Προς το περιεχόμενο

Πρώτη πίκρα από το MacOS


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και όμως μου συνέβη έφαγα crash! Σήμερα και συγκεκριμένα το mail. είχα ένα mail με ένα attach 1.5mb jpg ήταν. Το βλέπω διπλό click στη foto τίποτα! Δεν είχε κατέβει εκεί εγώ διπλό click ξανά τίποτα. Κάνω download να τη στείλω σε ένα folder βλέπω το mail να χοροπηδάει και να με ενημερώνει ότι έκλεισε απροσδόκητα, και τι θέλω να κάνω, να το ξανανοίξω να ενημερώσω την apple τα γνωστά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αυτό δεν είναι το OS. Πολύς κόσμος τα συγχέει αυτά. Επείδη κράσαρε μια εφαρμογή δε σημαίνει ότι κάπου σκαλώνει το OS.

 

Κι εμένα το AdiumX τρώει κάτι crash που είναι όλα δικά του. Αλλά ξέρω ότι φταίει το libgaim [τμήμα του AdiumX] που όταν ανέβει πολύ το ping/lag/latency/response-time/you-name-it [ιδίως όταν γ.μιέμαι στο downloading με 48kb/s] σκαλώνει και μου κολλάει το πρόγραμμα.

 

Αυτό που έπαθες είναι crash της εφαρμογής Mail και όχι του MacOS X. Όπως και όλα τα προβλήματα με τόσα προγράμματα GUI του linux δεν είναι φταίξιμο του ίδιου του linux αλλά του προγράμματος και πολύ συχνά του ίδιου του γραφικού περιβάλλοντος που χρησιμοποιείς.

 

Ακόμα και στα windows πολλά πράματα οφείλονται σε λάθη/ελλείψεις εφαρμογών και όχι του OS.

 

Ενημερωτικά απλώς...

Και πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε λέω total crash δεν έφαγα να λέμε και την αλήθεια, η εφαρμογή πέθανε αλλά παρόλα αυτά έσωσε το αρχείο εκεί που είχα δηλώσει και άνοιξε πάλι κανονικά. Κάνω τώρα το update 10.4.5 και αν μου ξανά crasharei το mail βλέπω να κοιτάω εναλλακτικές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άει στο καλό και... τρόμαξα! :-D

 

Και στο δικό μου σύστημα έχει κρεμάσει εφαρμογή (συγκεκριμένα το iPhoto) αλλά όχι το λειτουργικό. Δεν είναι κάτι παράλογο.

 

Force Quit και καθάρισα. Το λειτουργικό συνέχισε κανονικά χωρίς να επηρρεαστεί κανένα άλλο πρόγραμμα (Mail, AdiumX, Azureus, Safari) που ήταν ανοικτό εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω καταφέρει να κολλήσω linux οπότε τί να μας πεί τώρα μια εφαρμογούλα που κρέμασε! Σημασία έχει που έκανες τη δουλειά σου χωρίς να κρεμάσει το λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά οι εφαρμογές κολλάνε. Άνθρωποι τις φτιάχνουν όχι θεοί. Το ζήτημα που αφορά το OS για μένα είναι το πόσο καλά προστατεύει τις υπόλοιπες εφαρμογές από το crash της μίας και το πόσο μικρές ή μεγάλες είναι οι πιθανότητες να crashάρει μια εφαρμογή λόγω κάποιας function του API του ίδιου του OS.

 

Αν έχετε χρησιμοποιήσει το user32 και τέτοια σε windows ξέρετε τι λέω. Είναι τουλάχιστον ημι-προβληματικό. Σε πολλές περιπτώσεις τα API calls κρεμάνε όλο το σύστημα και μένεις μλκς χωρίς να μπορείς να σώσεις τπτ.

Στο MacOS X αυτά δε γίνονται -όχι ότι είναι άτρωτο ή δεν μπορούν να γίνουν στο μέλλον.

 

[off-topic]

ξέρει κανείς από σας τπτ αντι-Apple τύπους που να λένε τα Mac είναι για καθυστερημένους κτλ;

[/off-topic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το OSX έχει άλλη εντελώς λογική από τα XP, για να φάει κόλλημα το Kernel πρέπει να χαλάσει το σύμπαν... άντε να δούμε πότε θα υιοθετήσουν αυτή την αρχιτεκτονική και τα windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off-topic]

ξέρω ένα web designer που θεωρεί τα apple άχρηστα και πεταμένα £$$£

επίσης και μία manager-owner διαφημιστικής εταιρείας που λέει ότι τώρα τα apple είναι ίδια με τα pc!

[/off-topic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off-topic]

ξέρω ένα web designer που θεωρεί τα apple άχρηστα και πεταμένα £$$£

επίσης και μία manager-owner διαφημιστικής εταιρείας που λέει ότι τώρα τα apple είναι ίδια με τα pc!

[/off-topic]

 

Κι εμένα ο περιπτεράς μου λέει ότι το macosx του τη σπάει... είναι λογική αυτή να παραθέτουμε την αντίληψη του "γείτονα" χωρίς επιχειρήματα έτσι για να έχουμε να λέμε;

Και το linux κολλάει και το unix κολλάει (μπορεί να φάει κάτι ξεγυρισμένα kernel panics ιδιαίτερα αν δεν του αρέσει το hardware) αλλά όχι να λιθοβολούμε λειτουργικά επειδή μας κόλλησε μια φορά μια εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...