Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

paidia giauto pou legate gia tis kolones tis dei. idou h apantisi

 

ΟΜΙΛΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΟΥ H-O ADAMI

ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ 3ης ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2005

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Καλημέρα σας,

Αξιότιμοι προσκεκλημένοι, κυρίες και κύριοι,

Θέλω κατʼ αρχήν να ευχαριστήσω για την πρόσκληση στο ωραίο νησί σας, στο οποίο αποφάσισα να επιστρέψω σύντομα μαζί με την σύζυγό μου για διακοπές.

Βρίσκομαι σήμερα εδώ αποκλειστικά και μόνον με την ιδιότητά μου ως επιστήμων ο οποίος έχει αφιερώσει όλη του τη ζωή προκειμένου να ανακαλύψει γιατί και πως εμφανίζεται ο καρκίνος στον άνθρωπο και πως μπορούμε να τον αποτρέψουμε, έτσι ώστε να εξαλείψουμε τον πόνο και την ταλαιπωρία από την ασθένεια αυτή.

Θα σας εκφράσω σήμερα τις προσωπικές μου απόψεις για το θέμα της επίπτωσης των ηλεκτρικών και μαγνητικών πεδίων στην υγεία και πρέπει να σας διαβεβαιώσω ότι κανείς δεν με ρώτησε από πριν ποιές είναι οι απόψεις μου, αλλά και κανείς δεν θα μπορούσε να τις επηρρεάσει, γιατί είμαι πολύ ισχυρογνώμων και πολλοί ισχυρίζονται μάλιστα ότι είμαι πολύ ισχυρογνώμων. Πρέπει επίσης να τονίσω ότι ειλικρινά είμαι εντυπωσιασμένος από την ακοικτή και δημοκρατική σημερινή συνάντηση και θα ήθελα πραγματικά να είχαμε συχνότερα αντίστοιχες συζητήσεις και στη δική μου πατρίδα, τη Σουηδία. Κι΄αυτό γιατί πιστεύω ότι η αντιπαράθεση ιδεών πάντα βοηθάει την επιστήμη να βγεί από τη στασιμότητα.

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να αποφύγω τους αυστηρούς επιστημονικούς όρους, έτσι ώστε να γίνω κατανοητός και για το λόγο αυτό δεν έχω φέρει διαφάνειες με μαθηματικούς τύπους ή άλλου είδους επιστημονικά στοιχεία. Θα πρέπει όμως παράλληλα να τονίσω, ότι η παρουσία μας σήμερα στη συνάντηση αυτή ως επιστημόνων δεν είναι εύκολη. Σέβομαι απολύτως τις ανησυχίες σας σχετικά με την επίδραση των πεδίων στην υγεία. Όταν οι πολίτες ακούν ότι σε κάποια επιστημονική μελέτη γίνεται αναφορά σε παράγοντες που μπορεί να προκαλούν καρκίνο ανησυχούν. Η ανησυχία γίνεται ακόμα μεγαλύτερη, όταν ο παράγοντας αυτός αποκαλείται “ακτινοβολία” και προέρχεται από κάποια ογκώδη κατασκευή, όπως είναι μιά γραμμή μεταφοράς ηλεκτρικού ρεύματος που ελέγχεται από μια κρατική επιχείρηση ή μια μεγάλη βιομηχανία. Ο φόβος της λευχαιμίας φαίνεται επίσης ότι είναι μια πολύ ισχυρή δύναμη και οι σχετικές αντιδράσεις των Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, τουλάχιστον στη δική μου χώρα, ενίσχυσαν τον φόβο για τα μαγνητικά πεδία στη συλλογική αντίληψη των πολιτών.

Η σημερινή συζήτηση μου θυμίζει έντονα κάτι που συνέβαινε στη Σουηδία πριν από δέκα περίπου χρόνια. Την εποχή εκείνη μια από τις πρώτες μελέτες, που αφορούσαν την παιδική λευχαιμία και την ενδεχόμενη ευθύνη των ηλεκτρικών και μαγνητικών πεδίων, πήρε ευρεία δημοσιότητα και συζητήθηκε έντονα στην κοινωνία μας. Η μελέτη εκείνη αφορούσε βέβαια ένα πολύ μικρό δείγμα, περίπου 40 φορές μικρότερο από αυτά τα οποία έχουμε σήμερα στη διάθεσή μας και έτσι υπήρχε μεγάλη αβεβαιότητα ως προς την ακρίβειά της. Παρʼ όλα αυτά η Σουηδική Κυβέρνηση έφτασε πολύ κοντά στο να επιβάλει τη μεταφορά όλων των σχολείων που βρίσκονταν κοντά σε γραμμές μεταφοράς και υποσταθμούς. Όμως όταν στα μέσα της δεκαετίας του 1990 τα τότε στοιχεία αξιολογήθηκαν με μεγαλύτερη προσοχή, αποφασίστηκε τελικά ότι οι φόβοι αυτοί δεν ήταν επαρκώς τεκμηριωμένοι και έτσι η απόφαση εγκαταλείφθηκε οριστικά.

Μετά από τη μελέτη αυτή υπήρξε μια τεράστια συγκομιδή μελετών που πραγματεύονταν το θέμα των επιπτώσεων στην υγεία από τα μαγνητικά πεδία. Τις έχω διαβάσει όλες προκειμένου να σχηματίσω την δική μου, ανεξάρτητη άποψη. Αυτή η προσεκτική μελέτη του τεράστιου όγκου μελετών με έχει σήμερα πείσει, ότι ο κίνδυνος αυτός είναι εξαιρετικά μικρός και πιθανότατα δεν υφίσταται καν. Θα σας εξηγήσω λοιπόν γιατί έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα. Πριν το κάνω όμως θα προσπαθήσω να σας επισημάνω κάτι, που ακόμα και από πολλούς ιατρικούς συντάκτες δεν φαίνεται να είναι αντιληπτό. Ότι δηλαδή η ποιότητα των επιστημονικών ερευνών δεν είναι σταθερή, αλλά ότι η αξιοπιστία τους και η ακρίβειά τους διαφέρει στον ίδιο βαθμό που διαφέρει η επίδοση ενός απλού ερασιτέχνη αθλητή από αυτή ενός ολυμπιονίκη. Η προσεκτική μελέτη απέδειξε λοιπόν ότι τουλάχιστον οι πρώτες σχετικές μελέτες είχαν σοβαρότατα σφάλματα και ατέλειες που εντοπίστηκαν τελικά από όσους τις αξιολόγησαν στη συνέχεια. Ειδικά στο θέμα των επιπτώσεων των μαγνητικών πεδίων απεδείχθη ότι τα σφάλματα των μελετών αυτών ήταν πολύ σοβαρά. Έτσι καμμία από τις μελέτες αυτές, θα το πώ ευγενικά, δεν μπορούν να διεκδικήσουν “ολυμπιακό έπαθλο”.

Ευτυχώς το 1997 και το 1999 δημοσιεύτηκαν δύο πολύ σοβαρές μελέτες, που πραγματικά θεωρούνται ότι έχουν την ποιότητα μιας Ρολς-Ρόις και στις οποίες μπορούμε να βασιστούμε. Οι μελέτες αυτές έγιναν από τους αξιολογότερους επιστήμονες που διαθέτει σήμερα η επιστημονική κοινότητα διεθνώς, κόστισαν τεράστια ποσά και έχουν προσεγγίσει το θέμα με εξαιρετική προσοχή και μεθοδικότητα. Στις μελέτες αυτές τα μαγνητικά πεδία δεν μετρήθηκαν μόνο στα σπίτια, αλλά και στα σχολεία και σε άλλους χώρους και έτσι είναι απόλυτα πλήρεις. Οι δύο αυτές μελέτες, μία στις ΗΠΑ και μία στο Ηνωμένο Βασίλειο εξέτασαν 1500 παιδιά με λευχαιμία και 1500 παιδιά χωρίς την ασθένεια και συνέκριναν την έκθεση των μεν και των δε σε ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία. Επειδή υποσχέθηκα ότι δεν θα σας κουράσω με επιστημονικά στοιχεία θα σας δώσω δύο μόνο αριθμούς. Στην Βρετανική μελέτη, που θεωρώ ότι είναι λίγο καλύτερη και λίγο μεγαλύτερη σε μέγεθος δείγματος, ο κίνδυνος της εμφάνισης λευχαιμίας στα παιδιά με τη μεγαλύτερη έκθεση σε μαγνητικά πεδία ήταν 8% μικρότερη από ότι στα παιδιά με μικρότερη έκθεση σε πεδία. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι τα μαγνητικά πεδία προστατεύουν από τον κίνδυνο καρκίνου, γιατί σε κάθε μελέτη αυτού του τύπου υπάρχει το στοιχείο της τυχαίας κατανομής, αλλά σίγουρα υποδηλώνει ότι δεν υπάρχει συσχέτιση μεταξύ καρκίνου και πεδίων που να μπορούμε να μετρήσουμε ακόμα και με τις πιο εξελιγμένες μεθόδους μελέτης τέτοιων φαινομένων.

Θέλω επίσης να σας τονίσω, ότι με απόλυτο σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις που μπορεί να διατυπώνονται από κάποιους και έχοντας μελετήσει προσεκτικά τις μελέτες αυτές είμαι τόσο πεπεισμένος για το ότι δεν υπάρχει συσχέτιση των μαγνητικών πεδίων και του καρκίνου, ώστε παρά το γεγονός ότι ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την υγεία των τεσσάρων εγγονιών μου δεν έχω την παραμικρή ιδέα, ούτε με ενδιαφέρει, εάν κοντά στο σπίτι τους ή το σχολείο τους περνούν γραμμές μεταφοράς ηλεκτρισμού.

Κλείνοντας θέλω να κάνω μια γενικότερη παρατήρηση. Όλοι γνωρίζουμε πόσο σχετίζεται το κάπνισμα με τον καρκίνο, ιδιαίτερα στους άνδρες που άρχισαν να επιδίδονται στην κακή αυτή συνήθεια μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Μερικές δεκαετίες αργότερα εμφανίστηκαν έντονα οι συνέπειές της με την εμφάνιση καρκίνων στους άνδρες αυτούς. Τι συνέβη όμως κατ΄ αναλογίαν με τη λευχαιμία στο ίδιο διάστημα, οπότε υπήρξε αντίστοιχα μια μεγάλη αύξηση κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και άρα εμφάνιση μαγνητικών πεδίων; Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Δανία, στην οποία παρακολουθείται εδώ και εξήντα χρόνια κάθε περίπτωση καρκίνου που εμφανίζεται: δεν υπήρξε ουδεμία αύξηση στα ποσοστά εμφάνισης παιδικής λευχαιμίας στα εξήντα αυτά χρόνια. Στην ίδια περίοδο όμως η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας αυξήθηκε κατά 20 φορές, δηλαδή 2000%. Τα συμπεράσματα είναι προφανή.

Τέλος θέλω να σας αναφέρω κάτι σε σχέση με την αμερικανική μεγάλη μελέτη που ανέφερα προηγουμένως. Όταν αυτή δημοσιεύτηκε πριν μερικά χρόνια σε ένα παγκοσμίου φήμης ιατρικό περιοδικό, συνοδεύτηκε από έναν πρόλογο. Παρεμπιπτόντως να σας πω ότι είχε ζητηθεί τότε από εμένα και τον κ. Τριχόπουλο να προλογήσουμε την μελέτη αυτή, αλλά για λόγους που δεν έχει αξία να αναφερθούν εδώ, δεν είχαμε δεχθεί να την προλογήσουμε. Ο πρόλογος γράφτηκε τελικά από έναν διακεκριμένο συντάκτη του περιοδικού αυτού και θα ήθελα να κλείσω την ομιλία μου με ένα χαρακτηριστικό απόσπασμά του: “Είναιλυπηρόότιξοδεύτηκανεκατοντάδεςεκατομμύριαδολλάριαγια μια μελέτη, που εξαρχής ήταν προφανέςότιδενθαοδηγήσεισεκανένασυμπέρασμακαιάρασε μείωσητηςταλαιπωρίαςτωνασθενώναπόκαρκίνο. Πρόκειταιγια πραγματικήπαράνοιααπότηνοποίαδενπροέκυψεκανένασυμπέρασμακαικαμία μέθοδος πρόληψης”.

Ευχαριστώ που με παρακολουθήσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω να περιμενουμε. Σε καμμια 10αρια χρονια αν δουμε να αυξανεται η επιπτωση του καρκινου του εγκεφαλου αποτομα θα μπορεσουμε να βγάλουμε τα συμπερασματα μας. Παντως κινητα χρησιμοποιουνται εδω και μια 15ετια στην Ελλαδα και προς το παρον δεν εχει παρατηρηθει καποια ιδιαιτερη κι ανησυχητικη αυξηση. Γνωριζω πολυ καλα τι ειναι καρκινος και πως δημιουργειται (ως οδοντιατρος) οποτε προτεινω χρηση του κινητου και οποιασδηποτε μορφης ακτινοβολιας με συνεση (οσες μπορουμε να ελεγξουμε)! Δεν σας λεω να σταματησουμε να κυκλοφορουμε αλλα να χρησιμοποιυμε hands free, να κλεινουμε τα wireless access points το βραδυ ή οποτε δεν θα χρησιμοποιουμε, να αποφευγουμε τις ασυρματες συσκευες αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενσυραμτες, να ζεσταινουμε το φαγητο μας σε φουρνο κι οχι απαραιτητα στα μικροκυματα εφοσον εχουμε χρονο και γενικα να μην υιοθετουμε και ταυτιζομαστε με αποψεις ανθρωπων που μας βλέπουν πιο πολυ σαν πορτοφολια και λιγοτερο σαν ανθρωπινα οντα.! Αν μετα απο 20 χρονια αποδειχτει οτι το κινητο κανει καρκινο , κανεις απο ολους αυτους που ανέπτυξαν τη συγκεκριμενη τεχολογία δεν θα μπει στην στενη και κανεις δεν θα σας σταθει και δεν θα σας στηριξει!Καλως ή κακως ειμαστε μονοι μας, ας προστατεψουμε οσο μπορουμε τον εαυτο μας!!!

Και ας αγοραζουμε συσκευες εταιρειων που εκπεμπουν την λιγοτερη ακτινοβολια κι ας μην εχουμε το τελειο σημα..βλ benq-siemens, nokia, sagem. Δυστυχως τα sony ericsson ειναι τα πιο φονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια να μου το θυμηθειτε, με τα κινητα θα γινει οτι εγινε και με το καπνισμα.

Ολοι ελεγαν οτι ειναι ακινδυνο μεχρι που εφτασαν ολοι σημερα να μιλουν ανοιχτα οτι προκαλει καρκινο, ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ!

 

Και μην ξεχνατε, οι εταιριες (κινητης, κατασκευαστες τηλεφωνων) εχουν καθε συμφερον να καπελωνουν τις ερευνες...

 

Τωρα ποιος μπορει να εχει συμφερον να λεει οτι λεει το αρθρο του Μακεδονικου Πρακτορειου, δεν το καταλαβα. Ποιος να το κανει και για να κερδισει τι?

Μηπως...οι εταιριες σταθερης τηλεφωνιας?

Μη τρελαθουμε κιολας...

 

 

 

Σωστο σε βρισκω!!! Είχα δει και σχετικο documanter στην tv που ελεγαν οχι μονο ποσο ακινδυνο ηταν το καπνισμα αλλα ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ οτι ειναι και πολυ υγειινο!!! Σχετικες ειναι και οι διαφιμισεις στην μεταπολεμική περίοδο που προβαλαν το καπνισμα ως σπορ, μαλιστα σε αυτα εδειχναν και παιδια να καπνιζουν!!! Ειμαι πεπισμενος οτι το αντιστοιχο συμβαινει και με την κινιτη τηλεφωνια. Γενικά οτι εχει να κανει με ακτινοβολίες μεσης-υψηλης σθχνοτητας ειναι περα για περα ανθυγεινο. Και κατι αλλο για οσους ίσως δεν γνωριζουν : H ακτινοβολια που δεχεται το ανθρωπινο σωμα λειτουργει προσθετικά

Ολα για το κερδος γινονται :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μεχρι να δουμε τις επιπτωσεις της ακτινοβολιας καλυτερα να δουλευουμε με τα handsfree η με την ανοικτη ακροαση η οποια θεωρω οτι ειναι σημαντικο χαρακτηρισιτκο για πολλες συσκευες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Καλως ή κακως ειμαστε μονοι μας, ας προστατεψουμε οσο μπορουμε τον εαυτο μας!!!

Και ας αγοραζουμε συσκευες εταιρειων που εκπεμπουν την λιγοτερη ακτινοβολια κι ας μην εχουμε το τελειο σημα..βλ benq-siemens, nokia, sagem. Δυστυχως τα sony ericsson ειναι τα πιο φονικα!

 

Αυτο που λες για τα sony ericsson ειναι αποδεδειγμένο ή εστω υπαρχουν ενδειξεις?

Δεν ενημερωνομαι για κινητα μιας και δεν ασχολουμε καθολου

,αυτην την περιοδο θα αγορασω κινητο αλλα μονο sony ericsson κοιταξα!

Δεν κοιταξα αλλη μαρκα δεν ασχοληθηκα δεν ηξερα,θα κοιταξω και τπτ αλλο αφου ειναι ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μεχρι να δουμε τις επιπτωσεις της ακτινοβολιας καλυτερα να δουλευουμε με τα handsfree η με την ανοικτη ακροαση η οποια θεωρω οτι ειναι σημαντικο χαρακτηρισιτκο για πολλες συσκευες...

 

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!

 

Δεν πιστεύω ότι κάποιος από εμάς έχει τη διάθεση να γίνει πειραματόζωο για να έχουν οι επόμενες γενιές βάσιμες ενδείξεις για να λένε σε μερικά χρόνια : "To κινητό μέσα σε μια 20ετία έχει τόσο % πιθανότητα να δημιουργήσει όγκο στον εγκέφαλο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι έγινε και με το DDT δηλαδή,που πρίν αρκετές δεκαετίες σε κάποια συγκεκριμένη χώρα (έχω την εντύπωση Αμερική), όταν πρωτοβγήκε το λανσάρανε σάν αποτελεσματικότατο εντομοκτόνο,φιλικό προς το περιβάλλον και τον άνθρωπο. Στο ντοκυμοντέρ έδειχνε παιδιά στην κυριολεξία να κάνουν μπάνιο και να λούζονται με αυτό το πράμα για να σκοτώσουν τις ψείρες.Λίγα χρόνια αργότερα, αποδεδειγμένα πλέον,το DDT ευθυνόταν για τερατογεννέσεις και πολλές μορφές καρκίνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
έχετε ποτέ μείνει κοντα σε κεραία για πανω απο 2 μέρες???

 

Θα φυγετε με πονοκέφαλο τρελό και τάση για εμετο!

 

όλα είναι στο κεφάλι σου...αν δεν το σκέφτεσαι ,δεν παθαίνεις τπτ... χεχε...σου μιλάει ο κολλημένος δίπλα στη κεραία...

Επειδή έχω δουλέψει και πρόσεχα κάτι κωλοκεραίες για 10ωρα κάθε μέρα για 2 εβδομάδες...το κεφάλι μου είχε γίνει καζάνι απο τα κύματα και μετά δεν μπορούσα να κάτσω να διαβάσω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

σιγουρα το κινητο επηρεαζει τον οργανισμο αρνητικα.Εγω δεν ειμαι συνηθησμενος να μιλαω πολυ στο κινητο δηλαδη οτι κλησεις κανω ειναι το πολυ 2 λεπτα,μια μερα ετυχε να το κρατησω για κανα 10λεπτο στο αυτι μου και ενιωθα σαν ενα μουδιασμα στο κεφαλι και μετα ειχα εναν ψιλο-πονοκεφαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
σιγουρα το κινητο επηρεαζει τον οργανισμο αρνητικα.Εγω δεν ειμαι συνηθησμενος να μιλαω πολυ στο κινητο δηλαδη οτι κλησεις κανω ειναι το πολυ 2 λεπτα,μια μερα ετυχε να το κρατησω για κανα 10λεπτο στο αυτι μου και ενιωθα σαν ενα μουδιασμα στο κεφαλι και μετα ειχα εναν ψιλο-πονοκεφαλο

 

Το κινητο μπορει να επιδυνωσει καποιο προβλημα που ειδη εχεις μετα απο πολυωρη χρηση.Κ γενικοτερα οποιαδηποτε συσκευη που εκπεμπει θερμοτητα στο κεφαλι μας μπορει να το κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
το γαλα κανει καλο.

εχει ασβεστιο και ειναι οτι καλυτερο για τα οστα.

απο τα λιγα που καταλαβα ψαχνοντας στο ιντερνετ μιλαμε για μια μικρη μεριδα ατομων που εχουν κατι σαν "αλλεργια", νομιζω τους λειπει καπιο ενζυμο.

διαβαστε και εδω σχετικα:

http://www.nomilk.com/intro.htm

αρα δεν αφορα ολους και καλα ειναι να μην διαδιδουμε τετοιες φημες!

 

ας μας το εξηγησει ο γιατρος της παρεας καλυτερα!

αλυμονο τωρα να μην πινουμε και γαλα!

χ#σε μεσα πολυχρονη!:razz:

 

 

οσο για τα κινητα μια ειναι η λυση παιδια: αποχη! :razz:

αλλα ξεχασα! και κινητο να μην εχεις παλι σε επιρρεαζει η ακτινοβολια απο τις κεραιες των εταιριων κινητης τηλεφωνιας!οποτε τουλαχιστον δειτε την θετικη πλευρα: οτι ειναι να το παθουμε θα το παθουμε ολοι μαζι!;)

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ Κ.Α ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ John Hopkins

 

 

ΤΑ ΚΑΡΚΙΝΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΜΕ:

 

α. Η ζάχαρη τρέφει τον καρκίνο. Αφαιρώντας τη ζάχαρη από τη διατροφή μας

απομακρύνουμε μία σημαντική πηγή ενέργειας από τα καρκινικά κύτταρα. Τα

υποκατάστατα ζάχαρης, όπως τα Canderel, NutraSweet, Equal, Spoonful κ.λπ.

παράγονται από ασπαρτάμη, που είναι βλαβερή. Ένα καλύτερο φυσικό

υποκατάστατο θα ήταν το μέλι Manuka ή οι μελάσες αλλά μόνο σε πολύ μικρές

ποσότητες. Το επιτραπέζιο αλάτι περιέχει χημικές προσθήκες για να

αποκτήσει το λευκό του χρώμα. Καλύτερη εναλλακτική είναι μπαχαρικά τύπου Bragg's aminos

ή θαλασσινό αλάτι.

 

β. Το γάλα κάνει το σώμα μας να παράγει βλέννα, ιδίως στη γαστρεντερική

οδό. Ο καρκίνος τρέφεται από τη βλέννα. Διακόπτοντας το γάλα και

υποκαθιστώντας το με γάλα σόγιας χωρίς προσθήκη γλυκαντικών, τα καρκινικά κύτταρα

εξασθενούν.

 

γ. Τα καρκινικά κύτταρα ευδοκιμούν σε όξινα περιβάλλοντα. Μία διατροφή

βασισμένη στο κρέας είναι όξινη. Είναι προτιμότερο να τρώμε ψάρι και λίγο

κοτόπουλο, από ότι μοσχαρίσιο ή χοιρινό κρέας. Το κρέας περιέχει επίσης

αντιβιοτικά, αυξητικές ορμόνες και παράσιτα που είναι όλα επιβλαβή,

ειδικά για καρκινοπαθείς.

 

δ. Μία διατροφή που αποτελείται από 80% φρέσκους χυμούς και λαχανικά,

σιτηρά ολικής αλέσεως, σπόρους, ξηρούς καρπούς και λίγα φρούτα σας βοηθά να

δημιουργήσετε ένα αλκαλικό περιβάλλον στο σώμα σας. Το 20% μπορεί να

αποτελείται από μαγειρεμένα γεύματα στα οποία να περιλαμβάνονται τα

φασόλια. Οι χυμοί από φρέσκα λαχανικά παρέχουν ζωντανά ένζυμα που απορροφούνται

εύκολα και φτάνουν στα κύτταρα μέσα σε 15 λεπτά τρέφοντας και ενισχύοντας

την ανάπτυξη υγιών κυττάρων. Για την πρόσληψη ζωντανών ενζύμων και τη

δημιουργία υγιών κυττάρων δοκιμάστε να πιείτε φρέσκο χυμό λαχανικών (από

τα περισσότερα λαχανικά, συμπεριλαμβανομένων των βλαστών από τα φασόλια) και

να φάτε ωμά λαχανικά 2 ή 3 φορές την ημέρα. Τα ένζυμα καταστρέφονται σε

θερμοκρασίες άνω των 40 βαθμών Κελσίου (104 βαθμοί Φαρενάιτ).

 

ε. Αποφεύγετε καφέ, τσάι και σοκολάτα, τα οποία περιέχουν μεγάλη ποσότητα

καφεΐνης. Το πράσινο τσάι είναι η καλύτερη εναλλακτική και έχει ιδιότητες

κατά του καρκίνου. Νερό, καλύτερα καθαρισμένο ή φιλτραρισμένο, για την

αποφυγή γνωστών τοξινών και βαρέων μετάλλων που περιέχονται στο νερό της

βρύσης. Το αποσταγμένο νερό είναι όξινο και καλύτερα να αποφεύγεται.

 

12. Η πρωτεΐνη του κρέατος είναι δύσπεπτη και απαιτεί πολλά πεπτικά

ένζυμα. Το άπεπτο κρέας που παραμένει στα έντερα αποσυντίθεται και έχει ως

αποτέλεσμα μεγαλύτερη συσσώρευση τοξικών ουσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Η ζάχαρη τρέφει τον καρκίνο...

..Τα καρκινικά κύτταρα ευδοκιμούν σε όξινα περιβάλλοντα. Μία διατροφή

βασισμένη στο κρέας είναι όξινη..

.. Αποφεύγετε καφέ, τσάι και σοκολάτα...

 

Και πως δεν έχω ψοφήσει ακόμα;Χεσμένο με έχει και ο χάρος μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...