Προς το περιεχόμενο

Αγορά καρέκλας


Exoskeletor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να αγοράσω καρέκλα απο το ΔΡΟΜΕΑ αύριο. Ανάμεσα στην ΖΕΤΑ Μ και στην SMART ποια προτείνεται? Τι διαφορά έχει ο relax απο τον synchro μηχανισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόκειται να αγοράσω καρέκλα απο το ΔΡΟΜΕΑ αύριο. Ανάμεσα στην ΖΕΤΑ Μ και στην SMART ποια προτείνεται? Τι διαφορά έχει ο relax απο τον synchro μηχανισμό?

 

Ο,τι και να πάρεις, να πας από εκεί να κάτσεις πάνω πρώτα και μετά να αγοράσεις! Καρέκλα παίρνεις, όχι Η/Υ...

Φιλικά πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομίζω κι εγώ ότι η αγορά καρέκλας είναι λίγο σοβαρή υπόθεση.

Τουλάχιστον εγώ το βλέπω έτσι γιατί έχω ήδη πρόβλημα με τη μέση μου.

Αν σκεφτούμε ότι για ένα παιχνιδο-pc δίνει κανείς 1000άρικο για 4 το πολύ χρόνια,

θεωρώ θέμα προτεραιότητας το να βάζει ταβάνι στην αγορά καρέκλας πχ 100 ευρώ.

Φυσικά δεν είμαι στην τσέπη του καθενός και βέβαια καταλαβαίνω ότι χωρίς μπούνια pc,

δεν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια.

Σκεπτόμενος να πάρω επιτέλους μια σοβαρότερη καρέκλα πήγα και έψαξα.

Έκατσα σε διάφορες Πλαίσιο,Σκουρόπουλος,SATO,από 150 μέχρι και 4000 ευρώ(!!!).

Είμουνα έτοιμος να αγοράσω αυτή γιατί για την τιμή της(250ε) μου φάνηκε πολύ καλή και γιατί

δεν επρόκειτο να δώσω πάνω από 500

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Furniture/Chairs/Task/dot-Chair-W-99.htm

Μετά ομως είδα αυτή την οποία και αγόρασα τελικά (400+φπα)

η οποία στην αρχή δε μου γέμισε το μάτι, αλλά με το που έκατσα,

ήταν σαν η πλάτη μου να μπήκε σε νάρθηκα,να στηρίζεται παντού.

http://www.dromeas.gr/data/home.php?cat=687

Ρυθμίζει η διαδρομή του καθίσματος, η πλάτη σε ύψος, το ύψος των μπράτσων

(που χαμηλώνουν λίγο ώστε να μπορώ να παίζω και κιθάρα) και έχει και ανάκληση(synchro) σε 4 σημεία.

Ο Δρομέας δίνει 5 χρόνια εγγύηση στο μηχανισμό και 2 στο έμβολο.Ελπίζω μόνο να είναι γερή,

γιατί δεν τη έχω δει σε βάθος χρόνου.

Δεν πήρα την καρέκλα για το design της, γιατί είδα και πολύ πιό ψαρωτικές.Πιστεύω ότι

είναι πραγματικά εργονομική και θεωρώ ότι πάει χαλαρά κόντρα σε ουσία πολλές των 1500ευρώ

Ελπίζω μόνο να είναι και γερή γιατί δεν τη έχω δει σε βάθος χρόνου.

Αν είχα 1500ε πιθανότατα να είχα αγοράσει αβλεπεί κάποια απ΄τις άλλες,

χωρίς να κοιτάξω για πιό φτηνές.Χαίρομαι όμως που έκανα αυτή την αγορά.

Συγγνώμη αν κουρασα ή έθιξα κανέναν.Απλώς ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις μου

για αυτή την καρέκλα.Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

post-224942-0-03981900-1319446354_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνω και επαυξανω για το ποσο σημαντικη ειναι μια κερεκλα.Να σταθω σε ενα σημειο που εγω την πατησα με μια που πηρα απο Πλαισιο.

 

Να εχει οπωσδηποτε ανακλιση στην πλατη !!!

 

Ειδικα οσοι εχουν προβλημα οπως εγω με την σπονδυλοδεσια ειναι απαραιτητη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Είναι αλήθεια ότι οι Markus από τα Ikea αρχίσουν να τρίζουν αρκετά μετά από κάποια χρήση;

Έχω 2 κομμάτια από τις Markus (η μία είναι σχετικά καινούργια, ενώ η άλλη είναι ~2 ετών),

αλλά δεν έχω διαπιστώσει κανέναν τριγμό έως τώρα.

Η χρήση τους είναι φυσιολογική για ~8-9 ώρες/ημέρα και προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτές.

Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που αγόρασα και δεύτερη...

 

Επιφυλάσσομαι για το πώς θα ανταποκριθούν σε ακόμη μεγαλύτερο βάθος χρόνου,

αλλά έως τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο.

Γενικά θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή αγορά δεδομένης της τιμής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω αγορασα πριν μισο χρονο μια καρεκλα απο το πρακτικερ απο 70 ητανε σε προσφορα 60Ε ητανε αυτες η γενοβα οποιος ξερει στην αρχη ητανε καλη με μηχανισμο πανω κατω και πισω η πλατη να ξαπλωνεις να το εχεις οπως θες

 

ομως μετα απο ενα διαστιμα ουτε χρονο δεν εχει που την πηρα καθομαι και κατεβαινει ο γρυλος κατω η καρεκλα γινεται σκαμπο την ανεβαζω αυτην κατεβαινει αυτο πρεπει να γινει 4 φορες οσπου να μηνει με μια μου κηνηση μετα απο ωρα παλι τα ειδια

 

ξερει κανεις σας παρακαλω πολυ αν εχει σπασει κατι να την πεταξω ή να την παω πισω αλλα δεν εχω την αποδηξει και δεν μου την φτιαχνει και κανενας γιατι δεν ειναι δικια μας λενε σας παρακαλω

 

αν ξερει καποιος απο καρεκλες και εδωσα και τοσα λεφτα πεταμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω αγορασα πριν μισο χρονο μια καρεκλα απο το πρακτικερ απο 70 ητανε σε προσφορα 60Ε ητανε αυτες η γενοβα οποιος ξερει στην αρχη ητανε καλη με μηχανισμο πανω κατω και πισω η πλατη να ξαπλωνεις να το εχεις οπως θες

 

ομως μετα απο ενα διαστιμα ουτε χρονο δεν εχει που την πηρα καθομαι και κατεβαινει ο γρυλος κατω η καρεκλα γινεται σκαμπο την ανεβαζω αυτην κατεβαινει αυτο πρεπει να γινει 4 φορες οσπου να μηνει με μια μου κηνηση μετα απο ωρα παλι τα ειδια

 

ξερει κανεις σας παρακαλω πολυ αν εχει σπασει κατι να την πεταξω ή να την παω πισω αλλα δεν εχω την αποδηξει και δεν μου την φτιαχνει και κανενας γιατι δεν ειναι δικια μας λενε σας παρακαλω

 

αν ξερει καποιος απο καρεκλες και εδωσα και τοσα λεφτα πεταμενα

 

Οι συνήθεις καρέκλες δε χρησιμοποιούν ιδιαίτερα πολύπλοκους μηχανισμούς,

οπότε υποθέτω πως αν προσπαθήσεις να δείς το μηχανισμό της εν λειτουργία,

θα καταλάβεις από μόνος σου τί δεν πάει καλά.

Εάν πάλι πρόκειται για εσωτερικό πρόβλημα του εμβόλου-αμορτισέρ,

τότε δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, πέρα από να την πετάξεις... :-D

 

Έχοντας αγοράσει αρκετές καρέκλες, έχω κατασταλάξει πως οι καρέκλες κάτω των ~150 € είναι πεταμένα λεφτά.

Εκτιμώ πως οι κάπως «αξιοπρεπείς» καρέκλες εργασίας ξεκινούν από το ποσό αυτό,

ενώ για μια πραγματικά αξιόλογη καρέκλα απαιτούνται τουλάχιστον 350 € (ίσως και περισσότερα)...

 

Προσωπικά έχοντας χρησιμοποιήσει την Markus για ικανό διάστημα έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής της,

αλλά όχι ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το εύρος ρυθμίσεων και προσαρμογής του καθίσματος στα μέτρα μου.

(...δεν έχω άλλωστε ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτήν, αφού πρόκειται για μια καρέκλα "της σειράς")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

τελικα χτες πηγα στο "ΔΡΟΜΕΑ" και κατεληξα σε μια SMART http://eshop.dromeas.gr/product.php?productid=16298&cat=565&page=1

με μπράτσα, ψηλή πλατη, μηχανισμός συγχρονισμένης ανάκλησης (SYNCHRO), επένδυση υφασμάτινη, με τη βαμένη βασή (οχι ινοξ δηλαδη)..

Μου την εβγαλε στα 300 ευρω.. εκπτωσεις δεν κανουνε στο ΔΡΟΜΕΑ..

Μαλλον θα παω να την παραγγείλω..

πως σας φαινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να πάρω μια καρέκλα για το γραφείο όσο το δυνατόν πιο αναπευτική και με ψηλή πλάτη σχετικά.Τι προτείνετε και τι μπορώ να βρώ μεχρι 60-70-80€? Να πω πως δεν υπαρχει Ικεα στην πολη μου (Πάτρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά πρέπει άμεσα στις επόμενες μέρες να πάρω καρέκλα για το γραφείο.

 

Θα ανεβάσω το budget στα 100€

 

Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει σε αυτά τα λεφτά να πάρω μια καρέκλα που δεν θα σπάσει σε 1 χρόνο?

 

 

Ευχαριστώ

 

Edit:

 

Κάτι σε διευθυντική λέει? Κάτι τέτοιο ας πούμε? http://www.happyseas...ρι.html?Itemid=

 

 

Ή όντως οι διευθυντικές είναι εφετζίδικες?

 

Επίσης να αναφέρω ότι κοιτάω σε αυτά τα λεφτά γιατί ούτως η άλλως δεν θα κάθομαι πάνω από 4 ώρες την ημέρα, και αυτό όχι κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...