Προς το περιεχόμενο

Πότε λέτε ότι θα γίνει ο επόμενος μεγάλος σεισμός στην Αθήνα;


mazda

Πού είναι ο σεισμός; Οεο;  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πού είναι ο σεισμός; Οεο;

    • Απρίλιος 2006
    • Μάιος 2006
    • Ιούνιος 2006
    • Ιούλιος 2006
    • Σεπτέμβριος 2006
    • Τελευταίο τρίμηνο 2006
    • Άλλη στιγμή (διευκρινήστε)
    • Δεν θα γίνει σεισμός για τα επόμενα 10 χρόνια.
    • Δεν πα να γίνει; Δεν μένω στην Αθήνα-Δεν μου αρέσουν οι Αθηναίοι
    • Δεν ξέρω. Δεν θέλω να ξέρω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αυτό το thread το θεωρώ πολύ καφρικο άλλο αν ψήφισα στη δημοσκόπηση. Το κακό είναι ότι έχω αίσθηση. Μόνο που αυτή τη φορά δεν είχα(ευτυχώς) και απλά ψήφισα για πλάκα. Παιδιά δε πρέπει όμως να παίζουμε με τέτοια θέματα. Σκεφτείτε να δει το thread κανένας που έχει άσχημες αναμνήσεις από σεισμό. Αν μας βρίσει θα μας αξίζει!

 

 

Αγαπητε Remali|R| λυπαμε αν σου δωσαμε την εντυπωση οτι παιζουμε με αυτο το θεμα...

 

Και δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που να μην κουβαλαει ασχημες στιγμες απο σεισμο που εχει ζησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μιας και κάποιοι ανατρίχιασαν με αυτό που παρέθεσα, είναι απόσπασμα από το Life Of Brian τη στιγμή που δείχνει 3 προφήτες στη σειρά να προφητεύουν. Το άρθρο είναι απόλυτα σωστό και έχει και απόλυτο δίκιο για τα τρίγωνα, μιας και το τρίγωνο είναι από τα πλέον σταθερά γεωμετρικά σχήματα. Μια συμβουλή που δύσκολα ακολουθούμε εδώ στη χώρα μας. Αν είμαστε σε ψηλό όροφο, δεν κατεβαίνουμε... Ανεβαίνουμε στην ταράτσα. Αν είμαστε σε ρετιρέ, απλά βγαίνουμε στη βεράντα. Αν πέσει το κτίριο, θα κατέβουμε και εμείς μαζί με αυτό, με σαφώς λιγότερους κινδύνους να καταπλακωθούμε.

Ζούμε σε σεισμογενή χώρα, σεισμούς θα κάνει πάντα (ανεξάρτητα αν παίρνουμε πρωτάθλημα ή όχι... :) ) οπότε καλό είναι να μάθουμε με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προτείνω το στοιχιμαστισμό επ' αυτού κατά το Αμερκάνικο σύτημα (1 ημερομηνία/χρήστη) με έπαθλο ετήσια αμνηστία από ban.

 

2. Πολύ τοπικιστικό το "Δεν πα να γίνει; Δεν μένω στην Αθήνα-Δεν μου αρέσουν οι Αθηναίοι". Να ανοιχθούν αμέσως νέες ψηφοφορίες :

---- 2α ) Πότε θα ξαναπνιγούν στον Έβρο (πως τον λέγανε στον στρατό δε θυμάμαι)

---- 2β) Πότε θα γίνει το Metro/Αεροδρόμιο/Λιμάνι/Διαστημικό.Κέντρο (ή ότι άλλο κλαψουρίζουν να τους φτιάξουμε) στη Θεσσαλονίκη.

---- 2γ) Πότε θα ξανακαταστραφούν από χαλάζι οι βλάχοι.

 

κλπ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι τρεις τελευταίες επιλογές είναι δικής μου έμπνευσης και ουχί του μέλους - εμπνευστή της δημοσκόπησης (mazda).

 

Μπορείς να κατηγορήσεις (πάλι!) εμένα... :razz:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δια του λογου το αληθες................ απο το in.gr

 

Επιφυλακτικοί οι επιστήμονες

Ισχυρή σεισμική δόνηση 5,7 Ρίχτερ στον υποθαλάσσιο χώρο ανατολικά της Ζακύνθου

 

Σεισμός 5,7 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε στη 1.05 μετά τα μεσάνυχτα της Τρίτης στον υποθαλάσσιο χώρο ανατολικά της Ζακύνθου. Ο σεισμός έγινε ιδιαίτερα αισθητός, λόγω του μικρού εστιακού βάθους, ωστόσο, δεν αναφέρθηκαν θύματα ή ζημιές.

 

 

Ενω πιασαμε το over των Ριχτερ

μονο η περιοχη μας ξεφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκατζολία εννοείς?

No offense στους κατοίκους των περιοχών!

 

Ναι ...

Αυτό θυμόμουν αλλά μπορεί να το μπέρδευα με την "Ουγκάντα" που νομίζω ήταν η Λήμνος (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρεις τελευταίες επιλογές είναι δικής μου έμπνευσης και ουχί του μέλους - εμπνευστή της δημοσκόπησης (mazda).

 

Μπορείς να κατηγορήσεις (πάλι!) εμένα... :razz:

 

Το φοβόμουν αυτό ....

.... αλλά θα σου δείξω εγώ' date=' θα δεις τι θα πάθεις .... :rolleyes:(έτσι και κερδίσω τη ασυλία από ban)

 

ΥΓ : Ούτε εγώ τους πάω και πολύ τους Αθηναίους ... Πειραιώτης είμαι [Νίκαια] ...

 

Δε πα να γίνει λοιπόν ... Φτάνει να είναι ανατολικά του ποταμιού !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγινε σεισμος 5,7 ριχτερ στην περιοχη της Ζακυνθου....λετε να πλησιαζει κι αλλος πιο κεντρικα????

 

Σε αυτή την περιοχή κάνει σεισμούς κάθε βδομάδα σχεδόν... Για να σου φύγει η απορία πάντως μπορείς να πάρει τηλέφωνο στο Σεισμολογικό Ινστιτούτο για να σου πουν αυτοί που είναι σαφώς και πιο ειδικοί από εμάς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι προτιμώ να μην γνωρίζω...

 

έχω ένα πολύ ενημερωτικό word document για σεισμούς' date=' πιστεύω πως είναι πολύ ενδιαφέρον, για αυτό και το επισυνάπτω...

 

δεν γνωρίζω ποιός το έγραψε αλλα πάει κόντρα σε οτι γνωρίζουμε πως πρέπει να πράξουμε σε περίπτωση σεισμού![/quote']

 

 

Origins: We can't say that every single point mentioned in the above article about earthquake safety by controversial "rescue expert" Doug Copp is wrong or bad advice, but there are some pretty substantial reasons why readers might want to take the article (particularly its advice that everyone who uses the "duck and cover" technique in an earthquake ends up crushed to death) with some very large grains of salt:

 

* Disaster preparedness experts with the American Red Cross dispute that findings based on earthquake experiences in other countries (e.g., Turkey) are applicable to the U.S., where building codes are substantially different.

 

* The scientific validity of the conclusions expressed in the article has been questioned by others.

 

* Doug Copp's claim that he performed rescue work at the World Trade Center (for which he was paid $650,000 in compensation for injuries he supposedly sustained there) has been challenged in a series of articles published in the Albuquerque Journal which describe him as a self-serving opportunist rather than a true rescue expert:

Self-proclaimed rescue guru Doug Copp's mission to ground zero was considered so important that he had clearance to be flown to New York even though all civilian air traffic in the United States had been grounded. Once there, he says he assumed a pivotal role and sustained devastating injuries while wading through the "toxic soup" in search of survivors and victims, and was awarded nearly $650,000 for his injuries. But there is little evidence Copp performed real rescue work, and it is doubtful that he deserves compensation.

 

Doug Copp was awarded $649,000, tax free, from the fund set up to compensate victims of 9/11. He says it's not enough. But it's doubtful he deserves anything. A Journal investigation found little evidence that Copp did real rescue work in New York. His forays into the rubble were to shoot video, some of which he tried to sell. His claim of seeking medical care within the time frame appears false. All typical of Copp's years as a self-proclaimed rescue guru.

* Other articles have relayed complaints from numerous people who have dealt with Mr. Copp.

 

* Mr. Copp is under investigation by a U.S. Department of Justice fraud unit.

 

We'd recommend sticking with safety information prepared by established earthquake safety experts, such as the American Red Cross and the Federal Emergency Management Agency.

 

http://www.snopes.com/crime/warnings/triangle.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...