Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα λεπτό, αν έχεις κάνει τη συντήρηση, με ποια δικαιολογία δε σου τον αλλάζουν βάσει εγγύησης; 

Προβλέπει στους στους όρους της εγγύησης η συντήρηση να γίνεται από το εργοστάσιο; 

Μπορείς να αποδείξεις ότι έγινε η συντήρηση από υδραυλικό;

 

Μου φαίνεται πάντως ότι δε μας τα λες και πολύ καλά... 

Φίλε αν διαβάσεις όλα τα μηνύματα μου δεν θα είσαι εκτός θέματος. Τι δεν σου λέω καλά???

Εκανα συντήρηση απο το μαγαζί που τον αγόρασα. Τα αναφέρω αναλυτικά ΟΛΑ! Είπα ότι απλά δεν θέλω να ασχοληθώ με δικηγόρους κτλ αφού είναι νομικά καλυμένοι και ο πωλητής και ο κατασκευαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είναι κάποιος να ασχοληθεί με δικηγόρους, αυτός θα έπρεπε να είναι η Νόμπελ για τη συκοφαντική δυσφήμιση που προσπαθείς να της κάνεις.

Φίλε μου δεν συκοφαντώ κανέναν, πραγματικό γεγονός εξέθεσα στο φόρουμ. Έχω αναφέρει απο την αρχή ότι νομικά είναι εντάξει και ο πωλητής και ο κατασκευαστής. Δεν έγραψα περισσότερα γιατί δεν ήθελα πραγματικά να κάνω δυσφήμηση αλλά επειδή απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να απαντήσω σε κάποιον "αμέριμνο" σαν εσένα, να σου πώ ότι αν έκοβαν όλοι παραστατικά για αυτά που πουλάνε και για αυτά που συντηρούν θα μπορούσα να το συνεχίσω. Μην θέλεις λοιπόν να σκαλίσουμε πράγματα που στην Ελλάδα είναι γνωστά και κάνουμε τους κινέζους!!! (τον ηλιακό το έχω ακόμα στην ταράτσα και θα γίνει ψησταριά) Όσο για το επιθετικό σου ύφος δεν μπορώ να το κατανοήσω εφ' όσον κι άλλοι λένε εδώ ελεύθερα το παράπονό τους για την κάθε εταιρεία. Διαπιστώνω όμως ότι οι "μόνιμοι κάτοικοι εδώ έχουν συμφέροντα προφανώς" (όχι όλοι διότι υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν επαγγελματίες) 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να συζητήσουμε μέσω π.μ για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω φίλε armonia, ίσως να έχεις και δίκιο.

Οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι τους υπολογισμούς που παραθέτεις.

Μου κάνει όμως εντύπωση γιατί από την στιγμή που αυτό το δελτίο τεεχνικών προδιαγραφών αναφέρει τα νούμερα που σου είπα και παράλληλα έχει μεταξύ άλλων και τις εξωτερικές διαστάσεις, κάποιος κατά την διαδικασία των πιστοποιήσεων του προϊόντος (απ' ότι βλέπω έχει iso, solar keymark, κλπ) δεν θα είχε προσέξει αυτή την αναντιστοιχία (αν όντως υπάρχει);

 

Εμένα προσωπικά, πέρα από την απόδοση σε ζεστό νερό με ενδιαφέρει και η χωρητικότητα.

Και σε πρακτικό επίπεδο (τόσα χρειάζομαι) αλλά και στο επίπεδο του να παίρνω αυτό που μου υποσχέθηκαν

Όταν λές “τόσα χρειάζομαι” τι εννοείς ακριβώς? Τον ηλιακό θερμοσίφωνα δεν τον αγοράζεις 

γεμάτο με νερό που θα το κάνεις χρήση. Είναι μια συσκευή που με τη βοήθεια του ήλιου παράγει 

ζεστό νερό χρήσης. Εκτός όμως απο τον ηλιο ζεσταίνει το χειμώνα και με το ρεύμα και σε καποιες 

περιπτώσεις και με τη βοήθεια του καλοριφέρ. Αν λοιπόν επιλέξεις έναν ηλιακό τον επιλέγεις 

με μοναδικό κριτήριο να σου καλύψει τις ανάγκες σε ζεστό νερό χρήσης με τον ήλιο αλλά να 

είναι και οικονομικός το χειμώνα. (να ζεσταίνει γρήγορα με το ρευμα) ώστε να είναι όντως μια

 συσκευή εξικονόμισης χρημάτων. Το ίδιο συμβαίνει και με τα κλιματιστικά. Τι σημαίνει ότι ένα

 κλιματιστικό π.χ 24000btu καλύπτει ένα σαλόνι 30 ή 40 τ.μ ??? Έχει τον αέρα σε κάποια αποθήκη 

και τον βγάζει να κλιματίσει το χώρο? Όχι. Τα BTU είναι μονάδα μέτρησης και μάλιστα και εδώ

 ονομαστική δυνατότητα απόδοσης (γιατί το 24άρι ας πούμε είναι στις περισσότερες εταιρίες 

22000 + btu περίπου)

Πιστεψέ με ότι αν ενδιέφερε η χωρητικότητα του θερμοδοχείου τότε ο ηλιακός θα έπαυε να 

είναι οικολογική συσκευή οικονομίας... Γιατί??? Διότι θα καταστρέφαμε περισσότερο ορυκτό 

πλούτο απο τα υλικά κατασκευής, καθώς και μεγαλύτερες παραγωγικές διαδικασίες 

(στα εργοστάσια) 

Θα πληρώναμε το χειμώνα τουλάχιστον 30% περισσότερο ρεύμα για να κάνουμε μπάνιο

 (δηλαδή όσα γλιτώνουμε το καλοκαίρι θα τα δίναμε πίσω το χειμώνα)

Αν τα θερμοδοχεία ήταν χωρητικότητας τέτοιας ώστε να αποθηκεύουν νερό χρήσης 40o

στα λίτρα που αναγράφει το κάθε σύστημα, τότε μόλις θα έκανες ένα μπάνιο το νερό που θα 

έμπαινε στο καζάνι θα κρύωνε όλο το υπόλοιπο και θα ήταν άχρηστο. (Θυμίζω ότι ο ηλιακός 

για να λειτουργήσει ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες και αναμιγνύει το κρύο με το ζεστό νερό 

για να αποδόσει το νερό χρήσης...) ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ 

ΝΕΡΟ ΧΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΙΞΗΣ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ. 

Εκτός αυτού στις ταράτσες δεν θα μπορούσαν να τοποθετήσουν όλοι ηλιακό διότι θα ήταν 

μεγαλύτερα κατά πολύ τα συστήματα. (πιστεψέ με δεν θα χωρούσαν) 

Εκτός όλων αυτών όμως δεν θα είχε κανένα νόημα η κάθε πιστοποίηση ΕΛΟΤ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ, 

SOLARKEYMARK κτλ αφού αυτές οι πιστοποιήσεις ΜΕΤΡΑΝΕ ΑΠΟΔΟΣΗ. Και δεν αναφέρομαι 

μόνο στον δικό μου ηλιακό ΜΑΛΤΕΖΟ. 

Όλες οι εταιρείες έτσι κατασκευάζουν ηλιακούς, με την απόδοση. Αν κάποιοι αναφέρονται σε 

χωρητικότητα ή δεν το ξέρουν ή κάνουν ότι δεν το ξέρουν και μετά σου λένε ότι εννοούσαν

 και το κλειστό κύκλωμα ή οτιδήποτε άλλο. Παρεπιπτόντως υπάρχει ηλιακός 200 και 300 λίτρων 

με 20 λίτρα χωρητικότητα δεξαμενής και αυτό που διαφημίζει και έχει καταφέρει 

(Έλληνας με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας) είναι ότι με πολύ μεγάλη οικονομία παράγει τόσα

 λίτρα ζεστού νερού χρήσης. 

 

Αν ανέβεις στην ταράτσα σου πάντως είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσεις ότι τα όσα λέω 

είναι η πραγματικότητα. Συγνώμη αν κούρασα αλλά είναι καλό να γνωρίζουμε τι είναι ο ηλιακός 

και ποια η φιλοσοφία κατασκευής και χρήσης του. Οπότε και όποιος αγοράζει ηλιακό θα πρέπει

 να επιλέγει απο υπαρκτές εταιρείες, πιστοποιημένα προιόντα και αν είναι δυνατόν συστήματα 

που να προσφέρουν οικονομία και το χειμώνα με το ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν είναι κάποιος να ασχοληθεί με δικηγόρους, αυτός θα έπρεπε να είναι η Νόμπελ για τη συκοφαντική δυσφήμιση που προσπαθείς να της κάνεις.

Φίλε μου δεν συκοφαντώ κανέναν, πραγματικό γεγονός εξέθεσα στο φόρουμ. Έχω αναφέρει απο την αρχή ότι νομικά είναι εντάξει και ο πωλητής και ο κατασκευαστής. Δεν έγραψα περισσότερα γιατί δεν ήθελα πραγματικά να κάνω δυσφήμηση αλλά επειδή απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να απαντήσω σε κάποιον "αμέριμνο" σαν εσένα, να σου πώ ότι αν έκοβαν όλοι παραστατικά για αυτά που πουλάνε και για αυτά που συντηρούν θα μπορούσα να το συνεχίσω. Μην θέλεις λοιπόν να σκαλίσουμε πράγματα που στην Ελλάδα είναι γνωστά και κάνουμε τους κινέζους!!! (τον ηλιακό το έχω ακόμα στην ταράτσα και θα γίνει ψησταριά) Όσο για το επιθετικό σου ύφος δεν μπορώ να το κατανοήσω εφ' όσον κι άλλοι λένε εδώ ελεύθερα το παράπονό τους για την κάθε εταιρεία. Διαπιστώνω όμως ότι οι "μόνιμοι κάτοικοι εδώ έχουν συμφέροντα προφανώς" (όχι όλοι διότι υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν επαγγελματίες) 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να συζητήσουμε μέσω π.μ για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους.

Το ότι έφτιαξες νέο λογαριασμό δεν πείθει ότι δεν είσαι και μόνιμο μέλος εδώ, ούτε ότι δεν έχεις συμφέροντα. Ο αθέμιτος τρόπος όμως να τα προωθήσεις προσπαθώντας να μας κοροϊδέψεις παιδιάστικα δικαιολογεί νομίζω το επιθετικό μου ύφος.Θες να μας πείσεις ότι αγόρασες ηλιακό χωρίς απόδειξη, ότι παρόλα αυτά προσπάθησες να διεκδικήσεις εγγύηση καλώντας την εταιρεία και ότι σου βρήκαν ότι η διαρροή που προφανώς έβλεπες εσύ εξωτερικά, είναι μεταξύ ανοικτού και κλειστού κυκλώματος, χωρίς αποσυναρμολογηση. Γελάνε και οι πέτρες.Μην το παρατραβας γιατί θα αποκαλυφθεί και ο δεύτερος λογαριασμός σου και θα ρεζιλευτεις τελείως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο υπάρχουν δυο πρότυπα για το ζεστό νερό χρήσης. Το πρώτο αφορά τον όγκο της δεξαμενής, το δεύτερο τα όσα λίτρα ζεστού νερού μπορείς να πάρεις στους 45 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έφτιαξες νέο λογαριασμό δεν πείθει ότι δεν είσαι και μόνιμο μέλος εδώ, ούτε ότι δεν έχεις συμφέροντα. Ο αθέμιτος τρόπος όμως να τα προωθήσεις προσπαθώντας να μας κοροϊδέψεις παιδιάστικα δικαιολογεί νομίζω το επιθετικό μου ύφος.Θες να μας πείσεις ότι αγόρασες ηλιακό χωρίς απόδειξη, ότι παρόλα αυτά προσπάθησες να διεκδικήσεις εγγύηση καλώντας την εταιρεία και ότι σου βρήκαν ότι η διαρροή που προφανώς έβλεπες εσύ εξωτερικά, είναι μεταξύ ανοικτού και κλειστού κυκλώματος, χωρίς αποσυναρμολογηση. Γελάνε και οι πέτρες.Μην το παρατραβας γιατί θα αποκαλυφθεί και ο δεύτερος λογαριασμός σου και θα ρεζιλευτεις τελείως.

Εξακολουθείς να είσαι επιθετικός. Αν θέλεις με πμ μπορούμε να ανταλλάξουμε και τηλέφωνα και να κλείσουμε ενα ραντεβού στην ταράτσα του καθενός μας να δείς με τα μάτια σου αυτά που λέω. Δεν μπήκα εδω μέσα να τσακωθώ καμία τέτοια πρόθεση δεν είχα και δεν έχω. Όσο για δεύτερους λογαριασμούς εσύ το είπες και εσύ θα γνωρίζεις καλύτερα. Εγώ δεν έχω τον χρόνο και τον λόγο να φτιάνω δεύτερους λογαριασμούς. Και φυσικά το ότι είχα την ατυχία να χαλάσει ο ηλιακός μου δεν σημαίνει ότι θα με φιμώσεις εσύ. 

 

Περιμένω πμ να ανταλλάξουμε τηλέφωνα φίλε μου και να επισκεφθούμε την ταράτσα μου αλλά και την ταράτσα σου. Μπορώ μάλιστα να σου δώσω και το τηλέφωνο του καταστήματος που αγόρασα τον νόμπελ να πάρεις εκ μέρους μου να ακούσεις τα όσα θα σου πούν: "δεν έχουμε εμείς ευθύνη αλλά το εργοστάσιο" και μετά να πάρεις στο εργοστάσιο να ακούσεις τα όσα και εκείνοι θα σου πούν: "έπρεπε να έχετε κάνει συντήρηση απο εμάς" 

 

Όσο για την διαπίστωση του κλειστού κυκλώματος δεν ήταν δική μου αλλά του μάστορα που το είδε. Επειδή είσαι ειδικός θα χαρώ όταν έρθεις και το δείς να μου πεις και την δική σου άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευρωπαϊκό επίπεδο υπάρχουν δυο πρότυπα για το ζεστό νερό χρήσης. Το πρώτο αφορά τον όγκο της δεξαμενής, το δεύτερο τα όσα λίτρα ζεστού νερού μπορείς να πάρεις στους 45 βαθμούς.

Όταν αναφερόμαστε σε ηλιακό θερμοσίφωνα (σε σύστημα δηλαδή) το πρότυπο αφορά απόδοση συστήματος στους 35 και στους 40OC

Το solarkeymark ξεκίνησε να πιστοποιεί μόνο συλλέκτες αρχικά (απόδοση πάλι) και πλέον πιστοποιεί ολόκληρο το ηλιακό σύστημα (πάλι την απόδοση όμως) 

ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ πιστοποιεί επίσης απόδοση συστήματος σε λίτρα στους 35 και στους 40OC και ενεργειακή απόδοση συστήματος σε kW.

Ποιό πρότυπο είναι αυτό που πιστοποιεί όγκο δεξαμενής και λίτρα ζεστού νερού στους 450C ?

 

Το λέω αφ' ενός διότι τον όγκο δεξαμενής τον δηλώνει ο κατασκευαστής ενώ στους 45 βαθμούς το νερό "βγάζει πέτσα" δεν είναι ζεστό νερό χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ξεκίνησα να διαβάζω αλλά ειλικρινά 176 σελίδες ΔΕΝ έχω τον χρόνο να κάτσω να τις διαβάσω και συγνώμη γιαυτό. Μπορεί κάποιος να προτείνει έναν καλό ηλιακό (αντοχή, απόδοση και φυσικά όπως είδα γρήγορο ζέσταμα τον χειμώνα με ρεύμα?!?) για 2 άτομα (ίσως κάποτε 3 αν έρθει απόγονος), Πειραιάς (άρα ηλιοφάνεια). Μπορεί να είμαστε 2 αλλά κάνουμε σχετικά αρκετή χρήση ζεστού νερού (καθημερινό μπάνιο και επίσης το ζεστό απ τον θερμοσίφωνα αυτή την στιγμή πάει και κουζίνα).

Κατάλαβα απ όσα πρόλαβα και διάβασα πως ψάχνω για επιλεκτικό συλλέκτη.. με μπέρδεψαν όλα τα είδη των δοχείων (γυάλινα, γαλβανιζέ κτλ που διάβασα) και στο τι είναι τελικά καλύτερο για εμένα... 

ΔΕΝ έχω καλοριφέρ σπίτι ούτε καν σώματα (τα ξήλωσα) οπότε δεν με νοιάζει τέτοια σύνδεση.. αυτό που θα ήταν ωραίο να γίνεται (δεν ξέρω πως... κάποιο διακόπτη?) είναι να υπήρχε η δυνατότητα όταν δεν υπάρχει ήλιος, να μπορεί να λειτουργήσει ο κανονικός θερμοσίφωνας για ζεστό νερό (φαντάζομαι εδώ ακόμα και να γίνεται με διακόπτη ροής, θα υπήρχε θέμα απ το νερό που θα έμενε καιρό μέσα στον θερμοσίφωνα αφού θα γινόταν σπανιότερη χρήση?).
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε αυτά και να κάνει κάποια πρόταση θα είμαι υπόχρεος.. δυστυχώς λόγο γυναίκας που ανάβει τον θερμοσίφωνα καθημερινά ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ ώρα ότι και να πω, όποτε έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ, νοιώθω σαν να παίζω σε ταινία του Σειρηνάκη τον ρόλο της πρωταγωνίστριας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφερόμαστε σε ηλιακό θερμοσίφωνα (σε σύστημα δηλαδή) το πρότυπο αφορά απόδοση συστήματος στους 35 και στους 40OC

Το solarkeymark ξεκίνησε να πιστοποιεί μόνο συλλέκτες αρχικά (απόδοση πάλι) και πλέον πιστοποιεί ολόκληρο το ηλιακό σύστημα (πάλι την απόδοση όμως) 

ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ πιστοποιεί επίσης απόδοση συστήματος σε λίτρα στους 35 και στους 40OC και ενεργειακή απόδοση συστήματος σε kW.

Ποιό πρότυπο είναι αυτό που πιστοποιεί όγκο δεξαμενής και λίτρα ζεστού νερού στους 450C ?

 

Το λέω αφ' ενός διότι τον όγκο δεξαμενής τον δηλώνει ο κατασκευαστής ενώ στους 45 βαθμούς το νερό "βγάζει πέτσα" δεν είναι ζεστό νερό χρήσης.

 

Είμαι μέλος της ευρωπαϊκής τεχνικής επιτροπής που ασχολείται με τα πρότυπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέλος της ευρωπαϊκής τεχνικής επιτροπής που ασχολείται με τα πρότυπα 

Πολύ καλό αυτό. Οπότε γνωρίζεις ποιο είναι τα πρότυπα. Μπορείς να τα πείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν συκοφαντώ κανέναν, πραγματικό γεγονός εξέθεσα στο φόρουμ. Έχω αναφέρει απο την αρχή ότι νομικά είναι εντάξει και ο πωλητής και ο κατασκευαστής. Δεν έγραψα περισσότερα γιατί δεν ήθελα πραγματικά να κάνω δυσφήμηση αλλά επειδή απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να απαντήσω σε κάποιον "αμέριμνο" σαν εσένα, να σου πώ ότι αν έκοβαν όλοι παραστατικά για αυτά που πουλάνε και για αυτά που συντηρούν θα μπορούσα να το συνεχίσω. Μην θέλεις λοιπόν να σκαλίσουμε πράγματα που στην Ελλάδα είναι γνωστά και κάνουμε τους κινέζους!!! (τον ηλιακό το έχω ακόμα στην ταράτσα και θα γίνει ψησταριά) Όσο για το επιθετικό σου ύφος δεν μπορώ να το κατανοήσω εφ' όσον κι άλλοι λένε εδώ ελεύθερα το παράπονό τους για την κάθε εταιρεία. Διαπιστώνω όμως ότι οι "μόνιμοι κάτοικοι εδώ έχουν συμφέροντα προφανώς" (όχι όλοι διότι υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν επαγγελματίες) 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις να συζητήσουμε μέσω π.μ για να μην κουράζουμε τους υπόλοιπους.

εγω προσωπικα δεν εχω παραπονο απο την nobel.. γιατι οταν πρωτοεβαλα τον ηλιακο(χειμωνα) δεν ξεραμε.. και ανοιγαμε καθε λιγο και λιγακι το ζεστο για χερια-προσωπο με αποτελεσμα να ειναι αδυναμος για να κανεις ντουζ..(καχυποψια οτι δεν αποδιδει σωστα). Ετσι λοιπον παραπονεθηκα στο μαγαζι που τον πηρα και εστειλε αμεσα τον μαστορα που μου τον τοποθετησε.. μετα απο ανασφαλεια πηρα και την ιδια την nobel(δεν μου εφεραν καμια αντιρρηση και μου εστειλαν και αυτοι μαστορα)δεν με χρεωσαν..! που αλλες εταιριες λενε οτι αν δεν εχει τιποτα το προιον θα επιβαρυνθειτε την επισκεψη! τον εχω τωρα 3 χρονια και κανενα παραπονο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα δεν εχω παραπονο απο την nobel.. γιατι οταν πρωτοεβαλα τον ηλιακο(χειμωνα) δεν ξεραμε.. και ανοιγαμε καθε λιγο και λιγακι το ζεστο για χερια-προσωπο με αποτελεσμα να ειναι αδυναμος για να κανεις ντουζ..(καχυποψια οτι δεν αποδιδει σωστα). Ετσι λοιπον παραπονεθηκα στο μαγαζι που τον πηρα και εστειλε αμεσα τον μαστορα που μου τον τοποθετησε.. μετα απο ανασφαλεια πηρα και την ιδια την nobel(δεν μου εφεραν καμια αντιρρηση και μου εστειλαν και αυτοι μαστορα)δεν με χρεωσαν..! που αλλες εταιριες λενε οτι αν δεν εχει τιποτα το προιον θα επιβαρυνθειτε την επισκεψη! τον εχω τωρα 3 χρονια και κανενα παραπονο..

Φίλε μου θα συμφωνήσω. Δεν είπα ότι η πάγια πολιτική της Χ εταιρείας είναι αυτή. Είπα τι ακριβώς αντιμετώπισα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝ 12975 ΕΝ12976

Αυτα τα προτυπα ειναι όντως αλλά αυτα που αναφερονται σε ηλιακους θερμοσιφωνες και οχι ηλεκτρικες οικιακες συσκευες δεν γραφουν πουθενα 45 βαθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...