Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα παραγγειλα τον Sonne.Μπορει και αυριο να τοποθετηθει..Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

 

και κατι αλλο...Πως μπορω να βαλω ψηφιακο θερμομετρο να βλεπω την θερμοκρασια του νερου στο καζανι?Εχετε να προτεινετε καποιο θερμομετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Τελικα παραγγειλα τον Sonne

Καλη απιλογη , με ποιο συλλεκτη τελικα ?

18 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Πως μπορω να βαλω ψηφιακο θερμομετρο να βλεπω την θερμοκρασια του νερου στο καζανι

Νε νομιζω να γινεται , μονο αμα βγαλεις το θερμοστατη και βαλεις καποιον αλλον που να δινει και σε monitor , ρωτα τον εγκαταστατη που θα σου κανει την τοποθετηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Τελικα παραγγειλα τον Sonne.Μπορει και αυριο να τοποθετηθει..Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

και κατι αλλο...Πως μπορω να βαλω ψηφιακο θερμομετρο να βλεπω την θερμοκρασια του νερου στο καζανι?Εχετε να προτεινετε καποιο θερμομετρο?

Γίνεται μόνο αν παραγγείλεις την αντίσταση με δεύτερο κυάθιο (θήκη για θερμοστάτη ή αισθητήριο) έτσι ώστε βα βάλεις το αισθητήριο που θα δίνει τη θερμοκρασία στο θερμόμετρο. Και βέβαια να κατεβάσεις και το έξτρα καλώδιο σύνδεσης.

Θερμόμετρα υπάρχουν με ψηφιακή ένδειξη ή με "αναλογική" (μπάρα με led)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα Γιωργο με τον Ατλας..Το συζητησα, ειναι ακριβως ο ιδιος..Εκει που θα τον εχω δεν θα φαινεται καν.

 

αν μπει με πλαστελινη(πως λεγεται αλλιως?) ο αισθητηρας στο καπακι της αντιστασης?Μαλλον μονο εκει δεν εχει μονωση.Ίσως και με καποιο συνδεσμο τυπου ταφ?

Αυτο με το δευτερο κυαθιο στη αντισταση μου το ειπε και ο πωλητης αλλα θα τον παρω και αυριο τηλ για λεπτομερειες..Ελεγα για κατι πιο απλο ομως(πατεντα):D..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Τελικα Γιωργο με τον Ατλας..Το συζητησα, ειναι ακριβως ο ιδιος..Εκει που θα τον εχω δεν θα φαινεται καν.

αν μπει με πλαστελινη(πως λεγεται αλλιως?) ο αισθητηρας στο καπακι της αντιστασης?Μαλλον μονο εκει δεν εχει μονωση.Ίσως και με καποιο συνδεσμο τυπου ταφ?

Αυτο με το δευτερο κυαθιο στη αντισταση μου το ειπε και ο πωλητης αλλα θα τον παρω και αυριο τηλ για λεπτομερειες..Ελεγα για κατι πιο απλο ομως(πατεντα):D..

"Πιο απλό"? (από το να υπάρχει στην πρέπουσα θέση η κατάλληλη υποδοχή σε ένα σύστημα που δεν έχει ακόμα εγκατασταθεί και άρα μπορεί να γίνει όπως το θέλεις/χρειάζεσαι;)

"Πατέντα"?  (Γιατί;)

Αφού η ενδεδειγμένη λύση υπάρχει και δεν είναι καν ακριβή. Κανονικά δεν πρέπει να έχει καν άλλη χρέωση (ή αν έχει να είναι ελάχιστη) για να μπει η σωστή αντίσταση.  Και μάλιστα οι ενδείξεις (θερμοκρασίες) που θα πάρεις είναι σαφώς πιο ακριβείς, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αποκλίσεις κάποιων βαθμών θα έπαιζαν ουσιαστικό ρόλο.

Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναπτύξω ξανά στους λόγους για τους οποίους προσωπικά δεν είμαι φαν των θερμομέτρων (γι' αυτό άλλωστε και δεν έβαλα στον δικό μου, αν και "πιάνουν" τα χέρια μου) αλλά θεωρώ ότι αν κάποιος πιστεύει ότι το χρειάζεται, τουλάχιστον ας το κάνει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω αύριο με τον πωλητή και βλέπουμε ως προς το κόστος και αν είναι τόσο απλό..

Σκεφτόμουν επίσης τρύπημα στο καπάκι της αντίστασης ,άνοιγμα σπείρωμα με κολαουζο και φωλιά για τον σενσορα,τα οποία θα τα έκανα εγώ..Η έτοιμη λύση ακούγεται καλύτερη όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Θα μιλήσω αύριο με τον πωλητή και βλέπουμε ως προς το κόστος και αν είναι τόσο απλό..

Σκεφτόμουν επίσης τρύπημα στο καπάκι της αντίστασης ,άνοιγμα σπείρωμα με κολαουζο και φωλιά για τον σενσορα,τα οποία θα τα έκανα εγώ..Η έτοιμη λύση ακούγεται καλύτερη όμως.

Και ξανά τρύπημα και άνοιγμα σπειρώματος και φωλιά και.....και.....και..... όταν με το καλό σε κάποια χρόνια χρειαστεί αλλαγή αντίστασης.

Και βέβαια όλα αυτά με δεδομένο ότι η όλη κατασκευή θα γίνει σωστά και δεν θα έχει διαρροές.

Αν και μου αρέσει το μαστοριλίκι και το κάνω σε πολλά πράγματα στο σπίτι προσωπικά δεν θα έμπαινα σε τέτοιο λούκι για 15-30 ευρώ που έχει μια αντίσταση (με εξαίρεση του να ήμουν σε κάποιο μικρό μέρος με κάποιο μάστορα μονοπώλειο που τα πουλάει πχ 100 ευρώ).

Και βέβαια όλα τα παραπάνω αφορούν το κυάθιο του αισθητήρα. Όλα τα υπόλοιπα (αισθητήρα, θερμόμετρο, καλώδιο) θα τα πληρώσεις κανονικά άσχετα αν θα "φτιάξεις" την αντίσταση ή θα την αγοράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmlrs είπε

Θα μιλήσω αύριο με τον πωλητή και βλέπουμε ως προς το κόστος και αν είναι τόσο απλό..

Σκεφτόμουν επίσης τρύπημα στο καπάκι της αντίστασης ,άνοιγμα σπείρωμα με κολαουζο και φωλιά για τον σενσορα,τα οποία θα τα έκανα εγώ..Η έτοιμη λύση ακούγεται καλύτερη όμως.

Και η δική μου γνώμη είναι ότι είναι περιττό το θερμόμετρο. Αν το θέλεις πραγματικά, νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι η έτοιμη εγκατάσταση στην αντίσταση (δεν ήξερα ότι υπάρχει).
Αν το θέλεις για τη φάση και την πατέντα, μην κάνεις αυτό, κανε το πρώτο που είπες. Πάρε ένα θερμόμετρο με εξωτερικό probe από την Κίνα με 3-4€, ξεγύμνωσε το θερμιστοράκι που έχει στην άκρη του και κόλλησέ το επάνω στη μεταλική επιφάνεια της αντίστασης εκεί που μπαινει ο θερμοστάτης με θερμοσυστελλόμενη πάστα. Μετά επέκτεινε το καλώδιο μέχρι εκεί που το θες. 
Δε θα έχεις την ακριβέστερη ένδειξη, αλλά ότι και να κάνεις δε θα έχεις λόγω της διαστρωμάτωσης της θερμοκρασίας στο βαρέλι. 
Έχουν ξανασυζητηθεί πάντως αυτά, κάνε μια αναζήτηση στο θρεντ με τη λέξη "θερμόμετρο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω μια ερώτηση τελείως απλοϊκά; Πώς γίνεται ενώ τα δοχεία χαλκού να θεωρούνται μεγαλύτερης αντοχής, πλέον τα διαθέσιμα μοντέλα να είναι τόσο λιγότερα από τις λύσεις τύπου Glass;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο ηλιακός μας συλλέκτης στο πατρικό τα έχει φτύσει πλέον είναι και 15 ετών, από φέτος δε δουλεύει ούτε ελάχιστα. Θα προβούν οι δικοί μου σε αγορά νέου κατά το τέλος άνοιξης μάλλον, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες γενικές πληροφορίες.

  1. Έχουμε κεντρική θέρμανση, χωρίς ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το καλοκαίρι πλέον αν θέλουμε ζεστό νερό πρέπει να ανοίξουμε κεντρική θέρμανση! Επίσης, το χειμώνα καίει πολύ καύσιμο όπως καταλαβαίνετε και στις μέρες μας αυτό το βάρος είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι βοηθάει ο ηλιακός συλλέκτης τον χειμώνα στην μείωση αυτής της κατανάλωσης; Δηλαδή μπορεί να υπάρξει ζεστό νερό τον χειμώνα μόνο με τη χρήση ηλιακού συλλέκτη; Ζούμε βόρεια Ελλάδα συνεπώς πολλές μέρες έχει συννεφιά, πως πάει η απόδοση και η αξιοπιστία του εκεί;
  2. Προφανώς στις εταιρείες που παίρνει τηλέφωνο ο μπαμπάς μου του τάζουν θαύματα. Του λένε ότι πλέον οι συλλέκτες είναι φοβεροί και έχουν τρελή απόδοση. Εγώ πιστεύω ότι απλά θέλουν να πουλήσουν. Το θέμα είναι ότι ο μπαμπάς μου κοιτάει τα πιο φτηνά στο σκρουτζ και είμαι σίγουρος ότι είναι μούφες αυτά. Αν έχω μάθει κάτι από αγορές είναι ότι συνήθως την ποιότητα την πληρώνεις. Για έναν καλό ηλιακό συλλέκτη σε τι range πρέπει να κινηθεί κανείς; Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το boiler αλλά πρόκειται για διώροφο σπίτι.
  3. Γενικά προτιμάται ο ηλιακός συλλέκτης σε σχέση πχ με κάποιον θερμοσίφωνα;

Ρωτάω τώρα αυτά τα γενικά για να πάρω μια εικόνα του πόσο αξίζει αυτή η αγορά. Για λεπτομέρειες περαιτέρω θα ξαναστείλω στο μέλλον. Απλά το συζητήσαμε λίγο σήμερα ότι θα κάνουμε αυτήν την αγορά προς τέλος άνοιξης και με το που μπήκα στο φόρουμ είδα ότι υπάρχει αυτό το θέμα συνεπώς είπα να ρωτήσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lelouch είπε

Καλησπέρα. Ο ηλιακός μας συλλέκτης στο πατρικό τα έχει φτύσει πλέον είναι και 15 ετών, από φέτος δε δουλεύει ούτε ελάχιστα. Θα προβούν οι δικοί μου σε αγορά νέου κατά το τέλος άνοιξης μάλλον, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες γενικές πληροφορίες.

  1. Έχουμε κεντρική θέρμανση, χωρίς ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το καλοκαίρι πλέον αν θέλουμε ζεστό νερό πρέπει να ανοίξουμε κεντρική θέρμανση! Επίσης, το χειμώνα καίει πολύ καύσιμο όπως καταλαβαίνετε και στις μέρες μας αυτό το βάρος είναι πολύ μεγάλο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι βοηθάει ο ηλιακός συλλέκτης τον χειμώνα στην μείωση αυτής της κατανάλωσης; Δηλαδή μπορεί να υπάρξει ζεστό νερό τον χειμώνα μόνο με τη χρήση ηλιακού συλλέκτη; Ζούμε βόρεια Ελλάδα συνεπώς πολλές μέρες έχει συννεφιά, πως πάει η απόδοση και η αξιοπιστία του εκεί;
  2. Προφανώς στις εταιρείες που παίρνει τηλέφωνο ο μπαμπάς μου του τάζουν θαύματα. Του λένε ότι πλέον οι συλλέκτες είναι φοβεροί και έχουν τρελή απόδοση. Εγώ πιστεύω ότι απλά θέλουν να πουλήσουν. Το θέμα είναι ότι ο μπαμπάς μου κοιτάει τα πιο φτηνά στο σκρουτζ και είμαι σίγουρος ότι είναι μούφες αυτά. Αν έχω μάθει κάτι από αγορές είναι ότι συνήθως την ποιότητα την πληρώνεις. Για έναν καλό ηλιακό συλλέκτη σε τι range πρέπει να κινηθεί κανείς; Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το boiler αλλά πρόκειται για διώροφο σπίτι.
  3. Γενικά προτιμάται ο ηλιακός συλλέκτης σε σχέση πχ με κάποιον θερμοσίφωνα;

Ρωτάω τώρα αυτά τα γενικά για να πάρω μια εικόνα του πόσο αξίζει αυτή η αγορά. Για λεπτομέρειες περαιτέρω θα ξαναστείλω στο μέλλον. Απλά το συζητήσαμε λίγο σήμερα ότι θα κάνουμε αυτήν την αγορά προς τέλος άνοιξης και με το που μπήκα στο φόρουμ είδα ότι υπάρχει αυτό το θέμα συνεπώς είπα να ρωτήσω :)

Φίλε μου θα στο πω απλά και δεν θα σε κουράσω..σε οποιαδήποτε πόλη στην ΕΛΛΑΔΑ οποίος δεν βάζει ηλιακό διαπράττει οικονομικό έγκλημα στην τσέπη του..τόσο απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. έφτασε μια φήμη στα αυτιά μου ότι ο μαλτέζος θα κάνει φασόν την παραγωγή του σε άλλη εταιρεία με ηλιακούς θερμοσίφωνες. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...