Προς το περιεχόμενο

SuSe 10 & 10.1 Start Guides


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω εγκαταστήσει τους drivers πο το site της ατι και δεν παίζουν.Μου βγάζει 3d not supported.Τι μπορεί να φταίει? Η εγκατάσταση έγινε κανονικά αλλά τίποτα.Έχω βάλει όλες τις διανομές linux και τελικά φταίνε οι drivers για το xgl.Εάν ξέρει κάποιος τι γίνετε να με βοηθήσει.Για έχω κάνει ολη την διαδικασία για το xgl αλλά δεν μου ανοίγει γιατί βγάζει 3d not supported.Έχω suse 10.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers από τον γραφικό installer. Πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχει στο suse wiki. Αν τις ακολούθησες πρόσεξε μήπως σου πέταξε κανένα μήνυμα κατά την εγκατάσταση και επίσης γράψε στην κονσόλα fglrxinfo και πες μας τι αποτέλεσμα σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xgl ειναι πολυ ασταθες σαν τεχνολογια και παρα πολυ μακρια για να χαρακτηριστει σταθερο.εγω σε ubuntu με τους driver τους official της ati το beryl μου φωρτονει μια στις τοσες οταν κανω login και αυτο με διαφορα προβληματα.με λιγα λογια εμεις οι ατυχοι κατοχοι των ati ξεχναμε αυτες τις τεχνολογιες η τις βλεπουμε καθαρα σαν πειραμα μεχρι η ati ξυπνησει και βγαλει καναν driver που να υποστιριζει aiglx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers από τον γραφικό installer. Πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχει στο suse wiki. Αν τις ακολούθησες πρόσεξε μήπως σου πέταξε κανένα μήνυμα κατά την εγκατάσταση και επίσης γράψε στην κονσόλα fglrxinfo και πες μας τι αποτέλεσμα σου βγάζει.

 

Μου βγάζει αυτό ---- Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".

display: :0.0 screen: 0

OpenGL vendor string: Mesa project: http://www.mesa3d.org

OpenGL renderer string: Mesa GLX Indirect

OpenGL version string: 1.4 (1.5 Mesa 6.5.1)

 

Όσο για την ατι έχω σκοπό να μην ξαναπάρω ατι ποτέ.Όχι για αυτό αλλά έχω ένα σορό άλλα προβλήματα με την ατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι mesa δεν ειναι οι official driver της ati και μαλλον πρεπει να προσπαθησεις να τους εγκαταστησεις ξανα.παντως ati και linux ειναι πολυ ασχημος συνδιασμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι mesa δεν ειναι οι official driver της ati και μαλλον πρεπει να προσπαθησεις να τους εγκαταστησεις ξανα.παντως ati και linux ειναι πολυ ασχημος συνδιασμος

 

Το φαντάστικα αυτό.Μήπω ξέρεις που μπορώ να βρώ drivers που να παίζουν?Αυτούς τους κατέβασα απο το σιτε της ατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς από το site πρέπει να εγκαταστήσεις. Δεν τους έχεις εγκαταστήσει σωστά όμως. Με την ίδια κάρτα γραφικών ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες του wiki και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο yast εκεί που λέει κάτι για software, πήγαινε στο search γράψε fglrx και ότι σου βγάλει κάντο απεγκατάσταση. Αν και με τον τρόπο που τους έβαλες δεν ξέρω αν γίνεται να τους βγάλεις έτσι που σου λέω εγώ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα τους drivers απο το site που μου έδωσες με τις οδηγίες και πάλι μου βγάζει 3d not support.Δεν θα ασχοληθώ άλλο και γιατί δεν έχω χρόνο αλλά θα το ξανά προσπαθήσω όταν η novel σοβαρευτεί και το δώσει σε update.Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το δωσει ποτε γιατι δεν ειναι open source οι driver

για κανε μου ενα copy and paste το αρχειο εδω /etc/X11/xorg.conf

γιατι εχω μια υποψια για πιο λογο σου φορτώνονται πεισματικα οι mesa driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...