst!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...