Προς το περιεχόμενο

H apple ΕΠΙΣΗΜΑ επιτρέπει στα intel mac να τρέξουν Windows...


afantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παιδια apple και MS δε χανουν τιποτα αντιθετως κερδιζουν!!

η μια πουλωντας hardware και η αλλη software!

Dell' date=' HP, και λοιποι κατασκευαστες μπαινουν σε μπελαδες!

 

τωρα για την αποδημηση του OSX σε PC μμ αυτο θελει λιγο παραπανω σκεψη αν υπαρχει βεβαιοτητα 1000% πως θα λειτουργει χωρις προβληματα σε αλλα μηχανηματα το συζηταμε αλλιως θα ειναι μεγαλη βλακεια η apple να καψει τη φημη που εχει το λειτουργικο της[/quote']

 

 

Φιλε, η Apple φτιαχνει οδηγους εδω και χρονια για 1 VGA για 1 Modem για

1Chipset, και απο την αλλη η Microsoft στα XP 8.600 VGA και περιπου 1600

καρτες δικτυου.Σε ποιον απο τους δυο ειναι ποιο ευκολο να κανει <παιχνιδι >

στο χωρο των λειτουργικο.Αυτο ηταν και το ονειρο του Βασιλακη στην εκθεση

προς τον Job το 1984.Apple μηχανακια Microsoft λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη κινηση της apple να δωσει στο κοινο της την συγκ. εφαρμογη. Απο αυτα καταλαβαινω τα εξης...

 

α.) Θελει να σπρωξει οσα μηχανηματα μπορει βασισμενα σε intel cpu

β.) Θελει να κερδισει τον κοσμο που σκεφτεται χρονια την αγορα ενος μακ , αλλα κολλαει στο οτι οι μακ δεν ετρεχαν windows

γ.) Θελει ολοι οι χρηστες intel based mac να κανουν επιτελους συγκριση απο μονοι τους των δυο λειτουργικων και να κερδισει το καλυτερο , δηλαδη το X γιατι τα windows μονο λειτουργικο δεν ειναι.

 

Βλεπετε η λεξη λειτουργικο βγαινει απο το λειτουργω λεξη που δε βρισκεται στα λεξικα της microsoft.

 

 

Στο καλο micro$oft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε ο SkYwaLkGR . Τα mini ήταν μια καλή προσπάθεια να μπει ένα mac σε κάθε σπίτι. Τώρα που θα μπορεί να τρέξει ΚΑΙ windows η aplle θα κάνει τρελές πωλήσεις και θα δει και ο απλός κόσμος τι είναι αυτό το OSX. Η σύγκριση θα είναι αναπόφευκτη και επειδή ο απλός κόσμος βαριέται το dual boot θα καταλήξει σε ένα os. Είτε αυτό θα είναι windows (καλό εεε?) είτε osx η apple κερδίζει. Εμείς που μας τρώει το keyboard μας θα έχουμε 3 os έτσι για να γουστάρουμε! Για να δούμε πόσο συχνά hardware upgrade θα κάνει τώρα η apple και το γέλιο που θα πέσει όταν και αν βγούνε ποτέ τα vista. Θα το ζήσουμε άραγε αυτό το κοσμοϊστορικό γεγονός? Είμαι 24 θα προλάβω να δω τα vista?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο SkYwaLkGR και ο xalia με κάλυψαν απολύτως.

 

Είναι μία στρατηγική κίνηση της Apple, δεν είναι απλή κίνηση εντυπωσιασμού. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά ακούγονται όλα αυτά μετά από αυτή την κίνηση ξέρω 4 φίλους/ες που αύριο θα πάρουν iMac.

 

Το θέμα είναι πως όχι εγώ ακόμα δεν παίρνω mac. Κι αυτό γιατί ο iMac δε μου φτάνει. Το χακεμένο OSX που έχω στο PC πάει ΠΟΛΥ πιο γρήγορα από τον μεγάλο iMac ενός φίλου (ναι Intel ιΜac).

 

Όταν βγει αντίστοιχα ο Intel PowerMac τότε ναι φύγαμε...

 

 

Στρατηγική κίνηση. Έλα αδαή κοσμάκη αγόρασε ένα mac τώρα που τρέχει windows για να καταλάβεις πως το OSX είναι καλύτερο και να χρησιμοποιείς μόνο αυτό τελικά.

 

Πάντως πέρα από την πλάκα τα Windows μου είναι απαραίτητα. Εγώ είμαι developer στο MS Navision. Τι κάνουμε εκεί; Δε δουλεύουμε στο σπίτι;

 

Ήθελα χθες να δω τη μπάλα στο σπίτι. Εσείς τι περιμένετε; Να παίξει το AVERMEDIA TV TUNER στο OSX;

 

Καλό είναι το εναλλακτικό booting για μια στο τόσο.

 

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

Να συνεχίσουν να αναπτύσουν το OSX και ας έρχονται τα mac με windows preinstalled μόνο. Δε μου καίγεται καρφί. Εγώ καλόμαθα στο OSX και το θέλω για το κύριο λειτουργικό μου σύστημα. Αν (χτύπα ξύλο) αύριο το σταματήουν θα μείνω με την 10.4.6 και το ίδιο μηχάνημα να γουστάρω. Κι όσο αντέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

Να συνεχίσουν να αναπτύσουν το OSX και ας έρχονται τα mac με windows preinstalled μόνο. Δε μου καίγεται καρφί. Εγώ καλόμαθα στο OSX και το θέλω για το κύριο λειτουργικό μου σύστημα. Αν (χτύπα ξύλο) αύριο το σταματήουν θα μείνω με την 10.4.6 και το ίδιο μηχάνημα να γουστάρω. Κι όσο αντέξω.

 

Προσυπογράφω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα ποτε apple αλλα πάντα με ενδιέφερε κάποια στιγμή να ασχοληθώ. τις τελευταίες μέρες ζαχαρώνω το νέο διπλοπύρινο mini....

 

μόλις διάβασα την εν λόγω είδηση ξενέρωσα όμως. ή παίρνεις apple και έχεις apple ή παίρνεις pc και έχεις pc. ετσι πια χάνεται η διαφορετικότητα, αυτό το "κατι άλλο, δοκίμασε το και θα δείς" που πολυ καιρό τώρα ακούω από φίλους που έχουν apple. Και δεν κατακρίνω τους απανταχού χρήστες που προσπάθησαν -και τελικά κατάφεραν- να στήσουν windows σε mac....άλλωστε αυτό ήταν χρόνια το όνειρο πολλών χρηστών ανά τον κόσμο. Δεν κρύβω μάλιστα ότι εντυπωσιάστηκα και πως θα το δοκίμαζα κάποια στιγμή στο μέλλον στο νέο μίνι μου. Αλλα όχι να μου βγει και η ίδια η apple και να πει οτι βαζουμε και windows.....παει πια τα κέρδισε όλα ο κυριος Gates.

 

Μονο καραστρατηρικού χαρακτήρα είναι αυτή η κίνηση της apple και τίποτα άλλο (+ το ότι πρέπει να έχουν πάρει τους κώδικες από το παλικάρι που κατάφερε την μετάγγιση). και σκεφτείτε ότι σας μιλάει άνθρωπος που δεν έχει δουλέψει ποτέ με apple.

Όταν προσφέρεις κάτι διαφορετικό, προσπαθείς να διαφοροποιείσαι όσο το δυνατόν περισσότερο και όχι να μοιάζεις με τον επι δεκαετίες αντίπαλό σου.

Προσθέστε στα παραπάνω ότι ένας apple υπολογιστής έχει υπάρξει για όλους όσους ασχολούνται ένας 2ος υπολογιστής στην΄αρχή και μετά όταν κατάλαβαν οτι τον γουστάρουν περισσότερο πεταξαν/πουλησαν τα pc και μέιναν και συνέχισαν με apple. Μην μου πείτε πως ξυπνήσατε μια μέρα και είπατε θέλω υπολογιστή, παμε για apple....Όλοι περάσαμε από windows και γιαυτό όλοι που έχετε δουλέψει και δουλεύετε σε apple μπορείτε και συγκρίνετε τα δυο συστήματα...Με αυτή τη λογική λοιπόν τι ανάγκη είχε η κυρία apple να δωσει υποστίριξη και στα win αφου όλοι όσοι θέλουν να ασχοληθούν με apple έχουν πρώτα μεγαλώσει με windows και μπορούν κάλιστα να κάνουν την σύγκριση....έπρεπε να τους τα χώσει κ όλα στο ίδιο κουτί???ημαρτον...

 

αυτά από μένα +100 στα παιδια που έσπασαν τον intel-mac και έβαλαν windows -100 στην apple που μετά από δεκαετίες δυναμικής και σθεναρής αντιπαράθεσης έπεσε και αυτή στην πίεση του "μονοπολίου" της microsoft. Κρίμα. (επαναλαμβάνω σας μιλάει άνθρωπος που δεν έχει ποτέ ασχοληθεί με apple και πρόσφατα αποφάσισε να μπεί στον κόσμο τους με ένα απο τα νεα mini)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gremlin καλά όλα αυτά αλλά εδώ δεν μιλάμε για gucci vs armani.

 

Όλα αυτά και pc και mac είναι στην τελική εργαλεία που έχουν κάμποσα χρήματα. Κι εμένα ο φίλος μου ο Γιάννης που ένα mac τον υπερκαλύπτει (σερφάρισμα, μουσική, βίντεο αποκλειστικά) και είδε και το OSX στο δικό μου και εξστασιάστηκε μασάει να πάρει mac. Γιατί; Γιατί ισχύει η δύναμη της συνήθειας και η ανασφάλεια για το καινούριο.

 

Είσαι εσύ 40 χρόνια με τη Μαρίκα που έχει παχύνει, δεν ξυρίζεται κλπ... Στην πέφτει η Belucci (λέμε τώρα) και εσύ φυσικά θα πας μαζί της αλλά για ένα fraction του δευτερολέπτου δεν παίζει θα σκέφτεις και τη Μαρίκα και μήπως η Belucci δε φτιάχνει καλά τον αρακά (χωρίς να σημαίνει οτι πεθαίνεις για αρακά). Έτσι και ο win user σε ρωτάει: εκείνη η καμερούλα που είχα πάρει το 1996 θα παίζει (άσχετα που δεν την έχει χρησιμοποιήσει από τότε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δύο comments από Slashdot:

 

I'm not sure how i'd feel about having xp boot on my mac. It's like making out with your 2nd cousin, yeah sure you're making out with someone but it just doesn't feel right.

 

 

I suppose the best target market are laptop users who hate the s h i t PC laptops out there but still have to use windows at work. They can buy their mac, enjoy their photos, music and web stuff by night aka front row and the iLife suite. Then their bozo IT manager at work in the day can work with the machine like it's just another windows box.

 

It's sorta like batman, all boring in the day at work. Then at night he's off in the cool car, with the toys/gadgets saving lives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταξύ μας ίσως μιλάμε για κάτι χειρότερο από gucci vs armani....

 

microsoft και apple υπήρξαν για δεκαετίες οι μεγαλύτεροι "αντιπαλοι" και βάζω τα εισαγωγικά γιατι στην ουσία τα windows κυριαρχούσαν...και παρόλα αυτά ποτε δεν υπήρξε η παραμικρή συνεργασία μεταξύ τους...

 

να μου έλεγε κανείς ότι πριν 10 χρόνια τότε που προσπαθούσε η apple να πάρει κάποιο κομμάτι των πωλήσεων αποφάσιζε και να υποστηρίξει windows να πω οκ...αλλα τώρα που έχουν παρει τα πάνω τους να παντρέψουν mac και windows...

 

σαν να μου λες οτι η renault που τωρα έγινε παγκόσμια πρωταθλήτρια θα φορέσει ξαφνικα κινητήρες φερραρι.......να το έκανε πριν 5 χρόνια που προσπαθούσε να σταθεί να πω οκ...αλλα τωρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος πάντων εγω μια γνώμη εξέρφρασα και δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση...ίσα ίσα που προσεχως θα γίνω και εγώ κάτοχος του μικρου μήλου!!!

 

Φίλε Snollygoster, μπορείς να μου στείλεις ένα προσωπικό μύνημα με μερικές οδηγίες για MacOS σε PC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος πάντων εγω μια γνώμη εξέρφρασα και δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση...ίσα ίσα που προσεχως θα γίνω και εγώ κάτοχος του μικρου μήλου!!!

 

Φίλε Snollygoster' date=' μπορείς να μου στείλεις ένα προσωπικό μύνημα με μερικές οδηγίες για MacOS σε PC?[/quote']

 

 

σαφώς αλλά όχι τώρα γιατί είμαι στο γραφείο και θα με δέσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...