Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, johnmlrs είπε

Εννοειται η μονωση θα ειναι παντου σε ολο το μηκος του σωληνα..Και το πιθανοτερο θα ειναι πλαστικοι.Σε γενικες γραμμες γνωριζω ποσο παει το μετρο,οποτε ειται η εταιρια που πουλαει τον ηλιακο ειται ξεχωριστα υδραυλικος πανω κατω ιδιες τιμες ειναι..

Δεν θα συνδεσω ρευμα γιατι θα κρατησω τον θερμοσιφωνα που εχω.Δηλαδη θα βαλω μια τριοδη βανα και θα επιλεγω απο που θα τραβαω νερο..Οταν εχει ζεστο νερο ο ηλιακος θα εχω επιλογη νερου απο τον ηλιακο..Οταν δεν εχει λογω συννεφιας κτλ θα επιλεγω τον εσωτερικο θερμοσιφωνα.Νομιζω ειναι οικονομικοτερο(και πιο γρηγορα) να ζεσταινεις 80λτρ νερο αντι 160 του ηλιακου και με μεγαλυτερες σχετικα απωλειες..

οπως τα λες ειναι.. μην σου πουν οτι με τον ηλιακο θα ζεσταινεις το νερο πιο γρηγορα.. ειναι κατι που δεν ισχυει ιδιως οταν το νερο του ηλιακου ειναι παγωμενο.. θα θελεις περιπου 1.5 ωρα ενω στο μισαωρο με τον θερμοσιφωνα θα εισαι οκ! επισης να βαλεις την καλη μονωση(ειναι γυαλιστερη) γιατι οι αλλες μετα τον χρονο καταστρεφονται..

απο προσωπικη μου εμπειρια εγω θα δουλευα τον ηλιακο και με ρευμα.. σε καποιες περιπτωσεις αξιζει..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Νομίζω εννοεί κρατάει με ρεύμα τον εσωτερικό τον οποίο έχει συνδεδεμένο.Στον ηλιακό δεν έχει συνδέσει ρεύμα όπως λέει.

ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΚΡΟΔΕΚΤΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ  ποιο αναλυτικά εδώ http://www.maltezos.gr/images/pdf/ODHGIES_XRHSHS_INOX.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το λες(gia_nnis) ισως ειναι καλυτερα να συνδεθει και με ρευμα ο ηλιακος.Οταν εχει χλιαρο νερο ισως να τον αναβω για λιγο σε σχεση με τον εσωτερικο θερμοσιφωα που θα ξεκιναει να ζεσταινει κρυο νερο..Μονο για αυτην την περιπτωση θεωρω οτι αξιζει..

 

adsl2+ σωστη η παρατηρηση σου,ευχαριστω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adsl2+ είπε

ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΚΡΟΔΕΚΤΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ  ποιο αναλυτικά εδώ http://www.maltezos.gr/images/pdf/ODHGIES_XRHSHS_INOX.pdf

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και είναι καλό για την ασφάλεια να εισάγεις τον κεραυνό στην εγκατάσταση του διαμερίσματός σου;

Κάτι άλλο που μπορώ να σκεφτώ με λίγη φαντασία, είναι μήπως καταλήξει εκεί διαρροή από γειτονική προβληματική εγκατάσταση μέσω των σωληνώσεων. Αρκετά τραβηγμένη περίπτωση βέβαια.

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο link που παρατέθηκε παραπάνω από εταιρία για υποχρεωτική σύνδεση της γείωσης του ηλιακού ακόμα και όταν δεν συνδέεται με το ρεύμα, αυτό δεν είναι για θέμα ασφάλειας. Τουλάχιστον σαν προτεραιότητα.

Αφορά τα θέματα της ηλεκτρόλυσης (και άρα φθοράς του ηλιακού) και κυρίως όταν ο ηλιακός συνδέεται σε δίκτυο με χαλκοσωλήνα.  Γι' αυτό άλλωστε και το αναφέρει στον ανοξείδωτο τον ηλιακό ενώ δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε glass.

Τώρα για το αν και κατα πόσο μπορεί ένας κεραυνός (ή κάποια μικρότερα ατμοσφαιρικά φορτία) να μπουν στον ηλιακό και μετά στο σπίτι αυτό δεν θα το κάνει η γείωση αφού μια χαρά το κάνει το νερό (πολύ καλός αγωγός ;)). Δηλαδή μια χαρά σε χτυπάει το όποιο ρεύμα όταν πλένεσαι τη στιγμή της όποιας εκκένωσης άσχετα αν δεν είναι γειωμένο (για την ακρίβεια, ΟΤΑΝ δεν είναι γειωμένο). Η γείωση δεν μεταφέρει τίποτα στην εγκατάσταση του σπιτιού αλλά το πάει στη γη (υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι είναι σωστή, αφού υπάρχουν γειώσεις τελείως για γέλια). Συνεπώς αν και σε καμιά περίπτωση δεν θα έσωζε ηλιακό από direct hit κεραυνού (που είναι μάλλον απίθανο να συμβεί) είναι μια καλή προστασία για την οποιαδήποτε εγκατάσταση και οποιδήποτε φορτίο μπορεί να προκύψει. Ακόμα και στατικό. 

Για όποιους δε, φοβούνται μην "μπει" κάτι μέσα στο σπίτι τους μπορούν να κάνουν την σύνδεση με οποιαδήποτε γείωση του κτηρίου (όλο και κάποια μπρίζα θα υπάρχει επάνω πχ για τον ενισχυτή της κεραίας). Βέβαια καλό είναι να ξέρουμε ότι πολλές φορές σε κτήρια η γείωση είναι μία και μόνη και άρα δεν έχει σημασία αν δεν συνδέσω τίποτα στη γείωση τη δική μου αλλά το κάνει ο γείτονας στη δική του. 

(νομίζω ότι είναι γνωστό σε όλους, ή τουλάχιστον αρκετοί έχουν ακούσει για το ότι πρέπει να διακόπτεται το λουτρό όταν υπάρχει κακοκαιρία με αστραπές στην περιοχή μας)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα
Είμαι σε αναζήτηση νέου ηλιακού, γιατί ο παλιός (ανοιχτού κυκλώματος) άρχισε σιγά σιγά να παραδίδει πνεύμα και δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει να επισκευαστεί.
Κάτι σχετικά οικονομικό κοιτάζω στα 160lt, διπλής ενέργειας. Περιοχή Αθήνα.
Προσωπικά σκεφτόμουν να πάω σε 2 συλλέκτες 1,5m2 ο καθένας (3m2 συνολικά) με το σκεπτικό τον χειμώνα ακόμα και με λίγη συννεφιά να έχω όσο πιο ζεστό νερό γίνεται και το καλοκαίρι μπορώ να σκεπάζω τον έναν από τους 2 με κάλυμμα για να μην καταπονείται πολύ το boiler και γενικά το κύκλωμα.
Πως σας ακούγεται;:P
Από απλή αναζήτηση στο γνωστό site, 1 επιλογή που μου γυάλισε λίγο λόγω και τιμής ομολογώ
https://www.skroutz.gr/s/6694381/SOL-Violaris-EnergyPro-160L-3-0m-Glass-Επιλεκτικός.html
Δεν την γνώριζα σαν εταιρία, αλλά ποτέ δεν είχα ψαχτεί ιδαίτερα με ηλιακούς.
Μου κάνει εντύπωση που δίνουν 15 χρόνια εγγύηση στο συλλέκτη και 10 στο boiler.
Δεν γνωρίζω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία με αυτή ή μήπως έχει να προτείνει κάτι άλλο;
Είχα δει και την Mastersol, αλλά αφού διάβασα τις 10+ τελευταίες σελίδες του νήματος είπα να την αποφύγω αφού αναφέρθηκε ότι δεν είναι ελληνική.
Είδα και τον Sonne που έχει προταθεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το έξτρα κόστος
https://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Glass-160lt-2-4m-Phaethon.html

Επίσης κάτι άλλο, ο υδραυλικός που ήρθε να ρίξει μια ματιά στον υπάρχον ηλιακό, μου είπε καλό θα ήταν να αλλαχτούν και οι σωληνώσεις από τον ηλιακό μέχρι το διαμέρισμα, γιατί οι παλιές χάλκινες έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος της μόνωσης και κάνουν και μια σημαντική διαδρομή από την ταράτσα μέχρι τον 3ο που είμαι (5όροφη πολυκατοικία).
Πρότεινε να βάλω πολυστρωματικές (πολυαιθιλαινίου-αλουμινίου φαντάζομαι) που είναι και καλές και φτηνές, και πράγματι λίγο που κοίταξα στο γνωστό site πάλι, βλέπω κυμαίνονται 1-1,5€/m και υποτίθεται έχουν πιστοποίηση για 10bar και 90 βαθμούς και γενικά η χρήση τους είναι για τέτοιες υδραυλικές εφαρμογές θέρμανσης.
Τώρα επειδή θα προτιμούσα αγορά και εγκατάσταση να γίνει με την μία από εκεί που θα αγοραστεί και ο ηλιακός, ώστε να μην έχω και θέματα με την εγγύηση εκτός των άλλων, σε 2 εταιρίες που ρώτησα για ηλιακό, μου είπαν ότι βάζουν πλαστικές σωλήνες (με την αιτολόγηση "τις δουλεύουμε χρόνια, δεν έχουν κανένα θέμα") και όχι πολυστρωματικές και σε τιμή 4-5€/m περίπου, αλλά η αιτολόγηση προσωπικά δεν με καλύπτει και ιδιαίτερα ομολογώ, χώρια το επιπλέον κόστος, γιατί θα χρειαστούν και αρκετά μέτρα.
Μήπως γνωρίζετε, έχετε να συμβουλεύσετε κάτι;

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη :)
Συγνώμη για το μεγάλο post :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως, για την ηλεκτρόλυση βγάζει καλύτερα νόημα. Βέβαια και οι glass παθαίνουν για αυτό βάζουν και σε αυτούς ανόδιο, αναρωτιέμαι γιατί το γράφουν μόνο στους ανοξείδωτους.

Αν χτυπήσει ο κεραυνός τον ηλιακό με τη γείωση, θα καταλήξει το φορτίο στη γη (με τις ίδιες προϋποθέσεις για γείωση της προκοπής), περνώντας όμως μέσα από το πίνακα και δίπλα από τα άλλα καλώδια, ουδέτερου και φάσης. Επίσης πιθανώς να φορτίσει στιγμιαία και όλα τα μεταλλικά μέρη των συσκευών που γειώνονται. Αυτό εγώ δε θα το ήθελα. Βέβαια πράγματι  άμα φάει κεραυνό το σπίτι, όπου και να τον φάει θα κλάψουν οι ένοικοι πολλές συσκευές και πιθανώς κάποιον που μπανιαρίζεται. αλλά οπωσδήποτε ο ηλιακός δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν αλεξικέραυνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Επίσης κάτι άλλο, ο υδραυλικός που ήρθε να ρίξει μια ματιά στον υπάρχον ηλιακό, μου είπε καλό θα ήταν να αλλαχτούν και οι σωληνώσεις από τον ηλιακό μέχρι το διαμέρισμα, γιατί οι παλιές χάλκινες έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος της μόνωσης και κάνουν και μια σημαντική διαδρομή από την ταράτσα μέχρι τον 3ο που είμαι (5όροφη πολυκατοικία).
Πρότεινε να βάλω πολυστρωματικές (πολυαιθιλαινίου-αλουμινίου φαντάζομαι) που είναι και καλές και φτηνές, και πράγματι λίγο που κοίταξα στο γνωστό site πάλι, βλέπω κυμαίνονται 1-1,5€/m και υποτίθεται έχουν πιστοποίηση για 10bar και 90 βαθμούς και γενικά η χρήση τους είναι για τέτοιες υδραυλικές εφαρμογές θέρμανσης.
Τώρα επειδή θα προτιμούσα αγορά και εγκατάσταση να γίνει με την μία από εκεί που θα αγοραστεί και ο ηλιακός, ώστε να μην έχω και θέματα με την εγγύηση εκτός των άλλων, σε 2 εταιρίες που ρώτησα για ηλιακό, μου είπαν ότι βάζουν πλαστικές σωλήνες (με την αιτολόγηση "τις δουλεύουμε χρόνια, δεν έχουν κανένα θέμα") και όχι πολυστρωματικές και σε τιμή 4-5€/m περίπου, αλλά η αιτολόγηση προσωπικά δεν με καλύπτει και ιδιαίτερα ομολογώ, χώρια το επιπλέον κόστος, γιατί θα χρειαστούν και αρκετά μέτρα.
Μήπως γνωρίζετε, έχετε να συμβουλεύσετε κάτι;

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη :)
Συγνώμη για το μεγάλο post :)

Να ξηλώσεις χάλκινες για να βάλεις πολυστρωματικές;;;

Χωρίς να τον γνωρίζω τον άνθρωπο, που μπορεί να είναι ο καλύτερος επαγγελματίας, δύο πιθανότητες μου έρχονται στο μυαλό (ίσως να υπάρχει και άλλη που δεν μπορώ να σκεφτώ). Θέλει να χρεώσει σωλήνες για να βγάλει κάνα φράγκο (ή του έχουν περισσέψει από κάτι άλλο) ή θέλει να διευκολύνει τη δουλειά του και να αποφύγει να ξαναπεράσει μονώσεις στις χάλκινες αφού προφανώς και δεν θα είναι εύκολο.

Αν και προσωπικά δεν είμαι φαν των χαλκοσωλήνων στην εγκατάσταση ηλιακού για διάφορους λόγους (πχ κόστος, το οποίο όμως δεν είναι η περίπτωσή σου αφού τους έχεις. Επίσης είναι πιο εύκολα να σπάσουν σε μία παγωνιά αν κάποιο τμήμα τους, με τα χρόνια, μείνει εκτεθειμένο από τη μόνωση) προσωπικά στο σπίτι μου δεν θα πετούσα το χαλκό για να βάλω κάτι άλλο.

Επίσης προσωπικά δε με καλύπτει η πιστοποίηση των 90 βαθμών αφού ένας καλός ηλιακός, ή ένας που απλά έχει πολύ λίγη κατανάλωση την καλοκαιρινή περίοδο, δεν είναι απίθανο να φτάσει το νερό σε βρασμό και ατμοποίηση (είναι αυτό το "βήξιμο" που κάνει η βρύση και η μη στρωτή ροή όταν έχει υπερβολικά καυτό νερό).

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλησπέρα
Είμαι σε αναζήτηση νέου ηλιακού, γιατί ο παλιός (ανοιχτού κυκλώματος) άρχισε σιγά σιγά να παραδίδει πνεύμα και δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει να επισκευαστεί.
Κάτι σχετικά οικονομικό κοιτάζω στα 160lt, διπλής ενέργειας. Περιοχή Αθήνα.
Προσωπικά σκεφτόμουν να πάω σε 2 συλλέκτες 1,5m2 ο καθένας (3m2 συνολικά) με το σκεπτικό τον χειμώνα ακόμα και με λίγη συννεφιά να έχω όσο πιο ζεστό νερό γίνεται και το καλοκαίρι μπορώ να σκεπάζω τον έναν από τους 2 με κάλυμμα για να μην καταπονείται πολύ το boiler και γενικά το κύκλωμα.
Πως σας ακούγεται;:P
Από απλή αναζήτηση στο γνωστό site, 1 επιλογή που μου γυάλισε λίγο λόγω και τιμής ομολογώ
https://www.skroutz.gr/s/6694381/SOL-Violaris-EnergyPro-160L-3-0m-Glass-Επιλεκτικός.html
Δεν την γνώριζα σαν εταιρία, αλλά ποτέ δεν είχα ψαχτεί ιδαίτερα με ηλιακούς.
Μου κάνει εντύπωση που δίνουν 15 χρόνια εγγύηση στο συλλέκτη και 10 στο boiler.
Δεν γνωρίζω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία με αυτή ή μήπως έχει να προτείνει κάτι άλλο;
Είχα δει και την Mastersol, αλλά αφού διάβασα τις 10+ τελευταίες σελίδες του νήματος είπα να την αποφύγω αφού αναφέρθηκε ότι δεν είναι ελληνική.
Είδα και τον Sonne που έχει προταθεί, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το έξτρα κόστος
https://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Glass-160lt-2-4m-Phaethon.html

Επίσης κάτι άλλο, ο υδραυλικός που ήρθε να ρίξει μια ματιά στον υπάρχον ηλιακό, μου είπε καλό θα ήταν να αλλαχτούν και οι σωληνώσεις από τον ηλιακό μέχρι το διαμέρισμα, γιατί οι παλιές χάλκινες έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος της μόνωσης και κάνουν και μια σημαντική διαδρομή από την ταράτσα μέχρι τον 3ο που είμαι (5όροφη πολυκατοικία).
Πρότεινε να βάλω πολυστρωματικές (πολυαιθιλαινίου-αλουμινίου φαντάζομαι) που είναι και καλές και φτηνές, και πράγματι λίγο που κοίταξα στο γνωστό site πάλι, βλέπω κυμαίνονται 1-1,5€/m και υποτίθεται έχουν πιστοποίηση για 10bar και 90 βαθμούς και γενικά η χρήση τους είναι για τέτοιες υδραυλικές εφαρμογές θέρμανσης.
Τώρα επειδή θα προτιμούσα αγορά και εγκατάσταση να γίνει με την μία από εκεί που θα αγοραστεί και ο ηλιακός, ώστε να μην έχω και θέματα με την εγγύηση εκτός των άλλων, σε 2 εταιρίες που ρώτησα για ηλιακό, μου είπαν ότι βάζουν πλαστικές σωλήνες (με την αιτολόγηση "τις δουλεύουμε χρόνια, δεν έχουν κανένα θέμα") και όχι πολυστρωματικές και σε τιμή 4-5€/m περίπου, αλλά η αιτολόγηση προσωπικά δεν με καλύπτει και ιδιαίτερα ομολογώ, χώρια το επιπλέον κόστος, γιατί θα χρειαστούν και αρκετά μέτρα.
Μήπως γνωρίζετε, έχετε να συμβουλεύσετε κάτι;

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη :)
Συγνώμη για το μεγάλο post :)

Των Βιολάρη, από πού κρατάει η σκούφια τους; Η εγγύηση είναι εργοστασιακή και γραπτή; Υπάρχουν προϋποθέσεις; (πράγματα που είναι καλό να διερευνήσεις  για όλους, εφόσον τα έχεις σαν συγκριτικά στοιχεία). 

Για τους σωλήνες, ας σου πουν και οι υδραυλικοί εδώ,κυρίως αν μπορεί να αντικατασταθεί η μόνωση. Γιατί  μου φαίνεται κρίμα να πετάξεις τους χάλκινους και να βάλεις πλαστικούς. Όμως η μόνωση όντως χρειάζεται αν είναι εξωτερικοί, πριν λίγα ποστ το γράφαμε.

Επίσης πριν λίγα ποστ πάλι προσπαθούσαμε να αναλύσουμε αν ισχύει το "όσο μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια τόσο καλύτερα" ή το "τόσο όσο χρειάζεται". Και οι απόψεις διίστανται.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...