Προς το περιεχόμενο

H apple ΕΠΙΣΗΜΑ επιτρέπει στα intel mac να τρέξουν Windows...


afantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

H Microsoft τι δουλειά έχει σε μηχανήματα Macintosh; Η Microsoft είναι ιδιαίτερα χαρούμενη που τα Mac "τρέχουν" τα Windows γιατί πουλάει λογισμικό. Δεν έχει κανένα λόγο να απαγορεύσει ένα Χ ή ένα Ψ μηχάνημα να τρέξει Windows. Αν μπορούσε να βάλει τα Windows και στις τοστιέρες, θα το έκανε γιατί έτσι θα είχε περισσότερα έσοδα.

Οπότε είναι η Apple που "επιτρέπει" πλέον στα μηχανήματά της να τρέχουν Windows. Και είναι πολύ έξυπνη κίνηση. Γιατί η Apple, σε αντίθεση με την Microsoft, φτιάχνει και πουλάει κυρίως hardware (υπολογιστές, iPod). Ελάχιστα κερδίζει από το software. Οπότε τώρα, αφού μπορείς να τρέξεις Windows σε Mac, πιστεύει ότι οι καταναλωτές θα αγοράσουν πιο πολλά μηχανήματά της (από τα οποία βγάζει λεφτά) και ενδεχομένως μερικοί από αυτούς, συγκρίνοντας το MacOS X με τα Windows, θα επιλέξουν να χρησιμοποιούν MacOS.

 

Ας το δούμε διαφορετικά: για τον μέσο καταναλωτή μέχρι τώρα υπήρχαν δύο ειδών μηχανήματα: τα κάθε είδους Wintel PC που έτρεχαν μόνο Windows (και τα χρησιμοποιούσε το 85% παγκοσμίως) και τα 'περίεργα' Macintosh που έτρεχαν μόνο MacOS (και τα χρησιμοποιούσε το 5% παγκοσμίως).

Τώρα πλέον υπάρχουν δύο επιλογές - αλλά διαφορετικές από τις προηγούμενες: υπάρχουν τα Wintel PC που συνεχίζουν να τρέχουν μόνο Windows αλλά υπάρχουν και τα 'πιο καλά' Macintosh που τρέχουν MacOS ΚΑΙ Windows.

 

Γιατί, θα σκεφτεί ο καταναλωτής, να μην διαλέξω τα Mac όπου μπορώ να έχω δύο λειτουργικά; Και το πιο δημοφιλές αλλά ασταθές και ανασφαλές ΚΑΙ το λιγότερο δημοφιλές αλλά σταθερό και ασφαλέστατο. ;)

 

ΥΓ: Όχι, δεν έχω νευριάσει μαζί σου. Απλώς σου εξηγώ την προηγούμενη απάντησή μου. Γιατί να νευριάσω, έχω κάτι προσωπικό με εσένα; Κι αν είχα, θα το έβγαζα εδώ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
H Microsoft τι δουλειά έχει σε μηχανήματα Macintosh; Η Microsoft είναι ιδιαίτερα χαρούμενη που τα Mac "τρέχουν" τα Windows γιατί πουλάει λογισμικό. Δεν έχει κανένα λόγο να απαγορεύσει ένα Χ ή ένα Ψ μηχάνημα να τρέξει Windows. Αν μπορούσε να βάλει τα Windows και στις τοστιέρες' date=' θα το έκανε γιατί έτσι θα είχε περισσότερα έσοδα.

Οπότε είναι η Apple που "επιτρέπει" πλέον στα μηχανήματά της να τρέχουν Windows. Και είναι πολύ έξυπνη κίνηση. Γιατί η Apple, σε αντίθεση με την Microsoft, φτιάχνει και πουλάει κυρίως hardware (υπολογιστές, iPod). Ελάχιστα κερδίζει από το software. Οπότε τώρα, αφού μπορείς να τρέξεις Windows σε Mac, πιστεύει ότι οι καταναλωτές θα αγοράσουν πιο πολλά μηχανήματά της (από τα οποία βγάζει λεφτά) και ενδεχομένως μερικοί από αυτούς, συγκρίνοντας το MacOS X με τα Windows, θα επιλέξουν να χρησιμοποιούν MacOS.

 

Ας το δούμε διαφορετικά: για τον μέσο καταναλωτή μέχρι τώρα υπήρχαν δύο ειδών μηχανήματα: τα κάθε είδους Wintel PC που έτρεχαν μόνο Windows (και τα χρησιμοποιούσε το 85% παγκοσμίως) και τα 'περίεργα' Macintosh που έτρεχαν μόνο MacOS (και τα χρησιμοποιούσε το 5% παγκοσμίως).

Τώρα πλέον υπάρχουν δύο επιλογές - αλλά διαφορετικές από τις προηγούμενες: υπάρχουν τα Wintel PC που συνεχίζουν να τρέχουν μόνο Windows αλλά υπάρχουν και τα 'πιο καλά' Macintosh που τρέχουν MacOS ΚΑΙ Windows.

 

Γιατί, θα σκεφτεί ο καταναλωτής, να μην διαλέξω τα Mac όπου μπορώ να έχω δύο λειτουργικά; Και το πιο δημοφιλές αλλά ασταθές και ανασφαλές ΚΑΙ το λιγότερο δημοφιλές αλλά σταθερό και ασφαλέστατο. ;)

 

ΥΓ: Όχι, δεν έχω νευριάσει μαζί σου. Απλώς σου εξηγώ την προηγούμενη απάντησή μου. Γιατί να νευριάσω, έχω κάτι προσωπικό με εσένα; Κι αν είχα, θα το έβγαζα εδώ; :)[/quote']

 

Τώρα είμαι κάπως ποιο ήσυχος! Γιατί πραγματικά δεν ήθελα να γίνει παρεξήγηση (πιστεψε με).

 

Να σου πω την αλήθεια για μια στιγμή ξέχασα οτι η apple βγάζει και hardaware! Έχεις δίκιο... Πράγματι συμφέρον είναι για την ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν το σκεφτείς, είναι συμφέρον και για τους δύο: Η Microsoft πουλάει το λειτουργικό της και κερδίζει, η Apple πουλάει τα μηχανήματά της και κερδίζει. Είναι αυτό που λένε it's a win-win situation. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...