Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ Mediamarkt...


DREAMWEB(R)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μαγκες πηγα και εγω στο συγκεκριμενο μαγαζι την δευτερα το πρωι !!

δεν ειχε τις τρελλες προσφορες , μου φανηκε ιδιο με τα αλλα και πηγα μονο

να παρω τα 50 cd sony με 7.99

αφου δεν τα βρηκα στα ραφια , απελπισμενος πηγα να φυγω και ως εκ΄θαυματος τα ειδα στο ταμειο δεξια (εκει που στα σουπερ μαρκετ βαζουν τις τσιχλες , τις καραμελες κ.τ.λ)

αφου αγορασα 4 50αδες (για ολη μου τη ζωη) εφυγα με ενα .....θριαμβευτικο χαμογελο !!!!!! (σαν ηλιθιος !!!!)

κατα τα αλλα πιστευω οτι σε αυτα τα μαγαζια μπαινοντας παιρνεις και πραγματα αχρηστα μονο και μονο επειδη θεωρεις οτι ειναι ευκαιρια !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mporeis na mou peis ti itheles na allakseis h na pas se eidiko na sou to allaksei? kapoia karta gia to pc?

 

Motherboard...Και τελικα δεν ηταν και ιδιαιτερα δυσκολο...Το εκανα μονος τελικα.

Αυτο που λεω ειναι οτι σε ενα μαγαζι δεν θελω να μου κανουν τεμεναδες (εννοειται)...Ανθρωπινη συμπεριφορα θελω και να μην υπαρχει ειρωνεια λες κι αυτοι ξερουν τα παντα ή οτι γεννηθηκαν ξεροντας τα παντα. Κι υστερα απο αυτα που ειδα στο εξωτερικο (και οχι μονο στη Γερμανια) πιστευω οτι η κατασταση εδω χρειαζεται αρκετη βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simfdwnw mazi sou file nmtray2, an einai etsi exeis dikio, alla skepsou pws enas ypalilos sthn ellada pernei ena mistho ths kakias wras thn idia stigmh pou sthn germania o xamogelastos ypalhlos pernei peripou ta diplasia kai paei kai ta pinei se mpires meta... mhn ta isopedonoume ola, h etairia ftaiei oxi o ypalhlos gia thn simperifora tou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, οι μισθοι στην Ελλαδα ειναι γνωστο που ειναι. Δηλαδη αν ηταν ακομη χειροτεροι οι υπαλληλοι θα ειχαν δικαιωμα να μας βριζουν κιολας?

Αν δε σου αρεσει η δουλεια την κανεις με ελαφρα πηδηματακια.

Δεν τα βαζεις με τους πελατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω το μαγαζι λογω αποστασης. Σιγουρα οι τιμες ειναι για την αρχη, μετα θα αυξηθουν. Ισως βεβαια να εχει παντα καποιο προϊον "κραχτη" οπως κανει το LIDL καθε Δευτερα και πεμπτη και γινεται της πουτανας (τουλαχιστον εδω στο καταστημα της ΛΕυκαδας). Παντως θα πηγαινα και θα επερνα αν κατι ηταν πραγματικα φθηνο. Το DVD με 10 ευρω ειναι τσαμπα οποια και να ναι η ποιοτητα του. Θα το παιρνα σιγουρα αφου και προβλημα να μου εβγαζε θα εκανα τα πειραματα μου (σαν φοιτητης ηλεκτρολογος μηχανικος-μηχανικος υπολογιστων) πανω του. Εξαλου μονο τα εξαρτηματα που εχει μεσα αξιζουν πιο πολυ (πυκνωτες, ολοκληρωμενα κτλ).

Παντως απορω με μερικους απο εδω μεσα και οχι μονο που λενε το κλασσικο "οτι πληρωνεις παιρνεις". Με συγχωρειται παιδια αλλα δεν ειναι ετσι. Ολες οι τηλεορασεις αποτελουνται πανω κατω απο τα ιδια εξαρτηματα (πυκνωτες, ολοκληρωμενα, τρανζιστορ,πηνεια). Το ιδιο και οι υπολοιπες συσκευες. Αυτο που αλλαζει την τιμη ειναι η φιρμα οχι η ποιοτητα. Εχουμε καπιταλισμο και οι τιμες διαμορφονονται συμφωνα με την προσφορα και τη ζητηση. Το κοστος κατασκευης του DVD player μπορει να ειναι για ενα εργοστασιο 2 ευρω. Δεν τα φτιαχνει ανθρωπινο χερι αλλα μια μηχανη που φτιαχνει χιλιαδες κομματια το λεπτο. Απο κει και περα ειναι θεμα μεσαζωντων και κερδους των εταιριων. Δεν εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι μια cpu που εχει σημερα 700 ευρω (η πιο γρηγορη που υπαρχει στην αγορα) σε 6 μηνες θα εχει 200 ευρω; Δηλαδη σε 6 μηνες θα εχει πεσει το κοστος παραγωγης της; Μα το πυριτιο δεν αλλαζει τιμη. Η καινουρια που θα βγει μετα απο 6 μηνες γιατι εχει παλι 700 ευρω αν επεσε το κοστος παραγωγης; Σας λεω απλα οτι το dvd-player με 9 ευρω δεν εχει καμια διαφορα απο ενα με 30. Αντε να εχει καποιες λιγοτερες λειτουργιες. Ομως εχω δει πολλα παμφθηνα Divx player με περισσοτερες λειτουργιες και ανεσεις απο ενα πανακριβο SONY, philips κτλ. Επισης λεω και κατι αλλο. Η τεχνολογια τρεχει. Οτι εχεις πανω απο 1 χρονο ακομα και να δουλευει θα το παιταξεις γιατι ειναι παλιο τεχνολογικα. Αρα γιατι να παρεις κατι ακριβο και να το πεταξεις καινουριο; Περνεις κατι φθηνο και καθε χρονο το αλλαζεις και ετσι εισαι παντα μεσα στην τεχνολογια.

Εγω παιδια αγοραζω παντα φθηνα προϊοντα και ειμαι ευχαρηστημενος αφου δε μου εχει χαλασει τιποτα. Μερικοι λενε οτι δεν εχει ποιοτητα το φθηνο αλλα ο χρονος αλλα δειχνει. Βεβαια οταν μιλαμε για τηλεοραση καλο ειναι να προσεξουμε η οθονη να ειναι καλη για να μη στραβοθουμε. Καλες οθονες μπορουμε να βρουμε και στις φθηνες αρκει να μην παρουμε "γουρουνι στο σακι". Εξαλλου πολλες εταιριες φτιαχνουν προϊοντα τα οποια βγαινουν στην αγορα με τη φιρμα τους και προϊοντα χωρις τη φιρμα τους αλλα με μια αγνωστη φιρμα. Το αποτελεσμα ειναι η ιδια ποιοτητα με 2 διαφορετικες τιμες.

Επισης καποτε η Intel εριξε στην αγορα επεξεργατες των 200 Mhz με επικετες των 166 Mhz (downclocked) γιατι ειχε ελλειψη παραγωγης 166αρηδων και η αγορα τους ζηταγε πολυ.

Και επειδη το θυμηθηκα τωρα. Τι ειναι πιο ακριβο: Ενα τζιν κανονικο μαρκας "Χ" ή το ιδιο τζιν της ιδιας μαρκας "Χ" αλλα με σκισιματα; Απαντηση: Το σκισμενο τζιν ειναι πολυ πιο ακριβο. Αρα που πηγε το ρητο "οτι πληρωνεις παιρνεις"; Καταλαβετε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai epidi peftei poli sizitisi gia ta "ftiniarika" tis kakias oras tha ithela na enimeroso oti pola psigia, tileoraseis, kouzines plintiria etc (genika auta pou leme ellinisti white and black goods) eponimon alla kai anonimon ftiachnontai dipla mas...apo mia eteria pou legete BEKO (pou pleon echei kai paragogi me to diko tis onoma) kai apotelite pano kato apo to idio sistima pou efarmozoun stin eteria BSP (an Bosch Siemens Pitsos.... ) koini paragogi, panomiotipon siskeuon me elachistes diafores kirios sto design kai aneksartito (metaksi allon) promotion/marketing kai wholesale deals....osi echete perasei apo renti...akrivos dipla sto allou fun park vriskontai....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο μαγαζι, καλες τιμες..δυστυχως ομως δε μπορεις να τα εχεις ολα..οι μικρεμποροι, τουλαχιστον στην αθηνα, εφαγαν τη χαριστικη βολη :/

το ζητημα της πολυεθνικης-κολλοσος που ερχεται να παρει μονοπωλιο ολη την αγορα, εκτος απο την οικονομικη του διασταση (ποσα θα γλυτωσουμε απο την τσεπουλα μας) εχει και την κοινωνικη του (πο...να ανεργια), δεν νομιζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω το μαγαζι λογω αποστασης. Σιγουρα οι τιμες ειναι για την αρχη' date=' μετα θα αυξηθουν. Ισως βεβαια να εχει παντα καποιο προϊον "κραχτη" οπως κανει το LIDL καθε Δευτερα και πεμπτη και γινεται της πουτανας (τουλαχιστον εδω στο καταστημα της ΛΕυκαδας). Παντως θα πηγαινα και θα επερνα αν κατι ηταν πραγματικα φθηνο. Το DVD με 10 ευρω ειναι τσαμπα οποια και να ναι η ποιοτητα του. Θα το παιρνα σιγουρα αφου και προβλημα να μου εβγαζε θα εκανα τα πειραματα μου (σαν φοιτητης ηλεκτρολογος μηχανικος-μηχανικος υπολογιστων) πανω του. Εξαλου μονο τα εξαρτηματα που εχει μεσα αξιζουν πιο πολυ (πυκνωτες, ολοκληρωμενα κτλ).

Παντως απορω με μερικους απο εδω μεσα και οχι μονο που λενε το κλασσικο "οτι πληρωνεις παιρνεις". Με συγχωρειται παιδια αλλα δεν ειναι ετσι. Ολες οι τηλεορασεις αποτελουνται πανω κατω απο τα ιδια εξαρτηματα (πυκνωτες, ολοκληρωμενα, τρανζιστορ,πηνεια). Το ιδιο και οι υπολοιπες συσκευες. Αυτο που αλλαζει την τιμη ειναι η φιρμα οχι η ποιοτητα. Εχουμε καπιταλισμο και οι τιμες διαμορφονονται συμφωνα με την προσφορα και τη ζητηση. Το κοστος κατασκευης του DVD player μπορει να ειναι για ενα εργοστασιο 2 ευρω. Δεν τα φτιαχνει ανθρωπινο χερι αλλα μια μηχανη που φτιαχνει χιλιαδες κομματια το λεπτο. Απο κει και περα ειναι θεμα μεσαζωντων και κερδους των εταιριων. Δεν εχετε αναρωτηθει ποτε γιατι μια cpu που εχει σημερα 700 ευρω (η πιο γρηγορη που υπαρχει στην αγορα) σε 6 μηνες θα εχει 200 ευρω; Δηλαδη σε 6 μηνες θα εχει πεσει το κοστος παραγωγης της; Μα το πυριτιο δεν αλλαζει τιμη. Η καινουρια που θα βγει μετα απο 6 μηνες γιατι εχει παλι 700 ευρω αν επεσε το κοστος παραγωγης; Σας λεω απλα οτι το dvd-player με 9 ευρω δεν εχει καμια διαφορα απο ενα με 30. Αντε να εχει καποιες λιγοτερες λειτουργιες. Ομως εχω δει πολλα παμφθηνα Divx player με περισσοτερες λειτουργιες και ανεσεις απο ενα πανακριβο SONY, philips κτλ. Επισης λεω και κατι αλλο. Η τεχνολογια τρεχει. Οτι εχεις πανω απο 1 χρονο ακομα και να δουλευει θα το παιταξεις γιατι ειναι παλιο τεχνολογικα. Αρα γιατι να παρεις κατι ακριβο και να το πεταξεις καινουριο; Περνεις κατι φθηνο και καθε χρονο το αλλαζεις και ετσι εισαι παντα μεσα στην τεχνολογια.

Εγω παιδια αγοραζω παντα φθηνα προϊοντα και ειμαι ευχαρηστημενος αφου δε μου εχει χαλασει τιποτα. Μερικοι λενε οτι δεν εχει ποιοτητα το φθηνο αλλα ο χρονος αλλα δειχνει. Βεβαια οταν μιλαμε για τηλεοραση καλο ειναι να προσεξουμε η οθονη να ειναι καλη για να μη στραβοθουμε. Καλες οθονες μπορουμε να βρουμε και στις φθηνες αρκει να μην παρουμε "γουρουνι στο σακι". Εξαλλου πολλες εταιριες φτιαχνουν προϊοντα τα οποια βγαινουν στην αγορα με τη φιρμα τους και προϊοντα χωρις τη φιρμα τους αλλα με μια αγνωστη φιρμα. Το αποτελεσμα ειναι η ιδια ποιοτητα με 2 διαφορετικες τιμες.

Επισης καποτε η Intel εριξε στην αγορα επεξεργατες των 200 Mhz με επικετες των 166 Mhz (downclocked) γιατι ειχε ελλειψη παραγωγης 166αρηδων και η αγορα τους ζηταγε πολυ.

Και επειδη το θυμηθηκα τωρα. Τι ειναι πιο ακριβο: Ενα τζιν κανονικο μαρκας "Χ" ή το ιδιο τζιν της ιδιας μαρκας "Χ" αλλα με σκισιματα; Απαντηση: Το σκισμενο τζιν ειναι πολυ πιο ακριβο. Αρα που πηγε το ρητο "οτι πληρωνεις παιρνεις"; Καταλαβετε το[/quote']

 

 

Εγω πιστευω το ρητο " οτι πληρωνεις παιρνεις " , αν ανοιξεις ενα dvd player και ενα αλλο (Crown vs Sony) θα δεις την μερα με την νυχτα , ποιος σου ειπε οτι ολοι οι πυκνωτες ειναι ιδοιοι? Εμ δεν ειναι αν εχεις ψαξει σε μαγαζια ηλεκτρονικα θα δεις οτι ενας καλος πυκνωτης με σχεδον ιδια χαρακτηριστικα κοστιζει μεχρι και τετραπλασια τιμη του απλου , απλως ειναι θεμα ποιοτητας!!

 

Στα φτηνα προιοντα απλως προσπαθουν να κοψουν εξοδα και βαζουν οτι βρουν στην καλυτερη τιμη!!

Εκτος απο αυτο οταν οι μεγαλες εταιριες ανακαλυπτουν μια τεχνολογια σπαταλωντας λεφτα το κανουν επειδη ξερουν οτι θα πουλησουν και οτι απο κει θα βγαλουν τα λεφτα τους!!

Και μετα μου ερχεται μια εταιρια και τα αντιγραφει και μας τα πουλαει φτηνα με χαμηλο κοστος παραγωγης και μηδενικο κοστος ευρευνιτικης διαδικασιας!!

 

Φιλε nikoskourtis να σου δωσω κυκλωμα για dvd player να το φτιαξεις και να δουμε την διαφορα ποιοτητας , συμφωνα με τα λεγομενα σου θα παιζει τελεια!!!

 

Να ξερετε παντα ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ!!!!

 

Και ποσοι απο σας γνωριζετε ποιες εταιριες εναι ποιοτικες και ποιες οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το dvd με τα 9 ευρώ το πήρα. Μια χαρά παίζει. Βέβαια το πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω, θα δούμε.

Και εγώ της άποψης "ότι πληρώνεις παίρνεις" είμαι άσχετα αν πήρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το dvd με τα 9 ευρώ το πήρα. Μια χαρά παίζει. Βέβαια το πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω' date=' θα δούμε.

Και εγώ της άποψης "ότι πληρώνεις παίρνεις" είμαι άσχετα αν πήρα αυτό.[/quote']

 

Και γω θα το επαιρνα , 9 ευρω ειναι τσαμπαμαν. Αλλα 20-25 δεν θα εδεινα για αυτο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw eimai yper twn megalwn katasthmatwn, oso perisotera toso kalitera me thn logikh oti otan yparxei megalos antagwnismos oi epixeirhseis tha meiwsoun ta kerdh tous oso to dinaton perissotero prokeimenou toulaxiston na mhn kleisoun. Auto shmainei kerdos mono gia emas. P.x. giati to plaisio kai h hlektronikh na exoun pososta kerdous 100% panw sta proionta tous??, na to kanoun 10% auto to kerdos. Arketa ploutisane sto katw katw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...