Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα μικρο σχετικα ηλιακο πολλα χρονια και τψρα τελευταια χανει υγρα και τα συμπληρωνω

Επισης οταν τον αναβω αλλες φορες λειτουργει αλλες οχι και δεν ξερω τι φταιει 

Ειδα αυτον http://soumpasis-solar.skroutzstore.gr/p.SOLAR-ENERGY-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-170lit-CHAMILIS-PIESIS-28-SOLINES.911655.html

σε φοβερη τιμη αλλα δεν ξερω τι παιζει και αν αξιζει 

Λεει οτι ειναι 20% πιο αποτελεσματικος απο τους κλασικους 

Εχει και λειτουργια με ρευμα ή οχι ?

Ούτε εγώ έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα.

Δεν το λες και ανοιχτού κυκλώματος αυτό, γιατί στου ανοιχτού κυκλώματος, το νερό χρήσης περνάει από τους συλλέκτες, εδώ έχει συλλέκτες κενού. Μάλλον με τον όρο "ανοικτό" κύκλωμα εννοεί έχει το φλοτέρ που το αποκόβει από το κύκλωμα δικτύου. 

Λογικά το πάχος του εσωτερικού δοχείου θα είναι πολύ μικρό και δεν αντέχει τη πίεση του δικτύου, για αυτό έχουν βάλει το φλοτέρ. Το κόβω να είναι καμιά πατέντα που χρησιμοποιείται σε πιο φτωχές χώρες, λόγω μικρού κόστους.

Επίσης, δε βλέπω να έχει και ηλεκτρική αντίσταση.

Όσο για τη μεγαλύτερη απόδοση των συλλεκτών, κανονικά οι συλλέκτες κενού έχουν γενικώς, αλλά τώρα οι συγκεκριμένοι σε αυτό το σύστημα και με αυτή την τιμή, τρέχα γύρευε περί τίνος πρόκειται.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Μέχρι να πάρεις καινούργιο, πρόσεξε μην έχει εσωτερικά τη διαρροή ο υπάρχων, γιατί είναι πιθανό να φτάνει στην κουζίνα σου τοξικό νερό. Διάβασε λίγο από αυτό το ποστ και μερικά πιο κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτο το τελευταιο με ανησυχησε που ειπες

Εβγαλα καποιες φωτο που φαινεται μεσα υγρασια και εχει και μουχλα πιασει

Εξω δεν εχω δει να τρεχει κατι

Ενας μαστορας της κακιας ωρας που ειχε ερθει προσθεσε υγρο και μου πηρε και 50ε και ειπε απλα να προσεξω αν τρεχει εξω υγρο

 

Αυτο που φαινεται ειναι υγρασια νερο ή το αντιψυκτικο ?

post-40128-0-30477200-1392736532_thumb.jpg

post-40128-0-18685400-1392736540_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η διαρροή είναι στο συλλέκτη. Εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να ανακατεύεται το υγρό του εσωτερικού κυκλώματος με το νερό χρήσης. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν η διαρροή είναι εσωτερικά του "βαρελιού".

Πάντως δεν έχει νόημα όταν συμπληρώνεις να βάζεις και αντιψυκτικό αφού πας για αγορά καινούργιου, βάζε μόνος σου νερό. Έτσι και αλλιώς θα θέλει συμπλήρωμα συνέχεια για να έχει απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και ασφαλώς αν είναι από ΣΚΟΠΙΑ και η απώλειες / απόδοση είναι χαμηλή, το ξεχνάμε.

 

Τελικά αποφάσισα πως και τα 160 λίτρα είναι αρκετά, οπότε κοίταξα και αυτόν που πρότεινε ο adi32 πιο πριν και μου φάνηκε πολύ καλός. Ποια είναι η γνώμη σας? Εδώ είναι η  περιγραφή του: link.

Γενικά θέλω έναν στα 160 λίτρα (3-4 άτομα να εξυπηρετεί) με μεγάλη συλλεκτική επιφάνεια (γιατί θα τοποθετηθεί στην Κοζάνη που δεν έχει τόσο ήλιο όπως η Νότια Ελλάδα) αλλά αν γίνεται να μην ξεφύγω πάρα πολύ στην τιιμή (έως 1000€). Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, τότε είναι καλοδεχούμενη.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η διαρροή είναι στο συλλέκτη. Εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να ανακατεύεται το υγρό του εσωτερικού κυκλώματος με το νερό χρήσης. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν η διαρροή είναι εσωτερικά του "βαρελιού".

Πάντως δεν έχει νόημα όταν συμπληρώνεις να βάζεις και αντιψυκτικό αφού πας για αγορά καινούργιου, βάζε μόνος σου νερό. Έτσι και αλλιώς θα θέλει συμπλήρωμα συνέχεια για να έχει απόδοση.

Ευχαριστω πολυ

Παιζει ποτε ποτε να μην αναβει με το ρευμα οταν λειπει υγρο ή ειναι αλλο το προβλημα ηλεκτρολογικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ

Παιζει ποτε ποτε να μην αναβει με το ρευμα οταν λειπει υγρο ή ειναι αλλο το προβλημα ηλεκτρολογικο ?

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Αν φτάνει το ρεύμα μέχρι το θερμοσίφωνα, η αντίσταση μπορεί να μην ανάβει επειδή έχει χαλάσει η ίδια ή ο θερμοστάτης της.

Καλησπέρα σας,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και ασφαλώς αν είναι από ΣΚΟΠΙΑ και η απώλειες / απόδοση είναι χαμηλή, το ξεχνάμε.

 

Τελικά αποφάσισα πως και τα 160 λίτρα είναι αρκετά, οπότε κοίταξα και αυτόν που πρότεινε ο adi32 πιο πριν και μου φάνηκε πολύ καλός. Ποια είναι η γνώμη σας? Εδώ είναι η  περιγραφή του: link.

Γενικά θέλω έναν στα 160 λίτρα (3-4 άτομα να εξυπηρετεί) με μεγάλη συλλεκτική επιφάνεια (γιατί θα τοποθετηθεί στην Κοζάνη που δεν έχει τόσο ήλιο όπως η Νότια Ελλάδα) αλλά αν γίνεται να μην ξεφύγω πάρα πολύ στην τιιμή (έως 1000€). Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, τότε είναι καλοδεχούμενη.

 

Σας ευχαριστώ.

Αυτός που λες, χωρίς να έχω ιδέα για την εταιρεία (αν είναι φασόν, πού κατασκευάζει, αν είναι αξιόπιστη κλπ), για τα λεφτά του έχει σχετικά καλά χαρακτηριστικά, αρκεί βέβαια να προσέχεις το θέμα της ηλεκτρόλυσης, αλλάζοντας ανόδιο συχνά.

Έχουν πέσει πολύ οι ηλιακοί παρατηρώ, πριν 4 χρόνια δεν έβρισκες κάτι τέτοιο κάτω από 700€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα με τον αδελφο να αλλαξουμε ανοδιο στον ηλιακο των γονιων μας.ειχαμε αλλαξει στου αδελφου ευκολα αλλα σε αυτον φαγαμε ηττα με τις βιδες κ δεν μπορουσαμε να τον ανοιξουμε.εχει καμια δεκαρια βιδες κ απο αυτες μονο 4 ξεβιδωσαν κανονικα στις αλλες αρχισαν να παιζουν οι βιδες κ γυρνουσαν παρεα με τα παξιμαδια.ο χωρος ειναι ελαχιστος κ δεν μπορουμε να κοντραρουμαι με τιποτα τις βιδες για να ξεβιδωσουμε τα παξιμαδια.το περιεργο ςιναι οτι αλλες βιδες στο κεφαλι εινι κανονικες κ αλλες εχουν ενα ορθογωνιο σχημα.υπαρχει καποιο εργαλειο που χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι η απλα ειμασταν ατυχοι κ ξεκολλησαν οι βιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πολλές φορές οι υδραυλικοί (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος) χρησιμοποιούν τροχό (κόβουν) για τις βίδες που δεν βγαίνουν.

Έτσι κι αλλιώς αφού τον ανοίγεις τον ηλιακό που τον ανοίγεις, φλάντζα και βίδες είναι στα must για αντικατάσταση.

Προσωπικά θα άλλαζα και την αντίσταση αφού σίγουρα (αν έχεις πάνω από 2-3 χρόνια να τον ανοίξεις) θα έχει μαζέψει άλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα με τον αδελφο να αλλαξουμε ανοδιο στον ηλιακο των γονιων μας.ειχαμε αλλαξει στου αδελφου ευκολα αλλα σε αυτον φαγαμε ηττα με τις βιδες κ δεν μπορουσαμε να τον ανοιξουμε.εχει καμια δεκαρια βιδες κ απο αυτες μονο 4 ξεβιδωσαν κανονικα στις αλλες αρχισαν να παιζουν οι βιδες κ γυρνουσαν παρεα με τα παξιμαδια.ο χωρος ειναι ελαχιστος κ δεν μπορουμε να κοντραρουμαι με τιποτα τις βιδες για να ξεβιδωσουμε τα παξιμαδια.το περιεργο ςιναι οτι αλλες βιδες στο κεφαλι εινι κανονικες κ αλλες εχουν ενα ορθογωνιο σχημα.υπαρχει καποιο εργαλειο που χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι η απλα ειμασταν ατυχοι κ ξεκολλησαν οι βιδες;

Θα πάρεις ένα πολύγωνο κλειδί (τέτοιο)

medium_4485153-orig.jpg

και αν χρειαστεί θα το λυγίσεις  για να μπει από πίσω και να κρατήσει το παξιμάδι.

Αν δε χωράει και πάλι, κόψε το και άσε ένα μικρό κομμάτι μαζί με το κεφάλι, πέρνα το παξιμάδι στο κεφάλι και μετά άστο να φρακάρει όπως ξεβιδώνεις τη βίδα από μπροστά.

 

Η αντίσταση δε νομίζω να υπάρχει λόγος να αλλαχθεί προληπτικά. Αν θες μπορείς να την αφήσεις σε ξύδι να φύγουν τα άλατα, αν και κάθε φορά που καίει η αντίσταση, σπάνε τα άλατα και πέφτουν από κάτω (για αυτό είναι γεμάτος ο πάτος του δοχείου με χοντρά κομμάτια αλατιού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαμε να το κανουμε αυτο με ενα γερμανικο κ μας εσπασε στην ακρη.μετα κοψαμε ενα αλλο αλλα δεν μπορουσαμε να βαλουμε αρκετη κοντρα ωστε να ξεσφιξουν.αν κ σωστο αυτο που λες κ ειναι μια λυση το αλλο προβλημα ειναι το περιεργο κεφαλι που εχουν μερικες βιδες κ δεν μπορω να καταλαβω την λογικη να υπαρχουν διαφορετικα κεφαλια στις βιδες.αν δεν τις εχει βαλει η εταιρια κ τις εχει βαλει ο υδραυλικος πρεπει να ηταν για τα μπαζα.

θελαμε να ελενξουμε κ την αντισταση κιολας αλλα τζιφος.ξερετε περιπου ποσο κανει;230λιτρα ειναι αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαμε να το κανουμε αυτο με ενα γερμανικο κ μας εσπασε στην ακρη.μετα κοψαμε ενα αλλο αλλα δεν μπορουσαμε να βαλουμε αρκετη κοντρα ωστε να ξεσφιξουν.αν κ σωστο αυτο που λες κ ειναι μια λυση το αλλο προβλημα ειναι το περιεργο κεφαλι που εχουν μερικες βιδες κ δεν μπορω να καταλαβω την λογικη να υπαρχουν διαφορετικα κεφαλια στις βιδες.αν δεν τις εχει βαλει η εταιρια κ τις εχει βαλει ο υδραυλικος πρεπει να ηταν για τα μπαζα.

θελαμε να ελενξουμε κ την αντισταση κιολας αλλα τζιφος.ξερετε περιπου ποσο κανει;230λιτρα ειναι αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

Με το γερμανικό δε μπορείς να κρατήσεις τη βίδα. Κάνε το πολύγωνο ορθή γωνία (τα πολύγωνα είναι και πιο λεπτά και λυγίζουν εύκολα) για να μπορείς να το τοποθετείς και να το κρατάς.

Για τις βίδες, λογικά κανένας υδραυλικός θα έβαλε ό,τι βρήκε μπροστά του.

Για την αντίσταση πριν χρόνια που είχα πάρει μία για έναν ηλεκτρικό, αν θυμάμαι καλά έκανε κανα 25άρι, δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Αν τη βγάλεις, πάρε τη μαζί να σιγουρευτείς ότι θα βρεις ίδια. Επίσης, υπόψη ότι ο θερμοστάτης πάει ξεχωριστά, μην τον πετάξεις με την παλιά αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Climsol είναι ελληνική και από όσο κοιταξα στον ιντερνετ αν δεν κάνω λάθος είναι αγορασμένη από την eurostar.

Οπότε κάτω από αυτά τα δεδομένα, έχετε κάποιο άλλο σχόλιο (θετικό / αρνητικό) για το συγκεκριμένο προιόν?

 

Μια ακόμη ερώτηση: γνωρίζετε αν μπορώ να τοποθετήσω το καζάνι κάτω από τα κεραμίδια (ώστε να περιοριστούν οι απώλειες από το θερμό νερό)? Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί / παράμετροι που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυγωνο μαλλον δεν χωραει βρισκει στο χειλος της τρυπας θα δοκιμασουμε κ αν δεν κανει η μονη λυση ειναι κοψιμο κ αγορα μικροτερων βιδων για να χωραει πολυγωνο απο πισω για να μπορεσουμε να βιδωσουμε κ τις καινουριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...