Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Να ξηλώσεις χάλκινες για να βάλεις πολυστρωματικές;;;

Χωρίς να τον γνωρίζω τον άνθρωπο, που μπορεί να είναι ο καλύτερος επαγγελματίας, δύο πιθανότητες μου έρχονται στο μυαλό (ίσως να υπάρχει και άλλη που δεν μπορώ να σκεφτώ). Θέλει να χρεώσει σωλήνες για να βγάλει κάνα φράγκο (ή του έχουν περισσέψει από κάτι άλλο) ή θέλει να διευκολύνει τη δουλειά του και να αποφύγει να ξαναπεράσει μονώσεις στις χάλκινες αφού προφανώς και δεν θα είναι εύκολο.

Αν και προσωπικά δεν είμαι φαν των χαλκοσωλήνων στην εγκατάσταση ηλιακού για διάφορους λόγους (πχ κόστος, το οποίο όμως δεν είναι η περίπτωσή σου αφού τους έχεις. Επίσης είναι πιο εύκολα να σπάσουν σε μία παγωνιά αν κάποιο τμήμα τους, με τα χρόνια, μείνει εκτεθειμένο από τη μόνωση) προσωπικά στο σπίτι μου δεν θα πετούσα το χαλκό για να βάλω κάτι άλλο.

Επίσης προσωπικά δε με καλύπτει η πιστοποίηση των 90 βαθμών αφού ένας καλός ηλιακός, ή ένας που απλά έχει πολύ λίγη κατανάλωση την καλοκαιρινή περίοδο, δεν είναι απίθανο να φτάσει το νερό σε βρασμό και ατμοποίηση.

Δε νομίζω ότι κατάλαβε ότι θα την κάνει αυτός την εγκατάσταση, το αντίθετο μάλλον.
Απλά συμβουλευτικά τον ρώτησα και μου απάντησε.
Ίσως να μην τους είδε σε καλή κατάσταση;
Ίσως να θεώρησε ότι δε γίνεται να περαστεί άλλη μόνωση;
Θα του ξανακάνω μια ερώτηση μάλλον.
Σίγουρα πάντως είναι κάποια χρόνια εκτεθειμένα από μόνωση μεγάλα τμήματα τον χάλκινων σωληνώσεων.
Και σίγουρα θα είναι δύσκολο να περαστεί μόνωση στους χάλκινους που υπάρχουν ήδη, εώς αδύνατο μάλλον, χωρίς να ξηλωθούν πρώτα.
Πάντως και να τους κρατήσω, θα χρειαστούν και επέκταση κτλ., αλλά αυτό μάλλον είανι το εύκολο μπροστά στο πέρασμα της μόνωσης.

Τώρα να φτάσει σε βρασμό το νερό στο boiler, οκ γίνεται θεωρητικά, αλλά αρχικά θα πάρω φτηνό ηλιακό:P, κι επιπλέον σκοπεύω να καλύπτω τον ένα συλλέκτη το καλοκαίρι (αν τελικά πάρω με 2 συλλέκτες), ή έστω και με 1 συλλέκτη ένα μέρος του αν δω ότι το νερό όντως ζεσταίνεται πολύ. Αυτό είναι το σκεπτικό μου προς το παρόν, δεν ξέρω αν είναι λάθος.
Και οκ τους 90 τους διάβασα κλασσικά από ένα μαγαζί με λάθος χαρακτηριστικά:P, τώρα που το κοίταξα καλύτερα 95 είναι, η πιστοποίηση πάντα.
Ότι δεν έχει πρόβλημα να δουλεύει συνεχόμενα στους 95, όχι ότι είναι η μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να αντέξει.
Γενικά μου φαίνεται λίγο ακραίο θέλω να πω, να πάθει κάτι από εκεί.
Αλλά οκ θα τον ξαναρωτήσω κιόλας τον υδραυλικό να καταλάβω όντως αν είδε κάποιο θέμα στους χάλκινους να δω πως να το προσεγγίσω το θέμα γιατί δεν είναι και λίγα τα μέτρα.
Και φαντάζομαι η τιμή 4-5€/m που δίνουν δεν είναι για ζεύγος σωλήνα έτσι (ζεστό-κρύο); Γιατί δεν έτυχε να ρωτήσω.
Δηλαδή αν έχω π.χ. 20m απόσταση θα χρειαστώ 40m σωλήνες (20m ζεστό,  20m κρύο), δηλαδή 200€ για 5€/m;:rolleyes:
 

1 ώρα πριν, naive είπε

Των Βιολάρη, από πού κρατάει η σκούφια τους; Η εγγύηση είναι εργοστασιακή και γραπτή; Υπάρχουν προϋποθέσεις; (πράγματα που είναι καλό να διερευνήσεις  για όλους, εφόσον τα έχεις σαν συγκριτικά στοιχεία). 

Για τους σωλήνες, ας σου πουν και οι υδραυλικοί εδώ,κυρίως αν μπορεί να αντικατασταθεί η μόνωση. Γιατί  μου φαίνεται κρίμα να πετάξεις τους χάλκινους και να βάλεις πλαστικούς. Όμως η μόνωση όντως χρειάζεται αν είναι εξωτερικοί, πριν λίγα ποστ το γράφαμε.

Επίσης πριν λίγα ποστ πάλι προσπαθούσαμε να αναλύσουμε αν ισχύει το "όσο μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια τόσο καλύτερα" ή το "τόσο όσο χρειάζεται". Και οι απόψεις διίστανται.

Ο Βιολάρης από το 79 είναι στην Ελλάδα αναφέρει το site, και οι ηλιακοί είναι 100% ελληνικής κατασκευής, απ'ότι αναφέρεται πάντα.
Εδώ κάποια στοιχεία που έχει στο site
https://www.abenergy.gr/h-etairia
https://www.sol-violaris.com/h-etaireia

Για την εγγύηση ρώτησα τηλεφωνικά αν υπάρχουν προυποθέσεις για να ισχύει και μου είπαν κάθε 2 χρόνια απλά αλλαγή το ανώδιο και έλεγχο (συμπλήρωση;) τα υγρά.
Τον ρώτησα αν μπορώ να το κάνω και μόνος μου και μου είπε πως μπορώ. Δεν ρώτησα πόσο μπορεί να χρεώνανε οι ίδιοι για το service αυτό.
Για το αν είναι γραπτή και εργοστασιακή η εγγύηση δε ρώτησα, θα ξαναεπικοινωνήσω λογικά.

Την πήρε το μάτι μου και την κουβέντα για την επιφάνεια του συλλέκτη που έγινε πριν λίγες σελίδες, απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής απλό
Αν από το τέλος της άνοιξης μέχρι αρχές φθινοπώρου ας πούμε σκεπάζω με κάλυμμα το ένα πάνελ, μπορεί να υπάρχει και πάλι πρόβλημα όσον αφορά την καταπόνηση του κυκλώματος και του boiler;
Ενώ παράλληλα δεν θα έχω πιο ζεστό νερό τον χειμώνα επομένως και μεγαλύτερη εξοικονόμηση;
Απλά θα χρειάζεται να ανέβω μία φορά για να βάλω το κάλυμμα και μία για να το βγάλω κάθε χρόνο, δεν ακούγεται άσχημα έτσι όπως το φαντάζομαι δηλαδή:P

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:)

Επεξ/σία από trabakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι το φαντάζομαι και εγώ. Σιγά το πρόβλημα να δώσεις 50-100 παραπάνω για μια διάρκεια ζωής 15-20χρονια με μόνο αντάλλαγμα να σκεπάζεις το μισό από μέσα άνοιξης μέχρι μέσα φθινοπώρου.

Έβαλα μόνωση σε πλαστικούς και δεν ήταν δυσκολο, εάν είχα και δεύτερο άτομο και δεν προσπαθούσα μόνος μου θα ήταν αστείο. Μιλάμε για μόνωση αυτή που είναι σωληνας 2 μετρα όχι το άλλο που είναι ανοιχτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω γανιασει με το σκεπασμα ξεσκεπασμα ,απο μαλακια μου πηρα απο τους πιο ακριβους ο οποιος ζεσταινει παρα πολυ αποτελεσμα  καθε τοσο και λιγο να μου πεταει τα νερα μιας που ημαστε 2 ατομα  ενω τον χειμωνα παπαλα και με τα δυο πανελ παλι δεν ζεσταινει ,φετος θα κανω μια τελευταια προσπαθεια πριν τον ξυλωσω-πεταξω-πουλησω να βαλω ενα αυτοματο κουρτινακι που να καεταβαινει με τηλεχειρισμο  κανα 2 μερες και να ανεβαινει μια μερα,ωραιο δεν λεω να εχεις παντα ζεστο νερο το καλοκαιρι αρκει να λειτουργει,προς το παρων ψαχνω καποιον να μου κανει μια τετοια κατασκευη ,στην γερμανια απ οτι ειδα (που στην γερμανια που ψαχνουν τον ηλιο το καλοκαιρι )φτιαχνουν πια πανελ με ενσωματομενα κουρτινακια για αυτον ακριβως τον λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Έτσι το φαντάζομαι και εγώ. Σιγά το πρόβλημα να δώσεις 50-100 παραπάνω για μια διάρκεια ζωής 15-20χρονια με μόνο αντάλλαγμα να σκεπάζεις το μισό από μέσα άνοιξης μέχρι μέσα φθινοπώρου.

Έβαλα μόνωση σε πλαστικούς και δεν ήταν δυσκολο, εάν είχα και δεύτερο άτομο και δεν προσπαθούσα μόνος μου θα ήταν αστείο. Μιλάμε για μόνωση αυτή που είναι σωληνας 2 μετρα όχι το άλλο που είναι ανοιχτό.

Απλά στην δική μου περίπτωση κατεβαίνουν αρκετά μέτρα οι χάλκινοι σε σημείο που δεν μπορώ να έχω άμεση πρόσβαση, δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορεί να γίνει

Spoiler

5a951627e6c54_IMG_20180226_141849(Custom)(2).jpg.21c051ceeba689163a1f418c180509e9.jpg

Το ζεύγος με την φθαρμένη μαύρη μόνωση είναι προφανώς
Και συνεχίζει και λίγο πιο κάτω από το σκέπαστρο που φαίνεται στο βάθος, πριν μπει στο διαμέρισμα

55 λεπτά πριν, slk200gr είπε

εγω παντως εχω γανιασει με το σκεπασμα ξεσκεπασμα ,απο μαλακια μου πηρα απο τους πιο ακριβους ο οποιος ζεσταινει παρα πολυ αποτελεσμα  καθε τοσο και λιγο να μου πεταει τα νερα μιας που ημαστε 2 ατομα  ενω τον χειμωνα παπαλα και με τα δυο πανελ παλι δεν ζεσταινει ,φετος θα κανω μια τελευταια προσπαθεια πριν τον ξυλωσω-πεταξω-πουλησω να βαλω ενα αυτοματο κουρτινακι που να καεταβαινει με τηλεχειρισμο  κανα 2 μερες και να ανεβαινει μια μερα,ωραιο δεν λεω να εχεις παντα ζεστο νερο το καλοκαιρι αρκει να λειτουργει,προς το παρων ψαχνω καποιον να μου κανει μια τετοια κατασκευη ,στην γερμανια απ οτι ειδα (που στην γερμανια που ψαχνουν τον ηλιο το καλοκαιρι )φτιαχνουν πια πανελ με ενσωματομενα κουρτινακια για αυτον ακριβως τον λογο

Αν σκεπάζεις το καλοκαίρι το ένα πάνελ ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν κατάλαβα. Είναι πολύ καυτό το νερό πάλι;
Για ποιον ηλιακό μιλάμε αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

5a951627e6c54_IMG_20180226_141849(Custom)(2).jpg.21c051ceeba689163a1f418c180509e9.jpg

Το ζεύγος με την φθαρμένη μαύρη μόνωση είναι προφανώς
Και συνεχίζει και λίγο πιο κάτω από το σκέπαστρο που φαίνεται στο βάθος, πριν μπει στο διαμέρισμα

Αν σκεπάζεις το καλοκαίρι το ένα πάνελ ποιο είναι το πρόβλημα; Δεν κατάλαβα. Είναι πολύ καυτό το νερό πάλι;
Για ποιον ηλιακό μιλάμε αν επιτρέπεται;

Σαφως και επιτρεπετε απλα δεν θυμαμαι πια την μαρκα ειναι τριπλης με 2 πανελ τον ειχα παρει 1400 ε συνδεετε και με τα καλοριφερ κτλ κτλ.Περσυ για πρωτη φορα σκεπασα το πανω μερος και των 2 πανελ ,αφησα μισο απο το ενα και μισο απο το αλλο ,μου ειπαν οτι ετσι ειναι καλυτερα για να μην χαλασει το ενα που θα ειναι ολο σκεπασμενο (αληθεια ψεματα δεν ξερω ) στην αρχη το νερο ηταν χλιαρο (ανοιξη) καποια στιγμη τον ιουνιο εγινε καυτο και αμεσως μετα μαλλον πεταξε παλι τα υγρα και δεν λειτουργουσε ,η αληθεια ειναι οτι  η καταναλωση σε ζεστο νερο ειναι περιπου ανα 2 μερες ,εφερα 3 υδραυλικους σε αυτα τα χρονια μηπως και εφταιγε καποιος απ αυτους  αλλα μπα ιδιο το αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Σαφως και επιτρεπετε απλα δεν θυμαμαι πια την μαρκα ειναι τριπλης με 2 πανελ τον ειχα παρει 1400 ε συνδεετε και με τα καλοριφερ κτλ κτλ.Περσυ για πρωτη φορα σκεπασα το πανω μερος και των 2 πανελ ,αφησα μισο απο το ενα και μισο απο το αλλο ,μου ειπαν οτι ετσι ειναι καλυτερα για να μην χαλασει το ενα που θα ειναι ολο σκεπασμενο (αληθεια ψεματα δεν ξερω ) στην αρχη το νερο ηταν χλιαρο (ανοιξη) καποια στιγμη τον ιουνιο εγινε καυτο και αμεσως μετα μαλλον πεταξε παλι τα υγρα και δεν λειτουργουσε ,η αληθεια ειναι οτι  η καταναλωση σε ζεστο νερο ειναι περιπου ανα 2 μερες ,εφερα 3 υδραυλικους σε αυτα τα χρονια μηπως και εφταιγε καποιος απ αυτους  αλλα μπα ιδιο το αποτελεσμα

Πόσα λίτρα boiler και πόση επιφάνεια συλλέκτη θυμάσαι; Γιατί υπάρχουν με 2 πάνελ 4τ.μ. και υπάρχουν και 3τ.μ.
Αν είχες τόσο μικρή κατανάλωση ίσως να έπρεπε να τα καλύψεις και περισσότερο
Πάντως ακούγεται περίεργο που με μισό ενεργό πάνελ στα πέταξε, εννοώ μήπως ήταν και θέμα συλλέκτη;
Εγγύηση δεν έπαιζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 τμ εγγυηση ειχε 1 χρονο αλλα το περασε δικος μου υδραυλικος και οχι το καταστημα οποτε νομιζα οτι δεν εκανε κατι καλα ο δικος μου ,βεβαια δεν νομιζω να εχει προβλημα απλα εχω πολυ μικρη καταναλωση ,ο συλεκτης αλαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, slk200gr είπε

3 τμ εγγυηση ειχε 1 χρονο αλλα το περασε δικος μου υδραυλικος και οχι το καταστημα οποτε νομιζα οτι δεν εκανε κατι καλα ο δικος μου ,βεβαια δεν νομιζω να εχει προβλημα απλα εχω πολυ μικρη καταναλωση ,ο συλεκτης αλαζει?

Φυσικά αλλάζει (φαντάζομαι:P), απλά θα έλεγα να συνενοηθείς με τον κατασκευαστή ή κατάστημα που το πήρες, να δεις τι προτείνουν κι αυτοί για το θέμα σου.
Ή κάλυψε εντελώς τον έναν, και άσε μισό τον άλλον τα καλακαίρια να δεις πως πάει.
Δεν ξέρω και πόσο καιρό τον έχεις, μήπως τους ανέφερες κάτι περί εγγύησης κτλ πάλι. Ένας χρόνος μόνο;

Επεξ/σία από trabakoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετο διαβασμα και ψαξιμο τεινω να καταληξω στην αγορα του ηλιακου sonne 160ltr 2,3m2 επιλεκτικο Glass.

Θεωρω για την δικη μου περιπτωση λογω υψους(20m) μαζι με την εγκατασταση ειναι ο πιο value for money σαν συνολο.

Διαβαζω ομως καλα λογια μονο για τον συλλεκτη phaethon και οχι για τον Atlas που ουσιαστικα ειναι ιδιοι..Μετα απο επικοινωνια με τον αντιπροσωπο αλλα και με την εταιρια μου ειπαν οτι η διαφορα τους ηταν μονο στο εξωτερικο πλαισιο του συλλεκτη.Ο phaethon ειναι πιο ''μπομπε''ενω ο atlas με κλασσικες γωνιες.Αλουμινιο και οι δυο.Ουσιαστικα Ο Phaethon ειναι πιο ομορφος εμφανησιακα.Εσωτερικα ειναι ακριβως ιδιοι.Η διαφορα τους ειναι 40 ευρω αλλα και 0,1m2 περισσοτερο τζαμι o phaethon...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, stelios18120 said:

Μα φαεθωνας;

Ποιος το σκέφτηκε; 

:P

H VW...

https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Phaeton:P

 

Πέρα από την πλάκα για ηλιακό ταιριάζει γάντι... https://en.wikipedia.org/wiki/Phaethon

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...