Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ Mediamarkt...


DREAMWEB(R)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται οι υπόλοιπες αλυσίδες ηλεκτρικών βρήκαν άλλο τρόπο προσέλκυσης αγοραστών-Ηδη κυκλοφορούν φυλλάδια "Κώτσοβολος" ,"Ηλεκτρονική Αθηνών" ,"Γερμανός" με επι μέρους προσφορές ανά κατάστημα και μόνο....απευθυνόμενοι σε καταναλωτές της κάθε περιοχής (+εγγύηση χαμηλότερης τιμής)

 

-Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και τα "υπονοούμενα" σε σλόγκαν, ότι εκεί αγοράζεις ποιότητα,είναι στην γειτονιά σου,σε θέλουν για πελάτη, και γι'αυτό δεν σου δίνουν αμφίβολα προιόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε Damianpcb εχεις ανοιξει ποτε τετοιες συσκευες που λες; Εγω που εχω ανοιξει σου λεω οτι δεν εχει ουσιαστικες διαφορες. Ψαξε στο internet και θα δεις οτι τα Divx player βασιζονται σχεδον ολα φθηνα και ακριβα στο ιδιο τσιπακι. Οντως μπορει να δεις διαφορα στα πλαστικα. Μπορει να δεις και διαφορα σε λεπτομεριες του στυλ: το sony οταν το ανοιξεις παει κατευθειαν η τηλεοραση στο AV ενω το united δεν παει. Λεπτομεριες που πολλες φορες ειναι και καλυτερα να μην υπαρχουν. Οι πυκνωτες που λες οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι οντως εχεις δικιο. Υπαρχουν πυκνωτες με καλυτερα χαρακτηρηστικα και χειροτερα. Τα λεει στο datasheet καθε ενος. Ο μηχανικος οταν σχεδιαζει μια συσκευη τοτε επιλεγει συμφωνα με τις απαιτησεις σε χαρακτηρηστικα αυτο το εξαρτημα που χρειαζεται. Οι Τηλεορασεις που εχω ανοιξει, τα βιντεο, οι υπολογιστες εχουν ολοκληρωμενα απο εκατονταδες εταιριες-κατασκευαστες πανω. Για παραδειγμα μια τηλεοραση 28" που πηρα μαρκας daewoo εχει υλικα sony μεσα. Ομως εχει μιση τιμη απο τη Sony. Η sony εχει επιπεδη οθονη δε διαφωνω ομως το ξερω απο πριν αυτο το πραγμα. Οταν ψωνιζω κοιταω τι αγοραζω. Δε διαφωνω οτι μπορει να ειναι λιγο πιο προσεγμενες οι κωλλησεις στην καλη μαρκα. Ομως την ιδια εγγυηση εχουν ολα. Γιατι δηλαδη η sony δε δινει 10 χρονια εγγυηση αφου ειναι καλυτερη απο τη φθηνη;

Εφτιαξα μια συσκευη υπερυθρων για τον υπολογιστη με κοστος 2 ευρω. Αν το αγοραζα απ εξω θα πληρωνα 20. Θυμαμαι τα καλωδια που πουλαγε η ΝΟΚΙΑ για το 6310. 20 χιλιαρικα το εδινε (60 ευρω). Ηταν τοσο απλο κυκλωμα που και με 10 ευρω μπορουσε μια εταιρια να βγαλει κερδος ανετα. Ψαξε στο ιντερνετ και θα δεις διαφορες στις τιμες. Θα βρεις τον ιδιο πυκνωτη ιδιας εταιριας απο διαφορετικους προμηθευτες με τιμες τετραπλασιες στον ενα απο τον αλλο.

Εχεις δικιο οτι οι αγνωστες δεν κανουν ερευνα αλλα αντιγραφουν τις μεγαλες εταιριες. Ομως το value for money ειναι πολυ σημαντικο και το αντιγραφο δεν ειναι παντα χειροτερο. π.Χ σε ενημερωνω οτι στις αρχες ολες οι γνωστες μαρκες εβγαζαν τα DVD-player κλειδωμενα (περιοχες). Ολοι οσοι ηξεραν δεν επερναν γνωστης εταιριας αλλα αγνωστης που ηταν ξεκλειδωτα. Επισης ακομα και σημερα τα γνωστα δεν παιζουν ολα τα αρχεια (του ξαδερφου μου που το πηρε προσφατα και πανακριβο δεν παιζει wma) ομως το δικο μου "αγνωστο" παιζει τα παντα.

Δε μου απαντησες γιατι ενα σκισμενο τζιν ειναι πιο ακριβο απο ενα κλασικο τζιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγαλα καταστηματα (Κωτσοβολος, ηλεκτρονικη κτλ) καποτε ειχαν επωνυμες μαρκες. . Αργοτερα ομως επειδη ειδαν οτι ο κοσμος κοιταει πρωτα την τιμη και μετα τη μαρκα γεμισαν ολα με αγνωστες μαρκες. Καποτε κι εγω πιστευα αυτο που πιστευεις, οτι η τιμη εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα. Επρεπε να μπω στο πολυτεχνειο (ηλεκτρολογος μηχανικος-μηχανικος υπολογιστων) για να αρχισω να σκεφτομαι καλα το καθετι και να το ψαχνω βαθυτερα. Λιγο οι σπουδες και το αντικειμενο, λιγο το κλημα με εκανε πιο οριμα σκεφτομενο και καταλαβα οτι η τιμη δεν εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα και καμια σχεση με τη διαρκεια ζωης (γιατι η ποιοτητα εμπεριεχει και τα χαρακτηρηστικα που εχει καθε συσκευη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και εγώ μια βόλτα από το εν λόγω μαγαζί για να δω απο κοντά αυτό που τόσο διαφημίζεται. Πολύ καλές οι τιμές, όμως σε ορισμένα είδη υπολογιστών ήταν υψηλές (έως παράλογες).Τι εννοώ ; Καλώδιο ATA 133 (δίχως περιέλιξη, κτλ.) με τιμή 17 euro. Προέκταση USB (2m) με τιμή 9 euro. Το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή ήταν περίεργο.... :-?

 

ΥΓ: Φίλε nikoskourtis δύο διορθώσεις...

 

>"κλήμα" -->"κλίμα", "όριμα" --> "ώριμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές οι τιμές' date=' όμως σε ορισμένα είδη υπολογιστών ήταν υψηλές (έως παράλογες).Τι εννοώ ; Καλώδιο ATA 133 (δίχως περιέλιξη, κτλ.) με τιμή 17 euro. Προέκταση USB (2m) με τιμή 9 euro. Το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή ήταν περίεργο.... :-?

 

[/quote']

 

 

Είναι πολύ λογικό πιστεύω.. Σου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ότι και να πάρεις είναι πιο φθηνό από άλλα μαγαζιά, και έτσι πάνω στη φούρια του "ας πάρω το DVD των 9 ευρώ" θα δεις και κάτι άλλο και θα το πάρεις κ αυτο, πιστεύοντας ότι είναι ευκαιρία...

 

Μην κοιτάς που εμείς ξέρουμε και 5 πράγματα..

 

Σκέψου οτι εκει οποιος πάει κατα μεσο ορο εχει ελάχιστες γνώσεις απο υπολογιστές. Παω και γω που (πχ ξέρω) τί διαφορα έχει ενα Scart καλώδιο απτο άλλο, και λέω "αααα, ενα ποιοτικό scart, έχει 50 ευρώ.. ενα φθηνό έχει και 5... άρα το καλώδιο ATA 133 που πουλάνε οι τυποι εδώ θα είναι από τα ΚΑΛΑ, τα ΑΚΡΙΒΑ, κάτσε να το πάρω, κι αυτό ευκαιρία είναι"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου απαντησες γιατι ενα σκισμενο τζιν ειναι πιο ακριβο απο ενα κλασικο τζιν;

 

Για 2 λόγους. Ο ένας που προσθέτει απειροελάχιστο κόστος έχει να κάνει με το ότι δεν μπορεί να γίνει μαζική παραγωγή ιδίου μεγέθους, φτιάχνει δηλαδή η Diesel ένα τζιν με τον κλασικό τρόπο, μετά όμως πρέπει να το ξανα-επεξεργαστεί με τα μηχανηματα για να γίνει το σκίσημο..

 

Αυτό στα νουμερα που παράγονται, θα ειχε ενα κοστος 2-3 ευρω παραπάνω (κόστος παραγωγης).

 

ΟΜΩΣ επειδή το σκισμένο το πλασάρεις ως trendy & "με άποψη", μπορεις και το χρεώνεις περισσότερο επειδή ΞΕΡΕΙΣ ότι θα πουλήσει. ;)

 

Βασικά ειναι ο ίδιος ακριβώς λόγως που τα adidas ΤΑΕKWONDO κάνουν 100 ευρώ ενώ ΦΙΛΟΣ μου που ασχολείται με το άθλημα τα είχε πρωτοπάρει πριν γίνουν μόδα 60 περίπου και ούτε!Εκείνος βέβαια τα είχε πάρει για το άθλημα.

 

 

Και στην τεχνολογία κάτι αντιστοιχο, σκεφτείτε τα USB sticks. Παλιά 100 ευρώ ηθελες για 64mb, τωρα με 100 παίρνεις 1gb.. Αυτο δεν εχει να κάνει με τεχνογνωσία και κόστος έρευνας και λοιπά, απλά ΠΛΕΟΝ κανένας δεν θέλει usb pen με 64 & 128mb, και έτσι τα ξεπουλάνε όσο όσο. Ενω πήγαινε πάρε 2gb να δεις πόσο θα το πληρώσεις...

 

Η ΖΗΤΗΣΗ είναι αυτή που θέτει τις τιμές, όταν το κόστος παραγωγης & έρευνας έχει καλυφθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego pados agorasa kati dvd+r verbatim stin timi ton 3.99 euro.to plaisio prin apo kana mina ta eixe 6 euro ( tora poia den ta exei ) opote nomizo oti itan kali agora :-)proxtes eida mia tv philips 21' stereofoniki me epipedi othoni kai tin eixe prosfora gia tin imera 130 euro .Ayti itan poli kali prosfora .to mediamarkt se kapoa proionta kanei kapoies poli kales prosfores kai tha voithisei poli ston adagonismo !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από infini

Ειλικρινά απορώ γιατί ορισμένοι χαίρονται που ανοίγουν τέτοια πολυκαταστήματα. Τι ακριβώς προσφέρουν που θα βελτιώσουν την ζωή σας; Όλοι αυτοί οι πολυεθνικοί όμιλοι (και όχι μόνο) είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για το ξεχείλωμα του ωράριου' date=' την αλλοτρίωση και την αποχαύνωση μέσω του άκρατου καταναλωτισμού και την επερχόμενη λειτουργία των καταστημάτων και τις Κυριακές. Κάποιος έγραψε σε προηγούμενο post ότι η ουρά στα ταμεία έφτανε τα 30 μέτρα. Άντε και εις ανώτερα για να διασκεδάσουμε την μιζέρια μας!!!

 

 

 

φίλε μου σε λίγες γραμμές τα είπες ΟΛΑ!!!!![/quote']

Τελικά δεν είμαι μόνος μου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...φτιάχνει δηλαδή η Diesel ένα τζιν με τον κλασικό τρόπο' date=' μετά όμως πρέπει να το ξανα-επεξεργαστεί με τα μηχανηματα για να γίνει το σκίσημο..

 

Αυτό στα νουμερα που παράγονται, θα ειχε ενα κοστος 2-3 ευρω παραπάνω (κόστος παραγωγης).

 

ΟΜΩΣ επειδή το σκισμένο το πλασάρεις ως trendy & "με άποψη", μπορεις και το χρεώνεις περισσότερο επειδή ΞΕΡΕΙΣ ότι θα πουλήσει. ;)

 

[/quote']

 

 

Για την συγκεκριμένη μάρκα και επειδή είχα κάποια επαφή επαγγελματική πριν από χρόνια όταν έριξα μια ματιά στο αρχείο ειδών διαπίστωσα ότι όταν η τιμή κόστους (στην αποθήκη) ήταν περίπου 20-30 ευρώ η τιμή πώλησης ανέβαινε στα 120-150... :shock: (χωρίς πλάκα τόσο ήταν)

 

Ο λόγος είναι απλός.

Είναι trendy και στη μόδα οπότε ο κόσμος αγοράζει σαν τρελός...

Μιλάμε για πολύ χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai alla an kanenas den zhtouse na agorasei skismeno tzin amfiballw an 8a pouliotan...

 

Oi katanalwtes ftaine, pou 8eloune na einai trendy kai in. Afou einai blakes kala na pa8oun...

 

Den exw agorasei ka8olou ta teleutaia 6-7 xronia tzin, pernw pantelonia styl tzin polu kalhs poiothtas me 30-50 eurw kai mou kratane 2-3 xronia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... me 30-50 eurw kai mou kratane 2-3 xronia.

 

Πολλά δίνεις.Με το 1/3 βρίσκεις τζινάκια που κρατάνε παραπάνω,πλύνε-βάλε,μόνο μην ξεφλουδίσει κάποιος δίπλα σου μπανάνα,θα μείνεις ξεβράκωτος...

 

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξερω το μαγαζι λογω αποστασης. Σιγουρα οι τιμες ειναι για την αρχη, μετα θα αυξηθουν. ....Τι ειναι πιο ακριβο: Ενα τζιν κανονικο μαρκας "Χ" ή το ιδιο τζιν της ιδιας μαρκας "Χ" αλλα με σκισιματα; Απαντηση: Το σκισμενο τζιν ειναι πολυ πιο ακριβο. Αρα που πηγε το ρητο "οτι πληρωνεις παιρνεις"; Καταλαβετε το

 

 

o filos nikoskourtis kata tin gnomi mou milise poli olokliromena kai me paradeigmata kai einai apsoges oi apopseis tou, paratauta omws diafwnw opws kai polloi alloi sto thread me to paradeigma tou tzin. allo tha eixe sto mialo tou kai allo vgike me to sigekrimeno paradeigma.

 

@nikoskourtis file mou, les na ginoun trendy kai oi spasmenes tileoraseis??? :)

 

.... aaaaaaaa!!!! oi ipovivasmenes markes tft othonis tha einai eftixismenes kathws den tha tous endiaferei na kaoun ta pixelakia tous , antithetws tha poulane san treles logw modas... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw sumfwnw pantws me ton nikokourti' date='

 

oi apopseis tou kai ta epixeirhmata tou me peisane mias kai den kserw tosa polla oso fainetai pws kserei autos![/quote']

 

file N1ghtW0lf kaiegw simfonw apolita mazi tou kai to tonizw pali alla to teleftaio tou paradeigma den eksefrase apolita to skeptiko tou!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...