Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι για Μac. Δυσκολη αποφαση.


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Flying Dutchman αυτή τη σύνθεση λέω πάνω κάτω και για κάρτα γραφικών προσοχή οι μόνες κάρτες που παίζουν άψογα είναι οι:

 

Intel GMA 900/950 και με ένα απλό χάκεμα (όχι drivers και τέτοια) οι ATI Radeon X1600 & X1800.

 

Για 5.1 ήχο SB Live USB εξωτερική.

 

Κατά τα άλλα η μητρική που έχω αναφέρει είναι 100% συμβατή με OSX.

 

Ρε Cue γιατί γράφεις με άσπρα; Spoiler γράφεις; Κάθε φορά κάνω select το κείμενο για να σε διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Intel GMA 900/950 και με ένα απλό χάκεμα (όχι drivers και τέτοια) οι ATI Radeon X1600 & X1800.

 

 

Snolly, να σε ρωτησω κατι ακομα....μηπως ξερεις αν με την Χ1600 ειναι δυνατη η χρηση της λειτουργιας extended desktop (δηλ. να δουλευει κανεις σε 2 monitor οπως στο imac, macbook & pro) ??

 

Και κατι ακομα αν γνωριζεις.... ολες οι Χ1600 ειναι συμβατες?? Ή εχει σχεση αμα ειναι XT/PRO, ή με μνημη 512μβ ή 256/128 ???

 

:-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snolly' date=' να σε ρωτησω κατι ακομα....μηπως ξερεις αν με την Χ1600 ειναι δυνατη η χρηση της λειτουργιας extended desktop (δηλ. να δουλευει κανεις σε 2 monitor οπως στο imac, macbook & pro) ??

 

Και κατι ακομα αν γνωριζεις.... ολες οι Χ1600 ειναι συμβατες?? Ή εχει σχεση αμα ειναι XT/PRO, ή με μνημη 512μβ ή 256/128 ???

 

:-D :-D :-D :-D[/quote']

 

Δυο πράγματα είναι αμφιλεγόμενα. To DVI & το Extended Desktop.

 

Σε άλλους παίζουν σε άλλους όχι.

 

Όλες παίζουν όσων αφορά τις αναλύσεις το opengl, QE & CI. Δες στο http://www.insanelymac.com forum στην ενότητα drivers υπάρχει ένα τεράστιο thread που λέει ποιες κάρτες πολύ συγκεκριμένα έπαιξαν με DVI & Extended Monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Για πρώτη φορά στη ζωή μου αναρωτιέμαι μήπως θα επρεπε να μεταπηδησω στο στρατοπεδο του Mac.

Ομως τελικα' date=' μια τετοια αποφαση, για μενα τουλαχιστον, ειναι πολυ σύνθετη.

Χιλιάδες σκεψεις και ερωτησεις στο μυαλο μου.

Ας προσπαθησω να καταγραψω τις πιο σημαντικές και οποιος γνωρίζει κατι απο τα παρακάτω, ας με διαφωτισει. Συγνωμη προκαταβολικα για το μεγαλο ποστ αλλα μια μεταβαση σαν κι αυτη δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο για ενα που δεν ξερει περι mac. Οποιος μπορει ας απαντησει σε οτι μπορει και ξερει.

 

- To service και η εξυπηρετηση της Rainbow, τι λέει? Ειναι καλο? Εχει ανταλλακτικά, διορθώνει τις βλαβες εδω στην Ελλαδα ή τα στέλνει εξω?

 

- Αν πηγαινα σε mac, θα το εκανα για τους γνωστους λογους: λιγοτερα προβληματα απο τα win, και κυρίως ότι θελω να ειμαι παραγωγικός.Εχω διαπιστώσει ότι δαπανώ πολύτιμες ώρες στο pc για να το κανω να παιζει σωστα. Antivirus scans, anti-trojan, anti-spyware, defragmentation, πολλα πραγματα δεν λειτουργουν οπως θα επρεπε κλπ. Θελω κατι που θα απαιτει ελαχιστες ενεργειες συντηρησης απο εμενα, πχ μονο να παιρνω backup τα δεδομενα μου. Δεν μπορω να αγωνιζομαι συνεχως(και με αγχος) να λειτουργησει το pc σωστα. Και κατεβασε antivirus, και μιση ωρα σκαναρε με το ενα και μετα με το αλλο, και παρε image τον δισκο, και γιατι το ταδε προγραμμα ζητα προσβαση στο νετ, και γιατι η registry γεμισε σκουπιδια και θελει καθαρισμα, και γιατι ξεχνιουνται temporary files στο δισκο, και γιατι ο driver δεν παιζει σωστα κλπ. Δηλαδη, απο τη μια με τους υπολογιστες υποτιθεται διευκολυναμε τη ζωη μας απο την αλλη μπηκαμε σε ενα κυκεωνα με χιλια προβληματα και εγνοιες διαχειρισης.

Στο mac τι παιζει απο τετοιες καταστασεις? Ειλικρινά ομως.

 

- Σκεφτομαι: σε ενα κοσμο γεματο pc, πως θα εισαι εσυ μια χαρα μονο με mac? Πχ στη δουλεια μου πολλες φορες χρειαζομαι ενα προγραμμα. Τυχαινει να το εχω στο pc του σπιτιου. Απλα το παιρνω απο το σπιτι και το φερνω στη δουλεια. Αν εχω Mac, θα ασχολουμαι με mac ή θα καταλήξω εκεί που ασχολουμουνα με ενα υπολογιστη(εστω το pc με τα προβληματα), να ασχολουμαι και με pc και με mac? Φυσικα παντου pc υπαρχουν, εννοειται θα τα χειριζομαι, αλλα ομως τι εχετε να πειτε για την φοβια μου που σας ανεφερα? Πχ. η γυναικα μου χρειαζεται χρηση pc. Εγω, ξεροντας πιο πολλα, παντα ηξερα αλλα και θα πρεπει και στο μελλον να ξερω τι παιζει με τα win, ωστε να την ξελασπωνω. Μεθαυριο θα ειναι τα παιδια μου στο σχολειο, θα θελω να τα βοηθησω στα windows. Αρα, δεν πρεπει να χανω επαφη με τις εξελιξεις των win. Καταλαβατε τι εννοω? Τελικα οποιος δουλευει σε Mac, πρεπει εκ των πραγματων να γνωριζει οτι τον ομφαλιο λωρο απο τα win δεν θα μπορεσει λογω των συνθηκων ποτε να τον κοψει? Μηπως τελικα καταληξω να ασχολουμαι με πολλα πραγματα(και pc και mac) και η αρχικη προσπαθεια για να ειμαι αμεριμνος απο πολλα θεματα και προβληματα, πέσει στο κενο.

 

- Με την επικοινωνια δεδομενων τι παιζει? Εχω πολλα cd γραμμενα σε win μηχανημα, με docs, pdf, images κλπ. Τα formats υποστηριζονται, το ξερω, αλλα ενα cd-dvd γραμμενο σε pc, διαβαζεται κανονικα σε mac? Εννοω αν υπαρχουν προβληματα λογω του format των δισκων(fat? αλλο?). Θα μπορω να διαβαζω cd με δεδομενα που μου δινουν οι αλλοι? Δεδομενα που θα γραφω εγω σε mac, θα τα βλεπουν απροβληματιστα οι αλλοι?

 

- Μπορει κανεις να βρει προγραμματα για mac, τοσο ευκολα(γαιδουρακι κλπ) οσο και στα pc?

 

- Office της Microsoft υπαρχει? Ορθογραφος?

 

- Μπορω να στησω apache, php & mysql?

 

- Εν συντομια, συνοπτικα, τι θα χασω απο τον κοσμο των win, και τι θα κερδισω σε σχεση με τα win?

 

- Ποσο κακο ειναι που η πλατφορμα ειναι κλειστη? Απο τιμες πλεον θεωρω οτι τα περιφερειακα ειναι τα ιδια με win. Αλλα με drivers τι γινεται? Πχ. εχω ενα scanner hp του 2001, θα παιζει? Εχω ενα παλιο εκτυπωτη, θα παιζει?

 

- Τα ibook laptops, ειναι αξιοπιστα μηχανηματα? Μπορω να βαλω σκληρο της επιλογης μου σε 7200 στροφες? Μνημη δεχονται οπως και τα pc laptops? Απο ταχυτητες χρονισμου θα ειμαι καλλυμενος για χρηση με προγραμματα μεσαιας βαρυτητας(οχι video editing, αλλα ουτε κι απλα επεξεργασια κειμενου)

 

- Υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα για τη συνδεση στο Internet, είτε με Pstn είτε με dsl? Ολα καλα με modems, παροχεις?

 

- Εχω κατεβαστηρι-pc και αλλο ενα pc, ως μικρο τοπικο δικτυο, που επικοινωνουν μεσω dsl modem που εχει θυρες ethernet. Μπορω να συνδεσω απλα το mac πανω στο dsl modem και να εχω απροβληματιστη επικοινωνια με το κατεβαστηρι? Θα βλεπω κανονικα το σκληρο του δισκο(shared) και θα κανω copy paste απο mac σε pc και το αντιστροφο?

 

- Ποια αλλα προβληματα πρεπει να περιμενω απο την μεταβαση απο τα pc? Ρεαλιστικα πειτε μου, οχι απλα δηλωσεις 'ολα θα ειναι τελεια, κανενα προβλημα κλπ'.

 

- Με το pc κανω εκτος των αλλων: cd ripping, dvd ripping, p2p downloading, divx conversion to dvd, παιρνω image το δισκο(acronis) . Αυτα γινονται στο mac?

 

- Μπορω να κανω εξομοιωση ή κάτι παρομοιο στο mac, με καποιο προγραμμα, και να τρεχω προγραμματα των windows? Ποσο καλα γινεται αυτο?

 

- Πως μπορω να τεσταρω ιστοσελιδες που δημιουργω, με internet explorer, firefox, opera, στο mac?

 

- Γιατι λεμε οτι τα mac εχουν μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο(μακροζωια) απο τα pc? Πχ. συνηθως εγκαθιστω καθε νεα εκδοση προγρ/τος οταν αυτη κυκλοφορει. Καθε νεα εκδοση δεν ειναι πιο βαρια? Δεν ισχυει αυτο στο mac? Δεν αρχιζει το μηχανημα να σερνεται?

 

- Τι θα με αφησει εντυπωσιασμενο(ή και άφωνο) στο mac?

 

- Θα μπορεσω τελικα να επικεντρωθω μονο στη δουλεια που θελω να κανω, και να ειμαι δημιουργικος και παραγωγικος, χωρις να αναγκαζομαι να κανω χιλιες δυο εργασιες διαχειρισης οπως κανω στα win, που αν δεν τις κανω, θα κλαταρει το συστημα συντομα?

 

- Σε ποιον χρηστη θα συνιστουσατε να παραμεινει στον κοσμο των pc? Πχ αν ειμαι εκπαιδευτης στα win, προφανως πρεπει να τα δουλευω συνεχεια για να τα μαθαινω και να λεω και στους αλλους. Πρεπει να κρατας επαφη. Εκει πλεον, pc ειναι μονοδρομος.

 

- Ποια πραγματα(προγραμματα, hardware ίσως κλπ) παραμενουν στην αποκλειστικη διαθεση της apple και ποια τα προμηθευετε κανεις απο οπουδηποτε οπως συμβαινει στα pc? Πχ. παλια, ακομη και το πληκτρολογιο επρεπε να ειναι apple. Τωρα ξερω δεν ισχυει αυτο.

 

- H οποια αγορα εκ μερους μου, θα αφορα αποκλειστικα laptop, και θα γινει προς το τελος του ετους. Τι αναμενουμε(ρεαλιστικα, οχι αναξιοπιστες-επιφοβες ημερομηνιες) στη σειρα laptops της apple εως τελος του ετους?

 

- Φοβαμαι οτι αν κανω τη μεταβαση σε Mac, οχι οτι δεν θα με ικανοποιησει, αλλα οτι ισως αναγκαστω συντομα απο τις συνθηκες να ξαναεπιστρεψω στον κοσμο των pc. Πχ. χρησιμοποιω την vodafone mobile connect card στο laptop-pc. Ευτυχως εμαθα-αλλα ποιος ξερει ωσπου να το δοκιμασω-οτι παιζει και σε mac(καμια υποστηριξη ομως απο την ελληνικη vodafone?). Γενικως, η μη διαδοση της πλατφορμας, ειναι κατι που με φοβιζει. Πχ. δεν θα επαιρνα ποτε αυτοκινητο που δεν εχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα, ακομη κι αν ηταν σουπερ(αλα mac) και μου το εδιναν για ενα κομματι ψωμι, δεν θα το επαιρνα. Για μενα η υποστηριξη(γενικα και ειδικα) ειναι σημαντικο πραγμα. Να βρισκω βοηθεια οταν τη ζητησω. Ειτε σε ενα forum, είτε στην αντιπροσωπεια, είτε σε περιφερειακα κλπ.

 

- Tελικά αρκεί να είσαι απλά ο καλύτερος(mac)? Μηπως οι γενικοτερες συνθηκες(αναφερθηκαν πιο πανω οι προβληματισμοι) προδιαγραφουν πως θα περασεις με ενα μηχανημα?

 

 

Σας κουρασα, το ξερω, πιστευω ομως θα βρεθουν mac users να μου πουν αληθινα τι ισχυει και τι οχι. Οχι ωραιοποιησεις, απλα η πραγματικοτητα, ακομη κι αν δεν ειναι οπως θα θελαμε. Δεν εχω αλλους φιλους με mac. Ελπιζω η ελληνικη κοινοτητα mac users να με υποδεχθει(ως υποψηφιο αγοραστη αλλα και διερευνητη αυτων των υπεροχων υπολογιστων) και να μου λυσει τις αποριες μου. Καποιες αποριες ισως φαινονται χαζες αλλα δεν γνωριζω γι'άυτο ρωτω.

Πιστευω οτι mac επρεπε να ειναι οι υπολογιστες που χρησιμοποιουμε ολοι μας. Οχι να ανακαλυπτουμε ξανα τον τροχο με τα pc's και τα εγγενη προβληματα των windows.[/quote']

 

 

 

φιλε ειμαι χρονια ενας windows user και απο απλη περιεργεια αποφασισα να αλλαξω στρατοπεδο.Δεν το εχω μετανιωσει καθολου.Τελοσ η συντηρηση για καλυτερη λειτουργια του κομπιουτερ.Κανενα προβλημα με antivirus απλα δεν τα χρειαζομαι.Ειναι ενα λειτουργικο διχως registry.Απο προγραμματα απειρα σπασμενα και μη.ΓΕΝΙΚΑ ΞΕΝΙΑΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν καινουργιος κατοχος μακ εχω ενθουσιαστει εχει τα παντα νακανεις και να καποια καλυτερα απο win

ενα προβλημα που αντιμετωπισα την προηγουμενη εβδομαδα ηταν οταν κατι εκανα ουτε εγω ξερω τι και δεν ανοιγε τις λειτουργιες στο μενου μπαρ, εβαλα το δισκακι μεσα εκανα μια επιδιορθωση και ολα μελι γαλα

θα σου φανει λιγο περιεργο στην αρχη γιατι βλεπεις ενα καινουργιο περιβαλλον αλλα συνηθιζεται ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...