Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζήλεψα και παρήγγειλα και εγώ ένα θερμόμετρο να βάλω. Δυστυχώς δε βρήκα ασύρματο οπότε πρέπει να δω πως θα το περάσω, μάλλον από έναν αεραγωγό που είναι στο μπάνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Βάζω την υλοποίηση που έκανα και εγώ για να βλέπω τη θερμοκρασία του ηλιακού.

Στον ηλιακό μου nobel classic είχα ζητήσει να έχει υποδοχή για αισθητήριο θερμοκρασίας (κυάθιο δηλαδή) το οποίο ήταν +20€. Ακόμα και αν δεν είχε, θα μπορούσα να αφαιρέσω το θερμοστάτη, μιας και δεν χρησιμοποιώ τον ηλιακό με ρεύμα και έτσι να έχω μια τρύπα στο καζάνι για να βάλω το αισθητήριο . 

Χρησιμοποίησα 50m utp εξωτερικού χώρου (μαύρο). Η μόνη μου ανησυχία ήταν πως θα έχω τεράστιες απώλειες λόγω απόστασης. Τελικά δεν είχα καμία απώλεια μιας και το επιβεβαίωσα και με άλλο θερμόμετρο, με 1 μέτρο καλώδιο. 

Αγόρασα λοιπόν, αυτό με 3€ https://www.aliexpress.com/item/AC-220V-10A-Temperature-Controller-Intelligent-Digital-Thermostat-50-110C-Cool-Hot-Regulator-Sensor-Switch-Probe/32872026720.html και έκοψα το καλώδιο τις εξόδου ρευματος (που δεν μου χρειάζεται - ουσιαστικά είναι θερμοστάτης που δίνει ρευμα μετά απο κάποια θερμοκρασία που του έχουμε ορίσει. Δεν είναι σκέτο θερμόμετρο) και επίσης έκοψα το καλώδιο του αισθητήρα του θερμομέτρου και το συνέδεσα με κλέμμες με το utp. Δουλευει τέλεια και χωρίς απώλειες!!! συνημμένα και φωτογραφία όπως το τοποθέτησα προσωρινά

ae_1545582016329.jpg

UTB8t3b8mD_IXKJkSalUq6yBzVXaO.jpg

Πολύ ωραία δουλειά. Μπορείς. Να βάλεις φώτο και από την πλευρά του ηλιακού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anikologr είπε

Πολύ ωραία δουλειά. Μπορείς. Να βάλεις φώτο και από την πλευρά του ηλιακού; 

Η μόνη που έχω πρόχειρη, είναι το πως είναι η κατάσταση στον ηλιακό μου. Με μαύρο είναι το utp. Φαντάσου πως η τρύπα για το αισθητήριο είναι πίσω από το θερμοστάτη στη μέση της φώτο. Απλά τον τραβάς έξω, και βάζεις μέσα το αισθητήριο. Το καλώδιο του αισθητηριου το κάλυψα με θερμοσυστελλομενο για να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες 

received_319034938702947.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimar2312 είπε

Καλησπέρα. Ειμαι στην αναζήτηση ηλιακού 160L με 3τμ συλλέκτη. Για τους solar star τι άποψη έχετε? 

Μιας και δεν έχω τι να κάνω θα σου πω..

Είναι ένας καλός ηλιακός αλλά με αυτά τα λεφτά βρίσκεις και ελάχιστα καλύτερο..ελάχιστα σε μικροδιαφορες όπως πχ την πυκνότητα της μόνωσης..

Είναι καλή η τιμή του όμως και αξίζει..

Αλλά γιατί θέλεις τόσο μεγάλη επιφάνεια?

3 μέτρα είναι πολλά εάν μένεις Αθήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Μιας και δεν έχω τι να κάνω θα σου πω..

Είναι ένας καλός ηλιακός αλλά με αυτά τα λεφτά βρίσκεις και ελάχιστα καλύτερο..ελάχιστα σε μικροδιαφορες όπως πχ την πυκνότητα της μόνωσης..

Είναι καλή η τιμή του όμως και αξίζει..

Αλλά γιατί θέλεις τόσο μεγάλη επιφάνεια?

3 μέτρα είναι πολλά εάν μένεις Αθήνα..

Είμαι μεταξυ 2,5 τμ και 3 τμ αλλά λέω να βάλω 3 τμ για να έχει καλύτερη απόδοση το χειμώνα με βάση οτι έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες.

Ισως βέβαια να χρειάζεται να καλύπτω το μισό συλλέκτη το καλοκαίρι.

Τον βρίσκω με 2,5 τμ 600 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο και  με 3τμ 640 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimar2312 είπε

Είμαι μεταξυ 2,5 τμ και 3 τμ αλλά λέω να βάλω 3 τμ για να έχει καλύτερη απόδοση το χειμώνα με βάση οτι έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες.

Ισως βέβαια να χρειάζεται να καλύπτω το μισό συλλέκτη το καλοκαίρι.

Τον βρίσκω με 2,5 τμ 600 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο και  με 3τμ 640 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο. 

Βαλε αυτον και δεν θα χασεις...  https://www.sol-violaris.com/index.php?route=product/product&path=94_95&product_id=180

Για 2 ατομα ειναι 160λ 3τμ. Αν ειναι για 3-4 ειναι 200λ 4τμ

Μιλαω για δυσκολες συνθηκες για να υπαρχει ανεση..

Ξερω μαστορα με 200αρι στα 5.4τμ και μου κανει ο ορισμος της ανεσης!!! Αλλα ασχολειται συνεχεια με το σκεπασμα...

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2018 στις 9:29 ΜΜ, sphinxgr είπε

Η μόνη που έχω πρόχειρη, είναι το πως είναι η κατάσταση στον ηλιακό μου. Με μαύρο είναι το utp. Φαντάσου πως η τρύπα για το αισθητήριο είναι πίσω από το θερμοστάτη στη μέση της φώτο. Απλά τον τραβάς έξω, και βάζεις μέσα το αισθητήριο. Το καλώδιο του αισθητηριου το κάλυψα με θερμοσυστελλομενο για να αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες 

received_319034938702947.jpeg

Δεν κατάλαβα.Το μαύρο που λες ότι είναι του θερμομέτρου απλά το τύλιξες γύρω από τη φλάντζα και αυτό πιάνει τη θερμοκρασία από το μέταλλο του μπόιλερ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν κατάλαβα.Το μαύρο που λες ότι είναι του θερμομέτρου απλά το τύλιξες γύρω από τη φλάντζα και αυτό πιάνει τη θερμοκρασία από το μέταλλο του μπόιλερ;;;;;

Όχι βρε. Στη φώτο δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Απλά δείχνω πως είναι ο χώρος στο θερμοσίφωνα (γιατί αυτή ήταν η μόνη φώτο που έχω πρόχειρη). 

Το μαύρο καλώδιο συνδέθηκε με τον αισθητήρα, με τη χρήση κλεμμας. Μετά το έβαλα στην τρύπα (κυαθιο) που υπάρχει πίσω από το θερμοστάτη. Η τρύπα δεν φαίνεται στη φώτο γιατί πρέπει να βγει ο θερμοστάτης. 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί τον ηλικιακο με ρεύμα, τότε ας βγάλει το θερμοστάτη και να βάλει στη θέση του τον αισθητήρα. Είναι τρομερά απλό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Η τρύπα δεν φαίνεται στη φώτο γιατί πρέπει να βγει ο θερμοστάτης.

Μια ερώτηση. Πως βγαίνει αυτός ο θερμοστάτης στο Nobel; Είχα προσπαθήσει αλλά δεν είχα βρει πως βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Όχι βρε. Στη φώτο δεν το έχω συνδέσει ακόμα. Απλά δείχνω πως είναι ο χώρος στο θερμοσίφωνα (γιατί αυτή ήταν η μόνη φώτο που έχω πρόχειρη). 

Το μαύρο καλώδιο συνδέθηκε με τον αισθητήρα, με τη χρήση κλεμμας. Μετά το έβαλα στην τρύπα (κυαθιο) που υπάρχει πίσω από το θερμοστάτη. Η τρύπα δεν φαίνεται στη φώτο γιατί πρέπει να βγει ο θερμοστάτης. 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν κάποιος δεν χρησιμοποιεί τον ηλικιακο με ρεύμα, τότε ας βγάλει το θερμοστάτη και να βάλει στη θέση του τον αισθητήρα. Είναι τρομερά απλό

Κατάλαβα δεν το δουλεύεις με ρεύμα άρα σου είναι άχρηστος ο θερμοστάτης οπότε τον έβγαλες και έβαλες εκεί τον αισθητήρα.☺️

                                                                                                                                                                                                                                          

3 ώρες πριν, vasilk είπε

Μια ερώτηση. Πως βγαίνει αυτός ο θερμοστάτης στο Nobel; Είχα προσπαθήσει αλλά δεν είχα βρει πως βγαίνει.

Απλά τον τραβάς προς τα έξω και βγαίνει.Μη φοβάσαι μία βελόνα έχει 15-20 εκατοστά που μπαίνει σε μία τρύπα για να πιάνει τη θερμοκρασία εσωτερικά.Τράβα τον δεν πρόκειται να αδειάσει το νερό.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimar2312 είπε

Είμαι μεταξυ 2,5 τμ και 3 τμ αλλά λέω να βάλω 3 τμ για να έχει καλύτερη απόδοση το χειμώνα με βάση οτι έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες.

Ισως βέβαια να χρειάζεται να καλύπτω το μισό συλλέκτη το καλοκαίρι.

Τον βρίσκω με 2,5 τμ 600 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο και  με 3τμ 640 € (με ΦΠΑ) τοποθετημένο. 

Εάν μένεις Αθήνα και 2.5 μέτρα είναι αρκετά..οποία επιφάνεια συλλέκτη και να επιλέξεις θα σκεπάζεις την μισή και παραπάνω σίγουρα.εγω 30 πόντους αφήνω ανοιχτούς το καλοκαίρι και πάλι βράζει το νερό..η Αθήνα δεν έχει βαρύ κλίμα δεν χρειάζεσαι παραπάνω..εάν σου περισσεύουν τα λεφτά και έχεις και χώρο βάλε και μεγαλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, papoys1 είπε

.☺️

Απλά τον τραβάς προς τα έξω και βγαίνει.Μη φοβάσαι μία βελόνα έχει 15-20 εκατοστά που μπαίνει σε μία τρύπα για να πιάνει τη θερμοκρασία εσωτερικά.Τράβα τον δεν πρόκειται να αδειάσει το νερό.:lol:

Ξέρω τι είναι αλλά δεν βγαίνει έτσι απλά τραβώντας. Κάπως συνδέεται και με την αντίσταση. Έχω βγάλει αρκετά από τα κλασικά που τα ενώνουμε πάνω στην αντίσταση με παξιμάδια αλλά αυτό που έχει το Nobel είναι διαφορετικό και δεν κατάλαβα πως βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vasilk είπε

Μια ερώτηση. Πως βγαίνει αυτός ο θερμοστάτης στο Nobel; Είχα προσπαθήσει αλλά δεν είχα βρει πως βγαίνει.

Απλά τον τραβάς έξω σιγά σιγά. Ούτε βίδα ούτε τίποτα. 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Κατάλαβα δεν το δουλεύεις με ρεύμα άρα σου είναι άχρηστος ο θερμοστάτης οπότε τον έβγαλες και έβαλες εκεί τον αισθητήρα.☺️

Έτσι είναι μια λύση. 

Εγώ τον παρήγγειλα με ξεχωριστή υποδοχή και έτσι έχει και 2η τρύπα αποκλειστικά για τον αισθητήρα θερμοκρασίας +20€. Δεν το είχα σκεφτεί όμως, απλα να βγάλω το θερμοστάτη. Για αυτό το γράφω τώρα, για όποιον έχει ηλιακό. Είναι φοβερά απλό. 

 

* με 4 μέτρα συλλεκτική επιφάνεια ο nobel classic μια μέρα χωρίς σύννεφα το χειμώνα, μου ανεβάζει +50 βαθμούς στο καζάνι. Όντως είναι υπερβολικα μεγάλη η επιφάνεια, εκτός αν καταναλώνεις το νερό κάθε ημέρα. 

** το βράδυ με εξωτερική θερμοκρασία 5c το νερό στο καζάνι πέφτει 3 βαθμούς περίπου. Αν ήταν το βράδυ 55 δηλαδή, το πρωί θα είναι 52c. Προφανώς η μόνωση είναι φοβερή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απλά τον τραβάς έξω σιγά σιγά. Ούτε βίδα ούτε τίποτα.

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή να το τραβήξω.

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

* με 4 μέτρα συλλεκτική επιφάνεια ο nobel classic μια μέρα χωρίς σύννεφα το χειμώνα, μου ανεβάζει +50 βαθμούς στο καζάνι. Όντως είναι υπερβολικα μεγάλη η επιφάνεια, εκτός αν καταναλώνεις το νερό κάθε ημέρα. 

** το βράδυ με εξωτερική θερμοκρασία 5c το νερό στο καζάνι πέφτει 3 βαθμούς περίπου. Αν ήταν το βράδυ 55 δηλαδή, το πρωί θα είναι 52c. Προφανώς η μόνωση είναι φοβερή

Σίγουρα σου ανεβάζει +50 βαθμούς σε μια μέρα; Έχω το ίδιο και ανεβάζει κάπου +30 βαθμούς. Δηλαδή αν ξεκινάει κάπου στους 30 βαθμούς θα φτάσει μέχρι στους 60 βαθμούς. Πολύ μου ακούγεται το +50 βαθμούς.

Στους 50-55 βαθμούς έχω δει ότι χάνει περίπου 0,5 βαθμό την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...