Προς το περιεχόμενο

World Cup 2006


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ε βέβαια' date='αφού είσαι αντιΙταλός σιγά μην την παραδεχτείς....

Και μετα νευριάζετε που λέω ότι δε βλέπετε αντικειμενικά τα πράγματα....[/quote']

 

Θα προσπαθήσω να κάνω τα ελληνικά μου ακόμα πιο απλά, όπως στο "Οβελίξ και Σία" αν διαβάζεις Αστερίξ :

 

Ιταλία καλοί παίκτες. Ιταλία μπορεί παίξει καλή μπάλα. Ιταλία δεν παίζει καλή μπάλα γιατί δε θέλει. Ιταλία λάθος νοοτροπία.

 

Έγινα κατανοητός ή να το ζωγραφίσω κιόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν ρε blueviper, δεν είναι τρόπος αυτός που απαντάς. Είναι παράλογος. Βάλε τις σκέψεις σου σε μια σειρά.

 

Όταν με το καλό βάλεις κι εσύ τους ορισμούς και τις λέξεις στην κοινώς αποδεκτή σειρά, θα αποπειραθώ κι ο ίδιος να βελτιωθώ στο συγκεκριμένο τομέα, μια και σε δυσκολεύει τόσο η κατανόηση 2-3 απλών επισημάνσεων.

 

Οποιοσδήποτε μου λέει ότι "αυτά είναι ιστορικά καταδικασμένα" και άλλα τέτοια, εννοείτε ότι από κάπου τα έχει πάρει. Εκτός λοιπόν από την περίπτωση κάποιος να κάθεται και να ρωτάει χιλιάδες ανθρώπους την άποψη τους ώστε να έχει βγάλει άποψη από μόνος του, εννοείτε ότι η άποψη του πηγάζει από αυτά που ακούει στην τηλεόραση. Είναι δυνατόν αυτό το πράγμα να είναι αλλιώς;

 

Ελπίζω να μην το θέτεις ρητορικά το ερώτημα. Θα χάσω πάσα ιδέα. Προφανώς και η όποια προσωπική γνώμη είναι προϊόν μιας ολόκληρης κοινωνικής διάδρασης, που βασίζεται σε πλειάδα πηγών κι ερεθισμάτων. Σου έχω δώσει κανένα δικαίωμα να θεωρείς πως όλο το γνωσιολογικό μου σύμπαν κινείται γύρω από την τηλεόραση και μόνο; Μα για το Θεό δηλαδή...δε με λένε Αντρέα Μικρούτσικο ξέρεις.

 

Ξέρεις το ένστασή μου δεν έχει να κάνει με το δικαίωμά σου να θεωρείς ακόμα και τη νύχτα μέρα...στην τελική ο καθένας κόβει το λαιμό του. Το προβλημά είναι πως αδυνατείς να θεωρήσεις δεδομένες μερικές κοινώς αποδεκτές πραγματικότητες, μόνο και μόνο επειδή δε συμφωνείς μαζί τους. Στο έγραψα και πριν...αν βγεις και βρωντοφωνάξεις το πόσο υπέροχη ηδονή σου προσφέρει η κοπρολαγνεία, δεν τρέχει τίποτα, αρκεί να μη με ακουμπήσεις μετά την ερωτική πράξη. Αν όμως επιδιώξεις να μου παρουσιάσεις την προτίμησή σου ως τον κοινό τόπο που όλοι τον ασπάζονται κι όλοι τον υιοθετούν, όταν η ίδια η πραγματικότητα σε διαψεύδει, τότε μάλλον έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας.

 

Το κατενάτσιο λοιπόν φυσικά και έχει ΚΑΙ φίλους...δεν είναι όμως η πλειοψηφία δυστυχώς ή ευτυχώς. Κι ειδικά όταν το όλο θέμα μπαίνει στη βάση του θεάματος και του ενδιαφέροντος. Μία ομάδα κλεισμένη πίσω που παλεύει με νύχια και με δόντια να κρατήσει ένα αποτέλεσμα μετά το 5ο λεπτό που έριξε ένα μπαλάκι, σπανίως θα σου προσφέρει θέαμα αξιώσεων και θα σε εξαναγκάσει να πιάσεις συζήτηση με το διπλανό σου για να περάσει η ώρα και να πας να δεις καμιά πιο ρεαλιστική αναπαράσταση εκπόρθησης στο Braveheart.

 

Τα παραπάνω δε μου τα έμαθαν οι εκφωνητές της τηλεόρασης, αλλά τα ματάκια μου από τους αγώνες που είδα και τα όσα διάβασα για τις ιστορικές ποδοσφαιρικές εξελίξεις και τα αυτάκια μου από τις συζητήσεις που έχω κάνει εδώ και χρόνια. Φυσικά όλα τα παραπάνω δε βαραίνουν το ίδιο, από τη στιγμή που ο φίλος Manuel είναι της άποψης πως το κατενάτσιο είναι η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου κι αρκούντως θεαματικό.

 

Μάλλον άλλο ένα γκάλοπ εδώ μέσα θα κόλλαγε γάντι, για να δούμε πόσοι αγκαλιάζουν μια τέτοια προσέγγιση.

 

Τώρα το ότι όλοι στην τηλεόραση λένε αρλούμπες, νομίζω ότι το ακούτε και εσείς. Αν όχι, τότε πράγματι έχω καλύτερο τρόπο σκέψης. Αν ναι, παραδέχεστε ότι η πηγή σας είναι αναξιόπιστη.

 

Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να βγάζουμε συμπεράσματα με βάση όσα προηγουμένως δυσκολευόμαστε να αντιληφθούμε. Προφανώς και πάλι ευθύνομαι εγώ, αφού με καλείς να βάλω σε τάξη τις σκέψεις μου. Η αταξία λοιπόν ήταν εκείνη που σε εξανάγκασε να περιττολογείς...απολογούμαι.

 

Και κάτι ακόμα. Η μοναδική φορά που είχα στα χέρια μου στατιστικά στοιχεία, ήταν αυτή με τις καταλήψεις στα πανεπιστήμια. Τότε ήταν που μου αποδείχθηκε μια και καλή ότι όλα αυτά που λέγονται στην τηλεόραση, είναι προπαγανδίστικα και έχουν στόχο να διαμορφώσουν την κοινή γνώμη (γιατί φυσικά κανένας δε θέλει να γίνει σαν εμένα κ να διαφωνεί με όλους για πράγματα ιστορικά αποδεδειγμένα που τα είπε μέχρι και η τηλεόραση).

 

Βλέπω ένα κόλλημα με την τηλεόραση. Γιατί; Με κλειστό τον ήχο έβλεπα τα περισσότερα παιχνίδια, για να μην ακούω το Βερνίκο και το Θεοφιλόπουλο. Πόσες φορές πρέπει να επαναλάβω πως αρκετοί έχουμε αφοδευμένη τη γνώμη του εκφωνητή και τους ειρωνευόμαστε σε κάθε ευκαιρία για τα μαργαριτάρια τους; Κι αλήθεια...εσύ περίμενες να φτάσει το 2006 κι οι καταλήψεις των πανεπιστημίων για να αντιληφθείς τη διαστρεβλωτική οπτική της τηλεόρασης;

 

Περιμένω όμως να μου βρεις εκείνες τις πηγές που ως δομικά στοιχεία του κατενάτσιο αναφέρουν τη συγκίνηση, το θέαμα και το ενδιαφέρον. Εϊμαι περίεργος να δω αλήθεια πόσο έξω πέφτουν οι τηλεορασόπληκτοι ανά τον κόσμο και να μου αναιρέσεις την πεποίθηση πως οι φίλοι της εν λόγω ποδοσφαιρικής σχολής δεν είναι μια ισχνή μειοψηφία. Και δεν αναφέρομαι σε εκείνους που έχουν συμφέρον από μία αναμέτρηση ή εμπλέκονται έμμεσα, αλλά για εκείνους που διψάνε για "καλό" ποδόσφαιρο.

 

Συμπέρασμα από αυτά; Δεν δέχομαι την τηλεόραση σαν επιχείρημα και όχι όλο αυτό το ειρωνικό κατεβατό που μου λες και είναι επιεικώς σαχλαμάρες. Λες και αμα λες στον άλλο ότι διαφωνείς με την άποψη του, είναι σαν να του λες ότι είναι πνευματικά ανεπαρκής. Που και να το έλεγα δηλαδή, θα είχα κάθε δικαίωμα, γιατί δεν μου έχετε δώσει την αίσθηση πολλοί εδώ μέσα ότι με θεωρείτε και ιδιαίτερα έξυπνο, οπότε γιατί εγώ θα έπρεπε να σας δώσω αυτό το δικαίωμα έτσι από το τίποτα;

 

Και ποιος σου χρησιμοποίησε την τηλεόραση σαν επιχείρημα και χτυπιέσαι εδώ και δέκα post?! Μόνος σου την έβαλες στο παιχνίδι της συζήτησης...μόνος σου συνεχίζεις να την επικαλείσαι για να μας πείσεις πως είμεθα βλάκες και πνευματικά ανάπηροι που καθόμαστε και την ακούμε (λες και το κάνουμε!) και μπλα μπλα μπλα. Δικά σου συμπεράσματα, χωρίς να μας ξέρεις, αγνοώντας τη σχέση μας με τα μίντια κι ό,τι εκπροσωπούν. Κι όλα αυτά αφού προηγουμένως είχες αποφασίσει να μιλήσεις τη δική σου ελληνική διάλεκτο, κατά την οποία "ομαδικός=μη θεαματικός" , "ατομικός=τσίρκο"και κάτι άλλα κουλά που δεν επικυρώνονται παρά μόνο από τη δική σου και μόνο θέαση. Με αυτά και μ' αυτά ο γάιδαρος όχι μόνο πετάει, αλλά περνάει και τον Ειρηνικό κολυμπώντας.

 

Επι τη ευκαιρία, όλοι αυτοί που δε σας αρέσει το "αμυντικό" όπως το λέτε ποδόσφαιρο και βαριέστε να το βλέπετε και θεωρείτε αυτούς που παίζουν έτσι ότι καταστρέφουν το σπορ, φαντάζομαι ότι δε θα είδατε τους αγώνες της Εθνικής μας στο Euro επειδή θα σας είχε πάρει ο ύπνος, ε; Και φαντάζομαι επίσης ότι μετά θα βγήκατε στους δρόμους να διαμαρτυρηθείτε για τους παλιοζαγοράκη και παλιοδέλλα που σας χάλασαν το euro, ε;

 

Είδες λοιπόν που μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι αυτά που σου λένε κι αναλώνεσαι σε διάτρητα επιχειρήματα; Το έγραψα χίλιες φορές...άφησα να εννοηθεί άλλες τόσες...ας το ξαναπούμε λοιπόν, με την ελπίδα αυτή τη φορά να είναι η τελευταία: αν είχα συμφέρον από μία αναμέτρηση (οικονομικό, εθνικό κοκ) φυσικά και θα αποδεχόμουν και τη χειρότερη μορφή κατενάτσιο, προκειμένου να φτάσω στο στόχο μου, με δεδομένη μάλιστα τη χαμηλή δυναμική της ομάδας μου. Εγώ θα λειτουργούσα έτσι...ο οπαδός όμως της Ζουαζηλάνδης, που θα είχε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι το δικό μου συμφέρον, το μόνο που θα ζητούσε θα ήταν να δει καλή μπάλα. Πετώντας λοιπόν αυτήν την τελευταία όπως όπως όταν θα έφτανε στην περιοχή για καμιά 60αριά λεπτά, μάλλον θα ξενέρωνε από το θέαμα που θα έβλεπε. Δε χρειάζεται να είμαι κι ο Κάλχας για να υποθέω πόσες φορές θα ακούστηκε το "παίξτε μπάλα ρε" για τους γείτονες μετά το 45'.

 

Κι έτσι ακριβώς ξενέρωσαν χιλιάδες ποδοσφαιρόφιλοι ανά τον κόσμο από τις επιδόσεις της εθνικής μας...αυτό μπορούσαμε όμως, αυτό κάναμε. Οι Ιταλοί αντιθέτως και παίχτες διαθέτουν και ομάδες που πρωτοστατούν συχνά πυκνά στους ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς. Γι' αυτό και είναι δις υπόλογοι για το κατάντημα που έδειξαν.

 

Να το απλοποιήσω κι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να κάνω τα ελληνικά μου ακόμα πιο απλά' date=' όπως στο "Οβελίξ και Σία" αν διαβάζεις Αστερίξ :

 

Ιταλία καλοί παίκτες. Ιταλία μπορεί παίξει καλή μπάλα. Ιταλία δεν παίζει καλή μπάλα γιατί δε θέλει. Ιταλία λάθος νοοτροπία.

 

Έγινα κατανοητός ή να το ζωγραφίσω κιόλας?[/quote']

 

Καλά είναι τα Asterix βρε....Πάμε λοιπόν στο ίδιο στυλ:Ιταλία πήρε μουντιάλ χωρίς να παίξει καλή μπάλα???Μήπως Ιταλία ήταν μοναδική ομάδα που έπαιξε γρήγορο ποδόσφαιρο???Kandinsky μήπως τα λέει λίγο παράξενα???:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε βέβαια' date='αφού είσαι αντιΙταλός σιγά μην την παραδεχτείς....

Και μετα νευριάζετε που λέω ότι δε βλέπετε αντικειμενικά τα πράγματα....[/quote']

 

Φοβάμαι πως δε θα το γλυτώσουμε το μπινελίκι τελικά... :evil:

 

Έχω όλη την καλή διάθεση να μιλήσω παραπάνω από πολιτισμένα, αλλά μου φαίνεται θα μεταμφιεστώ κι ο ίδιος σε εικονικό Ζιζού με ό,τι συνέπειες αυτό συνεπάγεται.

 

Τα θες και τα λες?!

 

Χρειάζεται να σπαταλήσουμε πολύ φαιά ουσία, για να γίνει επιτέλους αντιληπτό πως αν αυτό το χεσμένο ποδόσφαιρο το έπαιζαν για 75 λεπτά οι Γάλλοι, αυτοί θα τα άκουγαν τώρα; Σου μοιάζουν φίλε μου αντικειμενικέ τα παραπάνω "αντιΙταλικά";

 

Ώρες ώρες σκας γάιδαρο! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη,ΟΠΩΣ και να παιζει η εθνικη,παντα θα την υποστηριζω...Και θα φωναζω και θα χτυπιεμαι,και δε θα κοιμηθω...

 

Πολυ απλα επειδη ειναι η εθνικη μου ομαδα...

 

Αλλα αν ειναι να υποστηριξω ξενη ομαδα,ΠΑΝΤΑ θα υποστηριξω αυτη που μου προσφερει θεαμα,αντι να το καταστρεφει...Οπως ξαναειπα,δε θελουμε ζογκλερικα με τη μπαλα,αλλα μια καλη μπαλια,ενα ωραιο γκολ,ενα συνδυασμο,μια στρωμενη επιθεση..Δεν ζηταμε πολλα,λιγη μπαλιτσα ζηταμε να δουμε!

 

Επισης,η Ελλαδα ειχε καποιες αναλαμπες αντεπιθεσεων σε καποιες στιγμες (πχ παραταση με Τσεχια) ενω η Ιταλια χθες,στο β ημιχρονο και μετα το ξεσκισε τελειως στο κατενατσιο....

 

Επειτα,ειναι και αυτο που λεει ο Kandinsky,απο μια βαρια φανελλα σαν της Ιταλιας (των 4 πλεον μουντιαλ) και απο ποιοτικους παικτες οπως ηταν οι Ιταλοι,περιμενεις να δεις λιγο μπαλιτσα...Τωρα απο την Ελλαδα,καλη αμυνα να δεις,ευχαριστημενος να σαι...

 

Και επαναλαμβανω,αδυνατω να κατανοησω γιατι ενας ανθρωπος,που ξερει απο μπαλα (εχοντας παιξει αρκετα και εχοντας δει αρκετα) χωρις να εχει συνδεσμους με τους γειτονες,να υποστηριξει μια ομαδα που παιζει ετσι...Για ποιο λογο,μηπως εχει ωραια εμφανιση,ή του αρεσει η ηγετικη φυσιογνωμια του Ματερατσι?Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω κι ο ίδιος καμία διάθεση για κοσμητικά, πλακίτσες ή σοβαρίτσες για "αντι-Ιταλούς" καλύτερα να μείνουν στην άκρη. Δε γουστάρω να μου ανάβουν τα αίματα, επειδή ο άλλος δεν καταλαβαίνει 3 προτάσεις σε σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανouel εγώ σταμάτησα να σου απαντώ επειδή όπως είπα και πιο πριν ότι θες λες, μόνος σου ερμηνεύεις , και συνέχεια αντικρούεσαι εσύ ο ίδιος. Μας έλεγες στην αρχή ας πούμε ότι οι Ιταλοί πάντα ξέρουν ποιον παίκτη να βάλουν που για να πάει καλά η ομάδα τους και μετά στο επόμενο ποστ μιλάς για άστοχες αλλαγές, Ιαγκουιτα, ή πως αλλιώς το λένε αυτό το αγγούρι. Και ειλικρινά πιστεύεις ότι αν ο Μπουφόν παράδειγμα τα'περνε με οποιονδήποτε τρόπο στο Ιταλικό πρωτάθλημα, αν του δινόταν η ευκαιρία δε θα τα'παιρνε και στο μουντιάλ? Αμφισβητείς ότι το Ιταλικό πρωτάθλημα με τους ίδιους παίκτες που έπαιξε στο μουντιάλ είναι βρώμικο? Απόδειξη Γκατούζο, Ματεράτσι. Τι κάνουν δλδ? Αλλάζουν πρόσωπο? Όπως ακριβώς είδαμε την Ιταλία στο παγκόσμιο , έτσι ακριβώς είναι και τα περισσότερα παιχνίδια τους. Σε παίρνει ο ύπνος και άμα περάσει κανένα αυτοκίνητο έχει καλώς, ξυπμάς αλλιώς παίζει η τηλεόραση όλη νύχτα.

 

Νοντας γρήγορο ποδόσφαιρο η Ιταλία? Μήπως είχες κανα μαναράκι δίπλα και ανέβηκαν οι σφυγμοί σου την ώρα που έπαιζε η Ιταλία και τα'βλεπες όλα γρήγορα? :P Έλεος!!!!!!! Εκτός κι αν τα λες επίτηδες όλα να μας εκνευρίσεις όλους εδώ μέσα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι πως δε θα το γλυτώσουμε το μπινελίκι τελικά... :evil:

 

Έχω όλη την καλή διάθεση να μιλήσω παραπάνω από πολιτισμένα' date=' αλλά μου φαίνεται θα μεταμφιεστώ κι ο ίδιος σε εικονικό Ζιζού με ό,τι συνέπειες αυτό συνεπάγεται.

 

Τα θες και τα λες?!

 

Χρειάζεται να σπαταλήσουμε πολύ φαιά ουσία, για να γίνει επιτέλους αντιληπτό πως [b']αν αυτό το χεσμένο ποδόσφαιρο το έπαιζαν για 75 λεπτά οι Γάλλοι, αυτοί θα τα άκουγαν τώρα; Σου μοιάζουν φίλε μου αντικειμενικέ τα παραπάνω "αντιΙταλικά";[/b]

 

Ώρες ώρες σκας γάιδαρο! :evil:

 

 

Κ γιατί μου πετάχτηκες ξαφνικά μετά τον τελικό κ δεν είπες τπτ για το Αντιποδόσφαιρο της Γαλλίας με την Πορτογαλία, την Ελβετία κ την Κορέα ???ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟΤΕ????

 

Βαρεθηκαμε τα 1 σελίδα ποστ κ τις ασχετοσύνες σου.

 

Αμα ΘΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΠΑΛΑ,

 

ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΠΑΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Κ ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[b']Κ γιατί μου πετάχτηκες ξαφνικά μετά τον τελικό κ δεν είπες τπτ για το Αντιποδόσφαιρο της Γαλλίας με την Πορτογαλία, την Ελβετία κ την Κορέα ???ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ ΤΟΤΕ????[/b]

 

Σε διορίσαμε ελεγκτή και δεν το πήρα πρέφα; Το τι γράφω και πότε το γράφω είναι δικό μου θέμα και δε σου πέφτει λόγος. Όταν λοιπόν εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, πως χεσμένους έχω και τους Ιταλούς και τους Γάλλους και στον ΤΕΛΙΚΟ με ενδιέφερε να το πάρει αυτός που θα παίξει μπάλα, νομίζω πως είμαι και συγκεκριμένος και δεν είμαι διατεθειμένος να ανεχθώ κατηγορίες περί μεροληψίας. Γκέγκε;

 

Βαρεθηκαμε τα 1 σελίδα ποστ κ τις ασχετοσύνες σου.

 

Τα παράπονά σου στους αρμοδίους...πες τους να βάλουν κανόνα που να απαγορεύει τις ευμεγέθεις απαντήσεις, ώστε να μιλάμε μονολεκτικά και να μην κουραζόμαστε...ξέρεις: ναι, όχι, αγκού μιαμιαμ, τσου, αψού, κακά.

 

Αμα ΘΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΠΑΛΑ,

 

ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΠΑΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Κ ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ.

 

Χοχοχο...φαντάζομαι κι ο Marcello Lippi είχε βγάλει μάτια με τη Σαμπντόρια. Αν δεν αποδείξεις άλλωστε πόσα καντάρια τόπι ξέρεις, πως να γίνει αποδεκτή η γνώμη σου. Έτσι ισχύει και με τον καρκίνο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδιαφέροντα τα όσα γράφτηκαν.

 

Πιστεύεις λοιπόν blueviper ότι η άποψη σου έχει διαμορφωθεί από τις συζητήσεις που κάνεις με τους φίλους σου. Αυτό είναι ΑΚΟΜΑ πιο αδύναμο επιχείρημα από αυτό που προσπαθούσα να αντικρούσω τόση ώρα. Αυτό της τηλεόρασης (και γενικά φυσικά των ΜΜΕ. Το αν διαβάζεις κάτι σε βιβλίο, δεν το κάνει πιο αληθινό από το να βγει και να το πει κάποιος σε μια εκπομπή, αν και σήμερα υπάρχει μια τέτοια αίσθηση, δυστυχώς)

 

Μα είναι αυτονόητα ότι με τους φίλους σου θα συμφωνείς σε αυτά τα θέματα! Εγώ αν έβγαζα στατιστική από τους φίλους μου, θα είχαμε 7 φίλους της Ιταλίας και 1 (!!) φαν της βραζιλίας! Χωρίς να υπολογίσω τους φίλους των φίλων. Άρα να βγω και να πω ότι το αντικειμενικά σωστό και οι πραγματικότητες κτλ κτλ;

 

Τέλος πάντων, κουράστηκα. Αν θέλετε να πιστεύετε ότι έχετε τις σούπερ αντικειμενικές απόψεις, μπορείτε να μείνετε στην κοσμάρα σας. Απλά αυτό το πατερναλιστικό στυλ μου την έχει δώσει στα νεύρα λίγο.

 

ΥΓ. Τι μανία είναι αυτή που έχετε όλοι να μου λέτε συνέχεια "Μα φυσικά το θεαματικό ποδόσφαιρο είναι το καλύτερο ενώ με το άλλο σε παίρνει ο ύπνος" ενώ σας έχω εξηγήσει τουλάχιστον 3 φορές μέχρι τώρα την άποψη μου για το συγκεκριμένο ζήτημα; Εκτός αν δεν απαντάτε σε μένα βέβαια, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Α! Και ένα ακόμα στατιστικό! Εδώ μέσα λοιπόν blueviper (μάλλον για πρώτη φορά στην ζωή σου αν κρίνω από τα όσα λες) γνώρισες έναν φιλοΙταλό και μερικούς ακόμα. Ελπίζω να μας κρατήσεις στο μυαλό σου ότι υπάρχουμε και εμείς για την επόμενη φορά που θα βγάλεις στατιστική μελέτη από τους γνωστούς σου. My guess πάντως είναι ότι δεν θα το κάνεις. Για σένα φαντάζομαι απλά θα υπάρχουν και κάτι τρελοί εκεί στο φόρουμ που τους άρεσε η Ιταλία για κάποιον ύποπτο σκοτεινό λόγο που δεν μπορείς να αντιληφθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...