Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για το κινεζικο κλωνο εχω να πω, οτι μπορει να ισχυριζεται οτι εχει ιδια χαρακτηριστικα αλλα πολυ ευκολα κοιτωντας μονο την ποιοτητα των υλικων που χρησιμοποιει καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο πρακτικα δεν ειναι εφικτο. εδω αναφερω οτι χρησιμοποιουν με πιστοποιησεις τα ιδια υλικα. η ανωτεροτητα του 316 οπως κ η τιμη του ειναι δεδομενη κ οι δυο το χρησιμοποιουν. οποτε απο χρηση υλικων εχουν ιδιο κοστος παρασκευης. ενω οι κινεζοι χρησιμοποιωντας κατωτερης ποιοτητας υλικα ριχνουν το κοστος κ βγαινουν κ εκτος της συγκρισης με κορυφαια προιοντα με μεγαλο κοστος παραγωγης. αρα το σχολιο το θεωρω ακυρο αφου δεν μιλαμε για προιον με χαμηλωτερο κοστος παραγωγης. την μαλτεζος κ την καλπακ τις γνωριζω απο γνωστους που εχουν τοποθετησει στα σπιτια τους θερμοσιφωνες. για την καλπακ εχω μονο αρνητικα σχολια οποτε δεν την κοιτω καν. για την μαλτεζος σε 4 ατομα εχω 2 απολυτα ικανοποιημενους, 1 που αντιμετωπισε προβληματα με τον θερμοστατη 2 φορες σε 6 χρονια (εκτος εγγυησης κ τα δυο) κ εναν που δεν ειναι ικανοποιημενος απο την αποδοση σε σχεση με εναν ανωνυμο που ειχε οταν αυτος σε 13 χρονια χαλασε κ αλλαξε μποιλερ. απο την εταιρια του ειπαν μια οτι ηθελε να τοποθετηθει πιο ψηλα το μποιλερ μετα οτι θελει εξαερωση μετα οτι φταινε οι συλλεκτες. το γεγονος ειναι οτι ο φτηνος εκαιγε το νερο ενω ο μαλτεζος... τουλαχιστον δεν υπαρχει περιπτωση να κινδυνευσει απο εγκαυμα. ολα ειναι σχετικα αν καταλαβαινω κ εξαρταται κ απο την  τυχη που εχει καποιος. την ιδια περιοδο με ενα φιλο πηρα ενα auris ιδιο, σε εμενα δεν εχει ζητησει τιποτα , ο φιλος εχει δωσει πανω απο 1000 ευρω κερατιατικα. κ εκτος αυτου κανενας κατασκευαστης πιστευω δεν ειναι τοσο χαζος να δινει 14 χρονια εγγυηση καλης λειτουργιας για το προιον του αν δεν ειναι βεβαιος οτι δεν θα δουλευει στο μελλον μονο για να διορθωνει κ να αλλαζει δωρεαν το ελλατωματικο προιον του. αυτο που ρωτω ειναι αν γνωριζει καποιος κατι συγκεκριμενο για την εν λογο μαρκα κ οχι να κατηγορει με υποθεσεις. αν ηθελα κ εγω να κατηγορησω την μια εταιρια θα ανεφερα την περιπτωση του θειουμου που εχει δωσει μεχρι τωρα κανα 1000 ευρω,στον μαλτεζο  κ ζεστο νερο καταλληλο να παιζουν τα μωρα εχει μονο το καλοκαιρι. ξερω ομως οτι αυτο ειναι αδικο αφου δεν ειναι δουλεια που ανελαβε απο την αρχη η εν λογω εταιρια κ ουτως η αλλως μια στραβη η μια αστοχια σε τοσα προιοντα ειναι στο προγραμμα.

 

Παραγωγή δεν είναι μόνο οι πρώτες ύλες αλλά και ο τρόπος κατασκευής. Συγκεκριμένα για το ανοξείδωτο, παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο ο τρόπος συγκόλλησης. Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα κανα χρόνο πιο πριν http://www.insomnia.gr/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/?p=53101693

Διάβασε στο πρώτο λινκ που παραθέτει και θα καταλάβεις ότι η αντιστοίχιση που έκανα δεν ήταν ατυχής.

 

Επίσης, για τα 14 χρόνια εγγύηση, είσαι σίγουρος ότι είναι από τον κατασκευαστή; Γιατί από τη σελίδα εγώ δε μπόρεσα να καταλάβω ποιος είναι ο κατασκευαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγωγή δεν είναι μόνο οι πρώτες ύλες αλλά και ο τρόπος κατασκευής. Συγκεκριμένα για το ανοξείδωτο, παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο ο τρόπος συγκόλλησης. Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα κανα χρόνο πιο πριν http://www.insomnia.gr/topic/140510-ηλιακός-θερμοσίφωνας-τι-προτείνετε/?p=53101693

Διάβασε στο πρώτο λινκ που παραθέτει και θα καταλάβεις ότι η αντιστοίχιση που έκανα δεν ήταν ατυχής.

 

Επίσης, για τα 14 χρόνια εγγύηση, είσαι σίγουρος ότι είναι από τον κατασκευαστή; Γιατί από τη σελίδα εγώ δε μπόρεσα να καταλάβω ποιος είναι ο κατασκευαστής. 

πολυ διαφωτιστικο, ευχαριστω. ο αντιστοιχος της braunik μου φανταζει καλυτερη επιλογη, αφου κ χρονια πολλα εχει στον χωρο κ ολες τις πιστοποιησεις ενω ειναι σε λογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα βαρεθηκα να το κουραζω και να ψαχνω .

Παραγγειλα τον NOBEL CLASSIC με 2,6m2 .

720 μετρητα με απεγκατασταση παλιου και τοποθετηση νεου .

720 διπλής ή Τριπλής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλης

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Άλλη μια ερώτηση, Είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση του ηλιακού?

Μέρες με λίγη ηλιοφάνεια? Κραταει θερμοκρασία νερού τις κρύες νύχτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είναι καιρός και για μένα να βάλω Ηλιακό εν όψη εποχής κιόλας.

Απλά θα ήθελα κάτι οικονομικό και να έχει μια αξιοπρεπή απόδοση...

Έχω δεί αυτόν τον Link.png Site: Ηλιακό Θερμοσίφωνα στα 160Λ ή αυτόν εδώ τον Link.png Site: Ηλιακό Θερμοσίφωνα στα 120Λ. Στην οικογένεια είμαστε 3 άτομα. Τι προτείνετε?

Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά του επιλλεκτικού συλλέκτη σε σχέση με της μαύρης βαφής?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα επιλεκτικος 160 λιτρα και 2,5-3,0 m2

 


Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά του επιλλεκτικού συλλέκτη σε σχέση με της μαύρης βαφής?

 

 

NAI

 

 

Ο συλλέκτης μαύρης ή ημιεπιλεκτικής βαφής αποτελεί απλό τύπο συλλέκτη για την μετατροπή της ηλιακής ενέργειας σε θερμότητα. Αποτελείται από σωληνώσεις χαλκού, μέσα από τις οποίες κυκλοφορεί το μέσο μεταφοράς της θερμότητας (νερό ή μείγμα νερού-γλυκόλης), οι οποίες είναι σε επαφή με ένα φύλο χαλκού ή αλουμινίου μαύρης επιφάνειας (απορροφητής)

 

 

Ο επιλεκτικός συλλέκτης είναι συλλέκτης, που χρησιμοποιεί απορροφητή επιλεκτικής επιφάνειας αντί της απλής μαύρης. Η μαύρη βαφή έχει αντικατασταθεί από υλικό υψηλής απορροφητικότητας ( συνηθως έχει υποστεί ειδική επεξεργασία με βομβαρδισμό ιόντων τιτανίου ) της ηλιακής ακτινοβολίας (~95%) και μικρής εκπομπής ακτινοβολίας (~5%). Με τη χρήση επιλεκτικού απορροφητή, επιτυγχάνονται μεγαλύτεροι βαθμοί απόδοσης και υψηλότερες θερμοκρασίες νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 

Εγώ διαφωνώ με τα 3 τ.μ. (πραγματικό) επιλεκτικό συλλέκτη στα 160 λίτρα. Θεωρώ ότι καταπονεί πολύ το καζάνι και μειώνει το χρόνο ζωής του. Εκτός και δεν είναι πράγματι επιλεκτικός ή δεν έχει όλη μέρα ηλιοφάνεια ή δεν έχει τη σωστή κλίση-προσανατολισμό για κάποιο λόγο.

 

Επίσης γνώμη μου πάντα ότι σιγά σιγά πρέπει να σταματήσουμε να λέμε "επιλεκτικός" . Επιλεκτικός με τι μάρκας "τιτάνιο"; Με τι πάχος απορροφητή; Με τι υλικό; Με πόσες σωλήνες ; Τι πάχους και διατομής; Τι μόνωση; Τι πάχους μόνωση; Πόσες θερμίδες απόδοση έχει; Και άλλα πολλά.... 

Πέρασαν τα χρόνια που ο πελάτης "ψάρωνε" με το "επιλεκτικός τιτανίου". Έχει μπει στην αγορά αρκετά πλέον χρόνια και είναι καιρός να αρχίσει να γίνεται όσο συγκεκριμένο του πρέπει για να μπορεί ο πελάτης να ξεχωρίζει τι αγοράζει και ο πωλητής να μη μπαίνει σε μια "δημοπρασία" χαμηλότερης τιμής για προϊόντα που μόνο το όνομα (ηλιακός) και ίσως τα λίτρα να είναι το μοναδικό τους κοινό γνώρισμα. 

 

Και ερωτώ σαν αφελής.

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό και έναν ηλιακό.

Στον ηλιακό θα γκουγκλάρω/σκρουτζάρω "ηλιακός επιλεκτικός 160lt" και πιθανόν να αγοράσω το χαμηλότερης τιμής που δεν ξέρω που κατασκευάζεται και με τι υλικά/απόδοση...απλά επειδή λέγεται "ηλιακός" είναι "επιλεκτικός" και έχει μέγεθος "160litra".

 

Στο κινητό θα αναζητήσω μόνο "κινητό smartphone με 5'' οθόνη" και θα επιλέξω αυτό που έχει τη χαμηλότερη τιμή; ΟΧΙ. Θα με ενδιαφέρει αν είναι αυτό που λέμε "κινέζικο" ή επώνυμο, αν έχει service και ανταλλακτικά στην Ελλάδα, αν έχει υψηλή ακτινοβολία, αν έχει 2 πυρήνες ή 4, αν έχει γρήγορο επεξεργαστή και πολλαααα άλλα. 

Γνώμη μου και κλείνω με αυτό.

Θες ηλιακό για 5 χρόνια;...έχει γεμίσει ο  τόπος (και ειδικά το ιντερνετ) με "άγνωστης" προέλευσης οικονομικά προϊόντα θέρμανσης του νερού από τον ήλιο. Στα 5-7 χρόνια οι μισοί από αυτούς θα χρειαστούν καζάνι. 

Θες ηλιακό θερμοσίφωνα; Ψάξε το στο διαδίκτυο αλλά σκέψου-προβληματίσου γιατί ένας ηλιακός κάνει 400 ευρώ και ο άλλος 700 ευρώ... πήγαινε να τον δεις από κοντά....ζήτα να διαβάσεις την εγγύηση πριν την αγορά...ζήτα εγγύηση πωλητή ΚΑΙ εγγύηση κατασκευαστή (όλο και κάποιος θα κλείσει....ονόματα δε λέμε..) ...ρώτα πάντα που κατασκευάζεται με "ονόματα και τηλέφωνα"...και αν μπορείς κάνε μια επίσκεψη και στον τόπο κατασκευής (ευτυχώς στην Ελλάδα ακόμα έχουμε πολλές βιοτεχνίες και βιομηχανίες ηλιακών) .

Και πάλι χρόνια πολλά σε όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 

 

Εγώ.....................

 

Ότι είπε ο kid (απλή λογική που δυστυχώς είναι φανερά απούσα από τις επιλογές και τα λεγόμενα πολλών)

+10000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαφωνώ με τα 3 τ.μ. (πραγματικό) επιλεκτικό συλλέκτη στα 160 λίτρα. Θεωρώ ότι καταπονεί πολύ το καζάνι και μειώνει το χρόνο ζωής του. Εκτός και δεν είναι πράγματι επιλεκτικός ή δεν έχει όλη μέρα ηλιοφάνεια ή δεν έχει τη σωστή κλίση-προσανατολισμό για κάποιο λόγο.

Το προβλημα αυτο το λυνεις με ενα τεντοπανο.. σκεπαζεις οσο χρειαζεται για να μην σου βγαζει υψηλες θερμοκρασιες.. το χειμωνα ομως ειναι μανουλα σε σχεση με αλλους ηλιακους που εχω ακουσει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα αυτο το λυνεις με ενα τεντοπανο.. σκεπαζεις οσο χρειαζεται για να μην σου βγαζει υψηλες θερμοκρασιες.. το χειμωνα ομως ειναι μανουλα σε σχεση με αλλους ηλιακους που εχω ακουσει..

 

Αν και η σκέψη σου δεν είναι λάθος, πραγματικά ξέρεις πολλούς που θα έμπαιναν στην διαδικασία να το κάνουν; Και μάλιστα όταν ο ηλιακός, καθώς βρίσκεται στην ταράτσα, ξεχνάμε ακόμα και την ύπαρξη του;

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ο Αύγουστος που ενώ λείπει "όλη η Αθήνα" τα ηλιακά που είναι σκεπασμένα (τουλάχιστον αυτά που βλέπω από την πολυκατοικία που μένω) μετριώνται στα δάχτυλα. Και μάλιστα του ενός χεριού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλετε να μας πείτε ότι στους ηλιακούς ισχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις";

 

Κι αν ναι, σε τι ποσοστό;

 

Ποιος μου λέει ότι αυτός που κοστίζει 700€ είναι όντως καλύτερος εκείνου που κοστίζει 400€;

 

Το έχω ξαναπεί. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι, που δε νομίζω πως είναι εφικτό να μετρήσουμε ρεαλιστικά την αποδοτικότητα ενός ηλιακού, ακόμα και σε "ιδανικές" συνθήκες".

 

Αν γίνεται, πείτε το μου να ξέρω πού να ψάξω.

 

Π.χ. θέλεις να αγοράσεις κλιματιστικό; Υπάρχουν συγκεκριμένοι δείκτες αποδοτικότητας που σε βοηθούν να επιλέξεις.

Φυσικά δε θα πιάσεις αυτά τα νούμερα σε πραγματική χρήση, αλλά ξέρεις τι αγόρασες.

 

Τον ηλιακό να πάω να τον δω από κοντά να καταλάβω τι ακριβώς;

 

Στα smartphones μιας και αναφέρθηκαν, ο υποψήφιος αγοραστής μπορεί να βρει και benchmarks που δείχνουν πώς αποδίδει η εκάστοτε συσκευή, και μάλιστα (ότ)αν την αποκτήσει, μπορεί να κάνει και επαλήθευση.

 

Στους ηλιακούς τι διάολο μπορεί να τσεκάρει κάποιος;

 

Γι' αυτό λοιπόν θεωρώ άτοπο και άστοχο τον παραλληλισμό με τα smartphones.

Και ξαναλέω πως θεωρώ την επιλογή ενός ηλιακού, σε πολύ μεγάλο βαθμό, "γουρούνι στο σακί".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα.

Δεν είναι και όλες οι επιλογές σου βασισμένες σε benchmarks.

Εδώ κόσμος αγοράζει αυτοκίνητο (εκεί και αν υπάρχουν reviews) και καταλήγει στο Χ γιατί "αυτό μου άρεσε" ή "είχε ωραία ταπετσαρία".

Και ναι, καλώς ή κακώς, ότι πληρώνεις παιρνεις. Σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάποιος το "τσιμπάει" λόγω φίρμας. Αλλά αυτό θα είναι ενδεχομένως της τάξης των 100-200 ευρώ. Όταν όμως κάτι κάνει 1000 και το "ίδιο" άλλης εταιρίας κάνει 400 πραγματικά πιστεύεις ότι είναι μόνο μόστρα.

Και αναρωτιέμαι γιατί σε μια τέτοια διαφορά σκεφτόμαστε (αυθαίρετα) ότι το 400άρι είναι η κανονική τιμή και το 1000άρι το βάζει ο "κλέφτης". Αποκλείεται το 800άρι να είναι η σωστή (για συγκεκριμένα υλικά/ποιότητα) τιμή, το 1000άρι να είναι η φίρμα αλλά και το 400άρι να είναι ο τενεκές;

Εκείνο που πραγματικά μου κάνει εντύπωση από τις τοποθετήσεις διαφόρων συνφορουμιτών στο παρόν θέμα είναι ότι ο ίδιος που πιστεύει ότι "ότι πληρώσεις παίρνεις" όταν πρόκειται για κινητό ή για dslr ξαφνικά πιστεύει ότι δεν ισχύει στον τομέα των ηλιακών θερμοσιφώνων. Μάλλον άκυρο σαν θέση αφού αυτό ισχύει ακόμα και σε κάτι τόσο απλό όπως το ψωμί ή το γάλα. Εκτός πια αν θεωρείτε ότι είναι ίδιο γάλα αυτό πχ της "γεωργικής σχολής" με του lidl. Το οποίο (lidl) σημειωτέον το ψωνίζω αρκετά συχνά για πρακτικούς ($$$) λόγους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το εξισώσω με το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...