Προς το περιεχόμενο

Transformers THE MOVIE !!


prive_pt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Στο Transformers: The Game (το οποίο είναι κάκιστο), δείχνει πως θα μπορούσε να μοιάζει ο G1 Optimus Prime. (τον ξεκλειδώνεις)

Δεν θα με χάλαγε να ήταν έτσι στην ταινία.

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1679424&postcount=3

Είχα τραβήξει ένα videάκι από την PS2 version: http://youtube.com/watch?v=qBIXL2FtJBs

 

Και επαναλαμβάνω, πως δε χρειαζόταν να καταλήξουν σ´ αυτές τις αηδίες. Τα παλιά είχαν το πρόβλημα πως ήταν πολύ "boxy" (όπως τα χαρακτήρησε ο Bay). Αυτό δε σημαίνει πως έπρεπε να ξεσκίσει τα πρόσωπά τους, να τα γδύσει τελείως και να τους δώσει νύχια και πόδια τεράτων. Και μάλιστα ο Optimus κατέληξε να είναι έτσι επειδή πίεσε η Hasbro. Στην αρχή δεν είχε παράθυρα μπροστά στο θώρακα, το κεφάλι του ήταν τελείως διαφορετικό κ.ά.

 

Έπρεπε να βρουν τρόπο να εκσυγχρονήσουν και να ταιριάξουν τα σχέδια, χωρίς να προβούν σε τόσο δραματικές αλλαγές, όπως στο εν λόγω redesign:

 

http://www.tfarchive.org/forum/showthread.php?t=5053

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

proteinete mou enan :)

 

pantws h monh dyskolia anagnwrishs decepticon htan me ton Megatron kai ton Starscream kai autoi dieferan an prosexes kapoia shmeia tous...oloi oi alloi ekanan mpam pantws...dld eprepe na exoun xrwmatakia gia na tous 3exwrizoume? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβάλετε ως αρνητικό το ότι δεν μοιάζει 100% με το καρτούν. Όμως δεν πιστεύω ότι είναι αυτό το ζητούμενο απ την ταινία. Και ρε παιδιά, θέλατε να σχεδιάσουν τον optimus prime με τον ίδιο τρόπο που τον σχεδίαζαν το 80τόσο?

Επίσης, αν κανείς πρόσεξε τι δείχνει, τα ρομπότ δεν ήταν εξ αρχής κάποιο συγκεκριμένο όχημα, έγιναν έτσι στο πρότυπο των γήινων μηχανών ώστε να μην ξεχωρίζουν. Και μιλάμε για μια φυλή που είναι άπειρα βήματα εξέλιξης πάνω απ τον άνθρωπο, και σαφώς το σώμα τους θα ήταν περίπλοκο όσο δεν παίρνει, σίγουρα πάντως όχι μόνο δύο παράθυρα στο στήθος.

Ότι και να λέτε, η ταινία ήταν τρομερή, όχι ότι είχε κανένα τρομερό script, αλλά είχε όσα χρειάζεται μια ταινία για να είναι διασκεδαστική. Τα εφέ τους κι το σχεδιασμό των ρομπότ τα βρήκα εκπληκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβάλετε ως αρνητικό το ότι δεν μοιάζει 100% με το καρτούν.

---

 

Α, εννοείς τα character designs; Σαφώς και τα κλασσικά δε θα δούλευαν.

 

Και επαναλαμβάνω, πως δε χρειαζόταν να καταλήξουν σ´ αυτές τις αηδίες. Τα παλιά είχαν το πρόβλημα πως ήταν πολύ "boxy" (όπως τα χαρακτήρησε ο Bay)...

 

Ρε μαγκες το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαινες τι οχημα ειναι ο καθενας οταν μεταμορφωνοταν

 

Karrrrramba!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω λοιπόν, αν δεν κατάλαβες τι εννούσα, με περισσότερη σαφήνεια, ότι δεν έχει σημασία στην ταινία, αν καταλαβαίνεις ακριβώς σε τι όχημα μεταμορφωνόταν το κάθε ρομπότ όταν παίρνει την "ανθρωπόμορφη" υπόστασή του, γιατί οι designers δεν ήθελαν να μοιάζουν εξ αρχής τόσο με αυτό.

Αν ήταν να κουβαλάνε πάνω τους εξοπλισμό νταλίκας ή ρόδες τανκ για να καταλαβαίνεις από τι όχημα προήλθαν, θα χανόταν η μισή μάχη και τα εφέ λόγω δυσκολίας στην κίνηση. Επίσης, τα "νύχια και πόδια τεράτων" όπως τα περιγράφεις ήταν πολύ έξυπνη προσθήκη, εφόσον η τεχνολογία του μέλλοντος έτσι όπως τη φανταζόμαστε το 2007 δεν θα είναι χοντροκομμένη, αλλά θα βασίζεται σε συνδιασμό πολλών μικρών, ευέλικτων, άθραυστων και λειτουργικών μερών. Κάτι σαν μεταλλικοί βιολογικοί οργανισμοί δλδ :P .

 

Και, NeoRanger, πριν μου ξαναπεις "karrrrambaaa", κι ότι "ναι, εγώ τα έχω πει αλλιώς απ ότι νομίζει αυτή, και δε στέκει το επιχείρημα της", στο link που δίνεις το design του prime είναι σα να βγήκε απ το καρτούν, σε στυλ εξελιγμένου Voltes V, ελάχιστα λιγότερο χοντροκομμένο από το original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να κουβαλάνε πάνω τους εξοπλισμό νταλίκας ή ρόδες τανκ για να καταλαβαίνεις από τι όχημα προήλθαν, θα χανόταν η μισή μάχη και τα εφέ λόγω δυσκολίας στην κίνηση.

 

Έλα όμως που αυτό είναι όλο το νόημα. Να βλέπεις τα οχήματα να γίνονται ρομπότ. Και να ξέρεις τι όχημα είναι το καθένα.

 

Επίσης, τα "νύχια και πόδια τεράτων" όπως τα περιγράφεις ήταν πολύ έξυπνη προσθήκη, εφόσον η τεχνολογία του μέλλοντος έτσι όπως τη φανταζόμαστε το 2007 δεν θα είναι χοντροκομμένη, αλλά θα βασίζεται σε συνδιασμό πολλών μικρών, ευέλικτων, άθραυστων και λειτουργικών μερών.

Και γι αυτό πρέπει να μοιάζουν με τέρατα; Δηλαδή σε 100 χρόνια τα παπούτσια μας θα μοιάζουν με τα πόδια του Τυραννόσαυρου Ρεξ; Εξάλλου, είτε είναι Hollywood blockbuster είτε όχι, υπάρχουν και κάποιες βασικές αρχές πίσω από το σχεδιασμό Super Robots και ειδικά των Transformers. Τα πόδια και τα χέρια ισοδυναμούν στις απαίσιες, τεράστιες, λαστιχένιες ρώγες του κοστουμιού του Batman στα Batman Forever και Batman & Robin. Γενικότερα, τα design που πέρασαν στην ταινία ήταν για τα Transformers γενικά, ότι ήταν ο Superman του Μπέρτον για τον Superman.

 

Εν τέλει, ένα Τρανφόρμερ πρέπει να είναι κάπως έτσι:

 

 

Ακόμη και αν κάποιες λεπτομέρειες στο design χρειάζονται διόρθωση.

 

Και, NeoRanger, πριν μου ξαναπεις "karrrrambaaa", κι ότι "ναι, εγώ τα έχω πει αλλιώς απ ότι νομίζει αυτή, και δε στέκει το επιχείρημα της", στο link που δίνεις το design του prime είναι σα να βγήκε απ το καρτούν, σε στυλ εξελιγμένου Voltes V, ελάχιστα λιγότερο χοντροκομμένο από το original.

Κι εγώ αυτό έπρεπε να το καταλάβω από τα λεγόμενά σου για έναν ισχυρισμό που δεν έκανα; Εντάξει, κάνω τρελλούς συνειρμούς, αλλά έχω και τα όριά μου :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και να ξέρεις τι όχημα είναι το καθένα.

 

egw kai o GhostRider dld pws ta katalavainame? kai exw kai mywpia...

 

twra gia to pws prepei na einai en telei ena Transformer apopsh sou...den shmainei oti einai kai swsth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβαινες γιατί τα είχες δει ήδη. Είδες τον Jazz να γίνεται από Pontiac ρομποτ. Και καλά ο Jazz. Ο Ironhide και ο Ratchet; Αν τους είχες δει με τη μία, χωρίς να έχεις ιδέα καν πως μεταμορφώνονται, θα ήξερες τι γίνονται; Και όχι επειδή αν δεν καταλάβαινες θα καταστρεφόταν η ταινία, αλλά επειδή είναι σε όλο το concept των Transformers, από οπτικής άποψης.

 

Το ίδιο έκανε ο Bay και με τ' αναγνωριστικά τους. Καμουφλαρισμένα ήταν τα σήματά τους. Σε κάποια δε φαίνονταν καν όταν ήταν σε vehicle modes. Και τι με νοιάζει εμένα αν του φαίνεται ρεαλιστικό του κυρ Μπέη; Εγώ θέλω να το δω ωραίο-ωραίο το σήμα των Autobots πάνω στο αυτοκίνητο. Αλλιώς τι βλέπω; Διαφήμιση για τη νέα Camaro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...