Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το βλεπεις παντα ετσι γιατι ετσι ειναι η ιστοσελιδα (web.skype.com), μιας και την ιστοσελιδα δειχνει ο web wrapper.

Επισης, ο τυπος στο aur μαλλον ακολουθει τις preview εκδοσεις που ειναι στην 8.x εδω και μηνες και σημερα στην 8.10. Εγω παντως ξαναγυρισα στην 5.5.0 και το καρφωσα να μην ενημερωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο δυσκολο της ειναι να φτιαξει εναν κανονικο client ?Αφου ειπε να ασχοληθει ας κανει σωστη δουλεια.. και καθομαστε και τον παιζουμε ολημερις με τον "web wrapper".

 

Απο την αλλη μερια --> http://www.insomnia.gr/_/articles/internet/skype/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-skype-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-r15133

 

Αχ που ειναι οι παλιες καλες εποχες με το ICQ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το αυτιστικο ui που λεω παραπανω με τα gradient κλπ που πλεον υπαρχει και στο skypeforlinux. Απ' οτι φαινεται ειναι πλεον το ιδιο χαλι σε ολα τα λειτουργικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε ubuntu/linux mint για να μου βρει διπλά videos? Όχι διπλά ονόματα μιας που κάθε capture που κάνω από gaming έχει άλλο όνομα αλλά να σκανάρει τα videos μέσα και να λέει ότι αυτά τα 2-3-4 αρχεία είναι ίδιο video αλλά σε άλλο format και άλλης διάρκειας.

Έχω ένα για τα windows που κάνει αυτό που θέλω αλλά είναι trial και μετά ζητάει 20-30ευρώ και για 1 φορά που θα το τρέξω δεν θέλω να τα δώσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε ubuntu/linux mint για να μου βρει διπλά videos? Όχι διπλά ονόματα μιας που κάθε capture που κάνω από gaming έχει άλλο όνομα αλλά να σκανάρει τα videos μέσα και να λέει ότι αυτά τα 2-3-4 αρχεία είναι ίδιο video αλλά σε άλλο format και άλλης διάρκειας.

Έχω ένα για τα windows που κάνει αυτό που θέλω αλλά είναι trial και μετά ζητάει 20-30ευρώ και για 1 φορά που θα το τρέξω δεν θέλω να τα δώσω :P

 

Καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα για να μπορέσει να αναπτυχθεί σωστά και να μη θαφτεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα σε ubuntu/linux mint για να μου βρει διπλά videos? Όχι διπλά ονόματα μιας που κάθε capture που κάνω από gaming έχει άλλο όνομα αλλά να σκανάρει τα videos μέσα και να λέει ότι αυτά τα 2-3-4 αρχεία είναι ίδιο video αλλά σε άλλο format και άλλης διάρκειας.

 

 

Ίδιο βίντεο άλλης διάρκειας; Πώς γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι captures που βγαίνουν από πολλές πηγές αλλά και όταν πχ έκανα trim τα video δεν είχα δει ότι δεν μου έσβηνε το αρχικό για να μείνει το νέο μικρότερο αρχείο και τώρα που θέλω να κάνω backups για format έχω φτάσει 2TB video και δεν ξέρω τι είναι τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε καμια εφαρμογη, για τερματικο μονο κατα προτιμηση, που να τσεκαρει αν μια σελιδα ειναι πεσμενη? Σαν το downforeveryoneorjustme.com δηλαδη, αλλα σε εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι καινουργιο , αλλα τωρα υπεπεσε στην αντιληψη μου...

 

https://github.com/Swordfish90/cool-retro-term

 

Αχχχ νοσταλγησαμε και σημερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NetworkManager 1.10 Released With OpenVSwitch & WPS Connection Support

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NetworkManager-1.10-Released

 

Δεν το πιστευω οτι χρειαστηκε να φτασουμε στο 2017 για να αποκτησει η δημοφιλεστερη εφαρμογη (στο ειδος της) "software button" (γιατι αφορα συσκευες που δεν εχουν hardware button για το συγκεκριμενο σκοπο) για να συνδεθει μεσω wps, οταν στα windows γινεται απο τα 7 τουλαχιστον και στο android σιγουρα απο την εκδοση 4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε καμια εφαρμογη, για τερματικο μονο κατα προτιμηση, που να τσεκαρει αν μια σελιδα ειναι πεσμενη? Σαν το downforeveryoneorjustme.com δηλαδη, αλλα σε εφαρμογη.

 

 

Όχι δεν γνωρίζω κάποια. Αλλά μπορείς να φτιάξεις script-άκι, πχ:

#!/bin/bash

domain="$1"                        ## χρήση πρώτης παραμέτρου για το domain που θα ελέγξουμε
mtrue="It's just you."            ## αν βρεθεί αυτό, το site είναι up
mfalse="It's not just you!"        ## αν βρεθεί αυτό, το site είναι down

verifyService="http://downforeveryoneorjustme.com/%%domain%%"

verifyService=${verifyService//'%%domain%%'/$domain}

source=$(curl $verifyService)

#echo $source

if echo "$source" | grep -q "$mtrue"; then

    echo "It's just you." ## Εδώ το μήνυμα ότι το site δουλεύει

elif echo "$source" | grep -q "$mfalse"; then

    echo "It's not just you!" ## Εδώ το μήνυμα ότι το site δεν δουλεύει

else

    echo "Error" ## Εδώ μήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά με το script ή δεν υπάρχει προσβαση ούτε στο downforeveryoneorjustme.com

fi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαστε το googler, μια εφαρμογη για να ψαχνεις στο google απο το τερματικο? Ε καποιος εβγαλε και το αντιστοιχο για duckduckgo

https://github.com/jarun/ddgr

 

Μια εφαρμογη που να ψαχνει στα τορρενταδικα μενει να βρω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qbittorrent 4, σε qt5 πλεον

https://www.ghacks.net/2017/11/20/qbittorrent-4-0-bittorrent-client-is-out/

 

Αν καποιος ενημερωθει σε αυτη την εκδοση, ας μου πει αν κανανε το web ui του mobile friendly, γιατι οπως ειναι τωρα δεν παλευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...