Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ Mediamarkt...


DREAMWEB(R)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από μία βόλτα που έκανα και εγώ από το εν λόγω μαγαζί,πιστεύω ότι στηρίζεται στο σκεπτικό ότι δημιουργόντας ορισμένες ευκαιρίες σε κάποια προιόντα ταυτόχρονα πλασάρει και κάποια άλλα σε ακριβότερες τιμές του φυσιολογικού,γι'αυτό θέλει κάποια προσοχή στη επιλογή αντικειμένων.

Στα θετικά μπορώ να επισημάνω την πληθώρα DVD ταινιών σε μεγάλη ποικιλία τιμών,τα πολλά αξεσουάρ για MP3 PLAYER,καθώς και το τμήμα των συσκευών εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pados agorasa kati dvd+r verbatim stin timi ton 3.99 euro.to plaisio prin apo kana mina ta eixe 6 euro ( tora poia den ta exei ) opote nomizo oti itan kali agora :-)proxtes eida mia tv philips 21' stereofoniki me epipedi othoni kai tin eixe prosfora gia tin imera 130 euro .Ayti itan poli kali prosfora .to mediamarkt se kapoa proionta kanei kapoies poli kales prosfores kai tha voithisei poli ston adagonismo !

 

Aνάλογα την παρτίδα .

Αλλα ειναι Taiwan άλλα Ινδίας ,οπότε δεν είναι το ίδιο σε κόστος (ούτε ποιότητα)-Το ίδιο και στην ΤV -Η Philips έχει εργοστάσια παντού,και κατασκευάζει προιόντα ανάλογα την αγορά που προορίζεται-Αν ήταν Γαλλίας ,Βελγίου (κορυφαίες) ή έστω και Ισπανίας (οι φθηνότερες), θα έκανε τόσο ? -Προφανώς ήταν Κίνας,Tουρκίας κλπ και πιθανόν να μην τηρούσε και κάποιες προδιαγραφές ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειπα για τα παντελονια ηθελα να δειξω οτι μπορει να πληρωσεις κατι παραπανω αλλα δε σημαινει οτι παιρνεις παραπανησια ποιοτητα. Μπορει να παιρνεις φιρμα, μοδα, λεπτομερια η οποια σε σου χρειαζεται. Υπο αλλες συνθηκες ενα τζιν με γδαρμενο σε ενα σημειο το υφασμα θα το επαιρνες σαν Β' διαλογης. Τωρα το γδαρμενο το παιρνεις πιο ακριβο και απο την Α'. Αρα δεν πληρωνεις ποιοτητα.

Σωστα επισημανατε οτι ολα ανεξερετως τα μαγαζια βαζουν κραχτες και σου παιρνουν απο αλλου τα χαμενα απ τις προσφορες. Απλως θεωρω οτι ειμαστε σκεπτομενοι καταναλωτες και κοιταμε την τιμη πριν παρουμε, γνωριζοντας απο πριν ποσο εχει αλλου το καθε ειδος. Δηλαδη αν εχεις καινουριο σπιτι και θες να αγορασεις ηλεκτρικα πηγαινε σε οσα μαγαζια μπορεις και παρε το καθε πραγμα απο αλλου, οχι ολα απ το ιδιο. Παρε με 9 ευρω το dvd-player αλλα μην παρεις κατι αλλο αλλιως θα βγεις χαμενος τελικα.

Ο Gary_Kokkin λεει κατι που ισχυει σιγουρα. Μερικες φορες δεν μπορουμε να ξερουμε τι αγοραζουμε και θελει βαθυ ψαξιμο. Επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν αγοραζω το φθηνο. Ειναι πολυ ευκολο να μου πασαρουν μια philips κινας με επικετες "made in france".

Δε λεω υπαρχουν φθηνα που ειναι εντελως μουφα οπως τα cd της princo που πηρα καποτε. Καποτε πηγα να παρω δισκακια TDK και ειχανε μια περιουσια. Τελικα πηρα verbatim που ηταν πολυ φθηνοτερα. Τα εχω 8 χρονια και παιζουν ακομα αψογα. Πληρωνουμε τη φιρμα, αυτο πρεπει να καταλαβουμε. Αν ασχολειται καποιος απο παλια με τις τιμες θα παρατηρησει οτι με τα χρονια αλλαζουν οι σχεσεις των τιμων μεταξυ των διαφορετικων μαρκών. Το εχω παρατηρησει κατα κορον. Φετος μπορει να αγορασεις μια αγνωστη μαρκα παμφθηνη και τους χρονου να εχει περιπου την ιδια τιμη με τη sony και τη philips (την αντιστοιχη ιδιων δυντοτητων και λειτουργιων παντα). Για κοιταξτε εδω λιγο

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=124865&highlight=plextor

τι γινεται. DVD-RW που μπορεις να τα αγορασεις σαν BENQ ή plextor, αλλο που υπαρχει σε sony ή LITEON (τα ιδια εσωτερικα) και αναλογα σε ποια εκδοχη το αγοραζεις πληρωνεις το αναλογο τιμημα (για το ιδιο πραγμα με αλλο αυτοκολλητο).

Πολλες φθηνες σημερα εταιριες, αυριο θα ειναι φιρμες. Ετσι ειναι η αγορα.

Το καλυτερο πραγμα ειναι να ψαχνεις κριτικες απο forum σαν το insomnia απο ατομα που εχουν χρησιμοποιησει το καθε πραγμα και εχουν δημιουργησει εντυπωσεις.

Υ.Γ. Να προσθεσω οτι μεγαλη σημασια για μενα εχει η διαρκεια εγγυησης. Δηλαδη αν βρω sony με 1 χρονο εγγυηση και Daewoo με 3 χρονια ακομα και την ιδια τιμη να εχουν θα προτιμησω daewoo με τα χιλια. Θα ειμαι ξεγνοιαστος για 3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Damianpcb εχεις ανοιξει ποτε τετοιες συσκευες που λες;

 

Και βεβαια εχω ανοιξει τετοιες συσκευες σαν ηλεκτρονικος

 

Δε διαφωνω οτι μπορει να ειναι λιγο πιο προσεγμενες οι κωλλησεις στην καλη μαρκα.

Εχεις δικιο οτι οι αγνωστες δεν κανουν ερευνα αλλα αντιγραφουν τις μεγαλες εταιριες.

 

Πλρωνεις ποιοτητα ' date=' πιστοτητα και ομορφια

 

Για παραδειγμα μια τηλεοραση 28" που πηρα μαρκας daewoo εχει υλικα sony μεσα. Ομως εχει μιση τιμη απο τη Sony. Η sony εχει επιπεδη οθονη δε διαφωνω ομως το ξερω απο πριν αυτο το πραγμα

 

Μην ξεχνας οτι η daewoo εχει αγορασει τα υλικα της Sony που χρησιμοποιουσε προ 3ετιας , δηλαδη πουλησε τα δικαιωματα μιας παλιας τεχνολογιας .

Και βεβαια η daewoo κανει τα μισα λεφτα αφου η μια ειναι επιπεδη και η αλλη εχει καμπυλη

 

Εφτιαξα μια συσκευη υπερυθρων για τον υπολογιστη με κοστος 2 ευρω. Αν το αγοραζα απ εξω θα πληρωνα 20. Θυμαμαι τα καλωδια που πουλαγε η ΝΟΚΙΑ για το 6310. 20 χιλιαρικα το εδινε (60 ευρω). Ηταν τοσο απλο κυκλωμα που και με 10 ευρω μπορουσε μια εταιρια να βγαλει κερδος ανετα

 

Ποια 2 ευρω λογικα εσυ πρεπει να το εφτιαξες τσαμπα μες στο Πολυτεχνειο σου

Πες οτι το εφτιαξες με 2 ευρω ' date=' κουτακι δεν θα φτιαξεις ?

Ποσο χωρο σου τρωει αυτο το irda παντως πολυ περισσοτερο απο το Nokia

Μαλλον το εχεις χυμα στο κυμα!!!

 

 

Δε μου απαντησες γιατι ενα σκισμενο τζιν ειναι πιο ακριβο απο ενα κλασικο τζιν;

 

Τραβα σκισε ενα κλασικο τζιν και αν δεν σου ανηγει μερα με τη μερα σφυριξε μου

Μην το γυρισουμε στα ρουχα , δηλαδη προτιμας τα κινεζικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Να προσθεσω οτι μεγαλη σημασια για μενα εχει η διαρκεια εγγυησης. Δηλαδη αν βρω sony με 1 χρονο εγγυηση και Daewoo με 3 χρονια ακομα και την ιδια τιμη να εχουν θα προτιμησω daewoo με τα χιλια. Θα ειμαι ξεγνοιαστος για 3 χρονια.

 

Αν επαιρνα τηλεωραση απο τις 2 θα προτιμουσα την sony

Οτιδηποτε αλλο προιον μακρια απο sony.

 

Οταν λεμε ποιοτικη και καλη εταιρια δεν μιλαμε για εταιριες τυπου sony , philips , Lg , Daewoo κα

 

Θα μπορουσαμε να μιλησουμε τουλαχιστον σε θεμα home cinema σε εταιριες τυπου Denon , Marantz , Yamaha και στο τελος Pioneer που η sony δεν προκειται να τις φτασει ποτε αν και κανει και τα μισα λεφτα

 

Αναλογα με το προιον υπαρχουν επαγγελματικες εταιριες που ασχολουνται μονο με ενα ειδος προιοντων . Αυτες ειναι οι αξιολογες εταιριες και οχι οι μελοεταιριες τυπου Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) maxeeeeessss :)

 

paidia, xalarwste :) damian, o nikos exei dikio se polla.

H ousia einai oti polles fores apla variomaste na ftiaksoume kati monoi mas h ginomaste psaria k tsibame sti kathe "mourath" marka pou kykoloforei, xwris auto na shmainei oti kapoies markes den einai pio aksiopistes apo to kathe ti fthniariko.

 

Mias pou ferate k to tzin san paradeigma, na sou pw k egw oti de tha anoigei katholou to klassiko tzin an to pas ston rafth ths geitonias k sou riksei 1 rafh sta skisimata me 5-10 eurw :)

 

i alithia einai oti me vasikes gnwseis hlektronikhs boreis na ftiakseis pragmata (k na episkeuaseis alla ) pou ta xrysoplhrwneis sthn agora k de to lew gia mena,alla gia 1-2 atoma pou kserw pou katexoun liga pragmata.

 

k gia na sou dwsw ena aplo paradeigma, ta tsipakia gia ps2, xbox klp. An to valeis monos sou glytwneis ena 40ari-50ari eurw :)

 

k telos, mias pou anafereste sthn sony, na sou pw oti h sony einai klassikotato paradeigma etairias pou xrysoplhrwneis xwris na aksizei toso ( palia isws na aksize, oxi pleon omws ) k to fanerwnoun k oi poli megales ptwseis ths se pwlhseis tv-stero-mp3 klp syskeues ( an diavaseis kanena giapwneziko site tha deis oti exei apolisei poli kosmo giati de poulaei katholou se autes tis kathgories pleon )

 

k paradeigma etairias pou einai fthnh k kalh k exei anaptyxtei trela ta teleutaia xronia einai h lg. ystera k apo symmaxies me kolossous typou philips exei kanei megalo bam sthn eurwpaikh agora.

 

ps. Na pw pantws oti symfwnw k me ton Gary k osa elege peri tourkias klpwn xwrwn.To outsourcing exei parei treles diastaseis ta teleutaia xronia.

 

ps2. nai, to asteio einai oti h marantz anhkei sthn Philips :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η marantz ανηκει στην Philips αλλα ασχολειται μονο για ηχιτικα και οχι για τηλεορασεις και αλλα. Παλια η marantz ειχε μεγαλο ονομα αλλα με την εξαγορα απο την Philips καπως χαλασε.

 

Για τα τσιπακια πσ2 και χβοχ συμφωνω και εγω εχεω βαλει σε εναν φιλο μου τσιπακι και μας βγηκε τσαμπα.

 

Η ΣΟΝΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΥΤΣΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ

 

σε τιποτα αλλο δεν εμπιστευομαι την σονυ.

 

Τουλαχιστον σε ηχιτικα σπιτιου και αυτοκινητου που ειναι η εξειδικευση μου δεν την εμπιστευομαι .

 

Οντως η lg εχει ανεβει πολυ τελευταια για κορεατικη εταιρεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να μην το εξιδικεύουμε,διότι κάθε εταιρία πάντα έχει και τα καλά και τ'ασχημα προιόντα της,ανάλογα σε τι κοινό θέλει ν'απευθύνεται (ή και καθόλου,πολλές φορές, αρκεί να συμπληρώνει απλά την γκάμα της).

 

Το αν συνεργάζεται με άλλες εταιρίες για ανταλλαγή τεχνογνωσίας ή αγορά τεχνογνωσίας ,πάλι δεν σημαίνει ότι το τελικό προιόν με την φίρμα της θα είναι άσχημο .-Δεν είναι τυχαίο ότι όταν πρωτοβγαίνει ένα προιόν σαν μοντέλο ,επειδή δίνεται έμφαση στην ποιότητα κατασκευής του,συνήθως είναι από τα καλύτερα εργοστάσια της εταιρίας που έχουν τεχνογνωσία.

Μετά βγαίνουν στην μεγάλη παραγωγή,ή δίνονται παραγγελίες με συγκεκριμένες προδιαγραφές καί σκαρτεύει ....

 

Ετσι το πρόβλημα θα πρέπει ν'αναζητηθεί στην πολιτική των αντιπροσωπειών ή εμπόρων που μας πουλάνε φούμαρα με φίρμα και κερδίζουν την διαφορά των τιμών στο κοστολόγιο ,και για να χαλάνε πιό εύκολα,να τα πηγαίνεις για service ή να παιρνεις άλλα.

 

Για παράδειγμα Sony ηχοσύστημα από Ντουμπάι ήταν Μade in Japan ,αντίστοιχο Ευρωπαικό (ή Ελληνικής αγοράς θα έλεγα) ,ήταν Κινέζικο -Τιμή 20% ακριβότερο από ανεξάρτητο εισαγωγέα (εδώ στην Ελλάδα).

Η διαφορά εμφανής τουλάχιστον στην εμφάνιση (φινίρισμα) ,και θεωρητικά και στα "εσωτερικά" του,υποθέτω (από εμπειρία μου από άλλες συσκευές Japan σε διάφορες φίρμες, που έχω και έχουν βγεί "αθάνατες")-Και δεν είναι μόνο η Sony που το κάνει στην Ελλάδα (και το έχει παρακάνει....)

 

Προσωπικά δεν ψωνίζω τίποτε με αμφίβολη προέλευση και ας έχει "την φίρμα" και εγγύηση-Η ευχαρίστηση ενός αγαθού ,από την ταλαιπωρία δεν απέχει πολύ,οπότε να μην είναι επιλογή μου, ζημιώνοντας ,όταν βλέπω "τι παίζει" ....απλά περιμένω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η marantz ανηκει στην Philips αλλα ασχολειται μονο για ηχιτικα και οχι για τηλεορασεις και αλλα. Παλια η marantz ειχε μεγαλο ονομα αλλα με την εξαγορα απο την Philips καπως χαλασε

 

Η Marantz δεν ανήκει στην philips εδώ και πάνω από 5 χρόνια. Αυτή την στιγμή η Marantz ανήκαι στην DM Holdings η οποία από πέρυσι έχει και τον έλεγχο της Denon...

 

Η εξαγορά από την philips έσωσε την Marantz η οποία αλλιώς θα πήγαινε για φούντο, αλλά και της έδωσε και τεράστια τεχνογνωσία. Την εποχή που η Marantz ήταν προσκολλημένη με την philips είχε παρουσιάσει μερικα από τα καλύτερα cd players που έχουν βγει ποτέ τόσο στην οικονομική όσο και στην μέση κατηγορία τιμών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΣΟΝΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΥΤΣΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ

 

σε τιποτα αλλο δεν εμπιστευομαι την σονυ.

 

προσωπική σου επιλογή αυτό και είναι σεβαστό αλλά αυτή την στιγμή η Sony έχει στην αγορά μερικά κορυφαία dvd players και κορυφαίους ενισχυτές A/V, όπως και άλλα προϊόντα ήχου και εικονας (ας μην μιλήσουμε για ψηφιακή φωτογραφία και βιντεοκάμερα όπου κυριαρχεί παγκοσμίως). Οπότε ας μην δαιμονοποιούμε καταστάσεις και μηδενίζουμε την αξία κάποιων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπική σου επιλογή αυτό και είναι σεβαστό αλλά αυτή την στιγμή η Sony έχει στην αγορά μερικά κορυφαία dvd players και κορυφαίους ενισχυτές A/V, όπως και άλλα προϊόντα ήχου και εικονας (ας μην μιλήσουμε για ψηφιακή φωτογραφία και βιντεοκάμερα όπου κυριαρχεί παγκοσμίως). Οπότε ας μην δαιμονοποιούμε καταστάσεις και μηδενίζουμε την αξία κάποιων...

 

dvd players μπορει να εχει καλα , αλλα κορυφαιους ενυσχιτες δεν ειχε και δεν θα εχει ΠΟΤΕ!!

Οσο για ψηφιακες μηχανες πιστευω οτι καλυτερη σαν συνολο ειναι η Olympous , και ας εχω 2 ψηφιακες σονυ!!

 

Ασχολουμε με ηχοσυστηματα πολλα χρονια και εχω αποκτησει απο κει πολλες εμπειριες στα ηχιτικα.

Η σονυ ειναι κορυφαια μεχρι ενα σημειο, μετα απο κει αναλαμβανουν αλλες εταιριες.

Θες ενυσχιτη 5καναλο παρε Yamaha , denon.

Θες ενυσχιτη αυτοκινητου παρε Audison , Esx , Hifonics , Emphazer (Τις εχετε ακουσει ποτε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί δεν θα έχει ποτέ κορυφαία μηχανήματα ενας κολοσσός σαν την SONY.

Τις λείπουν τα κεφάλαια για έρευνα ή ακόμα και να αγοράσει εταιρίες που θεωρούνται top?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

θα ηθελα να μου πειτε εαν υπαρχει ακομα η προσφορα σε ενα σονυ mp3 player αυτοκινητου ,που το ειχε 99 ευρω την προηγουμενη εβδομαδα.

ρωταω για να μην παω αδικα μεχρι το media markt.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...