Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

D.PAT O ΜΠΙΤΖΙΔΗΣ ΜΕ 2,5 ΧΙΛ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΒΓΑΖΕΙ 76 ΚΙΛΑ ΜΠΙΛΕΡ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΑΣΤΗΜΑΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΔΟΣΗ .ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΕ 3 ΧΙΛ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ 85.  ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙΣ ΜΕΣΕΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΥΤΗ

 

ΔΕΝ ΡΟΤΑΩ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ .ΑΠΛΑ ΕΝΗΜΕΡΟΤΙΚΑ

Ήμουν πάντα προσεκτικός στο τη γράφω.

Αν προσπαθείς να με παρασύρεις να αναφέρω το τη κάνη η κάθε εταιρεία δεν θα ακολουθήσω.

Για τον φίλο μου τον Παναγιώτη και τον Ηρακλή (Μπιτζηδης) δεν αναφέρθηκα ποτέ το πόσα χιλ λαμαρίνα βάζει, αλά ούτε και για την δικιά μου κατασκευή.

Αν ο κάθε κατασκευαστής σκέφτεται την μέση του εγκαταστάτη και όχι τα λεφτά που δίνη ο πελάτης, καλά να πάθη.

Φίλε naive, η περισσότεροι που δουλεύουν γαλβάνιζε κάνουν ηλεκτροστατική.

Εκτός από ορισμένους.

Παρατηρήθηκε τελευταία κάποια στροφή τον κατασκευαστών πάλη στο γαλβάνιζε με ηλεκτροστατική,

Διότι με το εμαγιέ υπάρχουν κάποια θεματάκια

Μεταξύ κορμού και χιτωνίου δεν περνιέται τίποτα, αν και δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα ποτέ στο χιτώνιο παρόλα που είναι 1,5 χιλ λαμαρίνα.

Ορισμένη βάζουν 1 χιλ, άλλοι πάλη δεν βάζουν χιτώνιο, βάζουν σωλήνα 3 ινζες μέσα στο καζάνι.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΕΣ ΒΙΟΤΕΧΝΙΕΣ. ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγε κανείς Climatherm? Μπορείτε να μου μεταφέρετε εντυπώσεις?

 

Ο Μπιτζίδης, μέχρι πριν κάποια χρόνια έκανε ωραίο μπόιλερ. Τώρα τι κάνει δεν ξέρω.

Επεξ/σία από Manfred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε naive, η περισσότεροι που δουλεύουν γαλβάνιζε κάνουν ηλεκτροστατική.

Εκτός από ορισμένους.

Παρατηρήθηκε τελευταία κάποια στροφή τον κατασκευαστών πάλη στο γαλβάνιζε με ηλεκτροστατική,

Διότι με το εμαγιέ υπάρχουν κάποια θεματάκια

Μεταξύ κορμού και χιτωνίου δεν περνιέται τίποτα, αν και δεν παρατηρήθηκε κανένα πρόβλημα ποτέ στο χιτώνιο παρόλα που είναι 1,5 χιλ λαμαρίνα.

Ορισμένη βάζουν 1 χιλ, άλλοι πάλη δεν βάζουν χιτώνιο, βάζουν σωλήνα 3 ινζες μέσα στο καζάνι.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΕΣ ΒΙΟΤΕΧΝΙΕΣ. ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λογικά εκεί την κατάσταση πρέπει να τη σώζουν τα αντιδιαβρωτικά πρόσθετα που έχει μέσα το αντιψυκτικό υγρό και το γεγονός ότι το υγρό δεν ανανεώνεται όπως από μέσα που έχεις τρεχούμενο νερό. Γιατί και σε εκείνη τη μεριά μπορεί να συμβεί ηλεκτρόλυση αν υπάρχουν χάλκινοι σωλήνες στο συλλέκτη ή μεταξύ αυτού και του δοχείου  και οξείδωση αν χαθεί υγρό και αντικατασταθεί με αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Λογικά εκεί την κατάσταση πρέπει να τη σώζουν τα αντιδιαβρωτικά πρόσθετα που έχει μέσα το αντιψυκτικό υγρό και το γεγονός ότι το υγρό δεν ανανεώνεται όπως από μέσα που έχεις τρεχούμενο νερό. Γιατί και σε εκείνη τη μεριά μπορεί να συμβεί ηλεκτρόλυση αν υπάρχουν χάλκινοι σωλήνες στο συλλέκτη ή μεταξύ αυτού και του δοχείου  και οξείδωση αν χαθεί υγρό και αντικατασταθεί με αέρα. 

Τα πρόσθετα αντί διαβρωτικά και αντί τριβικα τα εφεύραμε τα τελευταία χρόνια.

τόσα χρόνια που δεν βάζαμε?

Ναι η συνδέσεις με χαλκό στο κύκλωμα και παροχή κατανάλωση κάνουν ζημία και πάλη όχι στο χιτώνιο, το καζάνι το ξεσκίζει.

Πάρε παράδειγμα τα σόματα του καλοριφέρ που είναι 08-1 χιλ λαμαρίνα και καμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρόσθετα αντί διαβρωτικά και αντί τριβικα τα εφεύραμε τα τελευταία χρόνια.

τόσα χρόνια που δεν βάζαμε?

Ναι η συνδέσεις με χαλκό στο κύκλωμα και παροχή κατανάλωση κάνουν ζημία και πάλη όχι στο χιτώνιο, το καζάνι το ξεσκίζει.

Πάρε παράδειγμα τα σόματα του καλοριφέρ που είναι 08-1 χιλ λαμαρίνα και καμένη.

Δε νομίζω να εφευρέθηκαν τα τελευταία χρόνια, αλλά από τότε που μπήκε το αντιψυκτικό . Το διάλυμα προπυλενογλυκόλης είναι πιο διαβρωτικό από το σκέτο νερό, αν δεν είχε αντιδιαβρωτικά πρόσθετα μέσα θα έκανε μεγαλύτερη ζημιά.

 

Το βαρέλι το χαλάει από τη μέσα πλευρά μόνο, όχι απ'έξω; Ίσως να παίζει ρόλο η απόσταση των διαφορετικών μετάλλων, επειδή δηλαδή ο συλλέκτης που έχει το χαλκό είναι αρκετά μακριά από το βαρέλι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να εφευρέθηκαν τα τελευταία χρόνια, αλλά από τότε που μπήκε το αντιψυκτικό . Το διάλυμα προπυλενογλυκόλης είναι πιο διαβρωτικό από το σκέτο νερό, αν δεν είχε αντιδιαβρωτικά πρόσθετα μέσα θα έκανε μεγαλύτερη ζημιά.

 

Το βαρέλι το χαλάει από τη μέσα πλευρά μόνο, όχι απ'έξω; Ίσως να παίζει ρόλο η απόσταση των διαφορετικών μετάλλων, επειδή δηλαδή ο συλλέκτης που έχει το χαλκό είναι αρκετά μακριά από το βαρέλι.  

Σας παρακουλωθώ τα τελευταία χρόνια και πολλές φορές είναι αρκετά χρήσιμα όλα αυτά που λέτε και περισσότερο απο τους ειδικούς.

Πήγα να αγοράσω αυτό το διάλυμα του αντιψυκτικού, απο την ακριβή φίρμα που έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά και είναι σχετικά ακριβή στους ηλικαούς της και είχε σε ναυλον μάλλον τετραλιτρα μπιτονάκια που μερικά είχαν διαφανές η λιγο ασπρο χρώμα και ενα μπιτόνι πρασινωπού χρώματος.

Πραγματικά εκει μπερδεύτηκα και δεν καταλάβαινα πιο ήταν το σωστό.Κατα τον πωλητή και το ασπρο και το πράσινο γιά αυτόν ηταν το ίδιο, η δε τιμή 20 € το μπιτονάκι δηλ. 5 € το λίτρο.

Μπορεί ο D.PAT η o Naive η όποιος αλλος ξέρει κατά την γνώμη του πιο ήταν το σωστό??

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακουλωθώ τα τελευταία χρόνια και πολλές φορές είναι αρκετά χρήσιμα όλα αυτά που λέτε και περισσότερο απο τους ειδικούς.

Πήγα να αγοράσω αυτό το διάλυμα του αντιψυκτικού, απο την ακριβή φίρμα που έχει πολύ καλή ποιότητα αλλά και είναι σχετικά ακριβή στους ηλικαούς της και είχε σε ναυλον μάλλον τετραλιτρα μπιτονάκια που μερικά είχαν διαφανές η λιγο ασπρο χρώμα και ενα μπιτόνι πρασινωπού χρώματος.

Πραγματικά εκει μπερδεύτηκα και δεν καταλάβαινα πιο ήταν το σωστό.Κατα τον πωλητή και το ασπρο και το πράσινο γιά αυτόν ηταν το ίδιο, η δε τιμή 20 € το μπιτονάκι δηλ. 5 € το λίτρο.

Μπορεί ο D.PAT η o Naive η όποιος αλλος ξέρει κατά την γνώμη του πιο ήταν το σωστό??

Σας ευχαριστώ.

Να κοιτάξεις να λέει ότι περιέχει προπυλενογλυκόλη και όχι αιθυλενογλυκόλη. Το χρώμα δε λέει κάτι, και οι δύο ουσίες είναι άχρωμες, πρόσθετα δίνουν το χρώμα. Πάρα πολλοί έμποροι από άγνοια δίνουν διαλύματα αιθυλενογλυκόλης που είναι τοξική και άρα ακατάλληλη για γειτνίαση με πόσιμο νερό. 

 

Επίσης, υπολόγισε η τελική περιεκτικότητα στο κύκλωμά σου να είναι 25-30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χρώμα είναι απλά χρωστική ουσία και διαλέγει ο καθένας ότι απόχρωση θέλει.

Τα πρόσθετα υπάρχουν αιδώ και πολλά χρόνια αλά στους ηλιακούς τα χρησιμοποιούν λίγα χρόνια.

Όπως παρατήρησα το βαρέλι που έχει πρόσθετα δεν γράφει προπιλε όπως παλιά που το έγραφε όταν ήταν σκέτη.

Τώρα γράφει τα πρόσθετα και μη τοξικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χρώμα είναι απλά χρωστική ουσία και διαλέγει ο καθένας ότι απόχρωση θέλει.

Τα πρόσθετα υπάρχουν αιδώ και πολλά χρόνια αλά στους ηλιακούς τα χρησιμοποιούν λίγα χρόνια.

Όπως παρατήρησα το βαρέλι που έχει πρόσθετα δεν γράφει προπιλε όπως παλιά που το έγραφε όταν ήταν σκέτη.

Τώρα γράφει τα πρόσθετα και μη τοξικό.

Λογικά προπυλ. έχει, κάπου θα το γράφει. Αλλιώς κοίτα το φύλλο χαρακτηριστικών του κατασκευαστή. 

Πάντως τα αντιδιαβρωτικά πρόσθετα είναι απαραίτητα. Με αφορμή το θρεντ εδώ και επειδή διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι δίνουν αιθυλ. και για τον ηλιακό, κάθισα και διάβασα σχετικά.

 

Μια παρουσίαση εταιρείας που λέει χρήσιμα πράγματα συγκεντρωτικά είναι εδώ: http://www.dow.com/heattrans/pdfs/DispellingTheMyths.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο τιμολόγιο αναφέρει προπιλ επίσης και στα έντυπα με της αναλύσεις που μου πρώτο φέρανε, ( η ευρωκεμ,) στην αρχή της συνεργασίας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο τιμολόγιο αναφέρει προπιλ επίσης και στα έντυπα με της αναλύσεις που μου πρώτο φέρανε, ( η ευρωκεμ,) στην αρχή της συνεργασίας μας.

Δεν υπήρχε αυτοκόλητο για το περιεχόμενο,προφανώς ηταν απο μεγάλη συσκευασία. Ως προς την τιμή, αν δεν είναι αραιομένο είναι αυτή? Δηλ στα 5 € το λίτρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η μη καλή προπυνελογλυκόλη είναι 60% πιο διαβρωτική από το σκέτο νερό, για θερμοκρασίες άνω των 60 βαθμών</p>

Η προπυλενογλυκόλη είναι μια ουσία με συγκεκριμένες ιδιότητες, δεν υπάρχει καλή και κακή. Λογικά μιλάμε για διάφορες στο τελικό αντιψυκτικό προϊόν που έχει να κάνει με τα λοιπά πρόσθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπυλενογλυκόλη είναι μια ουσία με συγκεκριμένες ιδιότητες, δεν υπάρχει καλή και κακή. Λογικά μιλάμε για διάφορες στο τελικό αντιψυκτικό προϊόν που έχει να κάνει με τα λοιπά πρόσθετα.

 

Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και το συγκεκριμένο μου το ανέφεραν από την Clarient στη Γερμανία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και το συγκεκριμένο μου το ανέφεραν από την Clarient στη Γερμανία

Συμφωνώ ότι το διάλυμα προπυλενογλυκόλης είναι πιο οξειδωτικό από το σκέτο νερό, το ανέφερα και πριν 

Άλλο είπα.

Τεσπα, σε συνέχεια  αυτού που είπες, πότε η  προπυλενογλυκόλη είναι "καλή" και πότε "μη καλή", για να ξέρουμε τι να προτιμούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...